کد خبر: ۲۹۷۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتارنو از نشست مشترک مجمع نمایندگان استان با مدیران استان
جلسه مجمع نمایندگان استان با مدیران جهاد کشاورزی و نظام مهندسی استان در حالی برگزار شد که باز هم مانند گذشته، پاورپوینتی از خدمات و اقدامات انجام‌شده این سازمان‌ها ارائه شد.
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

جلسه مجمع نمایندگان استان با مدیران جهاد کشاورزی و نظام مهندسی استان در حالی برگزار شد  که باز هم مانند گذشته، پاورپوینتی  از خدمات و اقدامات انجام‌شده این سازمان‌ها ارائه شد. این در حالی است که بارها در جلساتی که با حضور نمایندگان و استاندار کرمان برگزار شده است این مسئله مطرح‌شده است که طی این جلسات راهکارها و عملکرد این سازمان‌ها در رسیدن به اهداف برنامه‌ای و الگوی کاشت مطرح شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی شمال استان در ابتدای این جلسه با اشاره به رتبه دوم استان از نظر جمعیت عشایری و مشکلات مربوط به بحران آب در کرمان از اشتغال 30درصدی مردم در بخش کشاورزی خبر می‌دهد و می‌گوید: نه‌تنها در دنیا،  بلکه در کل کشور نیز چنین جمعیتی در بخش کشاورزی وجود ندارد و اشتغال استان در بخش کشاورزی بسیار بالاتر از میانگین کشوری است.
عباس سعیدی در ادامه در قالب یک پاورپوینت به گزارش اقدامات و عملکرد این سازمان در استان می‌پردازد.

از رتبه دوم استان در بخش محصولات گلخانه‌ای می‌گوید تا کشت دانه‌های روغنی و سیستم‌های نوین آبیاری و گسترش صنایع تکمیلی  که بنا بر گفته‌هایش در جای‌جای استان در حال اجراشدن است.حتی گریزی به روش‌های آبیاری زیرسطحی کم فشار می‌زند و می‌گوید: آغاز این طرح از شهرستان انار شروع‌شده است و این روش تا 45 درصد از پرت آب جلوگیری می‌کند.

ادامه صحبت‌هایش را مدیرکل جهاد کشاورزی جنوب استان ادامه می‌دهد. سعید برخوری می‌گوید، 99درصد اقتصاد جنوب استان وابسته به کشاورزی است ، کشاورزی که هم‌اکنون با بحران آب خشک‌سالی‌های وسیع دست و پنجه نرم می‌کند .

بر اساس اظهارات او در سال 96 حدود 93درصد بارندگی نسبت به سال قبل کاهش داشته است و این خود در ادامه شرایط اقلیمی نامناسب در منطقه موجب گسترش آفات و خسارت به کشاورزان شده است .

می‌گوید« ما هرساله انباشت تولید داریم» چرایی‌اش را در نبود اهرم برای کنترل کشاورزان می‌داند و معتقد است تا زمانی که آب و خاک به رایگان در اختیار کشاورز است ، خودش تصمیمی گیرنده است و اجازه دخالت به جهاد کشاورزی  را نمی‌دهد.

درخواست  اصلی مدیران جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان افزایش اعتبارات است . آنجا که مدیرکل شمال استان از ساختمان‌های قدیمی ادارات دولتی این سازمان می‌گوید و از نمایندگان استان درخواست بودجه می‌کند. 

ادامه صحبت‌های سعیدی حول این محور می‌چرخد. می‌گوید:« بنابر قانون در طی این 4 سال 271 نفر را بازنشسته کرده‌ایم و هم‌اکنون با کمبود نیروی انسانی در حوزه‌های اداری ، حقوقی و مالی مواجه هستیم» 

در ادامه صحبت‌هایش گریزی به مراکز خدمات کشاورزی می‌زند و می‌افزاید: ما 54 مرکز خدمات مشاوره‌ای درجهاد  داشته ایم که به علت نبود اعتبارات بسته بوده اند، هم اکنون توانسته ایم در هر کدام از این مراکز  8 نیرو مستقر و لوازم اداری برایشان فراهم  کنیم اما همین مراکز نیز فاقد نگهبان و نیروهای خدماتی هستند. 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری جنوب کرمان نیز از دیگر افرادی است که بر افزایش بودجه به این بخش تاکید دارد و از کمبود نیروی انسانی و اعتبارات در این بخش گلایه مند است.
نماینده شهربابک اما آب پاکی را بر روی دستشان ریخت هنگامی که سازمان‌های متولی کشاورزی را خطاب قرار داد و گفت:«بودجه امسال غیر قابل تغییر است »

علی اسدی کرم در ادامه با اشاره به رقم نهایی نفت که بخش عظیمی از درامد کشور را تشکیل می دهد می گوید: بهتر است در ادارات شهرستان ها در ابتدا کارهای زیربنایی انجام شود و کارشناسی ها به صورت عمیق تر صورت پذیرد. 

