کد خبر: ۲۹۰۷۹
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
عملکرد شرکت کانی فراوران زیر ذره بین شورای معادن استان
احمد آبیار خطاب به نماینده شرکت کانی فراوری می‌گوید: 6الی 7 سال است که یک پهنه معدنی گرفته‌شده و یک‌قدم هم برای آن برداشته نشده است، مردم در آن منطقه از گرسنگی و فقر به دزدی و قاچاق روی آورده‌اند و ما برای 1.5 میلیارد یک مجموعه را 7 سال معطل نگه‌داشته‌ایم.
گفتار نو/مرضیه قاضی‌زاده 

پرونده مربوط به محدوده معدنی زفتگ در شورای معادن استان گشوده شد. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در شورای اداری استان که در محل سالن پیامبر اعظم استانداری کرمان تشکیل شد در رابطه با قانون معادن می‌گوید: براساس ماده 2 قانون معادن ، مالکیت معادن بر عهده دولت است و صدور کلیه مجوزهای مربوط به بهره‌برداری از معادن بر عهده وزارت صنعت ، معدن و تجارت است و این وزارت مکلف است تا بستر لازم برای انجام عملیات اکتشاف فراهم آورده و نصبت به صدور گواهی اکتشاف اقدام نماید. 

به گزارش گفتار نو، سید مهدی حسینی نژاد، بار دیگر به مفاد قانونی اشاره‌کرده و می‌گوید: شورای معادن مکلف است تا در چارچوب قانون، ضمن نظارت و حفظ ملاحظات زیست‌محیطی ، اقدامات لازم را به‌منظور تسریع و ایجاد صنایع پایین‌دستی انجام دهد.
 
براساس گفته‌های او محدوده معدنی زفتگ در سال 79 به شرکت مس سرچشمه واگذارشده تا عملیات اکتشاف را به‌منظور تشخیص اقتصادی بودن این منطقه انجام دهد.براساس گزارش شرکت مس سرچشمه  در سال 86 این محدوده دارای 2 میلیون تن از ذخایر قطعی معدنی و 160 میلیون تن ذخایر پیش‌بینی‌شده است که نشان از غیراقتصادی عملیات بهره‌برداری در آن منطقه است. 

حسینی نژاد به واگذاری مجدد این محدوده به شرکت کانی فراوران به‌منظور انجام عملیات اکتشافی در سال 89اشاره می‌کند و می‌گوید: این مجموعه از سال 89 تا 93 در اختیار این شرکت کانی فراوران بوده،  اما این شرکت نتوانسته گزارشی بیشتر از گزارش شرکت مس سرچشمه به دست آورد.

وی در ادامه می‌گوید: بر طبق قانون، این شرکت موظف است تا هزینه‌های اکتشافی شرکت قبلی را پرداخت کند اما متأسفانه تا سال 97 این عمل صورت نپذیرفته است.

حسینی نژاد در پاسخ به سؤال معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان، مبنی بر مبلغ تعیین‌شده توسط کارشناس سازمان نظام‌مهندسی برای اکتشاف شرکت مس سرچشمه می‌گوید: در سال 92 مبلغ 1.5 میلیارد تومان برای عملیات کارشناسی آن‌ها در نظر گرفته شد اما  مورد اعتراض این شرکت قرارگرفته و تاکنون این پرونده باز بوده  و براساس کار کارشناسی نظام‌مهندسی در سال جاری این  مبلغ یک میلیارد و دویست هزار تومان کاهش‌یافته است.
 
نماینده شرکت مس سرچشمه با اشاره به سال واگذاری پروانه اکتشاف به شرکت کانی فراوران  می‌گوید: شرکت ما در سال 86 کنار رفته و این محدوده از سال 89 به شرکت کانی فراوران منتقل‌شده است، اما در سال 92 به این شرکت پروانه اکتشاف داده‌شده است. 

او در ادامه می‌گوید: ما در این محدوده هزینه‌های زیادی انجام داده‌ایم ولی این شرکت بدون هیچ‌گونه مدرک و مستنداتی مبلغ 1.5 میلیارد را پیشنهاد می‌دهد، از سال 94 تا 96 اعتراض ما دنبال می‌شود و درنهایت این شرکت موافقت کرد تا کارشناس رسمی دادگستری در این رابطه تصمیم‌گیری کند.

در ادامه روند جلسه دو شرکت کانی فرآوران و شرکت گل‌گهر به‌منظور انجام عملیات اکتشافی در محدوده زفتگ ارائه می‌شوند.

