کد خبر: ۲۹۰۶۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
تامین برق ، چالش جدید آرامستان
باوجود محدودیت های شدید در آرامستان فعلی، آرامستان جدید کرمان با نام «بوستان بهشت» همچنان به بهره‌برداری نرسیده و از مرحله طراحی و تهیه نقشه جلوتر نرفته است.
گفتارنو/ گروه شهر: 


باوجود محدودیت های شدید در آرامستان فعلی، آرامستان جدید  کرمان با نام «بوستان بهشت» همچنان به بهره‌برداری نرسیده و از  مرحله طراحی و تهیه نقشه جلوتر نرفته است. 

 تاریخ دقیقی از  شروع بحث ها مربوط به ایجاد آرامستان جدید در دسترس نیست اما بحث های مربوط به  ایجاد این آرامستان به شورای قبلی برمی‌گردد همانجا که شهردار وقت کرمان در جلسه شورای شهر می گوید: پيش‌بيني مي‌شود حدود دو ميليارد تومان از اعتبار موردنياز اين طرح از محل پيش‌فروش قبرها تامين شود که در صورت تحقق، اين طرح در سال 92 به بهره‌برداري مي‌رسد.

پیش فروش این قبور در سال 91 آغاز می شود و حدود 20 هزار قبر این قبرستان به خریداران واگذار می شود. اما کماکان هیچ خبری از بهره برداری از این آرامستان به گوش نمی رسد. این در حالی است که در همان سال ها بحث پر شدن طرفیت آرامستان فعلی نقل محافل شده و سخن از استفاده از قبرهای  دو طبقه  به میان آمده بود. 

با روی کار آمدن شورای پنجم  بار دیگر بحث های مربوط به آرامستان سر باز می کند. در سوم مهر ماه سال 96رئیس کمیسیون خدمات شهری در جلسه علنی شورای شهر  بر لزوم تعیین تکلیف و راه اندازی این آرامستان تا سال 97 تاکید می کند. 

خدادادی در این جلسه از اعلام آمادگی چند سرمایه گذار برای احداث این ارامستان خبر می دهد و از شورای شهر می خواهد تا با اعلان یک فراخوان از سایر افراد علاقمند به سرمایه گذاری در این حوزه دعوت شده  تابا توجه به شرایط، نسبت به واگذاری این طرح به بخش خصوصی تصمیم گیری شود.

پس از آن بحث های مربوط به تامین اب این ارامستان صورت می گیرد ؛ علیرغم موافقت ریاست شورا مبنی  بر انجام مطالعات اولیه برای نحوه تامین اب ارامستان ، ماه بانو معصوم زاده، دیگر عضو شورای شهر بر واگذاری این بحث ها بر بخش خصوصی تاکید می کند و معتقد است قبول این مسئولیت از سوی شهرداری منجر به تعهد شهرداری و ایجاد مشکلاتی در آینده خواهد شد. 

خدادادی و میر حسینی اما صحبت های ریاست شورا را تایید کرده و تامین اب ارامستان از طریق بخش خصوصی را ناممکن می دانند.

اما این بحث با صحبت های علی اکبر مشرفی  تغییر جهت می دهد، او در این رابطه می گوید: قرار بر این بود تا آب این پروژه از سهمیه ای که آب منطقه ای از آب های زیر سطحی در اختیار شهرداری قرار می دهد تامین شود.

علی رغم تمامی بحث های صورت گرفته میان اعضای شورای شهر در سوم مهر ماه سال گذشته ، محمد فرشاد در 8 اردیبهشت سال 97 کماکان از وضعیت  نا به سامانی آرامستان کرمان گلایه کرده ومی گوید:  آرامستان قدیم کرمان دیگر جا ندارد و باید  بهره برداری از آرامستان جدید تسریع شود.

رییس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورا نیز در این نشست خبری از دغدغه  خود برای این طرح می گوید و بر ضرورت بروزرسانی نقشه های آرامستان تاکید می کند. او این قول را می دهد که «تا دو ماه آینده تحت هر شرایطی آرامستان جدید راه اندازی می‌شود».

با گذشت 5 ماه اززمان صحبت های  رئیس کمیسیون خدمات شهری، بهداشت و محیط زیست شورای شهر کرمان، سید مهران عالم زاده در تاریخ 8 مهر ماه به خبرگزاری مهر می گوید: بخشی از کار عمرانی این پروژه انجام شده و امیدواریم تا پایان امسال مقدمات کار در آرامستان جدید فراهم شود تا بخشی از فضا برای دفن مهیا شود.

