کد خبر: ۲۹۰۶۷
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو گزارش می دهد
براساس گزارش سالنامه آماری سازمان ثبت‌احوال که در مرکز پژوهش‌های آماری مجلس شورای اسلامی منتشرشده است، در طی سال‌های۹۵-۹۱ در گروه سنی دختران۱۴ سال و کمتربه‌طور میانگین هرساله 40 هزار ازدواج به‌طور قانونی ثبت‌شده است.گفتارنو/گروه جامعه

براساس گزارش سالنامه آماری سازمان ثبت‌احوال که در مرکز پژوهش‌های آماری مجلس شورای اسلامی منتشرشده است، در طی سال‌های۹۵-۹۱ در گروه سنی دختران۱۴ سال و کمتربه‌طور میانگین هرساله 40 هزار ازدواج به‌طور قانونی ثبت‌شده است.

بر طبق این آمار میزان ازدواج در سال ۱۳۹۵ حدود 704 هزار و 716نفر بوده است که از این تعداد 39 هزار و 279 نفر در گروه سنی ۱۴ سال و کمتر بوده است. بر مبنای بررسی‌های سازمان ثبت‌احوال نسبت طلاق به ازدواج در طی سال‌های۹۱-۹۵ در گروه سنی ۱۴ سال و کمتر،از 2.7 تا 3.4 درصد در نوسان بوده است.

به گزارش سالنامه آماری سازمان ثبت‌احوال درصد ازدواج این گروه سنی به‌کل ازدواج‌ها در سال 1395چیزی حدود 5.6 درصد بوده است.با توجه به داده‌های آماری در سال‌های 91-95 ازدواج‌های ثبت‌شده در گروه سنی دختران 14 سال و کمتر دارای نوسان بوده است.به‌طوری‌که در سال 91 روند صعودی 2 درصدی داشته است؛اما در سال 93 با نرخ -2.5 درصد دچار کاهش شده است و این سیر نزولی در سال 94 نیز به چشم می‌خورد جالب است بدانید که در سال 95 بار دیگر روند صعودی داشته است.

«به دلیل محدودیت‌های قانونی، فرهنگ عمومی و مناطق جغرافیایی آمار واقعی ازدواج در این گروه سنی بیش از آمار رسمی موجود است.» این را مرکز پژوهش‌های مجلس بر طبق آمار سالنامه سازمان ثبت‌احوال اعلام می‌کند؛بنابراین می‌توان درصد قابل‌توجهی از ازدواج‌های غیررسمی را نیز در این گروه سنی لحاظ کنیم. بیان این نکته نیز حائز اهمیت است که این نوع ازدواج بیش‌تر در جمعیت اتباع غیر ایرانی روی می‌دهد و در تمام استان‌های کشور دارای پراکندگی است.
با همه این اوصاف آمارهای موجود ازدواج‌های ثبت‌شده در گروه سنی 10 تا 14 سال 39هزار 45 مورد و در گروه سنی 10 سال 233 مورد عنوان‌شده استکه این نشان می‌دهد داشتن حداقل سن 10 سال در موضوع سن ازدواج درجامعه رعایت می‌شود.

در همین راستا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و سازمان ثبت‌احوال در سال 1395 پراکندگی ازدواج در گروه سنی 14 سال و کمتر به لحاظ جغرافیایی را نیز موردبررسی قرار داده‌اند. نتیجه این آمارها می‌گوید:کل ازدواج‌های صورت گرفته در این سال در کرمان 27 هزار 132 نفر بوده است و تعداد زوج‌های کمتر از10 سال نیز2 نفر ذکرشده است که نسبت به‌کل ازدواج‌ها 0.01 درصد را به خود اختصاص داده است. همچنین تعداد کل ازدواج‌های 10-14 سال در سال1395، یک هزار و 206 نفر عنوان‌شده است؛یعنی چیزی حدود 4.44 درصد.

این در حالی است که بر طبق گزارش مرکز آمار در سال 95 در استان کرمان 3هزارو 399 ازدواج در رده‌ی سنی زیر 14 سال به ثبت رسیده است؛در شهر کرمان به‌عنوان مرکز استان در این رده سنی شاهد 796 ازدواج بوده‌ایم یعنی یک و چهاردهم درصد ازدواج‌های صورت گرفته زیر 14 سال بوده است و ازقضا 26 مورد از این ازدواج‌ها منجر به طلاق هم شده است؛یعنی سه و دودهم درصد این ازدواج‌های زودهنگام در شهر کرمان به طلاق منجر شده است.

در این رده سنی در شهر زرند 92 ازدواج، در شهر سیرجان 231 ازدواج، در شهربابک 75 ازدواج، در کهنوج 105 ازدواج، در بردسیر 66 ازدواج، در راور 26 ازدواج، در عنبرآباد 97 ازدواج، در منوجان 62 ازدواج، در کوهبنان 14 ازدواج، در رودبار 144 ازدواج، در قلعه گنج 58 ازدواج، ریگان 136 ازدواج، در رابر 38 ازدواج، در فهرج 120 ازدواج، در انار 32 ازدواج، در نرماشیر 91 ازدواج، فاریاب 51 ازدواج، ارزوییه 46 ازدواج گزارش شده است. این در حالی است که کودک همسری فقط در گروه زنان اتفاق نیفتاده و مردان نیز با مساله کودک همسری مواجه هستند.

جالب است بدانید اگر درصد ازدواج‌های صورت گرفته در شهرهای مختلف استان در این رده‌ی سنی را به کل ازدواج‌ها در آن شهر حساب کنیم نرماشیر، فهرج، فاریاب، ارزوییه و بم در صدر این لیست قرار خواهند گرفت؛اما کوهبنان، راور، زرند کم‌ترین درصد ازدواج‌های زیر 14 سال را به خود اختصاص داده‌اند.
برچسب ها: کودک همسری ، ازدواج
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

قیمت سکه، طلا و ارز ۱۴۰۰.۰۵.۰۹/ پیشروی سکه در کانال ۱۱ میلیون تومان

رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه دستگیر شد

اینستاگرام پست نماینده موافق طرح فضای مجازی را حذف کرد

اینستاگرام پست نماینده موافق طرح فضای مجازی را حذف کرد

روحانی: در تصمیمات ستاد کرونا موردی مخالف اصول علمی و بی‌توجه به تجربه جهانی نمی‌بینیم / در ۸ سال گذشته در زمینه بهداشت و درمان کار بی‌نظیری در کشور انجام شده / دوگانه‌های شکل گرفته در طول شیوع کرونا را کنار زدیم / اگر حتی یک واکسن مشکل داشته باشد، نزدن آن بدتر از زدن است

پربازدید ها

رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه دستگیر شد

حریرچی: هر فرد مبتلا به کرونای دلتا ۵ تا ۹ نفر را درگیر می‌کند / امکان انتقال سویه دلتا از طریق افراد واکسینه شده وجود دارد / باید سرعت واکسناسیون افزایش پیدا کند / در برخی از استان ها، استقبال مناسبی از واکسیناسیون نشده؛ ۴۰ درصد افراد برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند / عده‌ای برای کسب درآمد و گذراندن زندگی منکر کرونا می‌شوند

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)