کد خبر: ۲۹۴۹۴
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
اولین بار که در یکجا نشستیم و قرار بود برایمان سخن بگوید و برای ادامه کاری که بر زمین‌مانده بود هماهنگی کنیم، خودش قرآن را برداشت و با صدایی که از آن صفا و نور می‌بارید و از امواج آن تارهای قلبمان به ارتعاش عاشقانه درمی‌آورد، شروع به تلاوت کرد: اَفَمَن اَسَّسَ بُنیانَهُ علی تقوی ... وقتی این آیات را می‌خواند در چهره‌ی محجوبش می‌دیدیم که او به‌جایی مستحکم تکیه کرده است. موج آیاتی که او می‌خواند هنوز در گوش و جانمان طنین خود را از دست نداده است.
ابوالفضل کارآمد

اولین بار که در یکجا نشستیم و قرار بود برایمان سخن بگوید و برای ادامه کاری که بر زمین‌مانده بود هماهنگی کنیم، خودش قرآن را برداشت و با صدایی که از آن صفا و نور می‌بارید و از امواج آن تارهای قلبمان به ارتعاش عاشقانه درمی‌آورد، شروع به تلاوت کرد: اَفَمَن اَسَّسَ بُنیانَهُ علی تقوی ... وقتی این آیات را می‌خواند در چهره‌ی محجوبش می‌دیدیم که او به‌جایی مستحکم تکیه کرده است. موج آیاتی که او می‌خواند هنوز در گوش و جانمان طنین خود را از دست نداده است. 

موسیقای لحن رحمانی او همچنان درراه ابدیت پیش می‌رود و اثر آن همچنان تارهای وجودمان را می‌لرزاند. او به تقوا تکیه کرده بود و عجب تکیه‌گاه مستحکمی داشت ... او از زرند کرمان آمده بود تا جای خالی محمد طایی را پر کند. محمد شهید شده بود و جایش خالی خالی بود.

 روابط عمومی باید به‌جای شهید محمد طایی کسی چون مغفوری را که در حد و اندازه‌های خودش بود پذیرا می‌شد. عبدالمهدی مغفوری راه دشواری را برای زندگی انتخاب کرده بود. هنوز هم باور ندارم که کسی بتواند مثل او زندگی کند. روش زندگی او بسیار دشوار بود اما نه در تعامل با دیگران! بلکه او این راه سخت و دشوار را تنها برای خودش انتخاب کرده بود.

او اهل به کار بستن زحمت و دشواری و تهجد - نماز شب خواندن و ... - بود بدون آن‌که برای کسی مزاحمت ایجاد کند. در سفری که به همراه جمعی از رزمندگان در حال بازگشت به کرمان بودند، موقع نماز شب در بین راه از راننده می‌خواهد که درجایی مناسب نگاه دارد تا او پیاده شود و اتوبوس به راهش ادامه دهد تا عبادت او باعث زحمت برای دیگران نباشد! به همین دلیل او مرد اخلاق و عرفان بود و در این مسیر عنصری خاص و یگانه بود. برای این روحیه عرفانی او می‌توان صدها نمونه را مثال زد بدون هیچ‌گونه اغراق و بزرگ‌نمایی معمول! آشنایی من با شهید مغفوری اگرچه زمانی حدود پنج سال به طول انجامید اما رفاقت و دوستی با مردی که پاکی روح و جسم و جانش زبان زد بود تا ابد همچون جاذبه‌ی کهکشانی مارا به سمت خود می‌کشاند و همراه می‌کند.

شبانگاهان عملیات ناموفق و خونین کربلای 4 در منطقه غرب اروندرود (ام الرصاص عراق) به سپیده صبح گره خورد و خورشید تابان همه‌جا را روشن کرد تا آثار عملیات در جزیره ام الرصاص هم معلوم و مشهود شود. رزمندگان بازمانده پس از یک عملیات ناموفق در حال بازگشت به‌سوی قرارگاه‌های خود بودند. بچه‌هایی که در حال بازگشت بودند نیاز به امداد داشتند و قایق ما از نهر هنوز وارد اروند نشده بود که تکان دست‌هایی مارا به سمت خود کشاند. تنی چند از رزمندگان بودند که تقاضای کمک در بازگشت آن‌ها را به قرارگاه داشتند. در میان آن‌ها مغفوری را دیدیم که بیشتر برایمان آشنا بود. چهره‌هایی خسته و برافروخته اما مصمم. 

گفتیم به‌محض آن‌که قطعه‌هایی از پل خیبری را به همراه داشتیم به مقصد برسانیم بازمی‌گردیم.  قایق ما هنوز با آن‌ها چندان فاصل‌هایی نگرفته بود که صدای غرش هواپیماهای بمب‌افکن دشمن به گوش رسید و در یک‌چشم به هم زدن درست همان‌جایی را بمب باران کرد که آن‌ها ایستاده بودند و انتظار ما را می‌کشیدند و بدین ترتیب سردار شهید عبدالمهدی مغفوری در ادامه صفی قرار گرفت که به ابدیت می‌پیوستند. آن روز اروندرود به خون کسی آغشته شده بود که صدها و هزاران جوان باتقوا و عارف و فداکار را نمایندگی می‌کرد.

چهره‌ی سردار شهید حاج عبدالمهدی مغفوری که سخنوری زبردست، قاری قرآنی خوش لحن و خطاطی هنرمند و نقاشی چیره‌دست و عارفی عمل‌گرا بود در رنگین‌کمان اروند – ام الرصاص تا ابد قابل‌رؤیت است. اروندی که پیکر پاک غواصان جوان و رزمنده و فرزندان ایران را درون خود تاب می‌داد و به‌سوی خلیج‌فارس می‌برد و فریادهای بلندی که التماس می‌کرد آن‌ها را از آب بگیرید که چشم‌هایی در انتظار نماند! امروز 8 آذر که در دمدمه‌های صبح او را در خواب دیدم با قلمی روی کاغذ سفیدی نقاشی می‌کرد و با تبحر و سرعت دو خط مماس کشید و من با خودم گفتم: عجیب است بعد این‌همه سال دستش نمی‌لرزد؟!... نباید هم می‌لرزید، زیرا راهش مثل خطش مستقیم و رو به آسمان بود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کارت‌های بازرگانی تجار تعلیق است/ تجار نگران تشدید تحریم‌ها و نتایج انتخابات آمریکا هستند/ مداخله دولت در بازار کار را خراب‌تر خواهد کرد/ نباید جملات کلی در مورد صرفه اقتصادی نداشتن یک محصول بگوییم

مدیرعامل آبفا: ساکنان ۱۳شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آب قرار دارند/ سه تا پنج درصد افزایش مصرف آب در کرمان ناشی از کرونا بوده است

توصیه عطریانفر: اجازه دهند اصلاح‌طلبان نماینده تمام عیار خود را در 1400 داشته باشد

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود

روحانی: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، نگران کننده است

فرمانده سپاه: هر کسی را که در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته، می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

تأثیر 35 تا 40 درصدی تحریم‌ها عدد کمی نیست/ طبق قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند هیچ شهروندی را اجبار کند که از حزبی بیرون برود/ در تدوین سه طرح انتخاباتی مجلس با من مشورتی نشده/ بهتر است قوانین مجلس مبتنی بر لوایح باشد/هر یک روزی که وزیر صمت نداشته باشیم بهره‌وری‌های زیادی از دست می‌رود

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)