کد خبر: ۲۹۵۱۹
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۳
ارسال به دوستان
ذخیره
جمعه (23 آذر) نخستین اجلاس مشترک شورای مرکزی و روسای حوزه‌های جمعیت توسعه و آزادی در زرند برگزار شد. بچه‌های تاک که بزرگان آن هستند از سراسر استان به زرند آمده بودند. از رودبار و کهنوج در دورترین نقطه استان گرفته تا کوهبنان که نزدیک‌ترین شهر به زرند است. در شرایطی که تصور می‌شود انگیزه‌ای برای فعالیت تشکیلاتی وجود ندارد برگزاری این جلسه شورآفرین و امید افزا بود.
محمدرضا نژادحیدری:

جمعه (23آذر) نخستین اجلاس مشترک شورای مرکزی و روسای حوزه‌های جمعیت توسعه و آزادی در زرند برگزار شد. بچه‌های تاک که بزرگان آن هستند از سراسر استان به زرند آمده بودند. از رودبار و کهنوج در دورترین نقطه استان گرفته تا کوهبنان که نزدیک‌ترین شهر به زرند است. در شرایطی که تصور می‌شود انگیزه‌ای برای فعالیت تشکیلاتی وجود ندارد برگزاری این جلسه شورآفرین و امید افزا بود.

تحولات اواخر دوره قاجار و مهاجرت نخبگان به‌سوی فرنگستان و دیدن تحولات عظیم مغرب زمین شور زیستن در شرایط بهتر را در میان روشنفکران آن عصر ایجاد کرد.

از دل رفت‌وآمدها به خارج، مظاهر تجدد بروز کرد. از انتشار نشریه گرفته تا راه‌اندازی مدارس جدید و درخواست تأسیس عدالت‌خانه و رفتن به سمت مقید کردن قدرت به قانون و شکل‌گیری احزاب و... مشروطه که درگیر پاره‌ای از چالش‌های داخلی شده بود با روی کار رئیس دیویزیون قزاق دولت مستعجل شد و سرنوشت روزنامه‌ها هم به دست محرم علی خان سانسورچی افتاد و ساختارمندترین حزب ایران هم در اندیشه جهان‌وطنی و جامعه بدون طبقه کارگری زیر یوغ بلشویک‌های جداشده از حزب سوسیالیست کارگری که بعدها حزب کمونیست شوروی را تشکیل دادند رفت تا در خدمت حزب کمونیست شوروی به تحقق جامعه بدون طبقه کارگری کمک کند که از دل آن خیانت بروز کرد.

یعنی هیچ‌چیز سر جای خودش قرار نگرفت. نه مشروطه به تحدید قدرت ختم شد، نه رسانه‌ها پا گرفتند و نه احزاب در خدمت منافع ملی بودند.

پا نگرفتن احزاب در ایران هم دلایل حقوقی دارد هم دلایل فرهنگی و هم دلایل روانشناسی و جامعه‌شناسی. آنجایی که به قوانین لاغر و ضعیف برمی‌گردد پای حقوق در میان است. آنجا که تک‌روی و خودمحوری خودی نشان می‌دهد باید آن را در فرهنگ و روانشناسی جست‌وجو کرد.

اما هرچه هست و نیست نباید فعالیت تشکیلاتی را نادیده گرفت. این فعالیت‌ها هم ضرورتاً نباید سیاسی باشد. مهم این است که در کنار یکدیگر بودن را تجربه کنیم و کشورمان را بسازیم. یکی از نقاط ضعف ما ایرانی‌ها شاید همین «تک‌محوری» است که همه می‌خواهیم فردی کارکنیم.

همه این‌ها را نوشتم که برسم به این موضوع که در سیاست نیز نیاز به همکاری‌های بیشتر داریم.
 
هرچه بتوانیم تعداد بیشتری از مردم را از بی‌تفاوتی نجات دهیم قطعاً آینده بهتری را می‌توان تصور کرد.

