کد خبر: ۲۹۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
عملکرد شرکت کانی فراوران زیر ذره بین شورای معادن استان
احمد آبیار خطاب به نماینده شرکت کانی فراوری می‌گوید: 6الی 7 سال است که یک پهنه معدنی گرفته‌شده و یک‌قدم هم برای آن برداشته نشده است، مردم در آن منطقه از گرسنگی و فقر به دزدی و قاچاق روی آورده‌اند و ما برای 1.5 میلیارد یک مجموعه را 7 سال معطل نگه‌داشته‌ایم.
گفتار نو/مرضیه قاضی‌زاده 

پرونده مربوط به محدوده معدنی زفتگ در شورای معادن استان گشوده شد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در شورای اداری استان که در محل سالن پیامبر اعظم استانداری کرمان تشکیل شد در رابطه با قانون معادن می‌گوید: براساس ماده 2 قانون معادن ، مالکیت معادن بر عهده دولت است و صدور کلیه مجوزهای مربوط به بهره‌برداری از معادن بر عهده وزارت صنعت ، معدن و تجارت است و این وزارت مکلف است تا بستر لازم برای انجام عملیات اکتشاف فراهم آورده و نصبت به صدور گواهی اکتشاف اقدام نماید. 

به گزارش گفتار نو، سید مهدی حسینی نژاد، بار دیگر به مفاد قانونی اشاره‌کرده و می‌گوید: شورای معادن مکلف است تا در چارچوب قانون، ضمن نظارت و حفظ ملاحظات زیست‌محیطی ، اقدامات لازم را به‌منظور تسریع و ایجاد صنایع پایین‌دستی انجام دهد.
 
براساس گفته‌های او محدوده معدنی زفتگ در سال 79 به شرکت مس سرچشمه واگذارشده تا عملیات اکتشاف را به‌منظور تشخیص اقتصادی بودن این منطقه انجام دهد.براساس گزارش شرکت مس سرچشمه  در سال 86 این محدوده دارای 2 میلیون تن از ذخایر قطعی معدنی و 160 میلیون تن ذخایر پیش‌بینی‌شده است که نشان از غیراقتصادی عملیات بهره‌برداری در آن منطقه است. 

حسینی نژاد به واگذاری مجدد این محدوده به شرکت کانی فراوران به‌منظور انجام عملیات اکتشافی در سال 89اشاره می‌کند و می‌گوید: این مجموعه از سال 89 تا 93 در اختیار این شرکت کانی فراوران بوده،  اما این شرکت نتوانسته گزارشی بیشتر از گزارش شرکت مس سرچشمه به دست آورد.

وی در ادامه می‌گوید: بر طبق قانون، این شرکت موظف است تا هزینه‌های اکتشافی شرکت قبلی را پرداخت کند اما متأسفانه تا سال 97 این عمل صورت نپذیرفته است.

حسینی نژاد در پاسخ به سؤال معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان، مبنی بر مبلغ تعیین‌شده توسط کارشناس سازمان نظام‌مهندسی برای اکتشاف شرکت مس سرچشمه می‌گوید: در سال 92 مبلغ 1.5 میلیارد تومان برای عملیات کارشناسی آن‌ها در نظر گرفته شد اما  مورد اعتراض این شرکت قرارگرفته و تاکنون این پرونده باز بوده  و براساس کار کارشناسی نظام‌مهندسی در سال جاری این  مبلغ یک میلیارد و دویست هزار تومان کاهش‌یافته است.
 
نماینده شرکت مس سرچشمه با اشاره به سال واگذاری پروانه اکتشاف به شرکت کانی فراوران  می‌گوید: شرکت ما در سال 86 کنار رفته و این محدوده از سال 89 به شرکت کانی فراوران منتقل‌شده است، اما در سال 92 به این شرکت پروانه اکتشاف داده‌شده است. 

