کد خبر: ۲۹۰۶۷
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو گزارش می دهد
براساس گزارش سالنامه آماری سازمان ثبت‌احوال که در مرکز پژوهش‌های آماری مجلس شورای اسلامی منتشرشده است، در طی سال‌های۹۵-۹۱ در گروه سنی دختران۱۴ سال و کمتربه‌طور میانگین هرساله 40 هزار ازدواج به‌طور قانونی ثبت‌شده است.گفتارنو/گروه جامعه

براساس گزارش سالنامه آماری سازمان ثبت‌احوال که در مرکز پژوهش‌های آماری مجلس شورای اسلامی منتشرشده است، در طی سال‌های۹۵-۹۱ در گروه سنی دختران۱۴ سال و کمتربه‌طور میانگین هرساله 40 هزار ازدواج به‌طور قانونی ثبت‌شده است.

بر طبق این آمار میزان ازدواج در سال ۱۳۹۵ حدود 704 هزار و 716نفر بوده است که از این تعداد 39 هزار و 279 نفر در گروه سنی ۱۴ سال و کمتر بوده است. بر مبنای بررسی‌های سازمان ثبت‌احوال نسبت طلاق به ازدواج در طی سال‌های۹۱-۹۵ در گروه سنی ۱۴ سال و کمتر،از 2.7 تا 3.4 درصد در نوسان بوده است.

به گزارش سالنامه آماری سازمان ثبت‌احوال درصد ازدواج این گروه سنی به‌کل ازدواج‌ها در سال 1395چیزی حدود 5.6 درصد بوده است.با توجه به داده‌های آماری در سال‌های 91-95 ازدواج‌های ثبت‌شده در گروه سنی دختران 14 سال و کمتر دارای نوسان بوده است.به‌طوری‌که در سال 91 روند صعودی 2 درصدی داشته است؛اما در سال 93 با نرخ -2.5 درصد دچار کاهش شده است و این سیر نزولی در سال 94 نیز به چشم می‌خورد جالب است بدانید که در سال 95 بار دیگر روند صعودی داشته است.

«به دلیل محدودیت‌های قانونی، فرهنگ عمومی و مناطق جغرافیایی آمار واقعی ازدواج در این گروه سنی بیش از آمار رسمی موجود است.» این را مرکز پژوهش‌های مجلس بر طبق آمار سالنامه سازمان ثبت‌احوال اعلام می‌کند؛بنابراین می‌توان درصد قابل‌توجهی از ازدواج‌های غیررسمی را نیز در این گروه سنی لحاظ کنیم. بیان این نکته نیز حائز اهمیت است که این نوع ازدواج بیش‌تر در جمعیت اتباع غیر ایرانی روی می‌دهد و در تمام استان‌های کشور دارای پراکندگی است.
با همه این اوصاف آمارهای موجود ازدواج‌های ثبت‌شده در گروه سنی 10 تا 14 سال 39هزار 45 مورد و در گروه سنی 10 سال 233 مورد عنوان‌شده استکه این نشان می‌دهد داشتن حداقل سن 10 سال در موضوع سن ازدواج درجامعه رعایت می‌شود.

در همین راستا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سازمان ثبت‌احوال در سال 1395 پراکندگی ازدواج در گروه سنی 14 سال و کمتر به لحاظ جغرافیایی را نیز موردبررسی قرار داده‌اند. نتیجه این آمارها می‌گوید:کل ازدواج‌های صورت گرفته در این سال در کرمان 27 هزار 132 نفر بوده است و تعداد زوج‌های کمتر از10 سال نیز2 نفر ذکرشده است که نسبت به‌کل ازدواج‌ها 0.01 درصد را به خود اختصاص داده است. همچنین تعداد کل ازدواج‌های 10-14 سال در سال1395، یک هزار و 206 نفر عنوان‌شده است؛یعنی چیزی حدود 4.44 درصد.

