کد خبر: ۲۹۴۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر کل سازمان صمت استان کرمان:
حسینی نژاد گفت : سیستم ثبت سفارشات در داخل استان کرمان قرار دارد و راه چند ماهه به اسانی قابل رفتن است و تولید کنند گان برای تامین مواد اولی تولید خود ماهها نباید در انتظار باقی بمانند و خطوط تولید دچار مشکل گردند .
حسینی نژاد گفت : سیستم ثبت سفارشات در داخل استان کرمان قرار دارد و راه چند ماهه به اسانی قابل رفتن است و تولید کنند گان برای تامین مواد اولی تولید خود ماهها نباید در انتظار باقی بمانند و خطوط تولید دچار مشکل گردند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛مهدی حسینی نژاد مدیر کل سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان کرمان گزارشی از عملکرد ۹ ماهه این دستگاه دولتی در استان  داد و گفت : طی ماده تبصره ۱۸ دولت به خزانه دستور داده بود تسهیلات با سر رسید یک ساله به واحد های تولیدی جهت رونق در این عرصه پرداخت کنند اما متاسفانه این اتفاق به واسطه نقض یک قانون در سیستم بانکی اتفاق نیافتاد زیرا بانک ها باید در پایان هر سال کل حساب های خود را تسویه کنند لذا عملا این اقدام ناخواسته به علت ضعف قانون به بن بست رید و بسیاری از بانک های دولتی از پرداخت تسهیلات سر باز زدند .

وی ادامه داد : در خصوص تنظیم بازار و قیمت ها نیز سه ارگان جهاد کشاورزی سازمان تعزیرات حکومتی و سازمان سمت مامور مهار قیمت ها و نظارت بر بازار شدند لذا از ابتدای امسال نزدیک به ۸ هزار واحد صنفی رصد و بازدید شد که در این راستا نزدیک به ۹ میلیارد تومان جرائم نقدی برای عدم ارائه فاکتور ، رج قیمت و … به دادگاه ارسال شد اما انتهای این اقدامات جریمه ۹۶ هزار تومانی بود که باز متخلفان را برای دور زدن قانون دوباره ترغیب کرد لذا این قانون بازدارندگی نداشت .

حسینی نژاد افزود : گرچه قانون ۹۶ تومانی در اصناف بازدارندگی نداشت از سوی دیگر اعدام تاجرانی که کار واردات را انجام می دادند هم نادرست بود لذا این اوامر سبب شد نه کاسب کار قانون را اجرا کند و گران فروشی و کم فروشی نکند ونه احتکار از سوی تاجر هم دیگر رغبتی به واردات کالا نداشت لذا این قوانین ضد و نقیض عدم موفقیت را به همراه دارد .

مدیر کل سازمان صمت استان کرمان اذعان کرد : برای رفع مشکلات باید بیماری ها شناسایی شوند و یک بانک اطلاعاتی شکل بگیرد و بعد از آن باید به دنبال درمان ها بود لذا در استان کرمان در چند عرصه بیماری ها شناسایی شده اند لذا برنامه هایی عملیاتی و اجرایی شکل گرفته است لذا یکی از چالش ها  مشکلات استان عرضه و تقاضا  بوده است و این قانون وجود دارد که هر زمان عرضه زیاد باشد قیمت کاهش می یابد و هر زمان که عرضه کم و تقاضا زیاد افزایش قیمت شکل می گیرد .

وی ادامه داد : در عرصه کمبود لاستیک به طور مثال سیستم ثبت سفارش و سامانه ثنا و نیما بسیار برای تولید کنندگان داخلی مشکلات ایجاد کرد زیرا هم زمان بر بود وهم اینکه شرکت های بزرگ صادر کننده ارز حاصله را به این سیستم پس ندادند لذا واحد های کوچک دچار مشکلات عدیده شدند زیرا تنها این شرکت ها ی کوچک ارز خود را به سامانه نیما بر می گرداند لذا اکنون درد در کرمان شناسایی شده و سیستم ثبت سفارشات در داخل استان کرمان قرار دارد و راه چند ماهه به اسانی قابل رفتن است .

حسینی نژاد اذعان کرد : دومین درمان برای اقتصاد استان کرمان وجود سه منطقه ویژه اقتصادی است که در سه شهرستان سیرجان ، رفسنجان ، بم است که بدون ثبت سفارش کالا وارد کنند و انبار های این مناطق از کالا های مورد نیاز پر شود تا هر زمان که لازم بود از گمرک عبور و وارد سرزمین مادر شده و ترخیص شوند که تنها با دستور استاندار و مسئولین استانی صورت خواهد پذیرفت .