او در ادامه می‌گوید: ما در این محدوده هزینه‌های زیادی انجام داده‌ایم ولی این شرکت بدون هیچ‌گونه مدرک و مستنداتی مبلغ 1.5 میلیارد را پیشنهاد می‌دهد، از سال 94 تا 96 اعتراض ما دنبال می‌شود و درنهایت این شرکت موافقت کرد تا کارشناس رسمی دادگستری در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

در ادامه روند جلسه دو شرکت کانی فرآوران و شرکت گل‌گهر به‌منظور انجام عملیات اکتشافی در محدوده زفتگ ارائه می‌شوند.

شرکت کانی فراوان که در حال حاضر به‌منظور انجام عملیات اکتشاف با شرکت سرمایه‌گذاری ایران همکاری دارد در فاز اول تعهد اکتشاف 5 هزار متر از محدوده زفتگ را در حالی مطرح می‌کند که شرکت رقیب آن تعهد 10 هزار متر را داشت.

در طول این جلسه انتقاداتی بر نحوه عملکرد شرکت کانی فراوران در رابطه با انجام عملیات اکتشاف وارد شد.شرکت گل‌گهر در این رابطه می‌گوید: براساس کارهای  پژوهشی و عکس‌های ماهواره‌ای گرفته‌شده این منطقه بالغ‌بر 10 میلیارد تن مس پور فیری دارد .

او خطاب به نماینده شرکت‌های مس سرچشمه و کانی فراوران می‌گوید:  این محدوده چندین سال در اختیار شما بوده و می‌توانستید به‌راحتی بر روی آن حفاری انجام دهید، اما با وقت تلف کردن وانجام حفاری‌های سطحی این محدوده را رها کردید. 

حسینی نژاد نیز در ادامه صحبت‌های نماینده شرکت گل‌گهر، خطاب به شرکت کانی فراوران می‌گوید: از سال 89 این محدوده معدنی در اختیار این شرکت بوده اما ماحصل فعالیت آن‌ها همان اطلاعات شرکت مس سرچشمه است. 

«یک شرکت تا چه اندازه می‌تواند یک مردم و کشور را معطل کند؟یک عده می‌خواهند  معادن دیگر را استخراج کنند  و کارشان که تمام شد سپس به سراغ این معدن بیایند. در این منطقه مردم برای سیر کردن شکم خود به قاچاق کالا و انسان روی آورده‌اند. چرا دادگستری و وزارت کشور به این قضیه ورود پیدا نمی‌کند»این سخنان حبیب‌الله نیکزادی پناه، نماینده مردم بم و ریگان  با ارائه آماری از وضعیت این منطقه ادامه می‌یابد.

بنا بر اظهارات او ، 1600 زندانی در منطقه بم وجود دارد که 75 درصد از آن‌ها جوان و در رده سنی 18 تا 35 سال هستند و بیش از 80 درصد ان ها به خاطر امرارمعاش مرتکب جرم شده‌اند. 

رئیس‌کل بازرسی کرمان نیز این محدوده معدنی را ازجمله محدوده‌های بکر معدنی استان کرمان  می‌داند و معتقد است توضیحات و نامه داده‌شده توسط شرکت مس سرچشمه مبنی بر غیراقتصادی بودن این طرح مبهم بوده و دارای اشکالاتی است.

احمد آبیار خطاب به نماینده شرکت کانی فراوری  می‌گوید: 6الی 7 سال است که یک پهنه معدنی گرفته‌شده و یک‌قدم هم برای آن برداشته نشده است، مردم در آن منطقه از گرسنگی و فقر به دزدی و قاچاق روی آورده‌اند و ما برای 1.5 میلیارد یک مجموعه را 7 سال معطل نگه‌داشته‌ایم.
وی با ابراز تأسف می‌گوید: سازمان صنعت و معدن تاکنون کوتاهی کرده است و می‌بایست قاطعانه با این موضوع برخورد کد.

او که معتقد بر کوتاهی و ضعف عملکرد شرکت کانی فرآوران است از اعضای شورا می‌خواهد تا قاطعانه و دور از هرگونه محافظه‌کاری نسبت به این مورد تصمیم بگیرند.

