کد خبر: ۲۹۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
کمالی پور مطرح کرد:
عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت:ما ظرفیت محدودی در زندان‌ها داریم و باید سعی کنیم با روابط و نشست ‌های دو جانبه با مسئولین قضایی افغانستان زندانیان و مجرمان افغان در ایران را به کشورشان استرداد دهیم.
عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت:ما ظرفیت محدودی در زندان‌ها داریم و باید سعی کنیم با روابط و نشست ‌های دو جانبه با مسئولین قضایی افغانستان زندانیان و مجرمان افغان در ایران را به کشورشان استرداد دهیم.

یحیی کمالی پور  در خصوص زندانیان افغان در ایران گفت: جنگ‌های داخلی در افغانستان باعث شد تعداد زیادی از مردم این کشور به سرزمین‌های همسایه مهاجرت کنند و ایران یکی از کشورهای مهاجرپذیر در حوزه اتباع افغانستان بوده است  به نحوی که امروزه چند میلیون نفر از مردم افغان در ایران ساکن هستند،گرچه آمار دقیقی در این رابطه وجود ندارد اما واقعیت این است که اگر ۱میلیون هم که باشد یک جمعیت قابل توجهی است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای افزود: افغان‌ها معمولاً در سطوح پایین جامعه زندگی می‌کنند مخصوصاً در قشر کارگری که در حاشیه شهرها ساکن هستند، حاشیه نشینی خود به خود محیطی مستعد برای فعالیت‌های مجرمانه و بزهکاری است. از طرفی درصد عظیمی از افغان‌ها به صورت منسجم و شناسنامه دار وارد کشور نمی‌شوند، به همین دلیل فعالیت‌های آنها قابل کنترل و نظارت نیست بنابراین هر اتفاقی ممکن است از ناحیه آنها رخ دهد.

برخورد‌ قهرآمیز برخی از ایرانیان  با اتباع بیگانه عامل عکس العمل‌های خشن توسط افغان‌ها در کشور است
این نماینده مردم در مجلس دهم اظهار کرد: حضور مهاجرین غیر مجاز افغان ناهمسنخی و ناهمگونی را ایجاد کرده ضمن اینکه عدم تناسب فرهنگی باعث شده است با مشکلاتی در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی روبرو شویم. همچنین بحث ترانزیت مواد مخدر نیز یکی  از موضوعاتی است که می‌تواند عامل وقوع جرم و جنایت توسط افغان‌ها در کشور باشد، از طرفی اتباع ایران گاه برخوردهای خشن و قهرآمیزی بااین افراد دارند که موجب واکنش و عکس العمل‌های منفی از طرف آنها می‌شود، این رفتار‌ها علت بسیاری از قتل‌ها و ضرب و جرح‌های متعدد از جانب اتباع بیگانه است.

مسئولان قضایی روند استرداد زندانیان بیگانه به کشور‌هایشان را تسریع ببخشند

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به محدودیت ظرفیت زندان‌ها در ایران تصریح کرد: تعداد زندانیان افغان در ایران متناسب با جمعیت‌ آنها در کشورمان است اما ما ظرفیت محدودی در زندان‌ها داریم و باید سعی کنیم با روابط و نشست ‌های دو جانبه با مسئولین قضایی افغانستان زندانیان و مجرمان افغان در ایران را به کشورشان استرداد دهیم، در حال حاضر نیز قرارداد استرداد مجرمین هم بین دولت ایران و افغانستان امضا شده است و تلاش می‌کنیم اتباع افغانی را پس از رسیدگی و محاکمه به کشور خودشان تحویل دهیم و شاهد کاهش جمعیت ورودی به زندانهایمان باشیم.

عدم تناسب تعداد زندانیان با ظرفیت زندان‌ها 

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در حال حاضر جمعیت ورودی زندان‌های ما با هیچ یک از استاندارد‌های بین المللی تطابق و سازگاری ندارد به نحوی که گاه ۲۰۰درصد بالاتر از ظرفیت زندان‌ها، محبوس داریم. به عنوان مثال زندانی که برای ۲۰۰ نفر ساخته شده امروزه ۱۵۰۰ نفر زندانی دارد. این وضعیت نا مناسبی است که متاسفانه در حوزه جمعیت کیفری زندان‌ها داریم. باید دولت هرچه سریع تر بتواند شرایطی را فراهم کند که اتباع بیگانه را که تعدادشان هم کم‌نیست به کشور خودشان منتقل کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

پربازدید ها

رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه دستگیر شد

حریرچی: هر فرد مبتلا به کرونای دلتا ۵ تا ۹ نفر را درگیر می‌کند / امکان انتقال سویه دلتا از طریق افراد واکسینه شده وجود دارد / باید سرعت واکسناسیون افزایش پیدا کند / در برخی از استان ها، استقبال مناسبی از واکسیناسیون نشده؛ ۴۰ درصد افراد برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند / عده‌ای برای کسب درآمد و گذراندن زندگی منکر کرونا می‌شوند

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)