کد خبر: ۲۹۵۶۳
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس پلیس فتای کرمان خبر داد
رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: در یک طرح عملیاتی، استان کرمان 15 متهم به عرضه و فروش داروهای غیر مجاز در فضای مجازی را شناسایی کرد و به مقامات قضایی تحویل داد.
رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: در یک طرح عملیاتی، استان کرمان 15 متهم به عرضه و فروش داروهای غیر مجاز در فضای مجازی را شناسایی کرد و به مقامات قضایی تحویل داد.

 امین یادگارنژاد امروز در نشست خبری اظهار داشت: مجرمان و مخلان نظم و امنیت هر روز ابعاد جدبدی از جرائم را به نمایش می‌گذارند که بسیاری از این جرائم نوظهور به سمت فضای مجازی سوق پیدا کرده است.

وی بیان داشت: با توجه به رشد ضریب اینترنت، افزایش میلیونی سالانه کاربرها و عدم آشنایی آنها با این محیط موجب می‌شود، کلاهبرداران از غفلت کاربران استفاده کرده و به وقوع جرائم مختلف در این فضا رقم بزنند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان کرمان تصریح کرد: با همگرایی، هم‌افزایی و همپوشانی میان پلیس که در بطن دریافت شگردهای مجرمانه در فضای مجازی قرار دارد و اطلاع رسانی اصحاب رسانه امیدواریم، شاهد کاهش وقوع جرائم سایبری باشیم.

وی با اشاره به اینکه ازسال 90 تاکنون هر سال شاهد وقوع جرائم سایبری بودیم، افزود: در مقایسه آماری 9 ماهه امسال با مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش 46 درصدی وقوع جرائم سایبری و 47 درصد کشف این جرائم هستیم و در نهایت امسال 95 درصد از جرائم سایبری را کشف کردیم و بقیه در حال پیگیری است.

یادگارنژاد اولویت نخست جرائم سایبری را مربوط به برداشت‌های غیرمجاز اینترنتی ذکر و عنوان کرد: تعداد این جرائم سال گذشته 26 درصد و امسال 30 درصد شده است که از جمله دلایل افزایش چهار درصدی آنها عدم توجه به هشدارهای پلیس و رسانه و همچنین عدم رعایت حریم خصوصی توسط کاربران است که عمدتا به دلیل منفعت طلبی تطمیع شده و اطلاعات حساب بانکی خود را در اختیار کلاهبرداران قرار می‌دهند.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان کرمان اولویت دوم را مربوط به کلاهبرداری‌های اینترنتی دانست و ادامه داد: سال 96 شاهد 18 درصد از این نوع جرائم بودیم که امسال با رشد هفت درصدی به 25 درصد رسیده است.

وی ابراز داشت: دلیل اصلی کلاهبرداری‌های اینترنتی حضور کاربران در سایت‌های غیرمجازی مانند همسریابی، دوست یابی و .... است که با دلایل اغواکننده تلاش دارند، کاربر را برای عضویت با مبلغ ناچیز ترغیب کنند، اما با ایجاد درگاه پرداخت الکترونیکی جعلی اطلاعات حساب افراد را دریافت و اقدام به کلاهبرداری می‌کنند.

یادگارنژاد خاطرنشان کرد: همچنین این روزها درصد بسیار زیادی از کلاهبرداری مربوط به سایت‌های فروش کالا است که در آن بسیاری از سودجویان با تبلیغ کالاهایی با عکس‌های بسیار باکیفیت و قیمت پایین فروش اقدام به دریافت بیعانه یا کل مبلغ می‌کنند، اما یا جنس ارسال نمی‌شود و یا کیفیت لازم را ندارد.

وی اولویت سوم جرائم سایبری را مزاحمت‌های اینترنتی خواند و اذعان داشت: اینگونه مزاحمت‌ها سال گذشته 18 درصد بوده که امسال با آگاهی بخشی و کارهای اجتماعی نیروی پلیس و رسانه به 15 درصد کاهش یافته است.

یادگارنژاد اضافه کرد: همچنین در بحث جرائم هتک حیثیت و نشر اکاذیب از 19.5 درصد در سال 96 به هشت درصد کاهش پیدا کرده که این امر نیز نتیجه برگزاری نمایشگاه‌ها و اطلاع‌رسانی صدا و سیما و مطبوعات بوده است و سایر جرائم نیز سال گذشته 18.5 درصد بوده که امسال به 22 درصد رسیده است.

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: در سال 97 هر فصل یک طرح شناسایی و ساماندهی کافی‌نت‌ها را داشتیم که طی آن از 462 نت‌سرا 961 مورد بازید انجام گرفت و در نهایت با 13 مورد که دارای تخلف بودند، برخورد قانونی صورت گرفت.

وی یادآور شد: بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو هرگونه عرضه دارو در فضای مجازی غیرمجاز و غیر قانونی است به طوری که حتی داروخانه‌ها نیز اجازه ندارند در سایت‌های خود به تبلیغ و عرضه دارو بپردازند بر همین اساس پلیس اینترپل تلاش کرده، یک طرح عملیاتی را هر ساله همزمان در 150 کشور انجام دهد که طی آن استان کرمان 15 متهم را که در فضای مجازی اقدام به عرضه و فروش داروهای غیر مجاز کرده بودند، شناسایی کرد و به مقامات قضایی تحویل داد.

یادگارنژاد با تأکید بر اینکه توصیه می‌شود، افراد در فضای مجازی از پرداخت هرگونه وجه قبل از دریافت خدمات خودداری کنند، تصریح کرد: اسکیمرها دستگاهی هستند که به دستگاه‌های کارتخوان متصل می‌شوند که کلاهبرداران در جاده‌های بین‌راهی از آنها استفاده می‌کنند که باید به مردم اطلاع‌رسانی شود تا در صورت خرید در مسیر حتما دستگاه پوز را کنترل کنند.

وی با اشاره به اینکه شرکت بانکی و سامانه جامع الکترونیک در اختیار پلیس فتا نیست، بنابراین باید در هنگام وقوع جرائم از این مراجع استعلام کند، بیان داشت: افراد باید از سایت‌هایی خرید کنند که نماد اعتماد الکترونیک داشته باشند.
منبع: فارس
برچسب ها: پلیس فتا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کارت‌های بازرگانی تجار تعلیق است/ تجار نگران تشدید تحریم‌ها و نتایج انتخابات آمریکا هستند/ مداخله دولت در بازار کار را خراب‌تر خواهد کرد/ نباید جملات کلی در مورد صرفه اقتصادی نداشتن یک محصول بگوییم

مدیرعامل آبفا: ساکنان ۱۳شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آب قرار دارند/ سه تا پنج درصد افزایش مصرف آب در کرمان ناشی از کرونا بوده است

توصیه عطریانفر: اجازه دهند اصلاح‌طلبان نماینده تمام عیار خود را در 1400 داشته باشد

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود

روحانی: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، نگران کننده است

فرمانده سپاه: هر کسی را که در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته، می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

تأثیر 35 تا 40 درصدی تحریم‌ها عدد کمی نیست/ طبق قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند هیچ شهروندی را اجبار کند که از حزبی بیرون برود/ در تدوین سه طرح انتخاباتی مجلس با من مشورتی نشده/ بهتر است قوانین مجلس مبتنی بر لوایح باشد/هر یک روزی که وزیر صمت نداشته باشیم بهره‌وری‌های زیادی از دست می‌رود

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

پربازدید ها

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

مدیرعامل آبفا: ساکنان ۱۳شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آب قرار دارند/ سه تا پنج درصد افزایش مصرف آب در کرمان ناشی از کرونا بوده است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)