کد خبر: ۲۹۶۸۱
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
حاجتي به گفتن نيست، آيت الله هاشمي رفسنجاني يکي از چهره هاي برجسته فکري و اجرايي محبوب، مشهور، خوشنام و از معماران سازندگي و بالاتر از آن نظام آموزشي ايران معاصر است. لذا اين يادداشت فقط از باب اداي دين است و بس. چه اينکه دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامي هستم و خود را به مؤسس آن مديون ميدانم.
شهسوار صادقی:

حاجتي به گفتن نيست، آيت الله هاشمي رفسنجاني يکي از چهره هاي برجسته فکري و اجرايي محبوب، مشهور، خوشنام و از معماران سازندگي و بالاتر از آن نظام آموزشي ايران معاصر است. لذا اين يادداشت فقط از باب اداي دين است و بس. چه اينکه دانش آموخته دانشگاه آزاد اسلامي هستم و خود را به مؤسس آن مديون ميدانم.

ايران در تمام عرصه هاي فکري، فرهنگي و سياسي مردان رادمرد بزرگي را در دامن پرمهر خود با ادب ملي و اسلامي پرورش داده.  آيت الله هاشمي يکي از آن بزرگمردان نامور و نام آشنا است که در آستانه سال مرگ ايشان قرار داريم. 

 در مورد عظمت ايشان سخن فراوان است. من نيز بر اين باورم مرحوم هاشمي رفسنجاني مصداق روشن سخن سعدي شيرازي است که گفته:
دو چيز حاصل عمر است نام نيک و ثواب
و از اين دو درگذري کل من عليها فان
بدون ترديد در کارنامه آيت الله کارهاي نيک و ثواب فراوان ثبت است. اما مايلم از باب يادآوري خاطر خوانندگان محترم به دو فصل طلائي آن يعني تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي و سازندگي کشور پس از جنگ که سخت بود، اشاره کنم. در تمام فرهنگها همه کساني که در عرصه علم و دانش وتاسيس نهادهاي علمي نقش آفرينند، محترم و محبوب اند.  در فرهنگ ملي ما از بنيانگذاران جندي شاپور در عهد ساسانيان باافتخار ياد ميشود. در ميان مسلمانان چهره هايي مانند خواجه نظام الملک و شيخ طوسي به خاطر تأسيس مدارس علمي مشهور و محبوب و ماندگارند. از دو قرن پيش به اين سو از مؤسسين مدارس نوين و آموزشهاي جديد مانند رشديه و بانوان بنيانگذار مدارس دختران و اميرکبير باني دارالفنون و آيت الله حاج شيخ عبدالکريم يزدي بنيانگذار حوزه علميه قم با نيک نامي و عظمت نام ميبرند.

 بنابراين گزافه نيست که گفته شود از اين پس نام و ياد و شرح مبارزات و خدمات آيت الله هاشمي بهپاس تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي در کنار نيک انديشاني چون شيخ طوسي و اميرکبير وآيت الله شيخ عبدالکريم يزدي جاودانه خواهد ماند. البته با اين امتياز که آيت الله هاشمي با استفاده از امکانات زمانه درب اين مرکز علمي را سراسر خاک پهناور ايران به روي زنان از اقشار مختلف گشود و با اين کار فصل زرين ديگري را بر کارنامه عدالت خواهي خويش افزود. در پيوند با دانشگاه آزاد لازم ميدانم به تنوع بهره وري منتقدين و مخالفين هاشمي از اين خوان معرفت اشاره کنم. 

واقعيت خوشحالکننده اين است، بسياري از اين منتقدين منصف و يا مخالفان بيرحم فارغالتحصيل دانشگاه آزاد اسلامياند که وي بنيان گذاشته است و جالب اين برخي از آنها در اين نهاد فراگير صاحب منزلت و پست ورياست اند. ولي ممکن است متوجه نباشند و يا از کنار آن با بي مهري بگذرند. مناسبت است در اين نوشته به يکي از برکات عظيم دانشگاه آزاد در خصوص جذب نخبگان نيز اشاره کنم.

