کد خبر: ۲۸۹۲۴
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره
24 مهرماه 57، عمال رژیم پهلوی با حمله به مسجد جامع کرمان، جنایت دیگری را در کارنامه سیاه رژیم پهلوی ثبت کردند و مردمی که در این روز به بهانه بزرگداشت شهدای قیام 17 شهریور تهران گرد هم جمع شده بودند با آتش خشم رژیم پهلوی مواجه شدند.
24 مهرماه 57، عمال رژیم پهلوی با حمله به مسجد جامع کرمان، جنایت دیگری را در کارنامه سیاه رژیم پهلوی ثبت کردند و مردمی که در این روز به بهانه بزرگداشت شهدای قیام 17 شهریور تهران گرد هم جمع شده بودند با آتش خشم رژیم پهلوی مواجه شدند.

در روز دوشنبه 24 مهرماه 1357، عمال رژیم پهلوی با حمله به مسجد جامع کرمان، جنایت دیگری را در کارنامه سیاه رژیم پهلوی ثبت کردند و مردمی که در این روز به بهانه بزرگداشت شهدای قیام 17 شهریور تهران گرد هم جمع شده بودند با آتش خشم رژیم پهلوی مواجه شدند.

در کتاب «انقلاب اسلامی در کرمان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره جنایت رژیم پهلوی در مسجد جامع کرمان آمده است: روز دوشنبه به دعوت جامعه روحانیت و انقلابیون شهر کرمان مجلس بزرگداشتی در مسجد جامع به مناسبت چهلم شهدای 17 شهریور تهران و سالگرد شهادت فرزند امام، مرحوم آیت‌الله سیدمصطفی خمینی منعقد شده بود که ناگهان با هجوم وحشیانه عمال رژیم پهلوی روبرو شد.

محمدرضا باهنر که خود شاهد جنایت رژیم پهلوی بود، خاطرات خود از این فاجعه را اینگونه روایت می‌کند: «در مراسم آن روز بیانیه‌ها در محکومیت رژیم طاغوت و در حمایت از حضرت امام خوانده شد از سخنرانان آن جلسه فکر می‌کنم حاج آقای نیشابوری بودند که سخنرانی نسبتاً آرامی را برگزار کردند.

سخنرانی‌ها خیلی حاد و تند و آتشین نبود و مردم یک‌سری شعار دادند و بیانیه‌ها هم قرائت شد، زمانی که برنامه داشت به پایان خود نزدیک می‌شد، حمله با پرتاب سنگ و خرده شیشه و چیزهای دیگر شروع شد.

در حادثه حمله به مسجد جامع کرمان، رژیم پهلوی از کولی و امثال این تیپ آدم‌ها استفاده کرد که پول مختصری به آنها وعده داده شده بود، نیروهای خشن آگاهی آن زمان و شهربانی رژیم پهلوی هم در لباس شخصی فعالیت داشتند و نیروهای ساواک هم در قضیه بودند.

عمال رژیم پهلوی، وسایل نقلیه‌ مردم که آن موقع‌ها غالباً دوچرخه و موتورسیکلت بود و در نزدیکی مسجد پارک کرده بودند به آتش کشیدند، بعضی از بخش‌های داخل مسجد را آتش زدند که به کلام‌الله مجید، مفاتیح و کتاب‌های دینی توهین شد و بعضی از این کتاب‌ها در آتش سوختند».

شهر کرمان بعد از این حادثه، چهره‌ یک شهر آشوب زده یافته و از همه غریب‌تر و غمبارتر چهره‌ خون‌گرفته و غارت‌زده‌ مسجد جامع کرمان بود که در آن روز با شنیع‌ترین و ننگین‌ترین اعمال و نفرت‌آورترین رفتارها مواجه شد، وضعیتی که در طول قرن‌ها که از احداث آن می‌گذشت به یاد نداشت.
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امسال به‌طور مشخص، برای استهلال ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟

از غایبان امتحانات حضوری آزمون مجدد گرفته می‌شود

از نخستین محصول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا به نام "کوو ایران برکت فردا رونمایی می‌شود

معاون اول رییس جمهور: باید هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود.

نظارت بر بازار کرمان تشدید می‌شود

دو نیروی راهداری و یک پیمانکار در جیرفت به اتهام ارتشاء و مشارکت در پولشویی بازداشت شدند

در ثبت نام داوطلبان، قوانین موجود ملاک عمل باشد

جزییات طرح جدید نمایندگان مجلس برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی ضدتحریمی

نقوی حسینی: رئیسی روز عید فطر اعلام کاندیداتوری می‌کند

آمریکا در مذاکرات وین، بخش عمده‌ای از آنچه مورد نظر ایران برای لغو تحریم ها بوده را قبول کرده است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)