کد خبر: ۲۹۴۹۰
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۳
ارسال به دوستان
ذخیره
نایب رئیس صنف شیشه بر و نقاش ساختمانی مطرح کرد:
«قیمت شیشه از 7 هزار و تومان در عید به 13 هزار تومان رسیده است، قیمت بالا می‌رود اما قدرت خرید پایین می‌آید. من اگر بخواهم یک ماشین شیشه بخرم دست‌کم باید ۲۲ میلیون نقد پرداخت کنم» نایب‌رئیس صنف شیشه‌بر و نقاش ساختمان بابیان این جملات به افزایش قیمت مواد اولیه این صنف اشاره‌کرده و می‌گوید: من قبلاً یک ماشین شیشه را با 3 میلیون تومان به‌صورت قسطی خریداری می‌کردم اما الآن باید به‌صورت نقدی و باقیمت 22 میلیون خریداری کنم.

مرضیه قاضی زاده:

«قیمت شیشه از 7 هزار و تومان در عید به 13 هزار تومان رسیده است، قیمت بالا می‌رود اما قدرت خرید پایین می‌آید. من اگر بخواهم یک ماشین شیشه بخرم دست‌کم باید ۲۲ میلیون نقد پرداخت کنم» نایب‌رئیس صنف شیشه‌بر و نقاش ساختمان بابیان این جملات به افزایش قیمت مواد اولیه این صنف اشاره‌کرده و می‌گوید: من قبلاً یک ماشین شیشه را با 3 میلیون تومان به‌صورت قسطی خریداری می‌کردم اما الآن باید به‌صورت نقدی و باقیمت 22 میلیون خریداری کنم.

«من امروز شیشه سفارش داده‌ام گفته‌اند این قیمت، فردا که رفته‌ام پول بریزم یک قیمت دیگر گفته‌اند، یک‌شبه 30 درصد اضافه‌شده است» علی ذوالفقاری بابیان این جملات می‌افزاید: من ۵۵ سال است که در این کار هستم اما تاکنون چنین مسئله‌ای نداشته‌ام، شیشه‌ای که من به مشتری می‌داده‌ام 25 هزار تومان الآن باید 50 هزار تومان بخرم.

براساس اظهارات او غالب خرید شیشه از بنکداران است چراکه بنکداران شیشه را از به قیمت پایین‌تری می‌خرند، درحالی‌که شیشه بران برای خرید شیشه از کارخانه مجبور به پرداخت هزینه بیشتر به همراه ارزش‌افزوده هست.

ذوالفقاری با اشاره به افزایش قیمت طرق می‌گوید: یک ورق طرقی را پیش‌ازاین به من 250 هزار تومان می‌داده‌اند اما الآن متری 110 هزار تومان می‌دهند. در عرض این چند ماه افزایش قیمت بسیار بالا بوده است و تقاضا به‌شدت کاهش پیداکرده است، من قبلاً در هفته 2 الی 3 طرق می‌فروختم ولی الآن شاید دومانی یک طرق می‌فروشیم.

او با اشاره به ورود افراد غیرمتخصص از صنوف دیگر برای نصب شیشه می‌گوید: یک ساختمان وقتی ساخته می‌شود تمام درها و شیشه‌هایش را آماده و متناسب با سایز از کارخانه قزوین و یا کرمان سفارش می‌دهند و تنها این وسط سر شیشه‌بر بی‌کلاه می‌ماند، شیشه برای یک ساختمان تنها تعداد محدودی شیشه را اندازه می‌گیرد که با این هزینه‌ها واقعاً صرف نمی‌کند.

بنابر اظهارات او تقاضا برای نصب و شیشه‌بری به‌شدت پایین آمده است و افراد این صنف برای گذران زندگی خود اقدام به ساخت و نصب شیشه دوجداره می‌زنند.

او از عملکرد مسئولین اتاق بازرگانی و عدم اطلاعات آن‌ها درزمینه شیشه و فعالان این حوزه می‌گوید و با ابراز تأسف می‌گوید: باور کنید اگر روزی به شما گفتند در یک بیمارستان فلان یک قصابی دارد جراحی می‌کند مطمئن باشید دروغ نگفته‌اند.

