کد خبر: ۲۹۲۱۹
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
تبعات حذف دفترچه‌های بیمه
یکی از این مشکلات هرچند کوچک، قطع ارتباط چشمی بین بیمار و پزشک است. به حرف‌هایمان گوش نمی‌کنند، این اولین گلایه‌ای است که مراجعین بیمارستان آیت‌الله کاشانی بعد از حذف دفترچه بیمه دارند.


گروه جامعه/مرضیه قاضی‌زاده

دکترهای ماشینی، اصطلاحی است که به‌وفور در بین مراجعین کلینیک آیت‌الله کاشانی شنیده می‌شود. حذف دفترچه بیمه در روند ویزیت مراجعین و دریافت دارو، علی‌رغم تمامی مزایایی که در تسریع امور و کاهش شلوغی داشته، مشکلاتی را نیز به همراه آورده است.

یکی از این مشکلات هرچند کوچک، قطع ارتباط چشمی بین بیمار و پزشک است. به حرف‌هایمان گوش نمی‌کنند، این اولین گلایه‌ای است که مراجعین بیمارستان آیت‌الله کاشانی بعد از حذف دفترچه بیمه دارند.

 یک روان‌شناس بالینی در رابطه با ارتباط چشمی بین بیمار و پزشک و تأثیر آن بر روی بیمار می‌گوید: ارتباط اصلی‌ترین رفتار انسانی است و در ارتباط بین بیمار و پزشک، اصلی‌ترین نکته آن تماس چشمی است چراکه به‌واسطه تماس چشمی مفاهیمی چون توجه، درک شدن، دیده شدن و متوجه شدن منتقل می‌شود.

نصرالله نادری در ادامه می‌گوید: پزشک بایستی تماس چشمی و رفتار متناسب با بیمار را متناسب با فرهنگ، جنسیت و سن فرد برقرار کند تا بتواند اعتماد بیمار را به خود جلب کند.

بنا بر اظهارات مراجعین این کلینیک، با حذف دفترچه بیمه و انجام امور به‌صورت رایانه‌ای، نگاه پزشک به‌تمامی بر روی صفحه مانیتور است و نسبت به سابق، تایم ویزیت کاهش‌یافته و متوسط زمان ویزیت کمتر از 4 دقیقه است. همچنین معاینه پزشکی بسیار محدودشده است و فرایند تشخیص بیماری بر محور اظهارات بیمار پیش می‌رود.

این در حالی است که بر طبق مصوبه هیئت‌وزیران، استاندارد ویزیت بیمار در بخش خصوصی، مؤسسات غیردولتی و دولتی غیر وابسته به وزارت بهداشت، مدت‌زمان ویزیت یک پزشک عمومی ۱۵ دقیقه، پزشک متخصص ۲۰ دقیقه، پزشک فوق تخصص ۲۵ دقیقه است.

میزان استاندارد ویزیت در بخش دولتی تا حدی متفاوت است. بر اساس برنامه ارتقای کیفیت ویزیت، پزشکان مربوط به مؤسسات دولتی وابسته به وزارت بهداشت، موظف‌اند در یک ساعت تا نهایت 8 بیمار را ویزیت کنند.

مسئول پلی کلینیک آیت‌الله کاشانی در ارتباط با مدت‌زمان ویزیت بیماران در این پلی کلینیک به خبرنگار صدای تاک می‌گوید: زمان استاندارد 8 بیمار برای هر ساعت به‌طور کامل در این پلی کلینیک رعایت می‌شود، ما تا الآن راجع به موضوع زمان ویزیت و یا عدم معاینه پزشکی هیچ شکایتی نداشتیم و حتی این موضوع در آمار رضایتمندی‌ها و شکایت‌های بیماران نیامده است.

تاج‌الدینی در ادامه می‌گوید: حذف دفترچه بیمه و الکترونیکی شدن نسخه‌ها قاعدتاً در راستای رضایتمندی بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی است و پزشکان محترم در همان وقت قبلی ویزیت می‌کنند و معاینه هم برحسب ضرورت انجام می‌شود و اگر مورد خاصی و یا شکایتی در این رابطه وجود دارد بهتر است به کارشناس رسیدگی به شکایات پلی کلینیک و یا خود بنده و رئیس بیمارستان مراجعه کنند.

علی‌رغم اظهارات او در طی بازدیدهای متوالی خبرنگار صدای تاک متوسط ویزیت بیماران برای پزشکان عمومی و متخصص کمتر از زمان استاندارد بوده و این زمان در خصوص مراجعین به پزشکان عمومی حتی به کمتر از 4 دقیقه نیز می‌رسد.

بر اساس گفته‌های تعدادی از مراجعین این پلی کلینیک، عدم ارتباط چشمی بیمار و پزشک و نبود زمان استاندارد برای ویزیت بیمار منجر به بی‌اعتمادی و مراجعات پی‌درپی بیماران برای تشخیص بیماری شده است. به‌گونه‌ای که بیماران ترجیح می‌دهند برای تشخیص و درمان بیماری خود تشخیص دو الی سه پزشک متخصص را داشته باشند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

پربازدید ها

رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه دستگیر شد

حریرچی: هر فرد مبتلا به کرونای دلتا ۵ تا ۹ نفر را درگیر می‌کند / امکان انتقال سویه دلتا از طریق افراد واکسینه شده وجود دارد / باید سرعت واکسناسیون افزایش پیدا کند / در برخی از استان ها، استقبال مناسبی از واکسیناسیون نشده؛ ۴۰ درصد افراد برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند / عده‌ای برای کسب درآمد و گذراندن زندگی منکر کرونا می‌شوند

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)