ضرورت کار تشکیلاتی و حزبی را باید آن‌قدر فریاد بزنیم که تابوهای خودساخته فروبریزد و همه بدانند که توسعه بدون دموکراسی، دموکراسی بدون انتخابات، انتخابات بدون حزب امکان‌پذیر نیست. اگرچه راه طولانی است اما انتهای آن پیداست.


برچسب ها: صدای تاک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قیمت طلا و سکه، امروز ۶ آبان ۹۹

کرونا ظرف ۲۴ ساعت ۱۹ قربانی در کرمان گرفت

باغ شاهزاده ماهان ۲ هفته تعطیل شد

دستگیری عاملان وقوع نزاع خونین در کرمان

رشد ۲۷ درصدی ارزش صادرات استان کرمان در ۷ ماهه گذشته سال جاری

بانک‌ها باید به صورت جدی از بنگاهداری و مداخلات غیر مالی در بازار‌های مختلف پرهیز کنند

درآمد نفتی شش ماهه نخست ۷۰۰ میلیون دلار شد/ مصرف خوراکی مردم کاهش یافته/ پیشنهاد شد از هر تراکنش مالی مالیات اخذ شود

تفاهم نامه بهره‌برداری از موزه مشارکتی مطبوعات کرمان امضا شد

بخش کشاورزی بدون اتکا به یارانه ها به بخشی اقتصادی تبدیل شود/می توان با برنامه ریزی صادرات قابل توجهی از محصولات کشاورزی را انجام داد

 نمی‌توان در تریبون عمومی بگوئیم کسی که در حال حاضر با ۲۰۰ رای بر کرسی ریاست مجلس نشسته، چه کرده است/ با ادبیات بگم نگم احمدی نژاد رئیس جمهور شدن، ظلم است /حرف‌های فتاح خردمندانه نبود/ما افراد اصولگرای مجرب زیادی داریم که رد می‌شوند

پربازدید ها

برخی دولت را مقصر اصلی وضع اقتصادی جلوه می‌دهند تا از این آب گل آلود در انتخابات ۱۴۰۰ ماهی بگیرند/ عده معدودی در کشور منافع جناحی و حزبی را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند

افراد زیادی می خواهند در انتصابات مدیران دخالت کنند/اصرار بر گرفتن پست شک برانگیز است/ادامه مسئولیت مدیری که سیستم وی را قبول ندارد شاید خلاف شرع هم باشد

رهبری درباره ذوالنوری قبلا چه تذکری داده بودند؟

 نمی‌توان در تریبون عمومی بگوئیم کسی که در حال حاضر با ۲۰۰ رای بر کرسی ریاست مجلس نشسته، چه کرده است/ با ادبیات بگم نگم احمدی نژاد رئیس جمهور شدن، ظلم است /حرف‌های فتاح خردمندانه نبود/ما افراد اصولگرای مجرب زیادی داریم که رد می‌شوند

این هنر نیست در مقابل تذکرات ستادهایی که برای خدمت به مردم ایجاد شده، بایستیم/ کسی حق اهانت به مسئولان کشور را ندارد

مجید انصاری: عده‌ای فکر می‌کنند توهین به رئیس جمهور شجاعت محسوب می‌شود

این‌قدر كه شوروی در مركز سیاست خارجی ایران است، ایران در مركز سیاست‌های آنها نیست/ روس‌ها در مواجهه با ایران در 200 سال گذشته سابقه خوبی از خود به جا نگذاشته‌اند

درآمد نفتی شش ماهه نخست ۷۰۰ میلیون دلار شد/ مصرف خوراکی مردم کاهش یافته/ پیشنهاد شد از هر تراکنش مالی مالیات اخذ شود

بانک‌ها باید به صورت جدی از بنگاهداری و مداخلات غیر مالی در بازار‌های مختلف پرهیز کنند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)