مدیر کل صنعت به سومین درمان اشاره کرد و گفت : ارز از سامانه نیما تهاتر می شود به این صورت که شرکت های صادراتی استان کرمان دیگر ارز های حاصل صادارت خود را به سامانه نیمه تحویل نمی دهند بلکه به جای این ارز مواد اولیه کارخانجات استان را به میزان مورد نیاز وارد می کنند به این صورت که واحد های تولیدی استان خود دغدغه تامین مواد اولیه ندارند بلکه نام کالا و میزان آن را به شرکت های صادراتی می دهند و آن ها برایشان واردات کالا به کالا انجام می دهند به این صورت نیاز حل شده و تولید کننده هم به راحتی به امر تولید می پردازد .

وی ادامه داد : در حال حاضر ۳۹ درصد صنایع استان کرمان بالای ظرفیت و ۳۶ درصد زیر ظرفیت  تولید و ۲۵ درصد هم تعطیل شده اند لذا نزدیک به ۶۱ درصد چالش تولید داریم .

حسینی نژاد تصریح کرد : در طرح رونق تولید تنها ۳۰ درصد از واحد های تولیدی توانستند تسهیلات دریافت کنند و مابقی دچار مشکلاتی چون چک برگشتی و بدهی بانکی و .. بودند که نتوانستند و عملا بانک ها هم منابع کافی نداشتند که تسهیلات بپردازند زیرا حدود ۴۰ هزار میلیارد گردش مالی توسط شرکت های بزرگی چون مس ، گل گهر ، میدکو و… صورت می گیرد که تنها ۳۰ درصد این گردش مالی نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان در استان کرمان صورت میگیرد که اگر  همه این گردش مالی در استان صورت بگیرد بدون نیاز به بودجه کشوری می توان به رشد و توسعه واحد های تولیدی استان کمک کرد .

مدیر کل سازمان صمت تاکید کرد : چشم انداز  استان کرمان در حال حاضررسدن به  ۱۰ میلیون تن فولاد است که توسط ۵ کارخانه آهن اسفنجی و ۵۰ کارخانه مادر در عرصه مواد اولیه صورت می گیرد و قرار است استان کرمان را به موتور محرکه ایی برای ایجاد شرکت های خدماتی تبدیل کند و به زودی استان کرمان هم بهشت معاد ن و هم صنایع فراوری در عرصه صنعتی خواهد شد .

وی به بحث کرومیت اشاره کر د و گفت : تنها در آمد استان از کرومیت صادرات مواد خام آن بود که د رحال حاضر با وجود یک سرمایه گذار چینی در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان کارخانه تولید فرورکروم را با اشتغال ۵۰۰ نفری و تولید ۲۰۰ هزار تنی ایجاد کرده ایم که می تواند هم از کرومیت جنوب استفاده کنند و هم اگر کمبود شد فرورکروم هم وارد کنیم .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قیمت طلا و سکه، امروز ۶ آبان ۹۹

کرونا ظرف ۲۴ ساعت ۱۹ قربانی در کرمان گرفت

باغ شاهزاده ماهان ۲ هفته تعطیل شد

دستگیری عاملان وقوع نزاع خونین در کرمان

رشد ۲۷ درصدی ارزش صادرات استان کرمان در ۷ ماهه گذشته سال جاری

بانک‌ها باید به صورت جدی از بنگاهداری و مداخلات غیر مالی در بازار‌های مختلف پرهیز کنند

درآمد نفتی شش ماهه نخست ۷۰۰ میلیون دلار شد/ مصرف خوراکی مردم کاهش یافته/ پیشنهاد شد از هر تراکنش مالی مالیات اخذ شود

تفاهم نامه بهره‌برداری از موزه مشارکتی مطبوعات کرمان امضا شد

بخش کشاورزی بدون اتکا به یارانه ها به بخشی اقتصادی تبدیل شود/می توان با برنامه ریزی صادرات قابل توجهی از محصولات کشاورزی را انجام داد

 نمی‌توان در تریبون عمومی بگوئیم کسی که در حال حاضر با ۲۰۰ رای بر کرسی ریاست مجلس نشسته، چه کرده است/ با ادبیات بگم نگم احمدی نژاد رئیس جمهور شدن، ظلم است /حرف‌های فتاح خردمندانه نبود/ما افراد اصولگرای مجرب زیادی داریم که رد می‌شوند

پربازدید ها

وثایق مورد نظر صندوق چندان تفاوتی با بانک ها ندارد و سختگیرانه است

عدالت اجتماعي به شيوه مبتذل يارانه دادن، تنزل پيدا كرد/سقوط طبقه متوسط سقوط كل جامعه است

بنیه صنعتی هر استانی را صنایع کوچک آن تشکیل می دهند/توجه ویژه به صنایع کوچک و متوسط ضروری است

بخش کشاورزی بدون اتکا به یارانه ها به بخشی اقتصادی تبدیل شود/می توان با برنامه ریزی صادرات قابل توجهی از محصولات کشاورزی را انجام داد

باغ شاهزاده ماهان ۲ هفته تعطیل شد

رشد ۲۷ درصدی ارزش صادرات استان کرمان در ۷ ماهه گذشته سال جاری

قیمت طلا و سکه، امروز ۶ آبان ۹۹

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)