کد خبر: ۲۹۵۰۲
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
ارسال به دوستان
ذخیره
با وجود روندکاهشی نرخ دلار ،چسبندگی قیمتها مانع از کاهش نرخ کالاها و تحمیل مستمر گرانی بر معیشت خانوارهای ایرانی شده است، مسئله ای که اگر با ابزارهای دولتی و خصوصی حل نشود می تواند در پایان سال مبدل به بحران جدیدی برای اقتصاد خانوارهای ایرانی شود.
با وجود روندکاهشی نرخ دلار ،چسبندگی قیمتها مانع از کاهش نرخ کالاها و تحمیل مستمر گرانی بر معیشت خانوارهای ایرانی شده است، مسئله ای که اگر با ابزارهای دولتی و خصوصی حل نشود می تواند در پایان سال مبدل به بحران جدیدی برای اقتصاد خانوارهای ایرانی شود.

 وضعیت نرخ ارز و طلا و سکه به موضوعات ثابت مطرح شده در  بازار مبدل شده است، بازاری که مدیریت مقام ناظر و بازارسازی باعث شد ،در آرامش و سکون قرار گیرد .عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی گزارشی از اقدامات انجام شده این بانک برای کنترل بازار مالی ارائه داد؛کارشناسان و فعالان بازار ارز معتقدند بازار شاهد آرامش دلار وسکه در ماههای سرد زمستان خواهد بود.

هرچند در شش ماهه نخست سال جاری بازار مالی دلار و سکه روزهای پر نوسانی را پشت سر گذاشت و  طغیان مداوم  دلار باعث شد ،که  شوک های عمیقی به بازار اقتصادی کشور وارد شود، اما در ادامه در پاییز با کاهش ۵۰ درصدی نرخ دلار در بازار تا حدی به ثبات رسید .همچنین قیمت دلار که در هفته‌های گذشته کانال ۹ هزار تومانی را نیز تجربه کردبه سمت ثبات می رود.

دولت ابزارهای کاهش قیمت را در اختیار دارد


احمد انارکی محمدی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی  با اشاره به افزایش قیمت ها با وجود کاهش دلار می گوید : با افزایش دلار روند صعودی قیمت  کالاها آغاز شد و به بهانه تامین مواد اولیه و واردات بسیاری از قیمت ها روند افزایشی به خود گرفت ؛در حالی که بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقد بودند چنین افزایشی در بسیاری از کالاها نابه‌جا بوده و سوء استفاده از شرایط موجود است.

وی می افزاید : هم اکنون که روند کاهشی دلار  کلید خورده و حدود ۵۰ درصد روند  نزولی داشته است اما چسبندگی قیمت ها در بخش عرضه و توزیع خدمات باید با نظارت دولت و تشکل ها و مشخصا خانه اصناف و تنظیم بازار و ساماندهی شود،مدیریت شود.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد:ستاد تنظیم بازار نباید اجازه دهد که سوداگران به بهانه افزایش قیمت دلار سطح قیمت‌ها را به بالاتر از توان معیشت مردم نگه دارند و باید با اقدامات اجرایی و نه صرفاً تعزیراتی به مبارزه با گرانفروشی برود .

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تیم اقتصادی دولت با هماهنگی بخش خصوصی اجازه ندهد که تعادل در عرضه و تقاضای بازار دچار مشکل شود و زمینه نگرانی به خانوارها فراهم شود.

 وی تصریح کرد: این گونه نیست که دولت نتواند برای کاهش قیمت‌ها چاره‌جویی کند چرا که او بارها دولت توانسته با توزیع  بموقع  کالاها ،مبارزه با احتکار و همچنین تعیین ضرب الاجل برای اصناف برای کاهش قیمت‌ها ؛به کمک ارزانی بیاید.

انارکی محمدی خاطر نشان کرد: هم اکنون وقت آن رسیده است ادامه روند گرانی می‌تواند به افزایش قیمت‌ها در پایان در ماه های پایانی سال گره خورده و پایداری صعود قیمتی را افزایش دهد.