 انتهای این جلسه مصوب می‌شود تا شرکت کانی فراوران به همراه شریک تجاری خود ظرف مدت یک ماه تعهدات خود را عملی کنند و در صورت عدم انجام تعهدات تعیین‌شده تا  پایان موعد مقرر، پروانه اکتشاف به شرکت گل‌گهر واگذار شود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بیش از ۱۸ درصد شهدای استان کرمان از خانواده عشایر هستند / عشایر در اقتصاد کشور نقش بسزایی دارند / شهادت برای جاری شدن حق و عدالت است

بیمه‌ها آموزش بیماران دیابتی را پوشش دهند / قیمت انسولین در کشور مناسب است / ۸۰ درصد بیماران دیابتی از کنترل مطلوبی برخوردار نیستند

اثر شهادت سردار سلیمانی، از سلیمانی میدان‌های نبرد، بیشتر خواهد بود /دشمن بر روی جنگ روانی و تبلیغی در کنار جنگ‌های اقتصادی علیه ما سرمایه‌گذاری کرده

شرق استان کرمان پیشگاه در صلح و سازش / مختومه شدن بیش از ۶ هزار پرونده در شرق کرمان با صلح و سازش

گرانی‌های اخیر به رسانه‌های محلی کرمان فشار آورده است/ غیرفعال شدن رسانه‌های محلی، موجب تک صدایی شدن جامعه می‌شود

نباید دیگر شاهد چنین مصیبت هایی باشیم/ما با شرمندگی نتوانستیم آنچنان که باید بر توان و قدرت مردم اضافه کنیم/مردم از پوست و استخوان خود برای نظام و کشور مایه می گذارند

روابط‌عمومی‌ها به درستی زیست بوم جدید روزنامه نگاری را درک نکردند / رسانه و روابط عمومی باید اعتماد و سرمایه اجتماعی را ترمیم کند

بخش عمده اختلافات حوزه کارگری، طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل است / هر چه در راستای معیشت کارگران کمک کنیم به تولید و زیربنای ملی کمک کرده‌ایم / کارفرما و کارگر متعهد در کشور کم نداریم

منصور ایرانمنش: شورا در خصوص لوایح امسال تدابیر خوبی اندیشیده است/مشرفی:آقای شهردار شما مردم را بدبخت کردید/مویدی:تمام افراد متخصص را بیرون کردید/شهردار: با تخلف محوری مخالفیم/خدادادی: تخلفات شهرداری را گزارش ندهید شرعا مسئول هستید/شما در سال ۹۶ نامه اداره امور مالیاتی را اجرا نکردید

تسهیلات ویژه‌ای در شهرک‌های صنعتی جنوب کرمان ارائه می‌شود / مشکلی در تامین زیرساخت‌های واحدهای صنعتی جنوب کرمان وجود ندارد

پربازدید ها

گرانی‌های اخیر به رسانه‌های محلی کرمان فشار آورده است/ غیرفعال شدن رسانه‌های محلی، موجب تک صدایی شدن جامعه می‌شود

تسهیلات ویژه‌ای در شهرک‌های صنعتی جنوب کرمان ارائه می‌شود / مشکلی در تامین زیرساخت‌های واحدهای صنعتی جنوب کرمان وجود ندارد

رفع مشکل کم‌آبی با بهره‌برداری از آب‌های ژرف / به شهرت رسیدن خرمای کرمان در بازارهای جهانی با حمایت از این محصول

فروش اقساطی برای ۹ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر انجام نشده است / دادستانی ورود کند

آمریکا نمی‌تواند بپذیرد دیدگاه‌های مستقلی مانند ایران در منطقه وجود دارد/مزمن شدن تحریم‌ها توسعه اقتصادی و اداره کشور را با چالش مواجه می کند

مسکن مهر در گلوگاه نقدینگی گیر افتاد/ هزینه ساخت هر متر مربع مسکن مهر تا سه برابر افزایش یافت

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۹۲ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)