کد خبر: ۲۹۴۵۱
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
پانزده شکارچی با سودای شکار به دل طبیعت می‌زنند و وقتی با عرصه‌ای خالی از شکار مواجه می‌شوند به فکر راه چاره می‌افتند و با اجرای یک برنامه حفاظتی، جمعیت قوچ و میش گوشه‌ای از کویر ایران را ۲۵ برابر می‌کنند.
سال ۱۳۷۸  وقتی هنوز محیط زیست و حفاظت از آن در کشور همه گیر نشده بود، پانزده شکارچی کرمانی به قصد شکار به دل طبیعت زدند و آنرا خالی از حیات وحش دیدند و نگران شدند. خشکسالی و شکار بی رویه دشت‌ها را خالی از قوچ و میش کرده بود.

تصور خالی شدن عرصه‌های طبیعی از حیات وحش، آنچه شکارچیان در ادبیاتشان شکار می‌خوانند، لرزه‌ بر اندام این پانزده شکارچی انداخت.  

شکارچی‌ها دور هم جمع شدند تا راه چاره‌ای بیابند؛  هیچکس به اندازه آنها چم و خم این طبیعت را نمی‌شناخت نمی‌توانست درک کند که با از میان رفتن حیات وحش منطقه  امید حیات هم از دلها  رخت خواهد بست.

جرقه‌ای در ذهنشان روشن می‌شود، منطقه منصورآباد بهترین گزینه برای اجرای طرحی بود که در ذهن داشتند، یک سازمان مردم نهاد محیط زیستی با نام «دوستداران طبیعت رفسنجان» ثبت کردند و به سازمان محیط زیست پیشنهاد ایجاد منطقه شکار ممنوع را دادند.

با دستور رئیس وقت سازمان محیط زیست (فاطمه جوادی) پیگیری این پرونده آغاز و پس از یکسال موافقت همه این نهادها اخذ شد.

آبان‌ماه 1388 همزمان با شروع فصل پروانه شکار پرنده منطقه منصورآباد به‌عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و تابلوهای شکار ممنوع در اطراف این منطقه که توسط مأمورین اداره کل محیط زیست، نقشه برداری و مورد تأیید اولیه قرار گرفته بود، نصب شد و حفاظت و آب و علوفه رسانی در منطقه توسط گروه ادامه یافت.

افزایش جمعیت حدود ۴۰ راسی قوچ و میش به حدود ۱۰۰۰ راس 

فرزاد مهدوی رییس هیات مدیره گروه دوستداران طبیعت رفسنجان در جریان بازدید خبرنگاران از منطقه منصور آباد می‌گوید: روزهای اولی که تصمیم به حفاظت از منطقه گرفتیم و اسلحه‌ها را زمین گذاشتیم، گشت‌زنی‌هایمان آغاز شد اما اصلاٌ حیات وحشی در منطقه نمی‌دیدیم تا اینکه سرانجام پس از هشت روز، تعدادی قوچ ومیش مشاهده کردیم. غم انگیز بود،‌ در منطقه ۱۲۶ هزار هکتاری، تنها حدود ۳۰ تا ۴۰ راس قوچ و میش وجود داشت.  شروع به ساختن چند آبشخور در منطقه کردیم تا خشکسالی‌های منطقه را کمی برای حیات وحش جبران کنند.

حالا وقت این است که ۱۵ شکارچی متعهد شوند تا زمان بهبود حال حیات وحش منطقه دست به شکار نزنند.

«قُرق» همان شکارگاه اختصاصی است؟

عزم‌شان جزم شده و پس از چند سال کار پراکنده و طی کردن بروکراسی‌های اداری معمول به فکر کسب مجوز قرق اختصاصی می‌افتند.

«قُرق» آنهم اختصاصی ذهن‌ها را به سال‌های دوری می‌برد که شاهان و شاهزاده‌های قاجاری  اراضی این سرزمین را از آن خود می‌دانستند و بی‌رحمانه دست به شکار می‌زدند، همان‌هایی که نژاد شیر ایرانی را منقرض کردند.