 او در خصوص کارهای انجام شده در آرامستان جدید از آسفالت 6 کیلومتری و انجام قسمتی از فضای سبز و جدول گذاری این مجموعه خبر می دهد و معتقد است آرامستان فعلی شهر تا پایان امسال مشکلی از لحاظ دفن میت ندارد.

عالم زاده از بازنگری طرح آرامستان جدید و انجام اصلاحات در طرح آرامستان خبر می دهد و می گوید: مقدمات کار در خصوص تهیه نقشه انجام شده و به گونه ای پیش بینی شده است که همه امکانات مورد نیاز نظیر فضای تجاری، سالن پذیرایی، مسجد، سنگ تراشی و... در محل وجود داشته باشد.

شهردار شهر کرمان در خصوص نحوه  تامین آب و برق آرامستان می گوید: مقدمات کار در خصوص انتقال آب و برق به مجموعه آرامستان جدید در دستور کار قرار دارد، هزینه آب رسانی و برق رسانی پروژه چند میلیارد تومان است که اگر دولت کمک می کرد که این خدمات به صورت رایگان در اختیار قرار بگیرد اجرای طرح  آرامستان سرعت عمل بیشتری پیدا می کرد. 
اما کماکان تامین برق این مجموعه یکی از چالش هایی است که بر سر راه احداث این آرامستان قرارداد. 

رئیس کمیسیون خدمات شهری استان کرمان در مصاحبه با خبرنگار امید کرمان می گوید:  مشکل برق آرامستان جدید هنوزحل نشده است. البته ما به  دنبال این هستیم تا برقش را با استفاده ازنصب  پنل های خورشیدی حل کنیم و اگر هم نتوانستیم از این ظرفیت استفاده کنیم با جذب سرمایه گذار این مشکل را حل خواهییم کرد. 
به گفته خدادادی آب این آرامستان نیز از طریق خریداری 2 حلقه چاه تامین شده است و تنها مشکل فعلی نحوه تامین برق آرامستان است.
 
 او درپاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر  مشکلات مطرح شده در نقشه آرامستان جدید کرمان می گوید: نقشه ای که قبلا طراحی شده بود از سمت قبله انحراف داشت که البته کماکان نیز این مشکل وجود دارد، اما خوب این مشکل قابل حل است چرا که هنوز هیچ قبری بازسازی نشده  و حفاری صورت نگرفته است و می توان با تغییر زاویه نقشه به سمت قبله این مشکل را حل کرد. 

به گفته ایشان بعد از فراخون صورت گرفته برای سرمایه گذاری در  آرامستان جدید کماکان هیچ سرمایه گذاری برای پروژه پیدا نشده است ، اما قول های مساعدی از سمت 2 سرمایه گذار برای همکاری در این پروژه داده شده است. 

خدادادی اولویت اصلی این پروژه را تامین آب و برق می داند و معتقد است که با توجه به پیگیری های شورای شهر و شهردار شهر کرمان و نیاز مردم کرمان به یک آرامستان جدید، بهره برداری از این آرامستان از اول سال اینده به بهره برداری  خواهد رسید. 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

یک روز پس از ورود به لیست سیاه: یورو در استانه کانال ۱۶ هزار تومان/ دلار ۱۴ هزار و ۴۳۰ تومان

ثبت‌نام اعتکاف در کرمان از پنجم اسفند ماه آغاز می‌شود

حضور همایون شجریان در جمع دوستداران استاد در مقابل بیمارستان جم+ویدئو

حوزه انتخابیه جیرفت و عنبرآباد تنها کرسی اصلاح طلبان استان کرمان در مجلس یازدهم

دقایق آخر رای ندهید تا نتایج را زودتر اعلام کنیم

  آخرین آمار مشارکت مردم شهرستان کرمان از زبان فرماندار کرمان

انگشت زدن هنگام رای دادن اختیاری شد

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش حامیان دکتر زهره سالاری در راین

از انتقادات صریح مجید انصاری به رسانه ملی تا امیدواری به تشکیل فراكسيون اقليت قدرتمند اصلاح طلب در مجلس

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از نشست خبری استاندار کرمان   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)