تأکید اصلی ذوالفقاری بر سختی کار این صنف است، او در این رابطه می‌گوید: یک شیشه‌بر وقتی به سن 50 سال می‌رسد باید بازنشست بشود. جابه‌جایی شیشه بسیار سخت است، برید و ببینید کسانی که شیشه تخلیه می‌کنند چه زندگی‌هایی دارند و کدامشان دست و چشم سالمی دارند.

«به نجار سختی کار داده‌اند ولی به شیشه‌بر نه» او در ادامه این جمله به تلاش‌هایشان برای گرفتن سختی کار و صحبت‌هایشان با نمایندگان مجلس اشاره‌کرده و می‌گوید: ما الآن چندین سال است که می‌گوییم سختی کار شیشه‌بر از هر کار دیگری بیشتر است اما نمایندگان مجلس هیچ کاری برای ما نکرده‌اند.

او از دیگر مشکلات این صنف، عدم بیمه آن‌ها در مقابل زلزله می‌داند و با اشاره به زلزله‌خیز بودن استان کرمان و وقوع پس‌لرزه‌ها و پیش‌لرزه‌های پیاپی بعد از وقوع هر زلزله و ایجاد خسارت به شیشه بران می‌گوید: من تا سال 93 بیمه زلزله بودم ولی از 93 به بعد گفتند که دستور آمده است که بیمه نکنند.

بنا بر اظهارات رئیس صنف نقاش و شیشه‌بر شمار بالایی از نقاشان ساختمان در استان غیربومی هستند.

ذوالفقاری با اشاره به افزایش قیمت رنگ از کیلویی 5 هزار تومان به 14 الی 20 هزار تومان به افزایش هزینه‌های این صنف و شمار بالای نقاشان اشاره‌کرده و به‌طعنه می‌گوید: نقاشی چیزی است که ما به آن می‌گوییم هنر، ولی الآن هرکسی که از خانه پدر و مادرش قهر کرده است یک‌قلم مو به دست گرفته است، ما الآن شاید هفته‌ای یک الی دو موردشکایتی داریم ولی الآن قیمت بالا است.

او در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر قیمت بالای نقاشان ساختمانی می‌گوید: تا وقتی‌که مردم شکایت نکنند، ما کاری نمی‌توانیم انجام دهیم. خیلی‌ها الآن دارند در کرمان کار می‌کنند ولی هنوز مجوز نگرفته‌اند و ما نتوانسته‌ایم به این‌ها مجوز بدهیم.

او در ادامه خاطرنشان می‌کند: حتی به ارگان‌های خودشان اعلام کرده‌اند که کسی که مجوز ندارد نمی‌تواند کار کند، ولی می‌بینیم خود ان شرکت و مسئولی که می‌گوید باید مجوز داشته باشید کارش را به کسی داده است که مجوز ندارد.
برچسب ها: شیشه ، صدای تاک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

احمد یوسف زاده چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان کرمان معرفی شد

آسیب‌شناسی صادرات کشور در شرایط امروز

بخور جوش شیرین و گلاب عوارض دارد/هرگونه علائم سرماخوردگی را در فصل پاییز، کرونا فرض کنید

رزم حسنی ناگزیر به ترک مجلس شد

قیمت و ویژگی های اولین پیکاپ کرمان موتور مشخص شد

از گذشته خود پشیمان نیستم/ از جمع ۲۵ نفره ما ۱۹ نفر شهید شدند/ در صورت بروز اختلاف حاج قاسم فصل الخطاب بود/ شهید مغفوری الگویم است

هراس از ليدربودنِ رئيس دولت اصلاحات

تحریم‌ها در دراز مدت نمی‌تواند ادامه پیدا کند

معاون اول رئیس جمهور بعدی زن باشد

روحانی اصولگرا: اصلاح‌طلبان بیایند اصولگریان هم به سمت گزینه پخته بروند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)