کد خبر: ۲۹۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کرمان اعلام کرد:
ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان امروز (16 بهمن) در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: سهم جمعیت جوان در کرمان 3 درصد از متوسط کشوری بیشتر است که ناشی از بالاتر بودن جمعیت استان در مقایسه با متوسط کشوری است .
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:

ریاست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در نشست خبری با اصحاب رسانه در رابطه با دستاوردهای انقلاب اسلامی به مواردی چون افزایش اختیارات منطقه ای، افزایش بودجه عمرانی اشاره کرد و گفت: افزایش سهم مناطق و استان ها در نظام برنامه ریزی کشور و طرح مباحث منطقه ای و امایش سرزمین برای اولین بار در برنامه 3 توسعه و در نظام جمهوری اسلامی رخ داده است.

به گزارش گفتارنو،جعفر رودری افزود: در سال 57 که سال وقوع انقلاب اسلامی است بودجه عمرانی کشور 123 میلیارد تومان بوده که 3.5 میلیارد در قالب طرح های استانی و ناحیه ای توزیع شده که این میزان کمتر از 3 درصد است اما در در سال 97 تصمیم متمرکزتر شده و سهم استان کرمان از بودجه به 5 درصد افزایش یافته است.

 براساس گفته های او در سال 97 سهم بودجه عمرانی به 33درصد رسیده است که این نشان از این است که یک سوم از تصمیم گیری بودجه در خصوص نظام تصمیم گیری استانی توزیع می شود. 
همچنین گرایش به تنطیم برنامه های راهبردی برای اولین بار در سال های بعد از انقلاب اتفاق افاده که نمونه بارزش با شروع سند چشم انداز در سال 84 بوده است. اگر چه او در بخشی از صحبت هایش به سهم بالای بودجه هزینه ای اشاره کرده و آن را رقم غالب بودجه ای معرفی می کند اما باز بر این نکته تاکید دارد که در این سالیان ردیف اختیارات بودجه ای افزایش پیدا کرده است. 

براساس گفته های رئیس سازمان برنامه و بودجه استان، قبل از انقلاب بخش قابل توجهی از پیمانکاران فنی استان خارجی بوده و تنها 68 پیمانکار صلاحیت دار در کرمان بوده انداما این رقم در حال حاضر به 84 پیمانکار صلاحیت دار رسیده است.

 او دیگر دستاورد انقلاب اسلامی را شاخص بالای توسعه انسانی دانسته و اذعان کرد: یکی از شاخص های عملکردی که در سطح جهانی شناخته شده و در مجامع علمی و بین المللی استفاده می شود شاخص توسعه انسانی است که براساس آمار بانک جهانی رتبه ایران از 120 در سال 57 به 60در سال 1396 رسیده که نشان از عملکرد موفقیت آمیز نظام جمهوری اسلامی در توسعه و آموزش کشور است. براساس گفته های رودری، جمعیت کرمان از سال 57 تا کنون 2.7 برابر شده و سهم شهرنشینی از 34 به 60درصد افزایش یافته است.

او در ادامه به کاهش نرخ جمعیت و کاهش جمعیت جوان از 47 به 27 در کشور اشاره کرده و از بالا بودن نرخ جمعیت کرمان از متوسط کشوری خبر داد.

 براساس گفته های او سهم جمعیت جوان در کرمان 3 درصد از متوسط کشوری بیشتر است که ناشی از بالاتر بودن جمعیت استان در مقایسه با متوسط کشوری است .

اگر چه او از افزایش اشتغال در بخش خدمات و بالا بودن سهم آن در آمار اشتغال خبر داده و ان را همگام با تئوری های توسعه می داند اما با اشاره به سهم پایین بخش صنعت در این بخش و سهم 37 درصدی بخش کشاورزی می گوید: اگر می خواستیم متناسب با توسعه پیش رویم می بایست سهم بخش صنعت دو برابر رقم فعلی بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

شهرداری:نصب آب سرد کن در پیاده روها بر عهده شهرداری نیست/ تعداد آب سرد کن های جنگل قائم کافی است/دانشگاه علوم پزشکی: در سال گذشته یک مورد آلودگی داشتیم که مربوط به آب سرد کن های بین راهی بود/ آب سرد کن های سطح شهر همگی به آب شهری وصل هستند/ با کسانی که از آب سرد کن های سنتی استفاده کنند برخورد می کنیم

ظرف 3سال اینده 30 هزار واحد صنفی شهر کرمان، الک می شوند/بیکاری بخش های دیگربه بخش اصناف آمده است/ قانون نظام صنفی خیلی روشن و مدرن عمل کرده است/رقابت، هم می‌تواند به نفع واحد صنفی و هم به نفع مصرف کننده باشد

حتی اگر درختان توت سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

سینماداران موظفند بلیط سه شنبه‌ها را نیم بها کنند/نیم بها بودن بلیط هیچ ربطی به دولتی یا خصوصی بودن سینما‌ها ندارد/ اگر مدیران سینما‌ها سه شنبه را نیم بها نکنند مجبور می‌شویم فیلم به آن‌ها ندهیم/ تعداد سینما‌های کرمان کم است، جای مانور نداریم/در کرمان استقبال چندانی از سینما نمی شود

کوری در انتظار متقاضیان رنگی کردن چشم / تبلیغات بی پایه و اساس است / پیوند چشم امکان پذیر نیست/با لیزر به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ مردمک را تغییر داد

بخش کشاورزی پتانسیل خودکفا شدن را دارد

اشتغال بیش از ۶۳ درصد جمعیت جنوب استان در بخش کشاورزی/ ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در جنوب استان ضروری است

برگزاری نشست توسط احزاب در اماکن مسقف نیاز به مجوز ندارد

پربازدید ها

بخش کشاورزی پتانسیل خودکفا شدن را دارد

اشتغال بیش از ۶۳ درصد جمعیت جنوب استان در بخش کشاورزی/ ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در جنوب استان ضروری است

ظرف 3سال اینده 30 هزار واحد صنفی شهر کرمان، الک می شوند/بیکاری بخش های دیگربه بخش اصناف آمده است/ قانون نظام صنفی خیلی روشن و مدرن عمل کرده است/رقابت، هم می‌تواند به نفع واحد صنفی و هم به نفع مصرف کننده باشد

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)