کد خبر: ۲۹۶۷۲
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
سيدحسين مرعشي مطرح کرد:
آقاي هاشمي يک آدم واقع بين بودند و در زمان زندگي ميکرد و متناسب با زمان تصميم ميگرفتند. به همين خاطر از شخصيتهاي مفيد ايران محسوب شد و نقش خودشان را خيلي خوب ايفا کردند و با دست پر اين جهان فاني را ترک کردند.
برخي معتقد هستند با مرگ آقاي هاشمي رفسنجاني آب از آب تکان نخورده است و بعضي معتقد هستند که اتفاقاً حضور ايشان در فضاي سياسي امروز خيلي خالي است. شما نگاهتان به اين مسئله چيست؟

به طورکلي انسانها در دوره حياتشان داراي مسئوليت هستند و نقش آفريني ميکنند و نبايد هيچوقت در نبودشان و زماني که خداوند گوهر وجودشان را از جامعه ما ميگيرد ما اين مسائل را از اين زاويه تحليل کنيم. بالاخره انسانها در مقاطعي نقش آفريني ميکنند و نقششان را گاهي اوقات خوب و گاهي اوقات بد ايفا ميکنند و ميروند. مهم اين است که در زمان حياتشان چگونه رفتار کرده اند.

من اساساً با اين نوع نگاه موافق نيستم. بله در مورد پيامبران هم اين اتفاق افتاده است که وقتي پيامبر از بين مردم رفت. رهبران و بزرگان خلأ وجوديشان همواره وجود خواهد داشت. ما نبايد بر روي خلأ وجودي رهبران خيلي تمرکز کنيم. ما بايد تلاش کنيم درواقع در مسيري که آن بزرگان براي ما تعيين کرده اند گامهاي استواري برداريم.

 اين مسير يکه شما به آن اشاره کرديد تفسيرهاي مختلفي از آن ميشود. در مورد اين مسير ميشود بيشتر توضيح دهيد؟

من چيزي که بخواهم خدمت شما عرض کنم که براي دوستانمان جديد باشد و حرف تکرار هم نزده باشيم اين است که آقاي هاشمي جز معدود کساني بودند که هم در دوره مبارزه و هم در دوره بعد از پيروزي انقلاب نقش سازنده و مفيدي داشتند. شما يادتان باشد که نيروهاي که دوران انقلاب يک دوران خاص است. دوران انقلاب دوره اي است که افراد متناسب با شجاعت و آمادگيشان براي ايثارگري ميتوانند نقش آفرين باشند و آدمهاي خاصي ميتوانند در دوران مبارزه زير بار شدايد و سختيهاي مبارزه بروند و بدرخشند.

الزاماً همه اين افرادي که ميتوانند در دوران مبارزه براي سرنگون کردن يک نظام، براي پيروزي يک ملت گامهاي استواري بردارند در دوره اي که مربوط به ساخت نظام جديد است؛ چه ساخت بندي و شکل گيري نهادهاي جديد و نظام جديد و چه به معني هدف نظام که به معني توسعه جامع يک کشور است الزاماً نميتوانند با اين عرصه دوم هم گامهاي استوار بردارند. آقاي هاشمي از معدود افرادي است که هم در عرصه انقلاب خوش درخشيدند و هم در دوران استقلال نظام و در جهت توسعه و سازندگي ايران راه روشني را طي کردند و تصميمات روشني گرفته اند و خدمات برجستهاي انجام دادند. راه آقاي هاشمي راه واقعگرايي، خردورزي، حرکت براساس واقعيتها است. 
نه براساس الزاماً آرمانهايي که ممکن است بعضاً با توهمات هم همراه باشد.

 آقاي هاشمي يک آدم واقعبين بود و در زمان زندگي ميکرد و متناسب با زمان تصميم ميگرفتند. به همين خاطر از شخصيتهاي مفيد ايران محسوب شد و نقش خودشان را خيلي خوب ايفا کردند و با دست پر اين جهان فاني را ترک کردند.

