کد خبر: ۳۰۱۴۲
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مرکز آمار ایران گزارش داد
در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 40.5 است، این نرخ در استان کرمان 39.2درصد است که نسبت به پاییز سال گذشته 0.3درصد کاهش داشته است، در این میان35.1 درصد از جمعیت استان که درسن کار قراردارند شاغل هستند که البته این درصد نسبت به فصل مشابه در سال گذشته هیچ تغییری نداشته است.
گفتارنو/ گروه اقتصاد:

افزایش اشتغال و کاهش بیکاری یکی از شاخص های توسعه یافتگی هر جامعه شناخته می شود و نرخ بیکاری یکی از شاخص هایی است که برای سنجش وضعیت اقتصادی هر کشور استفاده می شود. 

به گزارش گفتارنو، در این زمینه طرح آمارگیری نیروی کار از سال 1384 با هدف شناخت ساختار و وضعیت جاری نیروی كار و تغییرات آن از طریق « برآورد تعداد سالانه در سطح کل کشور و استان ها »« شاخص فصلی و سالانه نیروی کار در سطح کل کشور و استان ها »و « براورد تغییرات فصلي و سالانه شاخص نیروی کار در سطح کل کشور و استان ها» انجام می گیرد.

براساس گزارش طرح آمارگیری نیروی کاردر پاییز 1397 که توسط مرکز آمار ایران ارائه شده است 40.5درصد از جمعیتی که در سن کار قرار دارند( 10سال به بالا) از نظر اقتصادی فعالند و در گروه های شاغل و یا بیکار قرار گرفته اند که از این میان 88.3درصد شاغل و 11.7درصد در زمره بیکاران قرار می گیرند.البته لازم به ذکر است که از این جمعیت شاغل 49.2درصد کمتر از 44ساعت در هفته کار می کنند که از این میان 22.8درصد دارای اشتغال ناقص (مثال:شغل های فصلی)هستند.

به عبارت دیگر بررسی نسبت اشتغال جمعیت 10 سال به بالا نشان می دهد که 35.7درصد از جمعیت در سن کار شاغل هستند.

در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 40.5 است، این نرخ در استان کرمان 39.2درصد است که نسبت به پاییز سال گذشته 0.3درصد کاهش داشته است، در این میان35.1 درصد از جمعیت استان که درسن کار قراردارند شاغل هستند که البته  این درصد نسبت به فصل مشابه در سال گذشته هیچ تغییری نداشته است. 

 همچنین براساس این گزارش نرخ مشاركت  اقتصادی در کشور  در بین زنان نسبت به مردان  و در نقاط شهری  نسبت به نقاط روستایي كم تر است.

همانند سال گذشته در کشور, بخش خدمات با اختصاص50 درصد از سهم اشتغال بیشترین نیروی کار را به خود اختصاص داده و پس از آن صنعت و کشاورزی با همان ضرایب 32.9برای صنعت و 17درصد برای بخش کشاورزی قراردارند.

نکته قابل توجه در این گزارش افزایش جمعیت بیکار در میان فارغ التحصیلان آموزش عالی است به طوری که جمعیت بیکار این قشر از 37.1درصد در پاییز سال 96 به 40.5درصد در پاییز امسال رسیده است که بیانگر رشد 4.5درصد جمعیت بیکار در میان فارغ التحصیلان آموزش عالی است. همچنین نتایج گویای این است که در پاییز 1397سهم جمعیت شاغل فارغ التخصیل آموزش عالی از کل شاغلان 23.9درصد است که البته نسبت به فصل مشابه در سال قبل 2درصد رشد داشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دیدار دو تیم گل‌گهر سیرجان و سپاهان اصفهان دوشنبه برگزار می شود

پلمب ۱۵۰ واحد صنفی در کرمان به دلیل عدم رعایت مقررات

ارادۀ جدی برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری وجود ندارد/ گردشگری می‌تواند محور اصلی توسعه‌ی صادرات استان باشد

سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید می‌شود/ مرکز درمان قطعی سرطان ها در دست ساخت است/صد درصد فعالیت های صنعت هسته ای ایران بومی است/ راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک تا ۲ هفته آینده

پیمانکاران راغب به تهاتر نیستند/ هدف این است که بانک و سازمان امور اقتصاد و دارایی بدهی هایشان را وصول کنند/ تنها پیمانکار ضرر می‌کند

کمک بیش از ۲ میلیارد ریالی خیرین کرمانی به دانش‌آموزان نیازمند

بهره برداری از جاده رابر به کرمان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد/با احداث این جاده مسیر کرمان به رابر ۷۰ کیلومتر کاهش می‌یابد

تمام دستاوردهای هسته‌ای ایران اسلامی صلح‌آمیز است/ دانش هسته‌ای یک ضرورت برای کشور است

اعلام بحران بیش از ۲ هزار بنگاه اقتصادی کرمان

دستاوردهای هسته ای از افتخارات نظام اسلامی است/انواع تحریم های خارجی جلوی پیشرفت‌ها را نگرفته است/ اکثر کشورهای دنیا تحریم ها علیه ایران را بی تاثیر دانسته‌اند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۳ نظر)