علیبرز بختیاری دیگر نماینده‌ای است که در پاسخ به انتظارات و درخواست‌های رؤسای جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان، انگشت اتهام را به سمت وزارت کشاورزی دراز کرده  و می‌گوید: «اهرم قدرتی ما سؤال و استیضاح است اگر مشکلی هست داخل وزارت خانه خود شماست» 

»توقع دارید از وزیر چه بپرسیم و  بگیریم؟» این سؤال را خطاب به مدیر جهاد کشاورزی می گویدوادامه جملاتش را با پاسخگو نبودن وزیر جهاد کشاورزی و متهم شدن بر فشار آوردن  به این بخش پی می‌گیرد.

در ادامه از مدیر جهاد کشاورزی در مورد برنامه ششم می‌پرسد و می‌گوید: بهتر بود امروز این گزارش ارائه می‌شد که امروز در کجا قرار داریم  و تا چه اندازه در رسیدن به اهداف موفق عمل کرده‌ایم.

حسن پور در پاسخ به درخواست این سازمان‌ها مبنی بر افزایش اعتبارات، مدیران جهاد کشاورزی استان را خطاب قرار داده و می گوید: نظام تغییر الگوی کشت تا چند درصد اتفاق افتاده است؟

در ادامه جملاتش انگشت اتهام را به سمت این سازمان‌ها دراز می کند و اعداد اشتغال در بخش کشاورزی را غیر واقعی می داند. براساس اظهارات او میزان اشتغال در بخش کشاورزی کمتر از 15 درصد است.

نیکزادی پناه نیز ، به عنوان نماینده مردم بم در ادامه  صحبت های حسن پور به هزینه پایین اشتغال در بخش کشاورزی اشاره می کند آن را به عنوان ارزان ترین نوع اشتغال در هر رده  تحصیلی معرفی می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

معاون وزیر بهداشت: آمار 50 فوتی کرونا در قم تکذیب شد/ اگر تعداد فوت‌شدگان نصف این آمار هم باشند استعفا می‌دهم / با قرنطینه موافق نیستیم

دستگاه قضایی با محتکران اقلام بهداشتی و پیشگیرانه برخورد می‌کند / فعالیت واحد‌های عرضه اقلام بهداشتی و درمانی از سوی ضابطان دستگاه قضایی رصد می‌شود / تدابیر لازم برای پیشگیری از ورود ویروس کرونا به زندان‌ها اندیشیده شده است

استاندار: ۱۵ تیر سال ۹۹، تقاطع غیرهمسطح امیرکبیر افتتاح می‌شود/ پل شهیدبادپا 50 میلیارد تومان هزینه برداشت/ رییس شورای شهر: شهردار برای اتمام بزرگراه شهید حاج قاسم سلیمانی برنامه ریزی کند

جنوب کرمان معین تامین پرتقال کشور انتخاب شد / در تأمین سیب درختی هیچ مشکلی نداریم / عرضه مرغ بالای دو کیلو و 200 گرم در بازار کرمان ممنوع است

در صورت صلاحدید، مراسم اعتکاف رجبیه امسال برگزار نمی شود/اعتکاف رجبیه لغو شود آن را به ماه رمضان موکول می‌کنیم

تعداد معدودی افراد با علائم تنفسی و مشکوک ابتلا به کرونا ویروس در کرمان مشاهده شده/ نتیجه آزمایشات افراد مشکوک به کرونا هنوز از تهران نرسیده

نمی‌خواهیم قصه سال گذشته قیمت شکر در کرمان تکرار شود / شکر باید با قیمت ۴۷۰۰ تومان به دست مردم برسد / شکر ۶ هزار تومانی نتیجه سوء مدیریت برخی مسئولین است/فروشگاه بهاره لغو شد/ کالاهای اساسی در فروشگاه ها به صورت فروش فوق العاده عرضه خواهد شد

عمده موارد انتقال ویروس کرونا از انسان به انسان است/ از تماس نزدیک با حیوانات خودداری شود/ واردات ماهی قرمز از چین صحت ندارد/ماهی قرمز در داخل کشور تولید می شود

رعایت بهداشت فردی موثرترین راه مبارزه با کرونا ویروس است / مردم از لبنیات پاستوریزه شده استفاده کنند / کرونا ویروس از طریق هوا به انسان منتقل نمی‌شود / زدن ماسک بی‌مورد، باعث آلودگی بیشتر می‌شود / تعطیلی مدارس و برنامه‌های جمعی صرفا برای پیشگیری از انتقال موارد فرضی است

پربازدید ها

یک روز پس از ورود به لیست سیاه: یورو در استانه کانال ۱۶ هزار تومان/ دلار ۱۴ هزار و ۴۳۰ تومان

نمی‌خواهیم قصه سال گذشته قیمت شکر در کرمان تکرار شود / شکر باید با قیمت ۴۷۰۰ تومان به دست مردم برسد / شکر ۶ هزار تومانی نتیجه سوء مدیریت برخی مسئولین است/فروشگاه بهاره لغو شد/ کالاهای اساسی در فروشگاه ها به صورت فروش فوق العاده عرضه خواهد شد

جنوب کرمان معین تامین پرتقال کشور انتخاب شد / در تأمین سیب درختی هیچ مشکلی نداریم / عرضه مرغ بالای دو کیلو و 200 گرم در بازار کرمان ممنوع است

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)