کد خبر: ۲۹۵۳۸
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
کارشناس سابق اندیشکده تدبیر آب ایران مطرح کرد:
کارشناس سابق اندیشکده تدبیر آب ایران در رابطه باسیاست نصب کنتور حجمی برای حل معضل بحران آب می‌گوید: وقتی بحث کنتور حجمی مطرح می‌شود این سؤال مطرح است که آیا کنتور حجمی به‌عنوان راه‌کاری برای وضعیت بحرانی منابع آبی، مشکل ما را حل می‌کند یا خیر؟
کارشناس سابق اندیشکده تدبیر آب ایران در رابطه باسیاست نصب کنتور حجمی برای حل معضل بحران آب  می‌گوید: وقتی بحث کنتور حجمی مطرح می‌شود این سؤال مطرح است که آیا کنتور حجمی به‌عنوان راه‌کاری برای وضعیت بحرانی منابع آبی، مشکل ما را حل می‌کند یا خیر؟

مریم حسنی سعدی بابیان این‌که بی‌شک اینکه بحث کنتورهای حجمی را پیش بکشیم و بگوییم این یکی از راه‌کارهای حل بحران آب است نمی‌تواند درست باشد و می‌گوید: وضعیت منابع آبی ما بسیار پیچیده است و ما برای حل این معضل باید یک نگاه کلی به تمام موضوعات قانونی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی در به وجود آمدن این وضعیت داشته باشیم.

حسنی در ادامه در خصوص نصب کنتور حجمی می‌افزاید: از سال 1347 قرار بوده جهت پایش و نظارت در برداشت از منابع آبی این کنتورها بر روی تمامی چاه‌ها و حتی قنوات نصب شود. وزارت نیرو ملزم بوده است میزان مجاز برداشت از منابع آبی هر بهره¬بردار را بر اساس نیاز آبی و نوع کشت صادر کند که متأسفانه این اتفاق تا به امروز در دشت‌های استان نیفتاده است.

در این مهروموم‌ها پروانه‌هایی بدون در نظر گرفتن نیاز آبی و سطح زیر کشت بدون نظارت و کنترل صادرشده است که منجر به سرمایه‌گذاری عظیمی در باغ ریزی شده است.

او بیان داشت:  در پروانه‌های بهره برداری میزان مجاز برداشت را دبی و ساعت کارکرد مشخص می‌کند که تا چند سال اخیر حتی برخی کارشناسان آب منطقه‌ای از چگونگی تعیین ساعت کارکرد در پروانه‌ها بی‌اطلاع بودند و تنها به دبی توجه داشتند!

حسنی خاطرنشان می‌کند: این عدم کنترل و آگاهی از سوی کارشناسان موجب شده  تا سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی بر مبنای تنها دبی پروانه صورت پذیرد.

« متأسفانه وزارت نیرو می‌خواهد این قصور خود را به گردن کشاورزان بی اندازد،  چراکه در این 5 دهه در قوانین مختلف وزارت نیرو ملزم به صدور پروانه بر اساس نیاز آبی و سطح زیر کشت و نظارت در برداشت آب بوده است. حال که بسیاری به اعتبار پروانه‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اند باید جبران مافات عدم مسئولیت‌پذیری و قصور تکنوکرات های وزارت نیرو را کنند»این عضو سابق اندیشکده آب با بیان این جملات می‌گوید: با نصب کنتور حجمی و در نظر گرفتن ساعت کارکرد، بسیاری از این سرمایه‌گذاری‌های کشاورزان تنها با اتکا به دبی پروانه انجام‌شده است ، خشک خواهند شد؛ مسائل و تبعات اجتماعی این امر درنهایت  منجر به عدم موفقیت نصب کنتور می‌شود.

