کد خبر: ۲۹۵۱۴
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس کل دادگستری کرمان:
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: با کمبود منابع انسانی در دادگستری کرمان دست و پنجه نرم می‌کنیم و در حالی که به ازای هر 100 هزار نفر در کشور 13 نفر قاضی داریم، این سرانه در استان کرمان 10 نفر است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان گفت: با کمبود منابع انسانی در دادگستری کرمان دست و پنجه نرم می‌کنیم و در حالی که به ازای هر 100 هزار نفر در کشور 13 نفر قاضی داریم، این سرانه در استان کرمان 10 نفر است.

یدالله موحد صبح امروز آیین اختتامیه دومین دوره کارآموزان قضایی و افتتاحیه سومین دوره در محل دادگستری کل استان کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی رئیس سابق قوه قضاییه اظهار داشت: ایشان اندیشمندی فرهیخته و مصدر تحولات شگرف در قوه قضاییه بود

کمبود قاضی در کرمان

موحد ادامه داد: کارآموزی در دادگستری استان کرمان تجربه خوب و موفقی بود، زمانی که می‌خواستیم این دوره‌ها را آغاز کنیم، وضعیت خاصی داشتیم، زیرا استان کرمان دارای کمبود قاضی است و با وجود اتفاقاتی که روی داده اما سرانه قضات ما نسبت به سرانه کشوری پایین است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: با کمبود منابع انسانی در دادگستری کرمان دست و پنجه نرم می‌کنیم و در حالی که به ازای هر 100 هزار نفر در کشور 13 نفر قاضی داریم، این سرانه در استان کرمان 10 نفر است.

موحد اضافه کرد: کارآموزان قضایی استان کرمان در گذشته در استان‌های دیگر آموزش می‌دیدند و دست ما برای تقسیم نیروها بسته بود و این امر فضا را برای ما در منطقه جنوب‌شرق و استان کرمان سخت کرده بود.

وی خاطرنشان کرد: این را تبیین کردیم که استان کرمان به برگزاری دوره کارآموزان قضایی نیاز دارد و باید بومی‌گزینی کنیم و دوره‌های آموزشی را در استان داشته باشیم، بنابراین موفق شدیم، مجوز برگزاری دوره مذکور را اخذ کنیم.

این مقام قضایی گفت: سطح دوره کارآموزان قضایی استان کرمان بالاست و نیروهای آموزش‌دیده در این دوره‌ها جزو بهترین‌ها هستند و طی بازدیدهای شهرستانی از دادگستری‌های تابعه استان از نزدیک در جریان فعالیت این نیروها قرار می‌گیرم.

کاهش 20 درصدی قضات غیربومی در کرمان

موحد با اشاره به اینکه حدود 40 درصد قضات استان کرمان در گذشته غیربومی بودند، ادامه داد: غیربومی بودن تاثیر منفی در کار می‌گذارد و امروز شاهد کاهش 20 درصدی قضات غیربومی در استان هستیم و امیدواریم این رقم همچنان کاهش یابد.

عزت‌نفس و قناعت کلید طلایی قضاوت

وی خطاب به کارآموزان قضایی تاکید کرد: آنچه که آموختید، لازم بوده است، اما کافی نیست، زیرا یکی از چالش‌هایی که دستگاه عدالت وجود دارد این است که بعضی‌ها تصور می‌کنند با مبانی حقوقی سنتی می‌توان داوری کرد، اما این اشتباه است، زیرا امروز علم حقوق و قضا خیلی پیچیده، دانش‌بنیان و چندمبنایی شده است.

رئیس شورای قضایی استان کرمان در ادامه سخنان با بیان اینکه قضات باید به دانش تخصصی علوم و فنون مختلف مشرف شوند، ابراز داشت: نمی‌توان فقط و فقط به دانش حقوقی سنتی اکتفا کرد و باید مرتب مطالعه کنیم و بر سایر علوم هم اشراف داشته باشیم.

موحد عنوان کرد: قضاوت یک تکنیک است که به دانش و مهارت نیاز دارد و اگر کسی به تنهایی دانش داشته باشد اما مهارت نداشته باشد در کارش می‌لنگد و بهترین قضات ما قضاتی هستند که مهارت‌های مختلف از جمله مهارت ارتباطی را دارند.

وی با اشاره به اینکه دانش مدیریت قضایی از علم قضا مهم‌تر است، اظهار داشت: قضاتی آسیب می‌بینند که نمی‌توانند ارتباطاتمورد نیاز را برقرار کنند.

این قاضی تصریح کرد: بسیاری تلاش می‌کنند تا قضات را وادار به خیانت در امانت کنند، اما عزت‌نفس، قناعت و اتکا به عنایت‌های الهی می‌تواند ما را در این مسیر خطیر کمک کند.

اقدامات قضایی زیر ذره‌بین دشمنان نظام است

موحد بیان داشت: امروز اقدامات قضایی ما زیر ذره‌بین دشمنان نظام جمهوری اسلامی است و بارها رهبری و مسوؤلان قضایی به این نکته اشاره کرده‌اند، بنابراین به دشمن بهانه ندهیم و رای را ساده نگیریم.

