کد خبر: ۲۹۶۷۱
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
ارسال به دوستان
ذخیره
یادداشتی از محمد فرشاد:
اين روزها در حالي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را جشن ميگيريم که دو سال از رحلت آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني ميگذرد. بي گمان نقش هاشمي رفسنجاني در پيروزي انقلاب اسلامي و پس از آن در ادارهي جامعه همواره پررنگ بوده است.
محمد فرشاد دبیرکل جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در هفته‌نامه صدای تاک نوشت:

اين روزها در حالي چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي را جشن ميگيريم که دو سال از رحلت آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني ميگذرد. بي گمان نقش هاشمي رفسنجاني در پيروزي انقلاب اسلامي و پس از آن در ادارهي جامعه همواره پررنگ بوده است.

 چه در زمان حکومت پهلوي با خطابه هاي پرشور و ساماندهي تظاهرات و اعتصابات و نيز رسيدگي به وضعيت خانوادهي زندانيان سياسي با حمايت مالي و چه در جمهوري اسلامي با عضويت در شوراي انقلاب، رياست مجلس، رياست جمهوري و ساير مواردي که به ياري نظام ميآمد. 

هرچند بسان تمامي شخصيتهاي بزرگ و تاثيرگذار، هاشمي نيز يادگارهاي فراواني از خود بر جاي گذاشته است اما از ديدگاه نگارنده ، بي شک بزرگترين ميراث برجاي مانده از آيت الله، دانشگاه آزاد اسلامي است.

 در بحبوحهي جنگ تحميلي  در سال  1361، هنگامي که دانشگاهها به دليل انقلاب فرهنگي در تعطيلي بسر ميبردند، هاشمي که نگاه توسعه گرايانه اش همواره او را از ساير روحانيون متمايز ميکرد، نامه اي به امام خميني مينويسد و در آن پيشنهاد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي را مطرح ميکند. امام نيز از اين پيشنهاد حمايت کرده و يک ميليون تومان براي راه اندازي دانشگاه کمک ميکنند. آيت الله نيک ميدانست که مسير توسعه از دروازه ي علم ميگذرد. 

هاشمي دانشگاهي را پايه گذاري ميکند که در حال حاضر بزرگترين دانشگاه خاورميانه و پنجمين دانشگاه بزرگ جهان است. تعداد اعضاي هيئت علمي آن از مجموع دانشگاههاي دولتي بيشتر است و امکان تحصيل در مقاطع بالاتر را براي خيل عظيمي از مشتاقان فراهم کرده است. بي دليل نيست که لقب اميرکبير معاصر به هاشمي داده ميشود. اگر اميرکبير دارالفنون را پايه گذاري کرد هاشمي نيز دانشگاه آزاد اسلامي را پايه گذاشت .نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

یک روز پس از ورود به لیست سیاه: یورو در استانه کانال ۱۶ هزار تومان/ دلار ۱۴ هزار و ۴۳۰ تومان

ثبت‌نام اعتکاف در کرمان از پنجم اسفند ماه آغاز می‌شود

حضور همایون شجریان در جمع دوستداران استاد در مقابل بیمارستان جم+ویدئو

حوزه انتخابیه جیرفت و عنبرآباد تنها کرسی اصلاح طلبان استان کرمان در مجلس یازدهم

دقایق آخر رای ندهید تا نتایج را زودتر اعلام کنیم

  آخرین آمار مشارکت مردم شهرستان کرمان از زبان فرماندار کرمان

انگشت زدن هنگام رای دادن اختیاری شد

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش حامیان دکتر زهره سالاری در راین

از انتقادات صریح مجید انصاری به رسانه ملی تا امیدواری به تشکیل فراكسيون اقليت قدرتمند اصلاح طلب در مجلس

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از نشست خبری استاندار کرمان   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)