این در حالی است که بر طبق گزارش مرکز آمار در سال 95 در استان کرمان 3هزارو 399 ازدواج در رده‌ی سنی زیر 14 سال به ثبت رسیده است؛در شهر کرمان به‌عنوان مرکز استان در این رده سنی شاهد 796 ازدواج بوده‌ایم یعنی یک و چهاردهم درصد ازدواج‌های صورت گرفته زیر 14 سال بوده است و ازقضا 26 مورد از این ازدواج‌ها منجر به طلاق هم شده است؛یعنی سه و دودهم درصد این ازدواج‌های زودهنگام در شهر کرمان به طلاق منجر شده است.

در این رده سنی در شهر زرند 92 ازدواج، در شهر سیرجان 231 ازدواج، در شهربابک 75 ازدواج، در کهنوج 105 ازدواج، در بردسیر 66 ازدواج، در راور 26 ازدواج، در عنبرآباد 97 ازدواج، در منوجان 62 ازدواج، در کوهبنان 14 ازدواج، در رودبار 144 ازدواج، در قلعه گنج 58 ازدواج، ریگان 136 ازدواج، در رابر 38 ازدواج، در فهرج 120 ازدواج، در انار 32 ازدواج، در نرماشیر 91 ازدواج، فاریاب 51 ازدواج، ارزوییه 46 ازدواج گزارش شده است. این در حالی است که کودک همسری فقط در گروه زنان اتفاق نیفتاده و مردان نیز با مساله کودک همسری مواجه هستند.

جالب است بدانید اگر درصد ازدواج‌های صورت گرفته در شهرهای مختلف استان در این رده‌ی سنی را به کل ازدواج‌ها در آن شهر حساب کنیم نرماشیر، فهرج، فاریاب، ارزوییه و بم در صدر این لیست قرار خواهند گرفت؛اما کوهبنان، راور، زرند کم‌ترین درصد ازدواج‌های زیر 14 سال را به خود اختصاص داده‌اند.
برچسب ها: کودک همسری ، ازدواج
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

امکان بازگشایی مهدهای کودک از خرداد ماه

تست کرونای ۳۱ نفر دیگر در استان کرمان مثبت شد

۵ الی ۷ نفر از بازیکنان گل گهر کرونا دارند

کنسرت رایگان همایون شجریان همزمان با عید سعید فطر/کنسرت به صورت آنلاین برگزار شده و 10دوربین آن را تصویر برداری می کنند

ابتلای ۱۷ دانشجوی علوم پزشکی کرمان به کرونا

کدام تحریف؟ کدام تاریخ؟

مراسم‌های عروسی در باغ‌های خصوصی برگزار می‌شود/تالار‌ها بازگشایی نشوند، تالارداران ورشکست می‌شوند

فیلم: برکرانه نهج‌البلاغه گفتاری کوتاه از حجت‌الاسلام کمساری 6 و 7

کرونا چقدر به ثروت ثروتمندان آمریکا اضافه کرد؟

جزئیات روند فروش سهام عدالت

پربازدید ها

اماکن مقدس از فردا باز می‌شوند /از ۱۰ خرداد همه کارمندان سرکار خواهند رفت

مراسم‌های عروسی در باغ‌های خصوصی برگزار می‌شود/تالار‌ها بازگشایی نشوند، تالارداران ورشکست می‌شوند

ابتلای ۱۷ دانشجوی علوم پزشکی کرمان به کرونا

تست کرونای ۳۱ نفر دیگر در استان کرمان مثبت شد

امکان بازگشایی مهدهای کودک از خرداد ماه

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۹۴ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

فیلم: پیشنهاد اقتصادی مرعشی، توصیه نبوی و تحلیل انصاری و جلائی پور   ( نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۵ نظر)

افشاگری آقاتهرانی علیه قالیباف:گفتیم شرط جلسات وفاق کاندیدا نشدن در ۱۴۰۰ است،دیگر نیامد   ( نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

فیلم: برکرانه نهج‌البلاغه گفتاری کوتاه از حجت‌الاسلام کمساری 4   ( نظر)

واکنش رهبر انقلاب به انتقاد صریح یک دانشجو درباره پاسخگو نبودن منصوبان رهبری و عدم شفافیت اوقاف   ( نظر)