کد خبر: ۲۹۴۹۴
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
اولین بار که در یکجا نشستیم و قرار بود برایمان سخن بگوید و برای ادامه کاری که بر زمین‌مانده بود هماهنگی کنیم، خودش قرآن را برداشت و با صدایی که از آن صفا و نور می‌بارید و از امواج آن تارهای قلبمان به ارتعاش عاشقانه درمی‌آورد، شروع به تلاوت کرد: اَفَمَن اَسَّسَ بُنیانَهُ علی تقوی ... وقتی این آیات را می‌خواند در چهره‌ی محجوبش می‌دیدیم که او به‌جایی مستحکم تکیه کرده است. موج آیاتی که او می‌خواند هنوز در گوش و جانمان طنین خود را از دست نداده است.
ابوالفضل کارآمد

اولین بار که در یکجا نشستیم و قرار بود برایمان سخن بگوید و برای ادامه کاری که بر زمین‌مانده بود هماهنگی کنیم، خودش قرآن را برداشت و با صدایی که از آن صفا و نور می‌بارید و از امواج آن تارهای قلبمان به ارتعاش عاشقانه درمی‌آورد، شروع به تلاوت کرد: اَفَمَن اَسَّسَ بُنیانَهُ علی تقوی ... وقتی این آیات را می‌خواند در چهره‌ی محجوبش می‌دیدیم که او به‌جایی مستحکم تکیه کرده است. موج آیاتی که او می‌خواند هنوز در گوش و جانمان طنین خود را از دست نداده است. 

موسیقای لحن رحمانی او همچنان درراه ابدیت پیش می‌رود و اثر آن همچنان تارهای وجودمان را می‌لرزاند. او به تقوا تکیه کرده بود و عجب تکیه‌گاه مستحکمی داشت ... او از زرند کرمان آمده بود تا جای خالی محمد طایی را پر کند. محمد شهید شده بود و جایش خالی خالی بود.

 روابط عمومی باید به‌جای شهید محمد طایی کسی چون مغفوری را که در حد و اندازه‌های خودش بود پذیرا می‌شد. عبدالمهدی مغفوری راه دشواری را برای زندگی انتخاب کرده بود. هنوز هم باور ندارم که کسی بتواند مثل او زندگی کند. روش زندگی او بسیار دشوار بود اما نه در تعامل با دیگران! بلکه او این راه سخت و دشوار را تنها برای خودش انتخاب کرده بود.

او اهل به کار بستن زحمت و دشواری و تهجد - نماز شب خواندن و ... - بود بدون آن‌که برای کسی مزاحمت ایجاد کند. در سفری که به همراه جمعی از رزمندگان در حال بازگشت به کرمان بودند، موقع نماز شب در بین راه از راننده می‌خواهد که درجایی مناسب نگاه دارد تا او پیاده شود و اتوبوس به راهش ادامه دهد تا عبادت او باعث زحمت برای دیگران نباشد! به همین دلیل او مرد اخلاق و عرفان بود و در این مسیر عنصری خاص و یگانه بود. برای این روحیه عرفانی او می‌توان صدها نمونه را مثال زد بدون هیچ‌گونه اغراق و بزرگ‌نمایی معمول! آشنایی من با شهید مغفوری اگرچه زمانی حدود پنج سال به طول انجامید اما رفاقت و دوستی با مردی که پاکی روح و جسم و جانش زبان زد بود تا ابد همچون جاذبه‌ی کهکشانی مارا به سمت خود می‌کشاند و همراه می‌کند.