 نظارت دولت کافی نبود

حجت الله عبدالملکی کارشناس اقتصادی ،با اشاره به چسبندگی قیمت ها با وجود کاهش قیمت دلار می‌گوید:  هم اکنون در حال تجربه کردن  چسبندگی قیمت‌هاهستیم ، به این معنی که  وقتی قیمت کالا‌ها بالا می‌روند، دیگر تمایلی به پایین آمدن ندارند و همین مسئله منجر به رکود تورمی می‌شود، یعنی در عین حال که اقتصاد با رکود مواجه شده، قیمت‌ها کاهش  پیدا نمی کند.

 وی با اشاره  به سیاست‌های جدید بانک مرکزی در کاهش قیمت دلار اثرگذار بوده است، تصریح می‌کند: اگر ۵ میلیارد دلار از ۲۵ میلیارد دلاری که در دست مردم است به بازار تزریق شود، قیمت دلار تا ۵ هزار تومان نیز سقوط خواهد کرد.

عبدالملکی در پاسخ به این سؤال که چه اقداماتی برای کاهش قیمت کالا‌ها باید انجام شود،  می گوید: «در طول چند ماه  گذشته بازار عمدتا رها بوده و نظارت کافی بر بازار وجود نداشته است،هر کس کالای خود را به هر قیمتی که  خواست  فروخت ،وزارت صنعت، معدن و تجارت که عملا وظیفه نطارت بر بازار را به عهده داشت حضور فعالی در بازار پیدا نکرد و منفعلانه نظاره گر گرانی ها بود .

این استاددانشگاه همچنین خاطر نشان می کند:همچنین اصناف که وظیفه‌ آنها کنترل قیمت زیرمجموعه‌های خود بود اقدام موثری برای کنترل قیمت ها نداشتند و جز برخوردهای تعزیراتی با محتکران که بموقع و مناسب بود اقدام موثر دیگری برای کاهش قیمتی کالاها صورت نگرفته است .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

پیش‌بینی هواشناسی: فعلا در کرمان خبری از بارندگی نیست

رئیس جمهور: شورای عالی بورس برای حفظ تعادل در بازار سرمایه تصمیم‌گیری کند

چه زمانی برای خرید گوشی مناسب است؟

۱۲۰ معتاد متجاهر از سطح شهر کرمان جمع‌آوری شدند

مشکل بحرانی در تامین انرژی استان کرمان نداریم/ عادی انگاری موجب شیوع مجدد کرونا می شود

من با صدام هم ملاقات و مذاکره کردم؛ خیال می‌کنید خوشم می‌آمد؟ نه، کار من است و ناگزیرم / یک روز جلوی کری نماز خواندم؛ گفتم می‌دانید برای چرا اینجا این کار را کردم؟ برای اینکه به خودم یادآوری کنم که قدرقدرت خداست، تو نیستی / رهبری فرمودند برای بازگشت آمریکا به برجام عجله‌ای نداریم؛ در نظر ایشان نه هنوز برجام بوی گند می‌دهد و نه دفن شده

همایش بزرگداشت ناظم الاطباء کرمانی چهارشنبه برگزار می‌شود

بی تقوایی کردند و سر پل صراط یقه همه را می گیرم!

مصرف انرژی بالا در بخش غیرخانگی یکی از شاخصه‌های استان کرمان است/اجرای سند سازگاری با کم‌آبی در استان بسیار مهم است

طرح‌های توسعه‌ای استان کرمان نیازمند افزایش تولید برق است/41 درصد برق استان مصرف صنعتی دارد

پربازدید ها

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو

شبکه آب سد جیرفت سال‌ها به حال خود رها شده است/اهدافی که برای ساخت سد جیرفت تعریف شده، بعد از ۳۰سال از ساخت سد برآورده نشده است/احداث کانال‌های درجه سه و چهار به‌عهده وزارت کشاورزی است

خبرگزاری دولت: دلار ممکن است تا 15 هزار تومان سقوط کند

چه زمانی برای خرید گوشی مناسب است؟

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)