اما داستان قرق‌های اختصاصی  کمی متفاوت است قرق اختصاصی  در «قانون صید و شکار »کشور گنجانده شده،  یک قانون قدیمی است که سال‌ها خاک خورده  و به منظور تسهیل مشارکت عمومی در حفاظت نگاشته شده است و حتی به نوعی مقابل آن دیدگاه قدیمی به منظور تسهیم منافع حیات وحش در میان مردم است.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست هم با ما هم رای است و قرق را نام زیبنده‌ای برای این نوع مشارکت نمی‌داند اما می‌گوید فعلا دستی به این نام فریبنده نزده و به اصل و ماهیت آن توجه می‌کینم که نمونه موفق آن را در رفسنجان شاهدید.

ماجرای حافظان حیات وحش منصورآباد سرانجام در سال ۱۳۸۸ به اینجا می‌رسد که طرح قرق اختصاصی منصورآباد برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی به سازمان محیط زیست پیشنهاد می‌شود و پس از ده سال حفاظت مداوم با رشد جمعیت قوچ و میش‌ها شکارچیان پیر با دریافت مجوز شکار دست به درآمدزایی زدند و در مدت دو سال در مجموع 10 مجوز شکار برای منطقه صادر شد.

آمار رسمی نتایج درخشانی را از حفاظت و تکثیر نشان می‌دهد،‌ در سال ۱۳۹۰ جمعیت قوچ و میش‌ها به بیش از ۱۹۰ راس می‌رسد و این روند افزایش جمعیت تا امروز ادامه داشته و آخرین سرشماری که خرداد ماه امسال با حضور نیروهای سازمان محیط زیست انجام شد  ۹۹۵ راس قوچ و میش و کل و بز در منطقه قرق اختصاصی منصور آباد شمارش شد.

 

اکنون جمعیت ۱۵ نفری آنها به یک تشکل بزرگ ۱۸۰ نفری تبدیل شده و زحماتی که حفاظت برای آنها داشته باعث شده انگیزه‌های شکار جای خود را به عشق بی‌پایان به حفاظت از منطقه منصورآباد بدهد.

 حامد ابوالقاسمی که از فعالان جوان حوزه محیط زیست کشور، این روزها در جایگاه مدیرعاملی موسسه دوستداران حیات وحش رفسنجان قرار گرفته برای توضیح این بازخورد منفی از  شکل‌گیری قرق‌های اختصاصی و صدور پروانه‌های شکار برای این مناطق می‌گوید: باید سعی کنیم واقع بین باشیم، خود من هم از شکار کردن متنفرم اما باید قبول کنیم که هیچ‌گاه فعالیت‌های بازدارنده موفق نبوده‌اند و بهترین روش برای کنترل شکار روی آوردن به شکل حفاظت مشارکتی است.

سرانجام اعتماد به مردم و حفاظت مشارکتی در منطقه منصورآباد

ابوالقاسمی شکار را یکی از ابزارهای حفاظت می‌داند و می‌گوید: در شرایطی که اسلحه‌های زیادی در دست مردم وجود دارد و شکار دارای سبقه تاریخی در کشور است، نمی‌توانیم آنها را از شکار به طور کامل منع کنیم، اما می‌توانیم روند شکار را مدیریت کنیم.

او یکی از دلائل مهم افزایش درگیری‌ها میان محیط‌بانان و شکارچیان را نتیجه رفتارهای رادیکالی می‌داند که در سال‌های اخیر با  شکارچیان  شده و ثمره‌ای جز کینه توزی و رشد روز افزون درگیری‌ها نداشته است.

اعتماد به مردم و حفاظت مشارکتی، کلید واژه هایی است که برای صدور مجوزهای قرق‌های اختصاصی از آن یاد می‌شود، منطقه قرق اختصاصی منصورآباد اولین نمونه این حفاظت مشارکتی است که کارنامه موفقی را تا به امروز برای خود ثبت کرده است.

حفاظت از تنوع زیستی و رونق گردشگری آخرین تصمیم برای حفاظت از طبیعت منصورآباد رفسنجان

پیوند میان حفاظت از محیط زیست و گردشگری، شاهراه حفاظت از تنوع زیستی کشور است، دوستداران حیات وحش رفسنجان سرانجام پس از ده سال کار حفاظتی در قالب قرق‌بانی به این نتیجه مهم رسیده‌اند و می خواهند با احیای چند خانه بومی متروکه گردشگری و بوم‌گردی را در این منطقه فعال کنند.

چند خانه متروکه در ده منصور آباد که به دلیل خشکسالی خالی از سکنه شده است، بهترین گزینه است، خانه‌هایی با معماری به سبک و سیاق کویر که برای هر گردشگر شهرنشینی جذاب است.

