کد خبر: ۲۹۰۶۸
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۳
ارسال به دوستان
ذخیره
در شورای معادن استان مطرح شد
براساس ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه، این اختیار به استانداران کشور داده شد تا علاوه بر دریافت عوارض آلایندگی، یک درصد از فروش صنایع و معادن دارای آلایندگی را برای انجام عملیات عمرانی و بهداشتی در شهرستان حوزه معدنی دریافت کنند.

گفتارنو/مرضیه قاضی‌زاده:

شورای معادن استان با حضور نمایندگان مجلس، مسئولین محیط‌زیست، منابع طبیعی، دادگستری و شرکت‌ها و صنایع معدنی استان در سالن پیامبر اعظم استانداری کرمان تشکیل شد.

به گزارش گفتارنو، براساس ماده 43 قانون برنامه ششم توسعه، این اختیار به استانداران کشور داده شد تا علاوه بر دریافت عوارض آلایندگی، یک درصد از فروش صنایع و معادن دارای آلایندگی را برای انجام عملیات عمرانی و بهداشتی در شهرستان حوزه معدنی دریافت کنند.

نماینده مردم شهربابک در ابتدای جلسه گزارشی از اقدامات و تصمیمات صورت گرفته در مجلس شورای اسلامی ارائه کرد. براساس اظهارات او با توجه به برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت مقررشده تا یک‌صدم درصد از فروش صنایع دارای آلایندگی به‌منظور جبران خسارت با طی مراحل طرح موضوع توسط شاکیان در شورای معادن استان، بررسی کارشناسی ارگان‌های مربوطه و برآورد خسارت تا سقف یک درصد اخذ شود.

علی اسدی کرم، در ادامه تصریح می‌کند: حداکثر مبلغ براساس قانون یک هزار میلیارد ریال است و تنها مربوط به معادن و صنایعی است که خسارت وارد کرده‌اند تا در جهت انجام خدمات بهداشتی، درمانی شهرستان درگیر خسارت استفاده شود.

براساس گفته‌های او 60 درصد از این توزیع اعتبار به‌صورت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است و 40 درصد به‌صورت منابع ریالی دریافت خواهد شد.

با این اظهارات سمت‌وسوی جلسه به بحث چگونگی نحوه برگشت این منابع به استان کشانده می‌شود. بنا بر اظهارات رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان جلسات متعددی به‌منظور تعیین تکلیف این موضوع و ایجاد راهکاری به‌منظور برگشت این منابع به استان صورت گرفته و درنهایت مقررشده تا لیست واحدهای آلاینده استان از دو سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان محیط‌زیست گرفته‌شده و در جلسه فعلی چند شرکت به‌عنوان پایلوت این قانون در نظر گرفته شوند.

 براساس لیست ارائه‌شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور که مربوط به سال 97 است، 48 شرکت آلاینده اعم از کشتارگاه و کارخانه کالباس و ...در استان کرمان شناسایی‌شده که تنها 6 مورد از آن‌ها مربوط به صنایع و معادن کرمان هستند.

لیست سازمان محیط‌زیست نیز مشابه لیست سازمان امور مالیاتی است، با این تفاوت که مربوط به سال 96 است و بنا بر گفته‌های ریاست این سازمان با به‌روز کردن این لیست امکان اضافه شدن این تعداد نیز فراهم می‌شود.

مهدی حسینی نژاد در ادامه پیشنهاد می‌دهد تا تنها 2 شرکت به‌عنوان پایلوت به‌منظور اجرای این طرح انتخاب شوند.
پیشنهادی که با اعتراض همراه می‌شود چراکه این قانون تنها مربوط به بحث‌های آلایندگی نیست و شامل خسارت‌های وارده این صنایع و معادن به شهرستان‌های مربوطه نیز می‌شود.

سید مصطفی آیت‌اللهی موسوی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان در ادامه جلسه از حسینی نژاد در رابطه با سهم استان کرمان از مبلغ هزار میلیارد ریال سؤال می‌پرسد.
حسینی نژاد پاسخ می‌دهد: سهم استان‌ها از این مبلغ مشخص نیست و دلیل پیشنهاد اجرای این طرح به‌صورت پایلوت و برای تنها دو شرکت به میزان 10 درصد از مبلغ پیش‌بینی‌شده همین است. از بین این اسامی نام شرکت‌هایی چون گل‌گهر و مس سرچشمه به‌وضوح شنیده می‌شود.

