کد خبر: ۲۹۶۷۲
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
سيدحسين مرعشي مطرح کرد:
آقاي هاشمي يک آدم واقع بين بودند و در زمان زندگي ميکرد و متناسب با زمان تصميم ميگرفتند. به همين خاطر از شخصيتهاي مفيد ايران محسوب شد و نقش خودشان را خيلي خوب ايفا کردند و با دست پر اين جهان فاني را ترک کردند.
برخي معتقد هستند با مرگ آقاي هاشمي رفسنجاني آب از آب تکان نخورده است و بعضي معتقد هستند که اتفاقاً حضور ايشان در فضاي سياسي امروز خيلي خالي است. شما نگاهتان به اين مسئله چيست؟

به طورکلي انسانها در دوره حياتشان داراي مسئوليت هستند و نقش آفريني ميکنند و نبايد هيچوقت در نبودشان و زماني که خداوند گوهر وجودشان را از جامعه ما ميگيرد ما اين مسائل را از اين زاويه تحليل کنيم. بالاخره انسانها در مقاطعي نقش آفريني ميکنند و نقششان را گاهي اوقات خوب و گاهي اوقات بد ايفا ميکنند و ميروند. مهم اين است که در زمان حياتشان چگونه رفتار کرده اند.

من اساساً با اين نوع نگاه موافق نيستم. بله در مورد پيامبران هم اين اتفاق افتاده است که وقتي پيامبر از بين مردم رفت. رهبران و بزرگان خلأ وجوديشان همواره وجود خواهد داشت. ما نبايد بر روي خلأ وجودي رهبران خيلي تمرکز کنيم. ما بايد تلاش کنيم درواقع در مسيري که آن بزرگان براي ما تعيين کرده اند گامهاي استواري برداريم.

 اين مسير يکه شما به آن اشاره کرديد تفسيرهاي مختلفي از آن ميشود. در مورد اين مسير ميشود بيشتر توضيح دهيد؟

من چيزي که بخواهم خدمت شما عرض کنم که براي دوستانمان جديد باشد و حرف تکرار هم نزده باشيم اين است که آقاي هاشمي جز معدود کساني بودند که هم در دوره مبارزه و هم در دوره بعد از پيروزي انقلاب نقش سازنده و مفيدي داشتند. شما يادتان باشد که نيروهاي که دوران انقلاب يک دوران خاص است. دوران انقلاب دوره اي است که افراد متناسب با شجاعت و آمادگيشان براي ايثارگري ميتوانند نقش آفرين باشند و آدمهاي خاصي ميتوانند در دوران مبارزه زير بار شدايد و سختيهاي مبارزه بروند و بدرخشند.

الزاماً همه اين افرادي که ميتوانند در دوران مبارزه براي سرنگون کردن يک نظام، براي پيروزي يک ملت گامهاي استواري بردارند در دوره اي که مربوط به ساخت نظام جديد است؛ چه ساخت بندي و شکل گيري نهادهاي جديد و نظام جديد و چه به معني هدف نظام که به معني توسعه جامع يک کشور است الزاماً نميتوانند با اين عرصه دوم هم گامهاي استوار بردارند. آقاي هاشمي از معدود افرادي است که هم در عرصه انقلاب خوش درخشيدند و هم در دوران استقلال نظام و در جهت توسعه و سازندگي ايران راه روشني را طي کردند و تصميمات روشني گرفته اند و خدمات برجستهاي انجام دادند. راه آقاي هاشمي راه واقعگرايي، خردورزي، حرکت براساس واقعيتها است. 
نه براساس الزاماً آرمانهايي که ممکن است بعضاً با توهمات هم همراه باشد.

 آقاي هاشمي يک آدم واقعبين بود و در زمان زندگي ميکرد و متناسب با زمان تصميم ميگرفتند. به همين خاطر از شخصيتهاي مفيد ايران محسوب شد و نقش خودشان را خيلي خوب ايفا کردند و با دست پر اين جهان فاني را ترک کردند.