وی ادامه داد: حساب‌شده، دقیق، علمی و عادلانه تصمیم بگیریم و دفاع از ارزش‌های قضایی نظام جمهوری اسلامی هم جزو ماموریت‌ها قضات است.

موحد با تاکید بر اینکه اعتماد عمومی از اهمیت زیادی برخوردار است، اضافه کرد: آثار رای قضات به خوبی دیده می‌شود و آرای ما در سرنوشت مردم تاثیرگذار است و باید با فراست و کیاست تصمیم بگیریم و اعتماد عمومی با عمل جلب می‌شود و نتیجه تصمیمات، آرا و اقدامات ماست و یک قاضی باید عادل باشد و عدالت باید در همه اقدامات وی به چشم آید.

آغاز سومین دوره کارآموزان قضایی کرمان با حضور 21 نفر

وی ادامه داد: در نخستین دوره کارآموزان قضایی 31 کارآموز شامل 26 نفر مرد و پنج نفر زن حضور داشتند و این دوره در سال 95 برگزار شد و به غیر از یک نفر همه این افراد در استان کرمان در حال خدمت هستند.

معاون منابع انسانی دادگستری کل استان کرمان اضافه کرد: در دوره دوم کارآموزان قضایی نیز 22 کارآموز شامل پنج نفر زن و 17 نفر مرد شرکت کردند و این دوره نسبت به دوره قبل یک ماه زودتر تمام شد زیرا شرایط بهتری برای برگزاری این دوره به‌وجود آمد.

اسلامی ابراز داشت: 21 نفر در سومین دوره کارآموزان قضایی استان کرمان شرکت می‌کنند و امیدواریم در این دوره چند نفر دیگر هم اضافه شوند.

وی عنوان کرد: درخواست داریم، همکاران کارآموز قضایی در شعب دادگستری جدی‌تر گرفته شوند تا در کارآموزی موفق‌تر باشند.
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قیمت طلا و سکه، امروز ۶ آبان ۹۹

کرونا ظرف ۲۴ ساعت ۱۹ قربانی در کرمان گرفت

باغ شاهزاده ماهان ۲ هفته تعطیل شد

دستگیری عاملان وقوع نزاع خونین در کرمان

رشد ۲۷ درصدی ارزش صادرات استان کرمان در ۷ ماهه گذشته سال جاری

بانک‌ها باید به صورت جدی از بنگاهداری و مداخلات غیر مالی در بازار‌های مختلف پرهیز کنند

درآمد نفتی شش ماهه نخست ۷۰۰ میلیون دلار شد/ مصرف خوراکی مردم کاهش یافته/ پیشنهاد شد از هر تراکنش مالی مالیات اخذ شود

تفاهم نامه بهره‌برداری از موزه مشارکتی مطبوعات کرمان امضا شد

بخش کشاورزی بدون اتکا به یارانه ها به بخشی اقتصادی تبدیل شود/می توان با برنامه ریزی صادرات قابل توجهی از محصولات کشاورزی را انجام داد

 نمی‌توان در تریبون عمومی بگوئیم کسی که در حال حاضر با ۲۰۰ رای بر کرسی ریاست مجلس نشسته، چه کرده است/ با ادبیات بگم نگم احمدی نژاد رئیس جمهور شدن، ظلم است /حرف‌های فتاح خردمندانه نبود/ما افراد اصولگرای مجرب زیادی داریم که رد می‌شوند

پربازدید ها

برخی دولت را مقصر اصلی وضع اقتصادی جلوه می‌دهند تا از این آب گل آلود در انتخابات ۱۴۰۰ ماهی بگیرند/ عده معدودی در کشور منافع جناحی و حزبی را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند

افراد زیادی می خواهند در انتصابات مدیران دخالت کنند/اصرار بر گرفتن پست شک برانگیز است/ادامه مسئولیت مدیری که سیستم وی را قبول ندارد شاید خلاف شرع هم باشد

رهبری درباره ذوالنوری قبلا چه تذکری داده بودند؟

 نمی‌توان در تریبون عمومی بگوئیم کسی که در حال حاضر با ۲۰۰ رای بر کرسی ریاست مجلس نشسته، چه کرده است/ با ادبیات بگم نگم احمدی نژاد رئیس جمهور شدن، ظلم است /حرف‌های فتاح خردمندانه نبود/ما افراد اصولگرای مجرب زیادی داریم که رد می‌شوند

این هنر نیست در مقابل تذکرات ستادهایی که برای خدمت به مردم ایجاد شده، بایستیم/ کسی حق اهانت به مسئولان کشور را ندارد

مجید انصاری: عده‌ای فکر می‌کنند توهین به رئیس جمهور شجاعت محسوب می‌شود

این‌قدر كه شوروی در مركز سیاست خارجی ایران است، ایران در مركز سیاست‌های آنها نیست/ روس‌ها در مواجهه با ایران در 200 سال گذشته سابقه خوبی از خود به جا نگذاشته‌اند

درآمد نفتی شش ماهه نخست ۷۰۰ میلیون دلار شد/ مصرف خوراکی مردم کاهش یافته/ پیشنهاد شد از هر تراکنش مالی مالیات اخذ شود

بانک‌ها باید به صورت جدی از بنگاهداری و مداخلات غیر مالی در بازار‌های مختلف پرهیز کنند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)