کد خبر: ۲۹۷۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتارنو از نشست مشترک مجمع نمایندگان استان با مدیران استان
جلسه مجمع نمایندگان استان با مدیران جهاد کشاورزی و نظام مهندسی استان در حالی برگزار شد که باز هم مانند گذشته، پاورپوینتی از خدمات و اقدامات انجام‌شده این سازمان‌ها ارائه شد.
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

جلسه مجمع نمایندگان استان با مدیران جهاد کشاورزی و نظام مهندسی استان در حالی برگزار شد  که باز هم مانند گذشته، پاورپوینتی  از خدمات و اقدامات انجام‌شده این سازمان‌ها ارائه شد. این در حالی است که بارها در جلساتی که با حضور نمایندگان و استاندار کرمان برگزار شده است این مسئله مطرح‌شده است که طی این جلسات راهکارها و عملکرد این سازمان‌ها در رسیدن به اهداف برنامه‌ای و الگوی کاشت مطرح شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی شمال استان در ابتدای این جلسه با اشاره به رتبه دوم استان از نظر جمعیت عشایری و مشکلات مربوط به بحران آب در کرمان از اشتغال 30درصدی مردم در بخش کشاورزی خبر می‌دهد و می‌گوید: نه‌تنها در دنیا،  بلکه در کل کشور نیز چنین جمعیتی در بخش کشاورزی وجود ندارد و اشتغال استان در بخش کشاورزی بسیار بالاتر از میانگین کشوری است.
عباس سعیدی در ادامه در قالب یک پاورپوینت به گزارش اقدامات و عملکرد این سازمان در استان می‌پردازد.

از رتبه دوم استان در بخش محصولات گلخانه‌ای می‌گوید تا کشت دانه‌های روغنی و سیستم‌های نوین آبیاری و گسترش صنایع تکمیلی  که بنا بر گفته‌هایش در جای‌جای استان در حال اجراشدن است.حتی گریزی به روش‌های آبیاری زیرسطحی کم فشار می‌زند و می‌گوید: آغاز این طرح از شهرستان انار شروع‌شده است و این روش تا 45 درصد از پرت آب جلوگیری می‌کند.

ادامه صحبت‌هایش را مدیرکل جهاد کشاورزی جنوب استان ادامه می‌دهد. سعید برخوری می‌گوید، 99درصد اقتصاد جنوب استان وابسته به کشاورزی است ، کشاورزی که هم‌اکنون با بحران آب خشک‌سالی‌های وسیع دست و پنجه نرم می‌کند .

بر اساس اظهارات او در سال 96 حدود 93درصد بارندگی نسبت به سال قبل کاهش داشته است و این خود در ادامه شرایط اقلیمی نامناسب در منطقه موجب گسترش آفات و خسارت به کشاورزان شده است .

می‌گوید« ما هرساله انباشت تولید داریم» چرایی‌اش را در نبود اهرم برای کنترل کشاورزان می‌داند و معتقد است تا زمانی که آب و خاک به رایگان در اختیار کشاورز است ، خودش تصمیمی گیرنده است و اجازه دخالت به جهاد کشاورزی  را نمی‌دهد.

درخواست  اصلی مدیران جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان افزایش اعتبارات است . آنجا که مدیرکل شمال استان از ساختمان‌های قدیمی ادارات دولتی این سازمان می‌گوید و از نمایندگان استان درخواست بودجه می‌کند. 

ادامه صحبت‌های سعیدی حول این محور می‌چرخد. می‌گوید:« بنابر قانون در طی این 4 سال 271 نفر را بازنشسته کرده‌ایم و هم‌اکنون با کمبود نیروی انسانی در حوزه‌های اداری ، حقوقی و مالی مواجه هستیم» 

در ادامه صحبت‌هایش گریزی به مراکز خدمات کشاورزی می‌زند و می‌افزاید: ما 54 مرکز خدمات مشاوره‌ای درجهاد  داشته ایم که به علت نبود اعتبارات بسته بوده اند، هم اکنون توانسته ایم در هر کدام از این مراکز  8 نیرو مستقر و لوازم اداری برایشان فراهم  کنیم اما همین مراکز نیز فاقد نگهبان و نیروهای خدماتی هستند. 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری جنوب کرمان نیز از دیگر افرادی است که بر افزایش بودجه به این بخش تاکید دارد و از کمبود نیروی انسانی و اعتبارات در این بخش گلایه مند است.
نماینده شهربابک اما آب پاکی را بر روی دستشان ریخت هنگامی که سازمان‌های متولی کشاورزی را خطاب قرار داد و گفت:«بودجه امسال غیر قابل تغییر است »

علی اسدی کرم در ادامه با اشاره به رقم نهایی نفت که بخش عظیمی از درامد کشور را تشکیل می دهد می گوید: بهتر است در ادارات شهرستان ها در ابتدا کارهای زیربنایی انجام شود و کارشناسی ها به صورت عمیق تر صورت پذیرد. 

