کد خبر: ۲۸۸۱۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون صنایع ‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان اذعان کرد
معاون صنایع ‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان گفت: فقدان مراکز بسته بندی مجهز و ضعف بازاریابی موجب شده که سود سرشار حاصل از این صنعت کم نظیر نصیب واسطه ها و دلالان شود .
معاون صنایع ‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان گفت: فقدان مراکز بسته بندی مجهز و ضعف بازاریابی موجب شده که سود سرشار حاصل از این صنعت کم نظیر نصیب واسطه ها و دلالان شود .

حمیدرضا تورانی گفت: دولت یازدهم با شرایطی که ایجاد کرد زمینه حضور و ورود بخش خصوصی در قالب معین های اقتصادی را در جای جای این استان به عنوان یک فرصت مغتنم و طلایی فراهم کرده است. 

وی بابیان اینکه ایجاد کارگاههای مدرن بسته بندی صنایع تبدیلی موجبات امیدواری متصدیان این صنعت جهانی را فراهم آورده است، گفت: در این زمینه نقش پررنگ دولت در شتاب بخشیدن به روند حمایت های جدی به ‌منظور گره گشایی از مشکلات کاملا محسوس است و اما کافی نیست.
 
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان یکی از مشکلات زیرساختی در زمینهٔ صنایع دستی را فقدان بسته بندی کیفی عنوان کرد و گفت: بسته‌بندی در فروش و قیمت صنایع دستی بسیار تأثیرگذار است اما ما هنوز نتوانستیم در این زمینه متقاضی سرمایه گذاری از بخش خصوصی داشته باشیم. 

وی افزود: صنایع دستی برگرفته از هنر، تاریخ و فرهنگ هر منطقه است و کرمان نیز جدا از این مساله نبوده و از گذشته های دور با توجه به پیشینه تاریخی که دارد صنایع دستی بخشی از اشتغال مردم را تشکیل می داده است. 
تورانی بابیان اینکه برنامه ششم توسعه بر تولید و افزایش صنایع دستی تأکید دارد ،گفت: اگر صنایع دستی تقویت شده و اعتبار و زیرساخت های لازم از جمله آموزش به آن افزوده شود می توان با کمترین اعتبار، حتی بهتر از فروش نفت، جامعه را به ‌سوی اشتغال پایدار و در نتیجه رفع بیکاری هدایت کرد. 

احیای رشته شالبافی از طریق تنها بازمانده این هنر در کرمان 
تورانی در رابطه با احیای برخی صنایع دستی در استان کرمان چون شال و ترمه در منطقه «هوتک» کرمان گفت: هنر صنایع دستی شال و ترمه از قدیم الایام در منطقه هوتک رواج داشته و مردم از طریق آن امرار معاش می کردند و خوشبختانه امروز از طریق تنها بازمانده این هنر، توانستیم رشته شالبافی را احیا کنیم. 

وی در ادامه از وجود 70 هزار صنعت دستی شناخته‌شده در استان کرمان خبر داد و تصریح کرد: خانواده بزرگی از صنایع دستی در استان وجود دارد که بخشی از آن را 17 هزار بافنده گلیم در سیرجان تشکیل داده و این در حالی است که هنوز افراد صنعتگر زیادی هستند که شناسایی و ثبت سامانه نشده اند. 

تورانی افزود: با گذاشتن دو سال وقت و انرژی و آماده کردن زیرساخت هایی چون بازارچه، موزه، باغ موزه، دهکده جهانی با استانداردهای تعیین‌شده و آموزش دانشگاهی در مدارس و دانشگاه ها توانستیم بحث ملی پرونده سیرجان را حل و آن را وارد موضوع جهانی کنیم طوری که این شهر به‌ عنوان شهر جهانی گلیم به ثبت رسید. 

تورانی با اشاره به اینکه صنایع دستی هر منطقه سفیر آن منطقه است گفت: باید دسترنج و هنر دست مردان و زنان را در آینده با صادرات صنایع دستی به دنیا معرفی کنیم و ثبت ملی و اضافه شدن پته به فهرست جهانی نیز یکی دیگر از کارهایی هست که در حال پیگیری است. 