 کساني که آيت الله هاشمي ليدر سياسيشان محسوب ميشدند در فضاي امروز سياست ايران به نظرتان چه وظيفه اي دارند؟

به نظر من بايد همگي تلاش کنند ايران را به آرمانها و آرزوهاي آقاي هاشمي نزديک کنند.
آقاي هاشمي آرزويشان اين بود که ايران آباد شود و مردم درآمد و شغل داشته باشند و در رفاه باشند، مردم بافرهنگ باشند. ما بايد دنبال خدمت به مردم باشيم تا روح آقاي هاشمي شاد باشد.
کرمانيها و يزديها در طول تاريخ هيچوقت حاکم ايران نشده بودند. دليلش هم روشن است چون يزد و کرمان استانهاي خشکي بودند و امکان توليد علوفه طبيعي و ارزان قيمت براي لشکرهايي که متکي به اسب بودند برايشان فراهم نبوده است.

ما کرمانيها و يزديها افتخار اين را داريم که به رأي مردم در يک دوره اي حاکم ايران شديم و اين افتخار را داريم که حاکماني که ما تقديم ايران کرديم در خدمت و در سازندگي خوش درخشيدند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

قیمت طلا و سکه، امروز ۶ آبان ۹۹

کرونا ظرف ۲۴ ساعت ۱۹ قربانی در کرمان گرفت

باغ شاهزاده ماهان ۲ هفته تعطیل شد

دستگیری عاملان وقوع نزاع خونین در کرمان

رشد ۲۷ درصدی ارزش صادرات استان کرمان در ۷ ماهه گذشته سال جاری

بانک‌ها باید به صورت جدی از بنگاهداری و مداخلات غیر مالی در بازار‌های مختلف پرهیز کنند

درآمد نفتی شش ماهه نخست ۷۰۰ میلیون دلار شد/ مصرف خوراکی مردم کاهش یافته/ پیشنهاد شد از هر تراکنش مالی مالیات اخذ شود

تفاهم نامه بهره‌برداری از موزه مشارکتی مطبوعات کرمان امضا شد

بخش کشاورزی بدون اتکا به یارانه ها به بخشی اقتصادی تبدیل شود/می توان با برنامه ریزی صادرات قابل توجهی از محصولات کشاورزی را انجام داد

 نمی‌توان در تریبون عمومی بگوئیم کسی که در حال حاضر با ۲۰۰ رای بر کرسی ریاست مجلس نشسته، چه کرده است/ با ادبیات بگم نگم احمدی نژاد رئیس جمهور شدن، ظلم است /حرف‌های فتاح خردمندانه نبود/ما افراد اصولگرای مجرب زیادی داریم که رد می‌شوند

پربازدید ها

برخی دولت را مقصر اصلی وضع اقتصادی جلوه می‌دهند تا از این آب گل آلود در انتخابات ۱۴۰۰ ماهی بگیرند/ عده معدودی در کشور منافع جناحی و حزبی را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند

افراد زیادی می خواهند در انتصابات مدیران دخالت کنند/اصرار بر گرفتن پست شک برانگیز است/ادامه مسئولیت مدیری که سیستم وی را قبول ندارد شاید خلاف شرع هم باشد

رهبری درباره ذوالنوری قبلا چه تذکری داده بودند؟

 نمی‌توان در تریبون عمومی بگوئیم کسی که در حال حاضر با ۲۰۰ رای بر کرسی ریاست مجلس نشسته، چه کرده است/ با ادبیات بگم نگم احمدی نژاد رئیس جمهور شدن، ظلم است /حرف‌های فتاح خردمندانه نبود/ما افراد اصولگرای مجرب زیادی داریم که رد می‌شوند

این هنر نیست در مقابل تذکرات ستادهایی که برای خدمت به مردم ایجاد شده، بایستیم/ کسی حق اهانت به مسئولان کشور را ندارد

مجید انصاری: عده‌ای فکر می‌کنند توهین به رئیس جمهور شجاعت محسوب می‌شود

این‌قدر كه شوروی در مركز سیاست خارجی ایران است، ایران در مركز سیاست‌های آنها نیست/ روس‌ها در مواجهه با ایران در 200 سال گذشته سابقه خوبی از خود به جا نگذاشته‌اند

درآمد نفتی شش ماهه نخست ۷۰۰ میلیون دلار شد/ مصرف خوراکی مردم کاهش یافته/ پیشنهاد شد از هر تراکنش مالی مالیات اخذ شود

بانک‌ها باید به صورت جدی از بنگاهداری و مداخلات غیر مالی در بازار‌های مختلف پرهیز کنند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)