صاحب این خانه قدیمی که به دلیل خشکسالی عطای زراعت و کاشت پسته را به لقایش بخشیده است و از رشد روزافزون جمعیت حیات وحش در منطقه خشنود است، پیشنهاد گروه دوستداران طبیعت را برای ساخت خانه‌های بوم گردی می‌پذیرد و با دست و دلبازی به مدت ۲۰ سال زمین‌هایش را در اختیار گروه دوستداران طبیعت رفسنجان داده تا در راستای حفاظت از منطقه منصور آباد از آن بهره‌برداری کنند.

 در قرق منصور آباد اتفاق بزرگی افتاده است، گروهی که خودشان عامل از بین بردن حیات وحش بودند تبدیل به حافظان موفق طبیعت شده‌اند. این جمله را معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست می‌گوید و ادامه می‌دهد،  اگر جمعیت تمام مناطق با این سرعت رشد می کرد شاید وضعیت حیات وحش کشور خیلی بهتر از الان بود.

در واقع قرق اختصاصی منصورآباد نمونه موفقی از مشارکت مردمی در حفاظت است که اگر با هدایت و نظارت در دیگر نقاط کشور ادامه پیدا کند زمینه ساز آینده روشنی برای تنوع زیستی کشور خواهد بود. 
منبع: فارس
برچسب ها: محیط زیست ، شکارچی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

هشدار نسبت به شیوع ویروس کرونای هندی در جنوب کرمان/ 2 استان همجوار جنوب کرمان به شدت درگیر ویروس کرونا هستند

دستور روحانی برای آمادگی جهت ورود منابع ارزی بلوکه شده به کشور

جواد امام: رئیسی باید به وعده‌های خود عمل کند/ راه برجام و FATF ادامه پیدا خواهد کرد

طرح ویژه ترخیص خودروهای رسوبی در کرمان آغاز شد

ربیعی: به یک متن روشن و فاقد ابهام در مذاکرات وین رسیده‌ایم / آنچه باقی مانده، بیش از آنکه به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی آمریکاست / درصورت نرسیدن به توافق نهایی تا مهلت قانونی دولت دوازدهم، مسئولیت و تصمیم درباره جزییات مذاکرات بر عهده دولت سیزدهم است

اصلاح طلبان باید پوست اندازی کنند/ نباید مشکل را از مردم بدانیم مشکل از خودمان است/ اصلاح طلبان باید درس بگیرند

کنش‌ها را مناسبات شراکتی، وراثتی و رفاقتی در جریان اصلاحات تعریف می‌کند/ اندیشه اصلاح طلبان نمرده است/ آفت‌ها روشن است/ برخی حاکمان بی حکم بر جریان اصلاح طلب، خیمه زدند

وام اجاره به مستاجران ۶ ماه دوم سال هم تعلق می‌گیرد

پرداخت هزینه خرید ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس

آمریکا: انتخابات ایران تاثیری بر مذاکرات وین ندارد

پربازدید ها

شرایط کرونایی استان کرمان ناپایدار است/واکسیناسیون ۷۰ درصدی افراد بالای ۷۰ سال /نوبت دوم واکسن اسپوتنیک در استان در حال انجام است

بحران خشکسالی تهدیدی جدید برای بشر

آغاز منع تردد شبانه از امشب در استان کرمان

علاج واکسن‌هراسی؛ ضرورت اطلاع‌رسانی از نتایج واکسیناسیون

نظر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره بازگشایی مدارس/ نباید بی‌گدار به آب بزنیم/ بعد از واکسیناسیون اکثریت جامعه باید برای دانش آموزان برنامه ریزی کنند

مصرف اغلب داروها با تزریق واکسن ممانعتی ندارد

آخرین آمار کرونا در ایران، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ / شناسایی ۸۱۶۱ مبتلای جدید / ۱۱۱ تن دیگر جان باختند

با توجه به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی از جلسات تبلیغاتی ممکن است شاهد افزایش آمار کرونا باشیم

پنجم تیرماه از واکسن اسپوتنیک‌وی ایرانی رونمایی می‌شود

تولید انبوه واکسن کووپارس همزمان با دریافت مجوز مطالعه فاز سوم/ مقالات بالینی و پیش بالینی واکسن در حال تدوین است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)