بیمه یکی از عوامل ایجاد انگیزه برای تولید و اشتغال 
وی با اشاره به ‌قرار دادن تسهیلات و آموزش های مختلف مهارت های صنایع ‌دستی برای جوانان و ترغیب آن ها برای وارد شدن به این ارزآور گفت: باید آموزش در مکان هایی چون بهزیستی و زندان و دیگر مکان های مشابه که نیروی انسانی آماده برای مهارت آموزی دارند به ‌طور جدی دنبال شود. 
تورانی با اشاره به رتبه های گرفته‌شده در زمینهٔ تولید، بازرگانی و صنعتگر برتر در سال گذشته گفت: خوشبختانه استان کرمان با آموزش تعداد زیادی از علاقه‌مندان توانسته موفقیت های زیادی را کسب کند. 

تولیدکننده نباید فروشنده باشد 
معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان بابیان اینکه تولیدکننده نباید فروشنده باشد گفت: مشکل تولید را در بخش صنایع دستی استان کرمان نداریم و تنها مساله ما بازاریابی است که با قرار دادن اعتبارات و تسهیلات به صنعتگران فعال برای برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در خارج از کشور و آشنا کردن صنعتگر با مشتری و بازار می توانیم در کاهش این مشکل مؤثر باشیم. 

وی نمایشگاه های صنایع‌دستی استان کرمان را جزو پرفروش ترین نمایشگاه های کشور نام برد و گفت: بیشترین استقبال صنعتگران سایر نقاط کشور از کرمان است و در این میان باید به تنوع صنایع‌دستی در استان نیز توجه کرد تا منجر به اشباع شدن بازار یک محصول نشده و تولید و صادرات آن به‌ موازات هم انجام گیرد. 
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
شادمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۴
0
0
بفرمایید سازمان میراث فرهنگی در چه چیزی قوی است؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تعادل و اعتدال علامت عقلانیت است/ هم بترسیم و هم امیدوار باشیم

مهم‌ترین بخش درآمدی و اقتصادی کرمان در آینده بحث گردشگری است/ بازار قلعه و بازار قلعه محمود بنیاد اقتصادی خود را از دست داده اند/با پراکنده کردن مراکز تجاری بنیاد بازار‌های ما زیر سوال می‌رود/مسائل شهر که فقط به آسفالت نیست؛ شهردار خوش فکر و جوان آوردیم که مسائل کلان را حل کند

شهردار کرمان: فقط به یک نامه پاسخ ندادیم که عذرخواهی می‌کنیم/همکاران من در شهرداری در رابطه با 28 نامه ارسالی کمیسیون بهداشت شورا هیچ کوتاهی نکرده اند

ببینید: نوحه واویلا ملاباسم کربلائی+ترجمه

مشکلاتی که حکومت امام علی(ع) با آن روبه‌رو بود

مجلس با افزایش تعداد نمایندگان مخالفت کرد

استعفای معصوم‌زاده پذیرفته شد/ حسن‌زاده پس از ادای سوگند عضو شورای شهر می‌شود

مرعشی: روحانی نتوانست دستاوردهایش را حفظ کند/ دولت از عنصر قدرت تخلیه شده است/ اداره ایران با این فشارها و توطئه‌های جدید کار ساده‌ای نیست/ اصلاح‌طلبان صحنه سیاست را ترک نمی‌کنند

دخالت های دولت موجب به هم ریختگی بازار شده است/ هدف این است که در آمار بگویند طلبی را وصول کرده اند/ شرایط به نفع سودجوها ، رانت خوارها و کسانی است که به یکسری ازاطلاعات دسترسی دارند

رای نیاوردن استعفای «معصوم‌زاده» نشان‌دهنده جناحی نبودن شوراست/شهرداری ملزم به اجرای مصوبات شوراست نه خواسته اعضاء/ از کاندیداتوری معصوم زاده برای انتخابات مجلس بی اطلاعم

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

استاندار آینده کرمان باید بداند در چارچوب همین قوانین به قدرت رسیده است/ استاندار آینده به این نکته واقف باشد که قرار نیست اسطوره و قهرمان شود   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)