بدون ترديد اگر دانشگاه آزاد مأمن امني براي نخبگان نبود بسياري از نحبگان از ايران مهاجرت ميکردند و اين نکته اي است که از چشم موافقين و مخالفين دور مانده است. ولي جا دارد همواره از آن به عنوان مهمتربن کارکرد پنهان اين دانشگاه بدرستي ياد شود. اگر از منظر اقتصادي به موضوع نگاه کنيم خواهيم گفت: دانشگاه آزاد با جلوگيري از فرار مغزها در تأمين بودجه ملي نقش بسزايي دارد. آيت الله هاشمي نيز از نادر روحانيون شيعه است که با عباي مذهب؛ رداي رياست جمهوري را پوشيد و در شرايط دشوار پس از جنگ سازندگي کشور را آغاز کرد. 

در اين عرصه به کمک ياران وفادار و هم چنين فارغ التحصيلان همان دانشگاهي که با هوشمندي و آينده نگري در ارديبهشت 61 بنا نهاد هزاران کار ثواب در کارنامه خويش ثبت کرد که شرح آن چندين و چند مجلد است و جاي بيان اندکي از آن در کتب درسي و تدريس در مراکز آموزشي به ويژه دانشگاه آزاد اسلامي است. عاش سعيدا ومات سعيدا

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

هشدار نسبت به شیوع ویروس کرونای هندی در جنوب کرمان/ 2 استان همجوار جنوب کرمان به شدت درگیر ویروس کرونا هستند

دستور روحانی برای آمادگی جهت ورود منابع ارزی بلوکه شده به کشور

جواد امام: رئیسی باید به وعده‌های خود عمل کند/ راه برجام و FATF ادامه پیدا خواهد کرد

طرح ویژه ترخیص خودروهای رسوبی در کرمان آغاز شد

ربیعی: به یک متن روشن و فاقد ابهام در مذاکرات وین رسیده‌ایم / آنچه باقی مانده، بیش از آنکه به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی آمریکاست / درصورت نرسیدن به توافق نهایی تا مهلت قانونی دولت دوازدهم، مسئولیت و تصمیم درباره جزییات مذاکرات بر عهده دولت سیزدهم است

اصلاح طلبان باید پوست اندازی کنند/ نباید مشکل را از مردم بدانیم مشکل از خودمان است/ اصلاح طلبان باید درس بگیرند

کنش‌ها را مناسبات شراکتی، وراثتی و رفاقتی در جریان اصلاحات تعریف می‌کند/ اندیشه اصلاح طلبان نمرده است/ آفت‌ها روشن است/ برخی حاکمان بی حکم بر جریان اصلاح طلب، خیمه زدند

وام اجاره به مستاجران ۶ ماه دوم سال هم تعلق می‌گیرد

پرداخت هزینه خرید ۱۶ میلیون دوز واکسن کوواکس

آمریکا: انتخابات ایران تاثیری بر مذاکرات وین ندارد

پربازدید ها

اعلام رسمی اعضای منتخب شورای شهر کرمان توسط فرماندار

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

همه وعده‌های رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰

پیام تبریک سید حسن خمینی به رییسی

روحانی درگذشت مادر شهیدان اسدی خانوکی را تسلیت گفت

رییسی: از تجربیات و اندوخته‌های دولت کنونی استفاده خواهم کرد

امکان دیدار با رییس‌جمهور آمریکا پس از رفع تحریم‌ها؟ خیر / درمورد منطقه با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم / از برجام خاطره خوشی نداریم، چون آورده‌ای نداشت

مشکل بایدن برای توافق با ایران و احیای برجام چیست؟

وظیفه رییسی بسیار سنگین تر از روسای جمهور قبل است/ آماده‌ایم برنامه‌های خود را به رییسی ارائه کنیم/ سران اصلاحات به بازسازی رابطه خود با مردم بپردازند/ رییسی، تنها رییس جمهور اصولگرایان نیست

دستور روحانی برای ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی کشور به رئیس جمهور منتخب

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)