او در تشریح بیشتر  صحبت‌های خود اظهار می‌دارد: «در بسیاری از پروانه‌های صادرشده، اگر میزان دبی و ساعت کارکرد را به‌عنوان میزان مجاز برداشت در نظر بگیرند؛  با میزان برداشت حدود 3 یا 4 ماه از سال روبرو هستند! شما تصور کنید با این حجم از سرمایه‌گذاری در احداث باغ‌هایی نظیر پسته به کشاورز بگویند شما 3 ماه از سال را بیشتر نباید برداشت کنی؛ چه اتفاقی خواهد افتاد! از طرفی می‌دانیم که بسیاری از کشاورزان خرده‌مالک هستند که عملاً کل سرمایه آن‌ها خشک می‌شود!»

او در ادامه  صحبت‌های خود خاطرنشان می‌کند: در حال حاضر نصب کنتور نه  می‌تواند کمکی در پایش منابع آبی باشد و نه کنترل برداشت.

حسنی در ادامه جملاتش به سیاست کاهش دبی پروانه‌ها بر اساس حجم آب قابل‌برنامه‌ریزی اشاره می‌کند و می‌گوید: با توجه به اینکه پروانه‌های صادرشده توسط وزارت نیرو در برخی دشت‌ها بیش از توان سفره‌های آبی است، وزارت نیرو در نظر دارد تا دبی پروانه‌ها را بدون مسئولیت‌پذیری و جبران خسارت کاهش دهد که این هم ظلم مضاعف دیگری، برای کشاورزان مظلوم و نجیب است.

او در ادامه می‌افزاید: گفته می‌شود، حدود 9000 حلقه چاه غیرمجاز در جنوب استان داریم که وزارت نیرو از مسدود کردن آن‌ها ناتوان است! این بهره¬برداران چاه‌های غیرمجاز مبری از نصب کنتور و بازخواست هستند. آیا داشتن چاه غیرمجاز بهتر از داشتن چاه مجاز نیست؟نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
کبری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۱
0
0
تو این کشور کی قصور خودش رو به گردن می گیره که وزارت نیرو بگیره
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مرعشی: نامزد اجاره‌ای در دستور کار اصلاح‌طلبان نیست

فعال سیاسی: به نظر می‌رسد در مجلس در حال دوخت لباسی برای ریاست‌جمهوری هستند که تنها به تن چند نفر می‌خورد

وضعیت جهانگیری با دستان بسته، محدود و منزوی در میان یک حلقه انحصارطلب در دولت، بهترین نماد جایگاه اصلاح‌طلبان در دولت است

نهایت احترام و تکریم را برای سرمایه گذار قائل هستیم/ در نقاطی چارچوب‌هایی وجود دارد که نمی‌توان از آن گذر کرد

روحانی: دولت دوازدهم مسیر را برای دولت بعدی هموار می‌کند

نتیجه سیاست‌ورزی دوستانی که به ظاهر از کارگزاران دموکرات‌تر هستند این است که دولت را از آقای هاشمی تحویل گرفتند به تحویل احمدی‌نژاد دادند

هیچ جناحی نباید استراتژی مشارکت حداقلی را در پیش بگیرد/ اگر مشارکت در انتخابات بالا رود اولین تاثیر آن بر افزایش ضریب امنیت ملی است/ متاسفانه برخی از رجال سیاسی به آثار سخنانشان توجه نمی‌کنند

استاندار: نباید به بهانه تبلیغات انتخاباتی، خدمات دولت را زیر سئوال ببریم/ رئیس شورای هماهنگی تبلیغات تاکید کرد: پرهیز از طرح مسائل سیاسی و جناحی در برنامه‌های دهه فجر

بی توجهی راننده مینی بوس در بردسیر موجب مرگ ۲عابر پیاده شد

از تقسیم کار اصولگرایان برای ادامه حضور رئیسی در قوه، رفتن جلیلی به مجلس در انتخابات میان دوره‌ای و حضور قالیباف در ریاست جمهوری تا افزایش شانس تائید صلاحیت احمدی‌نژاد

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)