کد خبر: ۲۹۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمان اعلام کرد:
ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان امروز (16 بهمن) در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: سهم جمعیت جوان در کرمان 3 درصد از متوسط کشوری بیشتر است که ناشی از بالاتر بودن جمعیت استان در مقایسه با متوسط کشوری است .
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:

ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی به مواردی چون افزایش اختیارات منطقه ای، افزایش بودجه عمرانی اشاره کرد و گفت: افزایش سهم مناطق و استان ها در نظام برنامه ریزی کشور و طرح مباحث منطقه ای و امایش سرزمین برای اولین بار در برنامه 3 توسعه و در نظام جمهوری اسلامی رخ داده است.

به گزارش گفتارنو،جعفر رودری افزود: در سال 57 که سال وقوع انقلاب اسلامی است بودجه عمرانی کشور 123 میلیارد تومان بوده که 3.5 میلیارد در قالب طرح های استانی و ناحیه ای توزیع شده که این میزان کمتر از 3 درصد است اما در در سال 97 تصمیم متمرکزتر شده و سهم استان کرمان از بودجه به 5 درصد افزایش یافته است.

 براساس گفته های او در سال 97 سهم بودجه عمرانی به 33درصد رسیده است که این نشان از این است که یک سوم از تصمیم گیری بودجه در خصوص نظام تصمیم گیری استانی توزیع می شود. 
همچنین گرایش به تنطیم برنامه های راهبردی برای اولین بار در سال های بعد از انقلاب اتفاق افاده که نمونه بارزش با شروع سند چشم انداز در سال 84 بوده است. اگر چه او در بخشی از صحبت هایش به سهم بالای بودجه هزینه ای اشاره کرده و آن را رقم غالب بودجه ای معرفی می کند اما باز بر این نکته تاکید دارد که در این سالیان ردیف اختیارات بودجه ای افزایش پیدا کرده است. 

براساس گفته های رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، قبل از انقلاب بخش قابل توجهی از پیمانکاران فنی استان خارجی بوده و تنها 68 پیمانکار صلاحیت دار در کرمان بوده انداما این رقم در حال حاضر به 84 پیمانکار صلاحیت دار رسیده است.

 او دیگر دستاورد انقلاب اسلامی را شاخص بالای توسعه انسانی دانسته و اذعان کرد: یکی از شاخص های عملکردی که در سطح جهانی شناخته شده و در مجامع علمی و بین المللی استفاده می شود شاخص توسعه انسانی است که براساس آمار بانک جهانی رتبه ایران از 120 در سال 57 به 60در سال 1396 رسیده که نشان از عملکرد موفقیت آمیز نظام جمهوری اسلامی در توسعه و آموزش کشور است. براساس گفته های رودری، جمعیت کرمان از سال 57 تا کنون 2.7 برابر شده و سهم شهرنشینی از 34 به 60درصد افزایش یافته است.

او در ادامه به کاهش نرخ جمعیت و کاهش جمعیت جوان از 47 به 27 در کشور اشاره کرده و از بالا بودن نرخ جمعیت کرمان از متوسط کشوری خبر داد.

 براساس گفته های او سهم جمعیت جوان در کرمان 3 درصد از متوسط کشوری بیشتر است که ناشی از بالاتر بودن جمعیت استان در مقایسه با متوسط کشوری است .

اگر چه او از افزایش اشتغال در بخش خدمات و بالا بودن سهم آن در آمار اشتغال خبر داده و ان را همگام با تئوری های توسعه می داند اما با اشاره به سهم پایین بخش صنعت در این بخش و سهم 37 درصدی بخش کشاورزی می گوید: اگر می خواستیم متناسب با توسعه پیش رویم می بایست سهم بخش صنعت دو برابر رقم فعلی بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

به هر میزان که فرصت پرسشگری و روایت گری رسانه ها وجود داشته باشد، بر تاثیرگذاری آنها افزوده خواهد شد

دستگاه قضایی آماده حمایت قانونی از رسانه‌هاست/ اگر رسانه مطالب خود را به درستی بیان کند، کسی نمی‌تواند به آن‌ها ایرادی وارد کند/ خانه مطبوعات ظرفیت ارزشمندی است که می‌تواند در ابعاد مختلف توانمندی خود را ظهور و بروز دهد

امیری خامکانی مشاور وزیر نیرو شد

تحویل 6 قاتل مسلح متواری با همکاری سران طوائف به دستگاه قضا

بهره‌برداری از تله‌کابین کرمان تا پایان پاییز/احداث بیمارستان جایگزین شفا توسط موسسه ملل

۳ سناریو برای بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید/ارائه آموزش به شکل مجازی،طرح زوج و فرد و برگزاری کلاس با نصف ظرفیت/امسال پیش دبستانی اجباری نیست

هیچ سازمان کاشفی حق نگهداری اموال مربوط به قاچاق مواد مخدر را ندارد/شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر بدون لحاظ موارد قانونی اجازه هیچگونه واگذاری خودروها به سازمان ها را ندارد/ زیرساخت های سامانه مزایده خودروهای شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر ایجاد شود

بیماران کرونایی تا ۱۴ روز ناقل ویروس هستند/درد‌های عضلانی بدون دلیل را جدی بگیرید

اگر انسولین قلمی هم موجود نباشد بیماران با مشکلی مواجه نمی‌شوند/دیابتی‌ها از انسولین ویالی استفاده کنند

سهم اصناف از کل مالیات پرداختی ۴ درصد است/۶۵ درصد مالیات استان مربوط به شرکت‌های بزرگ است

پربازدید ها

تنها 10هزار تن از70هزار تن شکر مورد نیاز استان با ارز یارانه ای تامین می شود/ اختلاف قیمت کالاها در بازار، بدبینی در جامعه را گسترش می‌دهد

رویکرد استان کرمان از کشاورزی در حال تبدیل شدن به صنعتی است

آب شهرکرمان سالم است/۱۳ شهرستان استان در وضعیت قرمز آبی قرار دارند/تاثیر حاشیه نشینان در هدر رفت و کم آبی کرمان تنها ۲ درصد است

امیری خامکانی مشاور وزیر نیرو شد

سهم اصناف از کل مالیات پرداختی ۴ درصد است/۶۵ درصد مالیات استان مربوط به شرکت‌های بزرگ است

مدیرکل استاندارد: ۹۰۲ گواهینامه صادراتی در کرمان صادر شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

به هر میزان که فرصت پرسشگری و روایت گری رسانه ها وجود داشته باشد، بر تاثیرگذاری آنها افزوده خواهد شد   ( نظر)

اهالی رسانه در جهت تقویت نهاد صنفی خود تلاش نمایند   ( نظر)

طرح سوال از رییس جمهوری به صلاح نظام نیست/ضعیف کردن دولت در شرایط فعلی هیچ نتیجه‌ای ندارد   ( نظر)