کد خبر: ۲۹۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمان اعلام کرد:
ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان امروز (16 بهمن) در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: سهم جمعیت جوان در کرمان 3 درصد از متوسط کشوری بیشتر است که ناشی از بالاتر بودن جمعیت استان در مقایسه با متوسط کشوری است .
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:

ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی به مواردی چون افزایش اختیارات منطقه ای، افزایش بودجه عمرانی اشاره کرد و گفت: افزایش سهم مناطق و استان ها در نظام برنامه ریزی کشور و طرح مباحث منطقه ای و امایش سرزمین برای اولین بار در برنامه 3 توسعه و در نظام جمهوری اسلامی رخ داده است.

به گزارش گفتارنو،جعفر رودری افزود: در سال 57 که سال وقوع انقلاب اسلامی است بودجه عمرانی کشور 123 میلیارد تومان بوده که 3.5 میلیارد در قالب طرح های استانی و ناحیه ای توزیع شده که این میزان کمتر از 3 درصد است اما در در سال 97 تصمیم متمرکزتر شده و سهم استان کرمان از بودجه به 5 درصد افزایش یافته است.

 براساس گفته های او در سال 97 سهم بودجه عمرانی به 33درصد رسیده است که این نشان از این است که یک سوم از تصمیم گیری بودجه در خصوص نظام تصمیم گیری استانی توزیع می شود. 
همچنین گرایش به تنطیم برنامه های راهبردی برای اولین بار در سال های بعد از انقلاب اتفاق افاده که نمونه بارزش با شروع سند چشم انداز در سال 84 بوده است. اگر چه او در بخشی از صحبت هایش به سهم بالای بودجه هزینه ای اشاره کرده و آن را رقم غالب بودجه ای معرفی می کند اما باز بر این نکته تاکید دارد که در این سالیان ردیف اختیارات بودجه ای افزایش پیدا کرده است. 

براساس گفته های رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، قبل از انقلاب بخش قابل توجهی از پیمانکاران فنی استان خارجی بوده و تنها 68 پیمانکار صلاحیت دار در کرمان بوده انداما این رقم در حال حاضر به 84 پیمانکار صلاحیت دار رسیده است.

 او دیگر دستاورد انقلاب اسلامی را شاخص بالای توسعه انسانی دانسته و اذعان کرد: یکی از شاخص های عملکردی که در سطح جهانی شناخته شده و در مجامع علمی و بین المللی استفاده می شود شاخص توسعه انسانی است که براساس آمار بانک جهانی رتبه ایران از 120 در سال 57 به 60در سال 1396 رسیده که نشان از عملکرد موفقیت آمیز نظام جمهوری اسلامی در توسعه و آموزش کشور است. براساس گفته های رودری، جمعیت کرمان از سال 57 تا کنون 2.7 برابر شده و سهم شهرنشینی از 34 به 60درصد افزایش یافته است.

او در ادامه به کاهش نرخ جمعیت و کاهش جمعیت جوان از 47 به 27 در کشور اشاره کرده و از بالا بودن نرخ جمعیت کرمان از متوسط کشوری خبر داد.

 براساس گفته های او سهم جمعیت جوان در کرمان 3 درصد از متوسط کشوری بیشتر است که ناشی از بالاتر بودن جمعیت استان در مقایسه با متوسط کشوری است .

اگر چه او از افزایش اشتغال در بخش خدمات و بالا بودن سهم آن در آمار اشتغال خبر داده و ان را همگام با تئوری های توسعه می داند اما با اشاره به سهم پایین بخش صنعت در این بخش و سهم 37 درصدی بخش کشاورزی می گوید: اگر می خواستیم متناسب با توسعه پیش رویم می بایست سهم بخش صنعت دو برابر رقم فعلی بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

سه چهارم حوزه‌ها در بحث رقابتی نیاز به تجدیدنظر دارد

تخلفات انتخاباتی بدون اغماض رسیدگی می‌شود / داوطلبان باید تمام ابعاد فعالیت‌های انتخاباتی خود را مدیریت کنند / رقابت‌های انتخاباتی باید آمیخته به رفاقت باشد

شما‌ها که در جلسات خصوصی خود می‌گویید مجلس بعدی ۱۰۰درصد مال ماست؛ اگر مال شماست چرا غصه می‌خورید؟ / بزرگترین خطر برای دموکراسی و حاکمیت ملی آن روزی است که انتخابات بشود تشریفات / نمی‌شود لایحه دولت و مصوبه مجلس بین زمین و آسمان بماند و روابط بانکی ما با دنیا دچار مشکل شود / چه کسی در این کشور تصمیم‌گیر است؟ دولت و مجلس که تصویب کرده اند؛ رهبری هم به صراحت گفته‌اند که با لوایح دولت مشکلی ندارند

فیلم/ خروج هواپیمای مسافربری تهران - ماهشهر از باند

تقديم يك پيروزي پيش از رقابت

هیچ تصمیمی برای مسقف کردن گلزار شهدای کرمان گرفته نشده است / زیرساخت‌های راهیان نور به کرمان باید آماده شوند

افزایش 1/5 درصدی جابجایی مسافر در خطوط ریلی استان کرمان / حمل بیش از پنج هزار دستگاه ماشین با قطار مسافری

هر 45 روز یکبار نشست‌های تخصصی استان با رویکرد کیفیت آموزشی برگزار می‌شود / بزرگترین چالش امروز، سیاست‌های حوزه نیروی انسانی است / هنرستان‌های سیرجان با مشکل نیروی انسانی متخصص روبه‌رو هستند / به هنرستان‌های سیرجان سرانه تعلق نمی‌گیرد / قلعه‌گنج مرکز تخصص آموزش ضمن خدمت فرهنگیان به‌صورت تخصصی ندارد

تلفات جاده‌ای در ۹ ماهه امسال 5 درصد کاهش داشت / عدم ایمنی وسیله نقلیه تأثیرگذارترین عوامل تلفات جاده‌ای است

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

پربازدید ها

میراث فرهنگی یا نمی‌خواهد جذب سرمایه گذار را انجام دهد یا بلد نیست/ با شرایط اقتصادی موجود بخش خصوص پای کار نمی‌آید/کارشناسی استان در حوزه میراث فرهنگی ضعیف است

مشکل بودجه هزینه ای، افزایش حقوق خارج از نرم قانونی است/دستگاه های ستادی مغایرت ها در افزایش حقوق را حل کنند

جهل بزرگی در سیاست‌گذاری فرش کرمان اتفاق افتاد/ استان کرمان نیازمند موزه فرش است/ دولت به حوزه فرش در استان کرمان نگاه مناسبی ندارد

توسعه تعاملات خارجی به تقویت سرمایه‌گذاری و صادرات می‌انجامد / استان کرمان به لحاظ سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت لازم را دارد

گران فروشی فروشگاه های زنجیره ای در کرمان/ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کرمان استاندارد نیست

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

قطعات مورد نیاز شرکت‌های بزرگ در سیرجان از داخل استان تامین شود / برپایی نمایشگاه‌ها موجب رشد صنعت می‌شود

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)