کد خبر: ۲۹۶۳۶
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل دامپزشکی کرمان:
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به وجود ۱۷ هزار سگ ولگرد در کرمان گفت: با توجه به افزایش تعداد مواد گازگرفتگی افراد توسط این حیوانات احتمال شیوع بیماری هاری وجود دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به وجود ۱۷ هزار سگ ولگرد در کرمان گفت: با توجه به افزایش تعداد مواد گازگرفتگی افراد توسط این حیوانات احتمال شیوع بیماری هاری وجود دارد.

 حسین رشیدی اظهار داشت: انجمن های حمایت از حیوانات توسط افرادی در سطح استان ها با هدف مهرورزی و کمک به حیوانات شکیل شده و کارهای انجام می دهند که ما مخالف این کارها نیستیم.

وی افزود: همینطور که بحث حمایت از حیوانات مدنظر قرار گرفته بحث مخاطرات بهداشتی هم باید مدنظر قرار گیرد و در مجموعه اقداماتی که در این زمینه صورت می گیرد باید هم به سلامت مردم، حیوانات و به حراست از محیط زیست کمک کنیم.

محیط زیست پاسخگوی نیازمندهای تعداد مشخصی از حیوانات است

رشیدی تصریح کرد: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت سگها ولگرد به سگهایی الحاق می شود که تحت مراقبت فرد مشخصی قرار ندارند و آزادانه در محیط پرسه می زنند.

وی با اشاره به اینکه هر بخش از محیط زیست پاسخگوی نیازمندهای تعداد مشخصی از حیوانات است، گفت: این سازمان تاکید دارد که جمعیت بیش از حد ظرفیت زیستگاه ها باعث مخاطرات جدی برای انسان می شود و مخاطرات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به دنبال دارد و نهایت جان آن حیوانات هم به خط می افتد.

رشیدی عنوان کرد: ظرفیت زیستگاه های ما محدود است و اگر جمعیت حیات وحش و سگهای ولگرد بیشتر از ظرفیت پناهگاه ها باشد این جمعیت به شهرها و روستاها سرریز می شود که مخاطرات بهداشتی به دنبال دارد.

تعداد سگهای ولگرد در کرمان بیشتر از پناهگاه ها و زیستگاه ها شده است

مدیرکل کل دامپزشکی کرمان عنوان کرد: متاسفانه در کشور به ویژه استان کرمان جمعیت سگهای ولگرد به هر دلیلی از ظرفیت پناهگاه ها و زیستگاه های طبیعی خودشان بیشتر شده و این حیوانات در سطح شهرها و روستاها از محله ها، پارکها، خیابان ها و مسیرهای عبور و مرور حضور دارند. این مسئله می تواند مخاطرات جدی برای سلامت افرادی که با آنها در تماس هستند ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه بیماری های مختلفی از طریق سگها به انسان وارد می شود، افزود: سگ های ولگرد به دلیل اینکه تحت مراقبت های بهداشتی قرار ندارند و واکسن دریافت نمی کنند ترشحات، مواد مختلفی که از بدن انها دفع می شود مانند بزاق، ادرار، مدفوع و خود این حیوانات می توانند آلوده باشند.

وی گفت: این عوامل انواع آلودگی ها شامل انگل ها، ویروس ها، باکتری ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم به انسان منتقل کنند.

رشیدی افزود: علاوه بر مخاطراتی که این حیوانات دارند حضور سگهای ولگرد در سطح شهرها باعث ترس و وحشت مردم به ویژه کودکان می شود. در سطح جاده ها حضور این حیوانات باعث تصادفاتی می شود که علاوه بر آسیبی که خود حیوان می بیند به سرنشین خودرو هم آسیب می رسد.

وی تا کید کرد: یکی از مخاطرات این حیوانات بیماری های ویروسی است مهم ترین و خطرناک ترین بیماری ویروسی که از سگهای ولگرد به انسان ها منتقل می شود بیماری هاری است.

رشیدی با اشاره به اینکه سگهای ولگرد می توانند ناقل بیماری هاری باشند، گفت: طبق گزارشاتی که از سطح استان داریم افرادی توسط سگهای ولگرد گاز گرفته شدند و اگر مراقبت هالازم انجام نشود و به موقع اقدام نشود علائم بیماری هاری در انسان شروع می شود.

وی با اشاره به درمان ناپذیر بودن بیماری هاری افزود: سالانه هزینه بسیارگزافی برای واکسیناسیون افرادی که توسط سگهای ولگرد و بدون صاحب گاز گرفته می شوند صرف می شود و این افراد باید سه تا پنج نوبت واکسن هاری دریافت کنند.

رشیدی گفت: واکسن هاری یک واکسن وارداتی است و ارز زیادی برای واردات آن هزینه می شود و هزینه بسیاز گزافی را به مرکز بهداشت تحمیل می کند.

