کد خبر: ۲۹۵۰۲
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
با وجود روندکاهشی نرخ دلار ،چسبندگی قیمتها مانع از کاهش نرخ کالاها و تحمیل مستمر گرانی بر معیشت خانوارهای ایرانی شده است، مسئله ای که اگر با ابزارهای دولتی و خصوصی حل نشود می تواند در پایان سال مبدل به بحران جدیدی برای اقتصاد خانوارهای ایرانی شود.
با وجود روندکاهشی نرخ دلار ،چسبندگی قیمتها مانع از کاهش نرخ کالاها و تحمیل مستمر گرانی بر معیشت خانوارهای ایرانی شده است، مسئله ای که اگر با ابزارهای دولتی و خصوصی حل نشود می تواند در پایان سال مبدل به بحران جدیدی برای اقتصاد خانوارهای ایرانی شود.

 وضعیت نرخ ارز و طلا و سکه به موضوعات ثابت مطرح شده در  بازار مبدل شده است، بازاری که مدیریت مقام ناظر و بازارسازی باعث شد ،در آرامش و سکون قرار گیرد .عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از اقدامات انجام شده این بانک برای کنترل بازار مالی ارائه داد؛کارشناسان و فعالان بازار ارز معتقدند بازار شاهد آرامش دلار وسکه در ماههای سرد زمستان خواهد بود.

هرچند در شش ماهه نخست سال جاری بازار مالی دلار و سکه روزهای پر نوسانی را پشت سر گذاشت و  طغیان مداوم  دلار باعث شد ،که  شوک های عمیقی به بازار اقتصادی کشور وارد شود، اما در ادامه در پاییز با کاهش ۵۰ درصدی نرخ دلار در بازار تا حدی به ثبات رسید .همچنین قیمت دلار که در هفته‌های گذشته کانال ۹ هزار تومانی را نیز تجربه کردبه سمت ثبات می رود.

دولت ابزارهای کاهش قیمت را در اختیار دارد


احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به افزایش قیمت ها با وجود کاهش دلار می گوید : با افزایش دلار روند صعودی قیمت  کالاها آغاز شد و به بهانه تامین مواد اولیه و واردات بسیاری از قیمت ها روند افزایشی به خود گرفت ؛در حالی که بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقد بودند چنین افزایشی در بسیاری از کالاها نابه‌جا بوده و سوء استفاده از شرایط موجود است.

وی می افزاید : هم اکنون که روند کاهشی دلار  کلید خورده و حدود ۵۰ درصد روند  نزولی داشته است اما چسبندگی قیمت ها در بخش عرضه و توزیع خدمات باید با نظارت دولت و تشکل ها و مشخصا خانه اصناف و تنظیم بازار و ساماندهی شود،مدیریت شود.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:ستاد تنظیم بازار نباید اجازه دهد که سوداگران به بهانه افزایش قیمت دلار سطح قیمت‌ها را به بالاتر از توان معیشت مردم نگه دارند و باید با اقدامات اجرایی و نه صرفاً تعزیراتی به مبارزه با گرانفروشی برود .

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت با هماهنگی بخش خصوصی اجازه ندهد که تعادل در عرضه و تقاضای بازار دچار مشکل شود و زمینه نگرانی به خانوارها فراهم شود.

 وی تصریح کرد: این گونه نیست که دولت نتواند برای کاهش قیمت‌ها چاره‌جویی کند چرا که او بارها دولت توانسته با توزیع  بموقع  کالاها ،مبارزه با احتکار و همچنین تعیین ضرب الاجل برای اصناف برای کاهش قیمت‌ها ؛به کمک ارزانی بیاید.

انارکی محمدی خاطر نشان کرد: هم اکنون وقت آن رسیده است ادامه روند گرانی می‌تواند به افزایش قیمت‌ها در پایان در ماه های پایانی سال گره خورده و پایداری صعود قیمتی را افزایش دهد.

