کد خبر: ۲۸۹۳۷
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره
رقابت بر سر کرسی‌های مجلس از رگ گردن به اصولگرایان نزدیک‌تر است. حرکت‌های چراغ خاموش برای ایجاد آمادگی تشکیلاتی از ماه‌ها پیش آغاز شد و اخیرا در قالب یک بیانیه بروز و ظهور رسانه‌ای پیدا کرد.
 رقابت بر سر کرسی‌های مجلس از رگ گردن به اصولگرایان نزدیک‌تر است. حرکت‌های چراغ خاموش برای ایجاد آمادگی تشکیلاتی از ماه‌ها پیش آغاز شد و اخیرا در قالب یک بیانیه بروز و ظهور رسانه‌ای پیدا کرد.

 16 ماه دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزاری می شود و از درون اردوگاه اصولگرایان خبرهایی شنیده می شود. تحرکاتی برای ساماندهی نیروها در حال انجام است. سیدابراهیم رئیسی در محوریت ماجرا نقش آفرینی پررنگی دارد.

حرکتی برای عبور از تشتت
علی الظاهر برای عبور از وضعیت تشتت میان سلایق اصولگرا، سیاست تشویق و تقویت اشتراکات در دستورکار قرار دارد. نخستین نماد این اتفاق گردهمایی 24 تشکل اصولگرا اعم از جمنا، 18 تشکل عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری، جبهه ایستادگی، جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان، جبهه پایداری و جمعیت پیشرفت و عدالت در روز نهم مهر ماه با حضور سیدابراهیم رئیسی بود که نهایتا پس از بحث و تبادل نظرهای انجام شده درباره مسائل روز کشور، حضار در جلسه نامه ای را برای توجه دادن روسای قوا به مشکلات معیشتی مردم امضا کردند.

تعابیر مختلفی درباره آن نشست مطرح شد، حتی برخی رسانه ها تعبیر «شورای وحدت»، «جلسه هم اندیشی» و «تولد جایگزین جمنا» را برایش به کار بردند. حمیدرضا ترقی درباره تشکیل شورای وحدت و جایگزینی آن با جمنا گفت: 24 تشکل اصولگرا نهم مهرماه جلسه ای را در تهران برای لبیک به سخنان مقام معظم رهبری تشکیل دادند و در بیانیه ای برای همکاری با سران قوه اعلام آمادگی کردند، ماجرا همین بود.

وی با بیان اینکه آقای رئیسی هم در آن جلسه حضور داشت، یادآور شد: هنوز کسی محوریت کار را برعهده ندارد تا دعوت کننده باشد، بیشتر سعی شده، کار جمعی دنبال شود. خروجی جلسه همان بیانیه بود و هیأت رئیسه ای برایش انتخاب نشد، به طور طبیعی جلسات دوام دارد و اگر ساختارش تدوین و مشخص شود و تصمیم به تقسیم کاری باشد، بعداً اعلام خواهد شد.

بی اطلاعی جامعه روحانیت از تحرکات همگرایانه اصولگرایان
نگاهی به اسامی تشکل های امضاکننده نامه نشان می دهد که جامعه روحانیت مبارز غایب بزرگ آن جمع است. تشکلی که روزگاری به تنهایی لیست انتخاباتی جریان راست را می‌نوشت، حالا گویا خبری هم از تشکیل جلسه همگرایی احزاب اصولگرا ندارد.

محمدتقی رهبری عضو جامعه روحانیت مبارز درباره تشکیل شورای وحدت با محوریت سیدابراهیم رئیسی گفت: من این خبر را نشنیدم اما هر حرکتی که به وحدت، تنش زدایی و انسجام نیروهای سیاسی بیانجامد، قدم خوب و مثبتی است. اینقدر چالش در جامعه وجود دارد که نه تنها نباید به اختلافات مان دامن بزنیم بلکه باید از اختلافات چشم بپوشیم.

این فعال سیاسی اصولگرا درباره چرایی مشورت نشدن با جامعه روحانیت مبارز برای همگرا کردن اصولگرایان با محوریت رییسی اظهار کرد: البته اگر یک فردی از جامعه روحانیت می خواهد در این میدان فعالیت کند، جمع هم باید در جریان باشد اما در جلساتی که من در جامعه روحانیت مبارز حضور داشتم چنین حرفی مطرح نشده است.

