کد خبر: ۲۹۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
عملکرد شرکت کانی فراوران زیر ذره بین شورای معادن استان
احمد آبیار خطاب به نماینده شرکت کانی فراوری می‌گوید: 6الی 7 سال است که یک پهنه معدنی گرفته‌شده و یک‌قدم هم برای آن برداشته نشده است، مردم در آن منطقه از گرسنگی و فقر به دزدی و قاچاق روی آورده‌اند و ما برای 1.5 میلیارد یک مجموعه را 7 سال معطل نگه‌داشته‌ایم.
گفتار نو/مرضیه قاضی‌زاده 

پرونده مربوط به محدوده معدنی زفتگ در شورای معادن استان گشوده شد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در شورای اداری استان که در محل سالن پیامبر اعظم استانداری کرمان تشکیل شد در رابطه با قانون معادن می‌گوید: براساس ماده 2 قانون معادن ، مالکیت معادن بر عهده دولت است و صدور کلیه مجوزهای مربوط به بهره‌برداری از معادن بر عهده وزارت صنعت ، معدن و تجارت است و این وزارت مکلف است تا بستر لازم برای انجام عملیات اکتشاف فراهم آورده و نصبت به صدور گواهی اکتشاف اقدام نماید. 

به گزارش گفتار نو، سید مهدی حسینی نژاد، بار دیگر به مفاد قانونی اشاره‌کرده و می‌گوید: شورای معادن مکلف است تا در چارچوب قانون، ضمن نظارت و حفظ ملاحظات زیست‌محیطی ، اقدامات لازم را به‌منظور تسریع و ایجاد صنایع پایین‌دستی انجام دهد.
 
براساس گفته‌های او محدوده معدنی زفتگ در سال 79 به شرکت مس سرچشمه واگذارشده تا عملیات اکتشاف را به‌منظور تشخیص اقتصادی بودن این منطقه انجام دهد.براساس گزارش شرکت مس سرچشمه  در سال 86 این محدوده دارای 2 میلیون تن از ذخایر قطعی معدنی و 160 میلیون تن ذخایر پیش‌بینی‌شده است که نشان از غیراقتصادی عملیات بهره‌برداری در آن منطقه است. 

حسینی نژاد به واگذاری مجدد این محدوده به شرکت کانی فراوران به‌منظور انجام عملیات اکتشافی در سال 89اشاره می‌کند و می‌گوید: این مجموعه از سال 89 تا 93 در اختیار این شرکت کانی فراوران بوده،  اما این شرکت نتوانسته گزارشی بیشتر از گزارش شرکت مس سرچشمه به دست آورد.

وی در ادامه می‌گوید: بر طبق قانون، این شرکت موظف است تا هزینه‌های اکتشافی شرکت قبلی را پرداخت کند اما متأسفانه تا سال 97 این عمل صورت نپذیرفته است.

حسینی نژاد در پاسخ به سؤال معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان، مبنی بر مبلغ تعیین‌شده توسط کارشناس سازمان نظام‌مهندسی برای اکتشاف شرکت مس سرچشمه می‌گوید: در سال 92 مبلغ 1.5 میلیارد تومان برای عملیات کارشناسی آن‌ها در نظر گرفته شد اما  مورد اعتراض این شرکت قرارگرفته و تاکنون این پرونده باز بوده  و براساس کار کارشناسی نظام‌مهندسی در سال جاری این  مبلغ یک میلیارد و دویست هزار تومان کاهش‌یافته است.
 
نماینده شرکت مس سرچشمه با اشاره به سال واگذاری پروانه اکتشاف به شرکت کانی فراوران  می‌گوید: شرکت ما در سال 86 کنار رفته و این محدوده از سال 89 به شرکت کانی فراوران منتقل‌شده است، اما در سال 92 به این شرکت پروانه اکتشاف داده‌شده است. 

او در ادامه می‌گوید: ما در این محدوده هزینه‌های زیادی انجام داده‌ایم ولی این شرکت بدون هیچ‌گونه مدرک و مستنداتی مبلغ 1.5 میلیارد را پیشنهاد می‌دهد، از سال 94 تا 96 اعتراض ما دنبال می‌شود و درنهایت این شرکت موافقت کرد تا کارشناس رسمی دادگستری در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

در ادامه روند جلسه دو شرکت کانی فرآوران و شرکت گل‌گهر به‌منظور انجام عملیات اکتشافی در محدوده زفتگ ارائه می‌شوند.

شرکت کانی فراوان که در حال حاضر به‌منظور انجام عملیات اکتشاف با شرکت سرمایه‌گذاری ایران همکاری دارد در فاز اول تعهد اکتشاف 5 هزار متر از محدوده زفتگ را در حالی مطرح می‌کند که شرکت رقیب آن تعهد 10 هزار متر را داشت.

در طول این جلسه انتقاداتی بر نحوه عملکرد شرکت کانی فراوران در رابطه با انجام عملیات اکتشاف وارد شد.شرکت گل‌گهر در این رابطه می‌گوید: براساس کارهای  پژوهشی و عکس‌های ماهواره‌ای گرفته‌شده این منطقه بالغ‌بر 10 میلیارد تن مس پور فیری دارد .