علیبرز بختیاری دیگر نماینده‌ای است که در پاسخ به انتظارات و درخواست‌های رؤسای جهاد کشاورزی شمال و جنوب استان، انگشت اتهام را به سمت وزارت کشاورزی دراز کرده  و می‌گوید: «اهرم قدرتی ما سؤال و استیضاح است اگر مشکلی هست داخل وزارت خانه خود شماست» 

»توقع دارید از وزیر چه بپرسیم و  بگیریم؟» این سؤال را خطاب به مدیر جهاد کشاورزی می گویدوادامه جملاتش را با پاسخگو نبودن وزیر جهاد کشاورزی و متهم شدن بر فشار آوردن  به این بخش پی می‌گیرد.

در ادامه از مدیر جهاد کشاورزی در مورد برنامه ششم می‌پرسد و می‌گوید: بهتر بود امروز این گزارش ارائه می‌شد که امروز در کجا قرار داریم  و تا چه اندازه در رسیدن به اهداف موفق عمل کرده‌ایم.

حسن پور در پاسخ به درخواست این سازمان‌ها مبنی بر افزایش اعتبارات، مدیران جهاد کشاورزی استان را خطاب قرار داده و می گوید: نظام تغییر الگوی کشت تا چند درصد اتفاق افتاده است؟

در ادامه جملاتش انگشت اتهام را به سمت این سازمان‌ها دراز می کند و اعداد اشتغال در بخش کشاورزی را غیر واقعی می داند. براساس اظهارات او میزان اشتغال در بخش کشاورزی کمتر از 15 درصد است.

نیکزادی پناه نیز ، به عنوان نماینده مردم بم در ادامه  صحبت های حسن پور به هزینه پایین اشتغال در بخش کشاورزی اشاره می کند آن را به عنوان ارزان ترین نوع اشتغال در هر رده  تحصیلی معرفی می‌کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان: پروانه شکار پرندگان وحشی در کرمان صادر می‌شود

سن ابتلاء به سرطان پستان کاهش یافته است/ تغذیه نادرست یکی از علت های سرطان

کسب ۲ مقام کشوری در مسابقات قرآن توسط نمایندگانی از کرمان

دشمن در صدد است بر اعتقادات دانش‌آموزان ما کار کند/باید آموزش و فرهنگ سازی پدافند غیرعامل در آموزش و پرورش در دستور کار قرار گیرد

۲۵ تا ۲۶ مهرماه، اوج بازگشت زائرین کرمانی از مرزهای کشور/حجم بالای بازگشت زائران بیشتر از ظرفیت موجود شبکه حمل و نقلی می باشد

اجرای عملیات جدول‌گذاری برای بهبود وضعیت جمع‌آوری آب‌های سطحی

برای مدیریت بحران برنامه داریم/ اجساد روی زمین نمی مانند

کشف ۱۱۰ میلیون تومان کالای قاچاق در سیرجان

واگذاری ۵۵۰۰ مترمربع زمین برای ساخت هتل‌های 4 و 5 ستاره

طرح یاریگران زندگی در مدارس استان کرمان اجرا می‌شود

پربازدید ها

فقط ۲۱ درصد از پزشکان شاغل در کرمان کارتخوان نصب کرده‌اند/ سیستم بسته نشده و پزشکان برای ثبت‌نام وقت دارند

رییس مجمع نمایندگان استان: باغداران از معاملات پسته در بورس استقبال خواهند کرد/ احمد انارکی محمدی: بورس پسته در شفاف سازی قیمت ها به باغداران و کشاورزان کمک می‌کند

سرپرست دفتر امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: هیچ دغدغه امنیتی در کرمان وجود ندارد/تمامی تحرکات گروه های تکفیری تحت رصد هستند/ مشکلی در زمینه تامین امنیت گردشگران داخلی و خارجی نداریم

برای انتقال دائمی گردش مالی صنایع بزرگ استان به کرمان منتظر تصمیم بانک مرکزی صنعت، معدن و تجارت کرمان هستیم

افزایش حجم محموله‌های صادراتی پسته

افزایش ۳۴.۴ درصدی هزینه‌های خانوارهای کرمانی نسبت به سال گذشته

ردیابی مگس مدیترانه‌ای در ۳۵ هزار هکتار از باغ‌های کرمان/مگس مدیترانه ای به میوه ۳۰۰ گونه گیاه گرمسیری و سردسیری خسارت وارد می‌کند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۳ نظر)