کد خبر: ۲۸۷۷۲
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
یک استاد اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان
وی تصریح کرد: ممنوعیت صادرات یک کالا زحمات صادرکننده در پیدا کردن بازار و انتقال پول را به هدر و همه تلاش های بخش خصوصی در چند ماه بازارسازی در عرض یک تصمیم از بین می رود.
یک استاد اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت:  یکی از کارهایی که دولت می تواند بکند این است که باید فضایی برای تولیدکننده، صادرکننده و فعالان اقتصادی و بخش خصوصی ایجاد کند که در این فضا احساس ثبات به آنها دست بدهد.

 دکتر"حسین مهرابی"  تصریح کرد: ممنوعیت صادرات یک کالا زحمات صادرکننده در پیدا کردن بازار و انتقال پول را به هدر و همه تلاش های بخش خصوصی در چند ماه بازارسازی در عرض یک تصمیم از بین می رود.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای استان و رییس دانشکده شهید چمران کرمان اظهار کرد: پیامدهای منفی چنین تصمیماتی این است که این فرد جریمه می شود چون به تعهدش عمل نکرده و مسئله دیگر اینکه اعتماد خود را در بازار از دست می دهد و این اعتماد با یک تصمیم خلق الساعه از دست رفته است.

وی افزود: تولیدکنندگان وقتی تصمیم به تولید می گیرند، بر مبنای قیمت های آینده تصمیم می گیرند و وقتی قیمت ها زیاد تغییر می کند، نمی توانند تصور درستی از آینده داشته باشند و یکی از مصداق ها، نوسان ها در بازار های آتی است.

مهرابی بیان کرد: بی ثباتی یک عامل بسیار مخرب در رفتار تولیدکنندگان است و مثلا در مورد نرخ ارز اگر دلار 4 هزار تومانی 8 هزار تومان بشود برای اقتصاد مزایا و معایبی دارد اما معتقدیم نرخ ارز باید بین تفاوت نرخ داخلی و خارجی تعدیل شود.

این استاد اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان اینکه تولیدکنندگان نمی توانند با تغییر ناگهانی و افزایش قیمت ها هماهنگ شوند و البته ما تولیدکنندگان خیلی قوی داریم که با افزایش 200 تا 300 درصدی نرخ ارز همچنان توانسته اند دوام بیاورند گفت: باید این اطمینان را در اقتصاد ایجاد کنیم که ثبات بتواند یک پیامد مثبت داشته باشد. این نوسانات زیاد برای تولیدکننده اذیت کننده است و اگر مطمئن نباشیم نرخ ارز چقدر خواهد بود، نگرانی ایجاد می کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

۳۰۷ فوتی و ۱۸۱۳۳ ابتلای جدید کرونا در کشور

جان پدر کجاستی/ «جان پدر» این بار برای دردانه دختر خواهد سوخت

ربیعی:همه سلایق باید بتوانند کاندیدای خود را در انتخابات داشته باشند /دیپلماسی ایران در وین به خوبی پیش می‌رود

عضو جبهه اصلاحات ایران: ظریف کاندیدا نمی‌شود

کدخدایی: ثبت نام کاندیداها بر اساس مصوبه شورای نگهبان نهایی می شود

برجام مانع از اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران نمی‌شود

توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگ برنده ایران در مذاکرات

خط تولید واکسن «برکت» با ظرفیت ماهانه ۳ میلیون دوز آماده شد / به محض تایید وزارت بهداشت، تولید آغاز می‌شود/واکسیناسیون عمومی با واکسن برکت از خرداد ۱۴۰۰

آغاز ثبت‌نام داوطلبان نامزدی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

ره پیک: مصوبات اخیر شورای نگهبان برای حذف شخص و یا جریان سیاسی به تصویب نرسیده/ فردی که سن بالا یا پایینی دارد، آیا مدیر و مدبر است؟ / اگر تشخیص دهیم فردی شرایط تعیین شده را دارد، می‌تواند «ثبت نام» کند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)