شرکت کانی فراوان که در حال حاضر به‌منظور انجام عملیات اکتشاف با شرکت سرمایه‌گذاری ایران همکاری دارد در فاز اول تعهد اکتشاف 5 هزار متر از محدوده زفتگ را در حالی مطرح می‌کند که شرکت رقیب آن تعهد 10 هزار متر را داشت.

در طول این جلسه انتقاداتی بر نحوه عملکرد شرکت کانی فراوران در رابطه با انجام عملیات اکتشاف وارد شد.شرکت گل‌گهر در این رابطه می‌گوید: براساس کارهای  پژوهشی و عکس‌های ماهواره‌ای گرفته‌شده این منطقه بالغ‌بر 10 میلیارد تن مس پور فیری دارد .

او خطاب به نماینده شرکت‌های مس سرچشمه و کانی فراوران می‌گوید:  این محدوده چندین سال در اختیار شما بوده و می‌توانستید به‌راحتی بر روی آن حفاری انجام دهید، اما با وقت تلف کردن وانجام حفاری‌های سطحی این محدوده را رها کردید. 

حسینی نژاد نیز در ادامه صحبت‌های نماینده شرکت گل‌گهر، خطاب به شرکت کانی فراوران می‌گوید: از سال 89 این محدوده معدنی در اختیار این شرکت بوده اما ماحصل فعالیت آن‌ها همان اطلاعات شرکت مس سرچشمه است. 

«یک شرکت تا چه اندازه می‌تواند یک مردم و کشور را معطل کند؟یک عده می‌خواهند  معادن دیگر را استخراج کنند  و کارشان که تمام شد سپس به سراغ این معدن بیایند. در این منطقه مردم برای سیر کردن شکم خود به قاچاق کالا و انسان روی آورده‌اند. چرا دادگستری و وزارت کشور به این قضیه ورود پیدا نمی‌کند»این سخنان حبیب‌الله نیکزادی پناه، نماینده مردم بم و ریگان  با ارائه آماری از وضعیت این منطقه ادامه می‌یابد.

بنا بر اظهارات او ، 1600 زندانی در منطقه بم وجود دارد که 75 درصد از آن‌ها جوان و در رده سنی 18 تا 35 سال هستند و بیش از 80 درصد ان ها به خاطر امرارمعاش مرتکب جرم شده‌اند. 

رئیس‌کل بازرسی کرمان نیز این محدوده معدنی را ازجمله محدوده‌های بکر معدنی استان کرمان  می‌داند و معتقد است توضیحات و نامه داده‌شده توسط شرکت مس سرچشمه مبنی بر غیراقتصادی بودن این طرح مبهم بوده و دارای اشکالاتی است.

احمد آبیار خطاب به نماینده شرکت کانی فراوری  می‌گوید: 6الی 7 سال است که یک پهنه معدنی گرفته‌شده و یک‌قدم هم برای آن برداشته نشده است، مردم در آن منطقه از گرسنگی و فقر به دزدی و قاچاق روی آورده‌اند و ما برای 1.5 میلیارد یک مجموعه را 7 سال معطل نگه‌داشته‌ایم.
وی با ابراز تأسف می‌گوید: سازمان صنعت و معدن تاکنون کوتاهی کرده است و می‌بایست قاطعانه با این موضوع برخورد کد.

او که معتقد بر کوتاهی و ضعف عملکرد شرکت کانی فرآوران است از اعضای شورا می‌خواهد تا قاطعانه و دور از هرگونه محافظه‌کاری نسبت به این مورد تصمیم بگیرند.

 انتهای این جلسه مصوب می‌شود تا شرکت کانی فراوران به همراه شریک تجاری خود ظرف مدت یک ماه تعهدات خود را عملی کنند و در صورت عدم انجام تعهدات تعیین‌شده تا  پایان موعد مقرر، پروانه اکتشاف به شرکت گل‌گهر واگذار شود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برخورد کاریکاتوری با اندیشه امام، یک آفت بزرگ است

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

پربازدید ها

کاهش 96درصدی واردات پس از شیوع کرونا

افزایش 100تا 300درصدی نهاده های کشاورزی تنها در دوماه/اجبار شرکت ها برای خرید محصولات جانبی در کنار سم و کود/قطره چکانی شرکت های تولیدی سم و کود

تا اطلاع ثانوی ورود و خروج دام سنگین از بافت ممنوع است/بیماری LSD دام با دام قاچاق وارد استان شده است

۵۰ درصد شبکه آبرسانی رفسنجان فرسوده است

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)