شبانگاهان عملیات ناموفق و خونین کربلای 4 در منطقه غرب اروندرود (ام الرصاص عراق) به سپیده صبح گره خورد و خورشید تابان همه‌جا را روشن کرد تا آثار عملیات در جزیره ام الرصاص هم معلوم و مشهود شود. رزمندگان بازمانده پس از یک عملیات ناموفق در حال بازگشت به‌سوی قرارگاه‌های خود بودند. بچه‌هایی که در حال بازگشت بودند نیاز به امداد داشتند و قایق ما از نهر هنوز وارد اروند نشده بود که تکان دست‌هایی مارا به سمت خود کشاند. تنی چند از رزمندگان بودند که تقاضای کمک در بازگشت آن‌ها را به قرارگاه داشتند. در میان آن‌ها مغفوری را دیدیم که بیشتر برایمان آشنا بود. چهره‌هایی خسته و برافروخته اما مصمم. 

گفتیم به‌محض آن‌که قطعه‌هایی از پل خیبری را به همراه داشتیم به مقصد برسانیم بازمی‌گردیم.  قایق ما هنوز با آن‌ها چندان فاصل‌هایی نگرفته بود که صدای غرش هواپیماهای بمب‌افکن دشمن به گوش رسید و در یک‌چشم به هم زدن درست همان‌جایی را بمب باران کرد که آن‌ها ایستاده بودند و انتظار ما را می‌کشیدند و بدین ترتیب سردار شهید عبدالمهدی مغفوری در ادامه صفی قرار گرفت که به ابدیت می‌پیوستند. آن روز اروندرود به خون کسی آغشته شده بود که صدها و هزاران جوان باتقوا و عارف و فداکار را نمایندگی می‌کرد.

چهره‌ی سردار شهید حاج عبدالمهدی مغفوری که سخنوری زبردست، قاری قرآنی خوش لحن و خطاطی هنرمند و نقاشی چیره‌دست و عارفی عمل‌گرا بود در رنگین‌کمان اروند – ام الرصاص تا ابد قابل‌رؤیت است. اروندی که پیکر پاک غواصان جوان و رزمنده و فرزندان ایران را درون خود تاب می‌داد و به‌سوی خلیج‌فارس می‌برد و فریادهای بلندی که التماس می‌کرد آن‌ها را از آب بگیرید که چشم‌هایی در انتظار نماند! امروز 8 آذر که در دمدمه‌های صبح او را در خواب دیدم با قلمی روی کاغذ سفیدی نقاشی می‌کرد و با تبحر و سرعت دو خط مماس کشید و من با خودم گفتم: عجیب است بعد این‌همه سال دستش نمی‌لرزد؟!... نباید هم می‌لرزید، زیرا راهش مثل خطش مستقیم و رو به آسمان بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

40 درصد اختلالات ناباروری از سوی مردان و 18 درصد مشترک بین زوجین است/عوامل ناشناخته، شایع ترین علت ناباروری در افراد / میزان ناباروری در ایران بالاتراز نرم جهانی است/ محیط های گرم اختلالات ناباروری را تشدید می کند/سن زنان در درمان ناباروری تاثیر دارد

مدارس استان کرمان از فردا تا پایان هفته تعطیل اعلام شد

استفاده ماسک برای مردم عادی اثر ندارد و صرفا هدر دادن پول است/دلیلی منطقی برای تعطیلی نداریم/مرگ و میر در مبتلایان به کرونا زیر دو درصد است/ همایش و تجمع غیر ضروری تشکیل نشود/ کرونا نسبت به سارس و مرس، درصد مرگ و میر کمتری دارد

یک روز پس از ورود به لیست سیاه: یورو در استانه کانال ۱۶ هزار تومان/ دلار ۱۴ هزار و ۴۳۰ تومان

ثبت‌نام اعتکاف در کرمان از پنجم اسفند ماه آغاز می‌شود

حضور همایون شجریان در جمع دوستداران استاد در مقابل بیمارستان جم+ویدئو

حوزه انتخابیه جیرفت و عنبرآباد تنها کرسی اصلاح طلبان استان کرمان در مجلس یازدهم

دقایق آخر رای ندهید تا نتایج را زودتر اعلام کنیم

  آخرین آمار مشارکت مردم شهرستان کرمان از زبان فرماندار کرمان

انگشت زدن هنگام رای دادن اختیاری شد

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)