او خطاب به نماینده شرکت‌های مس سرچشمه و کانی فراوران می‌گوید:  این محدوده چندین سال در اختیار شما بوده و می‌توانستید به‌راحتی بر روی آن حفاری انجام دهید، اما با وقت تلف کردن وانجام حفاری‌های سطحی این محدوده را رها کردید. 

حسینی نژاد نیز در ادامه صحبت‌های نماینده شرکت گل‌گهر، خطاب به شرکت کانی فراوران می‌گوید: از سال 89 این محدوده معدنی در اختیار این شرکت بوده اما ماحصل فعالیت آن‌ها همان اطلاعات شرکت مس سرچشمه است. 

«یک شرکت تا چه اندازه می‌تواند یک مردم و کشور را معطل کند؟یک عده می‌خواهند  معادن دیگر را استخراج کنند  و کارشان که تمام شد سپس به سراغ این معدن بیایند. در این منطقه مردم برای سیر کردن شکم خود به قاچاق کالا و انسان روی آورده‌اند. چرا دادگستری و وزارت کشور به این قضیه ورود پیدا نمی‌کند»این سخنان حبیب‌الله نیکزادی پناه، نماینده مردم بم و ریگان  با ارائه آماری از وضعیت این منطقه ادامه می‌یابد.

بنا بر اظهارات او ، 1600 زندانی در منطقه بم وجود دارد که 75 درصد از آن‌ها جوان و در رده سنی 18 تا 35 سال هستند و بیش از 80 درصد ان ها به خاطر امرارمعاش مرتکب جرم شده‌اند. 

رئیس‌کل بازرسی کرمان نیز این محدوده معدنی را ازجمله محدوده‌های بکر معدنی استان کرمان  می‌داند و معتقد است توضیحات و نامه داده‌شده توسط شرکت مس سرچشمه مبنی بر غیراقتصادی بودن این طرح مبهم بوده و دارای اشکالاتی است.

احمد آبیار خطاب به نماینده شرکت کانی فراوری  می‌گوید: 6الی 7 سال است که یک پهنه معدنی گرفته‌شده و یک‌قدم هم برای آن برداشته نشده است، مردم در آن منطقه از گرسنگی و فقر به دزدی و قاچاق روی آورده‌اند و ما برای 1.5 میلیارد یک مجموعه را 7 سال معطل نگه‌داشته‌ایم.
وی با ابراز تأسف می‌گوید: سازمان صنعت و معدن تاکنون کوتاهی کرده است و می‌بایست قاطعانه با این موضوع برخورد کد.

او که معتقد بر کوتاهی و ضعف عملکرد شرکت کانی فرآوران است از اعضای شورا می‌خواهد تا قاطعانه و دور از هرگونه محافظه‌کاری نسبت به این مورد تصمیم بگیرند.

 انتهای این جلسه مصوب می‌شود تا شرکت کانی فراوران به همراه شریک تجاری خود ظرف مدت یک ماه تعهدات خود را عملی کنند و در صورت عدم انجام تعهدات تعیین‌شده تا  پایان موعد مقرر، پروانه اکتشاف به شرکت گل‌گهر واگذار شود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| صدای معروف رادیو کرمان خاموش شد

نمکی: اگر آزمایشات انسانی نتیجه دهد، بهار ۱۴۰۰ از تولیدکنندگان مطرح واکسن کرونا خواهیم بود

نظر آشنا درمورد مصوبه مجلس: می خواهند گشایش های قطعی از طرف بایدن را به اسم نتیجه طرح مجلس و به نفع خودشان مصادره کنند؛ برای انتخابات ۱۴۰۰ هم مصرف خوبی خواهد داشت

روایت عطالله مهاجرانی از زیارت حرم حضرت زینب با لطف سردار سلیمانی

ناسزا گفتن و توهین به روحانی از تریبون مجلس /آقای رئیس جمهور از کرونا نمی‌میری

باید طرح‌هایی دنبال شود که پویا و کارآمد باشد/ خوب نیست برای یک طرح دوبار مصوبه بگیریم

کرونا جان 26 نفر را در کرمان گرفت

محمودصادقی: خروج از پروتکل الحاقی نیاز به تصمیم فراقوه‌ای دارد/ طرح مجلس خروج از برجام است نه رفع تحریم‌ها

برای مردم تعیین تکلیف نمی‌کنیم/ مردم با رفتار مدرن اقتصادی که داشتند تقاضا برای مرغ را به تعویق انداختند

ربیعی: تصمیم درباره برجام و برنامه هسته‌ای فراقوه‌ای است/ وزارت اطلاعات وظیفه خود را در زمینه اطلاع‌رسانی و هشدار قبل از حادثه انجام داده است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۹ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

ظریف و اقتضای دولتمردی   ( نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

سرنخ‌های وزارت اطلاعات از عوامل ترور شهید فخری‌زاده   ( نظر)

برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله جعفری به صورت محدود   ( نظر)

وزیر بهداشت: سخنان احمدی نژاد درست نیست؛ هیچ وجهی برای استفاده از داروهای کرونا در ایران دریافت نشده است   ( نظر)

شناسایی و دستگیری سارق کنتورهای آب در کرمان   ( نظر)