کد خبر: ۲۸۹۲۴
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره
24 مهرماه 57، عمال رژیم پهلوی با حمله به مسجد جامع کرمان، جنایت دیگری را در کارنامه سیاه رژیم پهلوی ثبت کردند و مردمی که در این روز به بهانه بزرگداشت شهدای قیام 17 شهریور تهران گرد هم جمع شده بودند با آتش خشم رژیم پهلوی مواجه شدند.
24 مهرماه 57، عمال رژیم پهلوی با حمله به مسجد جامع کرمان، جنایت دیگری را در کارنامه سیاه رژیم پهلوی ثبت کردند و مردمی که در این روز به بهانه بزرگداشت شهدای قیام 17 شهریور تهران گرد هم جمع شده بودند با آتش خشم رژیم پهلوی مواجه شدند.

در روز دوشنبه 24 مهرماه 1357، عمال رژیم پهلوی با حمله به مسجد جامع کرمان، جنایت دیگری را در کارنامه سیاه رژیم پهلوی ثبت کردند و مردمی که در این روز به بهانه بزرگداشت شهدای قیام 17 شهریور تهران گرد هم جمع شده بودند با آتش خشم رژیم پهلوی مواجه شدند.

در کتاب «انقلاب اسلامی در کرمان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده درباره جنایت رژیم پهلوی در مسجد جامع کرمان آمده است: روز دوشنبه به دعوت جامعه روحانیت و انقلابیون شهر کرمان مجلس بزرگداشتی در مسجد جامع به مناسبت چهلم شهدای 17 شهریور تهران و سالگرد شهادت فرزند امام، مرحوم آیت‌الله سیدمصطفی خمینی منعقد شده بود که ناگهان با هجوم وحشیانه عمال رژیم پهلوی روبرو شد.

محمدرضا باهنر که خود شاهد جنایت رژیم پهلوی بود، خاطرات خود از این فاجعه را اینگونه روایت می‌کند: «در مراسم آن روز بیانیه‌ها در محکومیت رژیم طاغوت و در حمایت از حضرت امام خوانده شد از سخنرانان آن جلسه فکر می‌کنم حاج آقای نیشابوری بودند که سخنرانی نسبتاً آرامی را برگزار کردند.

سخنرانی‌ها خیلی حاد و تند و آتشین نبود و مردم یک‌سری شعار دادند و بیانیه‌ها هم قرائت شد، زمانی که برنامه داشت به پایان خود نزدیک می‌شد، حمله با پرتاب سنگ و خرده شیشه و چیزهای دیگر شروع شد.

در حادثه حمله به مسجد جامع کرمان، رژیم پهلوی از کولی و امثال این تیپ آدم‌ها استفاده کرد که پول مختصری به آنها وعده داده شده بود، نیروهای خشن آگاهی آن زمان و شهربانی رژیم پهلوی هم در لباس شخصی فعالیت داشتند و نیروهای ساواک هم در قضیه بودند.

عمال رژیم پهلوی، وسایل نقلیه‌ مردم که آن موقع‌ها غالباً دوچرخه و موتورسیکلت بود و در نزدیکی مسجد پارک کرده بودند به آتش کشیدند، بعضی از بخش‌های داخل مسجد را آتش زدند که به کلام‌الله مجید، مفاتیح و کتاب‌های دینی توهین شد و بعضی از این کتاب‌ها در آتش سوختند».

شهر کرمان بعد از این حادثه، چهره‌ یک شهر آشوب زده یافته و از همه غریب‌تر و غمبارتر چهره‌ خون‌گرفته و غارت‌زده‌ مسجد جامع کرمان بود که در آن روز با شنیع‌ترین و ننگین‌ترین اعمال و نفرت‌آورترین رفتارها مواجه شد، وضعیتی که در طول قرن‌ها که از احداث آن می‌گذشت به یاد نداشت.
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بازداشت 2 تن از کارکنان پزشکی قانونی سیرجان به اتهام دریافت رشوه

هشدار کشاورزی سطح نارنجی سازمان مدیریت بحران در خصوص بروز سرما در استان کرمان

طرح حذف صنوف مزاحم و آلاینده در حال انجام است

تازه‌ترین وضعیت شیوع کووید ۱۹ در استان کرمان+ جدول

کلاهبرداری سایبری با پیامک جعلی توقیف خودرو

سارقان درب بازکن های تصویری در کرمان دستگیر شدند/ متهمین دو برادر هستند/ مالخر هم دستگیر شد

سرما بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد/کمبود بارندگی و کاهش دمای خاک از دلایل شدت سرمازدگی بود/ فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی باید در جامعه نهادینه شود

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو

عباس عبدی: اگر نظام سلطه می خواهد با آزاد کردن ارز قیمت سکه را پائین ببرد، پس چرا وقتی قیمت آن بالا رفت اصولگرایان در برابر نظام سلطه از دولت دفاع نکردند!

ابطحی: اصلاح‌طلبان همچنان مانند 10 سال گذشته زير فشارهای مختلف خواهند بود/ مردم بايد بدانند که با شرکت نکردن در انتخابات مشکلات کشور حل نمی‌شود/اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند براي انتخابات 1400 کانديدای اجاره‌اي معرفی کنند/ رئيس دفتر روحانی ادعا کرد اصلاح‌طلبان هيچ نقشي در پيروزي روحانی در انتخابات نداشته‌اند/ دليل اصلی سخت شدن شرايط کشور حضور دونالد ترامپ در قدرت بوده است

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)