تأکید اصلی حسینی نژاد برگشت این سرمایه به استان است، پیشنهاد اصلی حسینی نژاد افتتاح حسابی به‌منظور واریز این مبلغ است.
وی در ادامه از اسدی کرم می‌خواهد تا پیگیری‌های لازم را انجام دهد تا مبالغ وصولی هر استان برای خود آن استان و شهرستان خسارت‌دیده انجام شود.

پیشنهاد حسینی نژاد مخالفینی دارد. یکی از آن‌ها خطاب به رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان می‌گوید: در استان کرمان بیش از 6 شرکت آلاینده وجود دارد و می‌بایست این قانون به‌طور کامل اجرایی شود.
موسوی در پاسخ به این مخالفت می‌گوید: در جلسات بعدی بر روی اخذ صد درصد مبلغ پیش‌بینی‌شده تصمیم‌گیری می‌شود. دربند 5 ماده 43 قانون اختصاص بودجه به شهرستان مربوطه دیده‌شده است اما در نحوه برگشت این اعتبار به استان چالش اصلی این قانون است و باید در قانون بودجه این موضوع دیده شود.

اسدی کرم در ادامه صحبت‌های موسوی می‌گوید: ایجاد این قانون به پیشنهاد بنده و با توجه به خسارت‌دیده شده در منطقه خاتون‌آباد بوده است و من هم به‌نوبه خود به دنبال برگشت این سرمایه به استان هستم چراکه اگر این پول به‌حساب خزانه واریز شود به دلیل مسائل مالی دولت این پول در حساب‌های جاری دولت استفاده‌شده و به استان‌ها برگشت داده نمی‌شود.

او در صحبت‌هایش کنایه‌ای نیز به نوبخت می‌زند و می‌گوید: ایشان این پول را به‌ حساب‌های جاری می‌برند و نگاهی به منبع و مواد قانونی استفاده آن نمی‌کنند.

در انتها مقرر می‌شود تا تصویب موارد قانونی به‌منظور واریز وجه مربوطه به استان، این طرح به‌صورت پایلوت برای چند شرکت و با درصد محدود انجام شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

در شرایط خاص کنونی و انتخابات پیش رو نقش احزاب سرنوشت ساز است/ احزاب روحیه مطالبه گری مردم را افزایش دهند/مردم در انتخابات پیش رو موقعیت کشور را در نظر بگیرند/شورای نگهبان در خارج از چارچوب پا را فراتر نمی گذراد

رییس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت:محصولات تراریخته باعث جهش ژنتیکی، سرطان و ناباروری می‌شود/رییس سازمان حفاظت محیط زیست: عوارض ناشی از مصرف تراریخته‌ها هیچ پایه و اساسی برای اثبات ندارد

داوران کرمانی، بازی شاهین بوشهر و پیکان تهران را سوت می زنند

چه با شیشه و چه با میله، باید بخش معلولان جدا باشد/هدفمان این است که مسافران عادی جایگاه معلولان را نگیرند والا حالت قفس ندارد

طیبه سیاووشی:دورنماي روشني براي طرح اصلاح ازدواج کودکان وجود ندارد/هر چه به فتواي مكارم شيرازي استناد كرديم عملا فايده نداشت/لاريجاني اجازه نداد راي‌گيري شود

مطالعات وزارت کار درخصوص حذف یارانه ضعیف است/ نگران حذف يارانه ۵۰ هزار خانوار تحت پوشش كميته امداد هستیم/دولت بايد ثروت افراد را از ميزان درآمدشان مجزا كند

قبل از فقر اقتصادی و فرهنگی، فقر قابلیتی داریم/ در جامعه، بیکار ماهر نداریم/ تسهیلات و اعتبارات را به کسی می دهیم که مهارت ندارد/دفاتر تسهیلگری نیامده اند قیّم مردم باشند

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم

ابلاغ مراتب ثبت بقایای جاده سنگ‌فرش فهرج - زاهدان به استاندار کرمان

باید مطالعه شود که کمبود یک هزار لیتر بر ثانیه آب شهر کرمان واقعی است یا خیر؟‌/ پروژه انتقال آب از سرشاخه‌های هلیل‌رود متعلق به ۲۲ سال پیش است که باید تجدید مطالعه شود/ صلاحیت رسیدگی به شکایت از استاندار کرمان برعهده دادستانی مرکز کشور است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

کاهش سن مبتلایان در موج سوم انتقال ایدز / تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی عامل بروز رفتارهای پرخطر/16 نوزاد از مادر HIV مثبت سالم به دنیا آمده است   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   ( نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   ( نظر)

پاسخ روحانی به نامه سه خواهر از جنوب کرمان   ( نظر)