راه رئیسی، راه ناطق است؟
زمانی هم که جمنا اعلام موجودیت کرد، انتقاد بزرگ به آن مجموعه این بود که نسبت خود را با جامعه روحانیت چه طور تعریف می کند. سئوالی که هیچ گاه پاسخ روشنی دریافت نکرد. امروز نیز شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که گرچه سیدابراهیم رئیسی میدان دار حل و فصل کردن اختلافات نیروهای اصولگرا است و قریب به اتفاق همه نیروها همانند انتخابات ریاست جمهوری سال 96 روی نام او اجماع دارند اما هیچ هماهنگی بین او و جامعه روحانیت انجام نشده است.

رویکردی که روزگاری ناطق نوری در قالب شورای هماهنگی نیروهای انقلاب دنبال کرد و مورد انتقاد مرحوم آیت الله مهدوی کنی قرار گرفت. حال باید منتظر ماند و دید، رئیسی همان راه ناطق را می رود و به سرنوشت او دچار می شود یا در میانه راه طرح دیگری را به اجرا می گذارد؟
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امسال به‌طور مشخص، برای استهلال ماه مبارک رمضان و عید سعید فطر چه تمهیداتی اندیشیده شده است؟

از غایبان امتحانات حضوری آزمون مجدد گرفته می‌شود

از نخستین محصول تولید انبوه واکسن ایرانی کرونا به نام "کوو ایران برکت فردا رونمایی می‌شود

معاون اول رییس جمهور: باید هر چه سریعتر واکسیناسیون رایگان و عمومی در کشور انجام شود.

نظارت بر بازار کرمان تشدید می‌شود

دو نیروی راهداری و یک پیمانکار در جیرفت به اتهام ارتشاء و مشارکت در پولشویی بازداشت شدند

در ثبت نام داوطلبان، قوانین موجود ملاک عمل باشد

جزییات طرح جدید نمایندگان مجلس برای حمایت از سرمایه گذاری خارجی ضدتحریمی

نقوی حسینی: رئیسی روز عید فطر اعلام کاندیداتوری می‌کند

آمریکا در مذاکرات وین، بخش عمده‌ای از آنچه مورد نظر ایران برای لغو تحریم ها بوده را قبول کرده است

پربازدید ها

اسامی کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه کرده‌اند

برنامه ریزی برای ترور سردار سلیمانی به اوایل دولت ترامپ برمی گردد/آمریکا به دنبال ترور «عبدالرضا شهلایی» فرمانده ارشد سپاه هم بود/پیک خرید تلفن حداقل یک تلفن دستکاری شده خریداری کرد/صدها میلیون دلار هزینه برای دستیابی به مکالمات مقامات ایرانی

نامزدی رئیسی قطعی شده است؟

اصولگرایان محترم! جرات دارید اعلام کنید وضع دین‌داری چگونه شده؟

مسافرت از ۲۱ تا ۲۵ اردیبهشت ماه جاری ممنوع است

سخنگوی جبهه اصلاحات استان خبرداد: تصمیم‌گیری درباره لیست اصلاح‌طلبان در شورای شهر پس از اعلام‌نظر هیات نظارت استان

نماینده معین اقتصادی: عده‌ای در توسعه رابُر کرمان مانع‌تراشی می‌کنند/مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان:ظرفیت تامین آب پروژه گردشگری هنزا را نداریم

زیرساخت های پروژه گردشگری هنزا و هتل رابر تامین شود/ دستور خارج از قائده برای اقدامات غیر کارشناسی صادر نمی‌کنیم/ارجاع موانع به کمیسیون توهین به سرمایه گذار است/معین‌های اقتصادی باید تعهدات باید را انجام دهند/ مس سرچشمه، گل گهر، جهاد نصر و بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و جهان فولاد تاکنون پروژه‌های اقتصاد مقاومتی خود را ارائه نکردند

رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است/ با هماهنگی وزارت بهداشت، مجوز برگزاری نشست‌ها در استادیوم‌ها را خواهیم داد

احتمالا جهانگیری به عنوان گزینه اصلی اطلاح‌طلبان در انتخابات معرفی شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)