 کساني که آيت الله هاشمي ليدر سياسيشان محسوب ميشدند در فضاي امروز سياست ايران به نظرتان چه وظيفه اي دارند؟

به نظر من بايد همگي تلاش کنند ايران را به آرمانها و آرزوهاي آقاي هاشمي نزديک کنند.
آقاي هاشمي آرزويشان اين بود که ايران آباد شود و مردم درآمد و شغل داشته باشند و در رفاه باشند، مردم بافرهنگ باشند. ما بايد دنبال خدمت به مردم باشيم تا روح آقاي هاشمي شاد باشد.
کرمانيها و يزديها در طول تاريخ هيچوقت حاکم ايران نشده بودند. دليلش هم روشن است چون يزد و کرمان استانهاي خشکي بودند و امکان توليد علوفه طبيعي و ارزان قيمت براي لشکرهايي که متکي به اسب بودند برايشان فراهم نبوده است.

ما کرمانيها و يزديها افتخار اين را داريم که به رأي مردم در يک دوره اي حاکم ايران شديم و اين افتخار را داريم که حاکماني که ما تقديم ايران کرديم در خدمت و در سازندگي خوش درخشيدند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

هشدار نسبت به شیوع ویروس کرونای هندی در جنوب کرمان/ 2 استان همجوار جنوب کرمان به شدت درگیر ویروس کرونا هستند

دستور روحانی برای آمادگی جهت ورود منابع ارزی بلوکه شده به کشور

جواد امام: رئیسی باید به وعده‌های خود عمل کند/ راه برجام و FATF ادامه پیدا خواهد کرد

طرح ویژه ترخیص خودروهای رسوبی در کرمان آغاز شد

ربیعی: به یک متن روشن و فاقد ابهام در مذاکرات وین رسیده‌ایم / آنچه باقی مانده، بیش از آنکه به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی آمریکاست / درصورت نرسیدن به توافق نهایی تا مهلت قانونی دولت دوازدهم، مسئولیت و تصمیم درباره جزییات مذاکرات بر عهده دولت سیزدهم است

اصلاح طلبان باید پوست اندازی کنند/ نباید مشکل را از مردم بدانیم مشکل از خودمان است/ اصلاح طلبان باید درس بگیرند

کنش‌ها را مناسبات شراکتی، وراثتی و رفاقتی در جریان اصلاحات تعریف می‌کند/ اندیشه اصلاح طلبان نمرده است/ آفت‌ها روشن است/ برخی حاکمان بی حکم بر جریان اصلاح طلب، خیمه زدند

وام اجاره به مستاجران ۶ ماه دوم سال هم تعلق می‌گیرد

پرداخت هزینه خرید ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس

آمریکا: انتخابات ایران تاثیری بر مذاکرات وین ندارد

پربازدید ها

اعلام رسمی اعضای منتخب شورای شهر کرمان توسط فرماندار

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

همه وعده‌های رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰

پیام تبریک سید حسن خمینی به رییسی

روحانی درگذشت مادر شهیدان اسدی خانوکی را تسلیت گفت

رییسی: از تجربیات و اندوخته‌های دولت کنونی استفاده خواهم کرد

امکان دیدار با رییس‌جمهور آمریکا پس از رفع تحریم‌ها؟ خیر / درمورد منطقه با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم / از برجام خاطره خوشی نداریم، چون آورده‌ای نداشت

مشکل بایدن برای توافق با ایران و احیای برجام چیست؟

وظیفه رییسی بسیار سنگین تر از روسای جمهور قبل است/ آماده‌ایم برنامه‌های خود را به رییسی ارائه کنیم/ سران اصلاحات به بازسازی رابطه خود با مردم بپردازند/ رییسی، تنها رییس جمهور اصولگرایان نیست

دستور روحانی برای ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی کشور به رئیس جمهور منتخب

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)