کد خبر: ۲۹۶۳۶
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل دامپزشکی کرمان:
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به وجود ۱۷ هزار سگ ولگرد در کرمان گفت: با توجه به افزایش تعداد مواد گازگرفتگی افراد توسط این حیوانات احتمال شیوع بیماری هاری وجود دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به وجود ۱۷ هزار سگ ولگرد در کرمان گفت: با توجه به افزایش تعداد مواد گازگرفتگی افراد توسط این حیوانات احتمال شیوع بیماری هاری وجود دارد.

 حسین رشیدی اظهار داشت: انجمن های حمایت از حیوانات توسط افرادی در سطح استان ها با هدف مهرورزی و کمک به حیوانات شکیل شده و کارهای انجام می دهند که ما مخالف این کارها نیستیم.

وی افزود: همینطور که بحث حمایت از حیوانات مدنظر قرار گرفته بحث مخاطرات بهداشتی هم باید مدنظر قرار گیرد و در مجموعه اقداماتی که در این زمینه صورت می گیرد باید هم به سلامت مردم، حیوانات و به حراست از محیط زیست کمک کنیم.

محیط زیست پاسخگوی نیازمندهای تعداد مشخصی از حیوانات است

رشیدی تصریح کرد: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت سگها ولگرد به سگهایی الحاق می شود که تحت مراقبت فرد مشخصی قرار ندارند و آزادانه در محیط پرسه می زنند.

وی با اشاره به اینکه هر بخش از محیط زیست پاسخگوی نیازمندهای تعداد مشخصی از حیوانات است، گفت: این سازمان تاکید دارد که جمعیت بیش از حد ظرفیت زیستگاه ها باعث مخاطرات جدی برای انسان می شود و مخاطرات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به دنبال دارد و نهایت جان آن حیوانات هم به خط می افتد.

رشیدی عنوان کرد: ظرفیت زیستگاه های ما محدود است و اگر جمعیت حیات وحش و سگهای ولگرد بیشتر از ظرفیت پناهگاه ها باشد این جمعیت به شهرها و روستاها سرریز می شود که مخاطرات بهداشتی به دنبال دارد.

تعداد سگهای ولگرد در کرمان بیشتر از پناهگاه ها و زیستگاه ها شده است

مدیرکل کل دامپزشکی کرمان عنوان کرد: متاسفانه در کشور به ویژه استان کرمان جمعیت سگهای ولگرد به هر دلیلی از ظرفیت پناهگاه ها و زیستگاه های طبیعی خودشان بیشتر شده و این حیوانات در سطح شهرها و روستاها از محله ها، پارکها، خیابان ها و مسیرهای عبور و مرور حضور دارند. این مسئله می تواند مخاطرات جدی برای سلامت افرادی که با آنها در تماس هستند ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه بیماری های مختلفی از طریق سگها به انسان وارد می شود، افزود: سگ های ولگرد به دلیل اینکه تحت مراقبت های بهداشتی قرار ندارند و واکسن دریافت نمی کنند ترشحات، مواد مختلفی که از بدن انها دفع می شود مانند بزاق، ادرار، مدفوع و خود این حیوانات می توانند آلوده باشند.

وی گفت: این عوامل انواع آلودگی ها شامل انگل ها، ویروس ها، باکتری ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم به انسان منتقل کنند.

رشیدی افزود: علاوه بر مخاطراتی که این حیوانات دارند حضور سگهای ولگرد در سطح شهرها باعث ترس و وحشت مردم به ویژه کودکان می شود. در سطح جاده ها حضور این حیوانات باعث تصادفاتی می شود که علاوه بر آسیبی که خود حیوان می بیند به سرنشین خودرو هم آسیب می رسد.

وی تا کید کرد: یکی از مخاطرات این حیوانات بیماری های ویروسی است مهم ترین و خطرناک ترین بیماری ویروسی که از سگهای ولگرد به انسان ها منتقل می شود بیماری هاری است.

رشیدی با اشاره به اینکه سگهای ولگرد می توانند ناقل بیماری هاری باشند، گفت: طبق گزارشاتی که از سطح استان داریم افرادی توسط سگهای ولگرد گاز گرفته شدند و اگر مراقبت هالازم انجام نشود و به موقع اقدام نشود علائم بیماری هاری در انسان شروع می شود.