افزایش موارد گازگرفتگی توسط سگهای ولگرد در کرمان

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان کرمان گازگرفتگی توسط سگهای ولگرد در سطح استان افزایش پیدا کرده است و این باعث نگرانی جدی شده است.

مدیرکل دامپزشکی بیان کرد: سالانه حدود پنج هزار نفر در سطح استان کرمان توسط سگهای ولگرد گاز گرفته می شوند. سالانه دو تا سه نفر دچار بیماری هاری بر اثر این گاز گرفتگی می شوند و باید آمار دقیق از مراکز بهداشتی گرفته شود.

رشیدی با اشاره به وجود ۱۷ هزار سگ ولگرد در شهرستان کرمان تصریح کرد: بیماری تب مالت از طریق سگ های ولگرد در سطح جامعه می تواند منتشر شود

وی گفت:  شهرداری و وزارت کشور مسئول مستقیم ساماندهی سگ های ولگرد هستند و اقدامات شهرداری برای جلوگیری از ازدیاد سگها موفق نبوده است.
منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی دکتر زهره سالاری

ببینید| بسته انتخاباتی گفتارنو ویژه دکتر زهره سالاری

زندانی مشمول حمایت ستاد دیه قبل از اول مهرماه 98 در استان نداریم / زندان هزینه‌های مادی و معنوی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند / جمعیت زیاد زندانیان در شان جمهوری اسلامی نیست

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی سید حسین مرعشی

تنها راه مقابله با آمریکا و اسرائیل اقتدار است / انسان ولایت‌مدار با انسان ولایت‌شعار فرق دارد / حاج قاسم رحماء بینهم بود / شهادت حاج قاسم قیامت به پا کرد / سردار سلیمانی از تهدیدها فرصت ساخت / حضور مردم در انتخابات تعیین کننده و سرنوشت‌ساز است

هیچ وقت مسئله استعفا را در ذهن نداشتم/ دولت مسئولیتی در کلیر کردن آسمان ندارد/ ۴۴ حوزه انتخاباتی، غیررقابتی است/معنی ندارد در کشور یک جناح و حزب حاکم مطلق باشد/انتخابات ممکن است مطلوب ما نباشد، اما باید پای صندوق برویم و رای بدهیم/دولت و من هیچ لیستی در انتخابات نداریم

قبل از توسعه کشت می‌بایست بازاریابی انجام شود/ رقابت منفی و ضرر کشاورزان، تبعات توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بدون برنامه است/نیاز به دیپلماسی سیاسی و تجاری داریم

برادر شهید سلیمانی خواستار شد؛ جانباختگان مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی در کرمان، جزو شهداء محسوب شوند

واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند

هر جا رد پای توسعه بود، اصلاح‌طلبان در آن نقش داشتند/ در مجلس باید تمام تفکرات، حضور یابند /مبارزه با فساد ذره‌بین و قانون پیچیده نمی‌خواهد/ بیش از ۴۰ سال است که در استان نماینده زن نداشته‌ایم/ در عرصه‌های مدیریتی حضور زنان کمرنگ است/سردار سلیمانی معتقد بودند که وطن برای همه ایرانیان است

پربازدید ها

برخی قوانین و مقررات متناسب با شرایط استان‌ها نیست / بعضی دستورالعمل‌ها باعث طولانی‌تر شدن صدور مجوزها می‌شود

برای تامین دارو و تجهیزات در نوروز تمهیدات لازم اندیشیده شده است / هیچ نگرانی برای موجودی دارو نداریم

۶۱ درصد از زندانیان ماندگار در کرمان دارای جرم مواد مخدر هستند / کاهش منابع آبی و افزایش نرخ اعتیاد و طلاق از تهدیدات و آسیب‌های استان کرمان است

وقتی احساس تعلق نباشد احساس خشم به وجود می آید

۲۲ مدرسه شهر کرمان جهت اسکان میهمانان اربعین سردار سلیمانی تعطیل شد / مدارسی که در مسیر مراسم شهید سلیمانی قرار دارند یک ساعت زودتر تعطیل کنند

زندانی مشمول حمایت ستاد دیه قبل از اول مهرماه 98 در استان نداریم / زندان هزینه‌های مادی و معنوی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند / جمعیت زیاد زندانیان در شان جمهوری اسلامی نیست

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از نشست خبری استاندار کرمان   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

دانشگاه حتی اجازه برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه ( س) را به ما نداد/ اجازه برگزاری تریبون آزاد هم به ما داده نشد/به جریان رقیب اجازه برگزاری برنامه انتخاباتی را هم داده اند   ( نظر)

ببینید: گزارش تصویری از همایش حامیان دکتر زهره سالاری   ( نظر)

در زندگی به انسانیت، عاطفه ها و فطرتها بیشتر از رنگهای سیاسی توجه کردم/در مسائل سیاسی رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید   ( نظر)