 نظارت دولت کافی نبود

حجت الله عبدالملکی کارشناس اقتصادی ،با اشاره به چسبندگی قیمت ها با وجود کاهش قیمت دلار می‌گوید:  هم اکنون در حال تجربه کردن  چسبندگی قیمت‌هاهستیم ، به این معنی که  وقتی قیمت کالا‌ها بالا می‌روند، دیگر تمایلی به پایین آمدن ندارند و همین مسئله منجر به رکود تورمی می‌شود، یعنی در عین حال که اقتصاد با رکود مواجه شده، قیمت‌ها کاهش  پیدا نمی کند.

 وی با اشاره  به سیاست‌های جدید بانک مرکزی در کاهش قیمت دلار اثرگذار بوده است، تصریح می‌کند: اگر ۵ میلیارد دلار از ۲۵ میلیارد دلاری که در دست مردم است به بازار تزریق شود، قیمت دلار تا ۵ هزار تومان نیز سقوط خواهد کرد.

عبدالملکی در پاسخ به این سؤال که چه اقداماتی برای کاهش قیمت کالا‌ها باید انجام شود،  می گوید: «در طول چند ماه  گذشته بازار عمدتا رها بوده و نظارت کافی بر بازار وجود نداشته است،هر کس کالای خود را به هر قیمتی که  خواست  فروخت ،وزارت صنعت، معدن و تجارت که عملا وظیفه نطارت بر بازار را به عهده داشت حضور فعالی در بازار پیدا نکرد و منفعلانه نظاره گر گرانی ها بود .

این استاددانشگاه همچنین خاطر نشان می کند:همچنین اصناف که وظیفه‌ آنها کنترل قیمت زیرمجموعه‌های خود بود اقدام موثری برای کنترل قیمت ها نداشتند و جز برخوردهای تعزیراتی با محتکران که بموقع و مناسب بود اقدام موثر دیگری برای کاهش قیمتی کالاها صورت نگرفته است .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

هشدار نسبت به شیوع ویروس کرونای هندی در جنوب کرمان/ 2 استان همجوار جنوب کرمان به شدت درگیر ویروس کرونا هستند

دستور روحانی برای آمادگی جهت ورود منابع ارزی بلوکه شده به کشور

جواد امام: رئیسی باید به وعده‌های خود عمل کند/ راه برجام و FATF ادامه پیدا خواهد کرد

طرح ویژه ترخیص خودروهای رسوبی در کرمان آغاز شد

ربیعی: به یک متن روشن و فاقد ابهام در مذاکرات وین رسیده‌ایم / آنچه باقی مانده، بیش از آنکه به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی آمریکاست / درصورت نرسیدن به توافق نهایی تا مهلت قانونی دولت دوازدهم، مسئولیت و تصمیم درباره جزییات مذاکرات بر عهده دولت سیزدهم است

اصلاح طلبان باید پوست اندازی کنند/ نباید مشکل را از مردم بدانیم مشکل از خودمان است/ اصلاح طلبان باید درس بگیرند

کنش‌ها را مناسبات شراکتی، وراثتی و رفاقتی در جریان اصلاحات تعریف می‌کند/ اندیشه اصلاح طلبان نمرده است/ آفت‌ها روشن است/ برخی حاکمان بی حکم بر جریان اصلاح طلب، خیمه زدند

وام اجاره به مستاجران ۶ ماه دوم سال هم تعلق می‌گیرد

پرداخت هزینه خرید ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس

آمریکا: انتخابات ایران تاثیری بر مذاکرات وین ندارد

پربازدید ها

قیمت مسکن هیچگاه کاهش نمی‌یابد/ مردم منتظر خانه ارزان نباشند

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد، امروز ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

۲ عامل تاثیرگذار بر کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه

یخ اقتصاد آب می‌شود

بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید

وام اجاره به مستاجران ۶ ماه دوم سال هم تعلق می‌گیرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)