وی با اشاره به درمان ناپذیر بودن بیماری هاری افزود: سالانه هزینه بسیارگزافی برای واکسیناسیون افرادی که توسط سگهای ولگرد و بدون صاحب گاز گرفته می شوند صرف می شود و این افراد باید سه تا پنج نوبت واکسن هاری دریافت کنند.

رشیدی گفت: واکسن هاری یک واکسن وارداتی است و ارز زیادی برای واردات آن هزینه می شود و هزینه بسیاز گزافی را به مرکز بهداشت تحمیل می کند.

افزایش موارد گازگرفتگی توسط سگهای ولگرد در کرمان

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان کرمان گازگرفتگی توسط سگهای ولگرد در سطح استان افزایش پیدا کرده است و این باعث نگرانی جدی شده است.

مدیرکل دامپزشکی بیان کرد: سالانه حدود پنج هزار نفر در سطح استان کرمان توسط سگهای ولگرد گاز گرفته می شوند. سالانه دو تا سه نفر دچار بیماری هاری بر اثر این گاز گرفتگی می شوند و باید آمار دقیق از مراکز بهداشتی گرفته شود.

رشیدی با اشاره به وجود ۱۷ هزار سگ ولگرد در شهرستان کرمان تصریح کرد: بیماری تب مالت از طریق سگ های ولگرد در سطح جامعه می تواند منتشر شود

وی گفت:  شهرداری و وزارت کشور مسئول مستقیم ساماندهی سگ های ولگرد هستند و اقدامات شهرداری برای جلوگیری از ازدیاد سگها موفق نبوده است.
منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مجلس یازدهم به جای ارائه طرح جدید، لایحه جامع انتخابات را بررسی کند

وزارت کشور موانع اداری فعالیت احزاب را برطرف کند/ طرح مجلس برای تغییر نوع نظارت انتخابات شوراها باعث ایجاد نگرانی شده است؛ دولت با این طرح مخالفت کند/ سخنان مدافعان این طرح که می‌گویند شوراها تحت نظارت نیستند درست نیست

قیمت سکه بهار آزادی ۱۲ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان

آسوشیتدپرس:سخنرانی روحانی آتشین بود،آمریکا تسلیم ایران خواهدشد

پرستاری با خطر آمیخته است/ هشتاد درصد پرسنل بخش ریه به کرونا مبتلا شدند/ مرگ بیمار 16 ساله خیلی برایم سخت بود

احمد یوسف زاده چهره سال هنر انقلاب اسلامی استان کرمان معرفی شد

آسیب‌شناسی صادرات کشور در شرایط امروز

بخور جوش شیرین و گلاب عوارض دارد/هرگونه علائم سرماخوردگی را در فصل پاییز، کرونا فرض کنید

قیمت و ویژگی های اولین پیکاپ کرمان موتور مشخص شد

از گذشته خود پشیمان نیستم/ از جمع ۲۵ نفره ما ۱۹ نفر شهید شدند/ در صورت بروز اختلاف حاج قاسم فصل الخطاب بود/ شهید مغفوری الگویم است

پربازدید ها

وضعیت کنونی ما مثل میدان جنگ است /نصف شهر ماسک نمی‌زنند/مردم نسبت به کرونا بی خیال شده اند/ شیوع آنفلوآنزا و کرونا با هم کشندگی را بیشتر می کند

جوان کهنوجی در کنکور تجربی رتبه یازده کشوری شد/ محمدطاها سالاری حاضر به استفاده از سهمیه ایثارگری نشد

قتل هولناک زن افغان توسط شوهرش در زرند/ زن و شوهر زیر ۲۰ سال بودند

معلمی که بر اثر کرونا فوت شد بازنشسته بود

پرستاری با خطر آمیخته است/ هشتاد درصد پرسنل بخش ریه به کرونا مبتلا شدند/ مرگ بیمار 16 ساله خیلی برایم سخت بود

بخور جوش شیرین و گلاب عوارض دارد/هرگونه علائم سرماخوردگی را در فصل پاییز، کرونا فرض کنید

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)