کد خبر: ۲۹۶۳۶
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل دامپزشکی کرمان:
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به وجود ۱۷ هزار سگ ولگرد در کرمان گفت: با توجه به افزایش تعداد مواد گازگرفتگی افراد توسط این حیوانات احتمال شیوع بیماری هاری وجود دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به وجود ۱۷ هزار سگ ولگرد در کرمان گفت: با توجه به افزایش تعداد مواد گازگرفتگی افراد توسط این حیوانات احتمال شیوع بیماری هاری وجود دارد.

 حسین رشیدی اظهار داشت: انجمن های حمایت از حیوانات توسط افرادی در سطح استان ها با هدف مهرورزی و کمک به حیوانات شکیل شده و کارهای انجام می دهند که ما مخالف این کارها نیستیم.

وی افزود: همینطور که بحث حمایت از حیوانات مدنظر قرار گرفته بحث مخاطرات بهداشتی هم باید مدنظر قرار گیرد و در مجموعه اقداماتی که در این زمینه صورت می گیرد باید هم به سلامت مردم، حیوانات و به حراست از محیط زیست کمک کنیم.

محیط زیست پاسخگوی نیازمندهای تعداد مشخصی از حیوانات است

رشیدی تصریح کرد: بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت سگها ولگرد به سگهایی الحاق می شود که تحت مراقبت فرد مشخصی قرار ندارند و آزادانه در محیط پرسه می زنند.

وی با اشاره به اینکه هر بخش از محیط زیست پاسخگوی نیازمندهای تعداد مشخصی از حیوانات است، گفت: این سازمان تاکید دارد که جمعیت بیش از حد ظرفیت زیستگاه ها باعث مخاطرات جدی برای انسان می شود و مخاطرات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی به دنبال دارد و نهایت جان آن حیوانات هم به خط می افتد.

رشیدی عنوان کرد: ظرفیت زیستگاه های ما محدود است و اگر جمعیت حیات وحش و سگهای ولگرد بیشتر از ظرفیت پناهگاه ها باشد این جمعیت به شهرها و روستاها سرریز می شود که مخاطرات بهداشتی به دنبال دارد.

تعداد سگهای ولگرد در کرمان بیشتر از پناهگاه ها و زیستگاه ها شده است

مدیرکل کل دامپزشکی کرمان عنوان کرد: متاسفانه در کشور به ویژه استان کرمان جمعیت سگهای ولگرد به هر دلیلی از ظرفیت پناهگاه ها و زیستگاه های طبیعی خودشان بیشتر شده و این حیوانات در سطح شهرها و روستاها از محله ها، پارکها، خیابان ها و مسیرهای عبور و مرور حضور دارند. این مسئله می تواند مخاطرات جدی برای سلامت افرادی که با آنها در تماس هستند ایجاد کنند.

وی با اشاره به اینکه بیماری های مختلفی از طریق سگها به انسان وارد می شود، افزود: سگ های ولگرد به دلیل اینکه تحت مراقبت های بهداشتی قرار ندارند و واکسن دریافت نمی کنند ترشحات، مواد مختلفی که از بدن انها دفع می شود مانند بزاق، ادرار، مدفوع و خود این حیوانات می توانند آلوده باشند.

وی گفت: این عوامل انواع آلودگی ها شامل انگل ها، ویروس ها، باکتری ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم به انسان منتقل کنند.

رشیدی افزود: علاوه بر مخاطراتی که این حیوانات دارند حضور سگهای ولگرد در سطح شهرها باعث ترس و وحشت مردم به ویژه کودکان می شود. در سطح جاده ها حضور این حیوانات باعث تصادفاتی می شود که علاوه بر آسیبی که خود حیوان می بیند به سرنشین خودرو هم آسیب می رسد.

وی تا کید کرد: یکی از مخاطرات این حیوانات بیماری های ویروسی است مهم ترین و خطرناک ترین بیماری ویروسی که از سگهای ولگرد به انسان ها منتقل می شود بیماری هاری است.

رشیدی با اشاره به اینکه سگهای ولگرد می توانند ناقل بیماری هاری باشند، گفت: طبق گزارشاتی که از سطح استان داریم افرادی توسط سگهای ولگرد گاز گرفته شدند و اگر مراقبت هالازم انجام نشود و به موقع اقدام نشود علائم بیماری هاری در انسان شروع می شود.

وی با اشاره به درمان ناپذیر بودن بیماری هاری افزود: سالانه هزینه بسیارگزافی برای واکسیناسیون افرادی که توسط سگهای ولگرد و بدون صاحب گاز گرفته می شوند صرف می شود و این افراد باید سه تا پنج نوبت واکسن هاری دریافت کنند.

رشیدی گفت: واکسن هاری یک واکسن وارداتی است و ارز زیادی برای واردات آن هزینه می شود و هزینه بسیاز گزافی را به مرکز بهداشت تحمیل می کند.

افزایش موارد گازگرفتگی توسط سگهای ولگرد در کرمان

وی تصریح کرد: بر اساس گزارش مراکز بهداشتی و درمانی سطح استان کرمان گازگرفتگی توسط سگهای ولگرد در سطح استان افزایش پیدا کرده است و این باعث نگرانی جدی شده است.

مدیرکل دامپزشکی بیان کرد: سالانه حدود پنج هزار نفر در سطح استان کرمان توسط سگهای ولگرد گاز گرفته می شوند. سالانه دو تا سه نفر دچار بیماری هاری بر اثر این گاز گرفتگی می شوند و باید آمار دقیق از مراکز بهداشتی گرفته شود.

رشیدی با اشاره به وجود ۱۷ هزار سگ ولگرد در شهرستان کرمان تصریح کرد: بیماری تب مالت از طریق سگ های ولگرد در سطح جامعه می تواند منتشر شود

وی گفت:  شهرداری و وزارت کشور مسئول مستقیم ساماندهی سگ های ولگرد هستند و اقدامات شهرداری برای جلوگیری از ازدیاد سگها موفق نبوده است.
منبع: مهر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دور آبیاری درختان جنگل قائم 35 روزه و درختان پارک جنگلی 20 روزه است

گران شدن سرسام‌آور کاغذ تیر خلاص بر پیکر کتاب‌فروشی‌های ایران است/ خرید کتاب به صفر رسیده / سیاست‌گذاران در حد شعار، ژست و برنامه‌های بی‌خاصیت از کتاب حمایت می‌کنند

سرویس‌دهی پنج دستگاه اتوبوس حومه به شهرهای اطراف، تعیین تکلیف شود/حمل و نقل در خارج شهر از عهده‌ی شهرداری خارج است/اتوبوس‌ها از لحاظ فنی صلاحیت خدمات‌دهی به حومه شهر را ندارند

۱۷۰ محله‌ی شهری و روستایی آسیب‌پذیر در استان وجود دارد

لایحه معاونت امور زنان درباره اصلاح قانون موجود درباره دیه در کمیسیون لوایح دولت است/ در حال تلاش برای ورود بانوان به ورزشگاه هستیم

طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف فوریتی شد

قطع درخت در محدوده شهر بدون داشتن مجوز خلاف قانون است

چه کسانی صبح‌ها به سینما می‌روند؟/ سانس‌های سینما تا قبل از ساعت 15 نیم بها خواهد شد

سه حقوقدان جدید شورای نگهبان برای شش سال انتخاب شدند/یک دهه شصتی و نماینده مجلس در جمع منتخبان

تخریب دیوار‌های ارگ بم با لودر، تکذیب شد

پربازدید ها

ادغام مدارس سمپاد به دلیل پر کردن صندلی‌های خالی مدارس غیر دولتی کذب است/ مدارس سمپاد تابع ضوابط کروکی نمی‌شوند، خانواده‌ها حق اعتراض ندارند/هم ادعای برخی از خانواده‌ها که می‌گویند بچه ما تیزهوش است غلط است هم ادعای کسانی که می‌گویند ما در کرمان استعداد درخشان نداریم مضحک و خنده دار است

ثبت نام بدون آزمون دوره‌های کاردانی و کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی جهاددانشگاهی از 28 مرداد آغاز می شود

کشف 370 کیلوگرم مواد مخدر در کهنوج

عامل جاده‌ای، 15 درصد علت تصادفات را در استان کرمان به خود اختصاص داده‌ است

1074 نفر،در سال گذشته به دلیل سوانح رانندگی جان باختند/ شهرستان های کرمان، سیرجان، بم، جیرفت، زرند، کهنوج، بافت و رفسنجان بیشترین تصادفات در استان کرمان را دارند/ باید حوادث رانندگی به ازای هر 10 هزار دستگاه 31 درصد کاهش یابد

کاهش ادامه دار قیمت سیب‌زمینی

امسال برای نخستین بار بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در استان نداریم

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند

سولاریوم و تتو در بین فوتبالیست ها و سلبریتی ها رواج یافته است

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد/ برخی افراد و شبکه‌های مجازی هزینه میلیاردی می‌کنند بنده و وزارت بهداشت را تخریب کنند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۴ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)