کد خبر: ۳۰۱۴۲
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مرکز آمار ایران گزارش داد
در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 40.5 است، این نرخ در استان کرمان 39.2درصد است که نسبت به پاییز سال گذشته 0.3درصد کاهش داشته است، در این میان35.1 درصد از جمعیت استان که درسن کار قراردارند شاغل هستند که البته این درصد نسبت به فصل مشابه در سال گذشته هیچ تغییری نداشته است.
گفتارنو/ گروه اقتصاد:

افزایش اشتغال و کاهش بیکاری یکی از شاخص های توسعه یافتگی هر جامعه شناخته می شود و نرخ بیکاری یکی از شاخص هایی است که برای سنجش وضعیت اقتصادی هر کشور استفاده می شود. 

به گزارش گفتارنو، در این زمینه طرح آمارگیری نیروی کار از سال 1384 با هدف شناخت ساختار و وضعیت جاری نیروی كار و تغییرات آن از طریق « برآورد تعداد سالانه در سطح کل کشور و استان ها »« شاخص فصلی و سالانه نیروی کار در سطح کل کشور و استان ها »و « براورد تغییرات فصلي و سالانه شاخص نیروی کار در سطح کل کشور و استان ها» انجام می گیرد.

براساس گزارش طرح آمارگیری نیروی کاردر پاییز 1397 که توسط مرکز آمار ایران ارائه شده است 40.5درصد از جمعیتی که در سن کار قرار دارند( 10سال به بالا) از نظر اقتصادی فعالند و در گروه های شاغل و یا بیکار قرار گرفته اند که از این میان 88.3درصد شاغل و 11.7درصد در زمره بیکاران قرار می گیرند.البته لازم به ذکر است که از این جمعیت شاغل 49.2درصد کمتر از 44ساعت در هفته کار می کنند که از این میان 22.8درصد دارای اشتغال ناقص (مثال:شغل های فصلی)هستند.

به عبارت دیگر بررسی نسبت اشتغال جمعیت 10 سال به بالا نشان می دهد که 35.7درصد از جمعیت در سن کار شاغل هستند.

در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 40.5 است، این نرخ در استان کرمان 39.2درصد است که نسبت به پاییز سال گذشته 0.3درصد کاهش داشته است، در این میان35.1 درصد از جمعیت استان که درسن کار قراردارند شاغل هستند که البته  این درصد نسبت به فصل مشابه در سال گذشته هیچ تغییری نداشته است. 

 همچنین براساس این گزارش نرخ مشاركت  اقتصادی در کشور  در بین زنان نسبت به مردان  و در نقاط شهری  نسبت به نقاط روستایي كم تر است.

همانند سال گذشته در کشور, بخش خدمات با اختصاص50 درصد از سهم اشتغال بیشترین نیروی کار را به خود اختصاص داده و پس از آن صنعت و کشاورزی با همان ضرایب 32.9برای صنعت و 17درصد برای بخش کشاورزی قراردارند.

نکته قابل توجه در این گزارش افزایش جمعیت بیکار در میان فارغ التحصیلان آموزش عالی است به طوری که جمعیت بیکار این قشر از 37.1درصد در پاییز سال 96 به 40.5درصد در پاییز امسال رسیده است که بیانگر رشد 4.5درصد جمعیت بیکار در میان فارغ التحصیلان آموزش عالی است. همچنین نتایج گویای این است که در پاییز 1397سهم جمعیت شاغل فارغ التخصیل آموزش عالی از کل شاغلان 23.9درصد است که البته نسبت به فصل مشابه در سال قبل 2درصد رشد داشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خانواده ها اسیر سودجویی مافیای آموزشی شده‌اند/ فرهیختگی اجباری کودکان

دولت سامانه‌ای برای ارتباط مستقیم بین تولید و مصرف ایجاد کند/ پل ارتباطی بین تولیدکنندگان و صنایع، حلقه مفقوده در رونق تولید

کروز به دنبال خرید سهام دولت در "ایران خودرو" و "سایپا"/خودروسازی‌ها حیات خلوت دولت هستند به همین دلیل برخی افراد تلاش می‌کنند تا از واگذاری آن جلوگیری کنند/برخی به دنبال تاراج خودروسازی‌ها هستند

وجهی از مدارس بابت آب و برق دریافت نمی‌شود/ موارد تخلف گزارش شود

مهران مدیری به «شب نشینی» با مردم می آید

وکیل شجریان: ۲۰ شکایت علیه شریعتمداری رد شد

یارانه تیرماه واریز و قابل برداشت شد

ستاد تنظیم بازار به مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی رضایت داد

کدخدایی، نحوه اعلام اسامی داوطلبان احراز صلاحیت شده را تشریح کرد

تدریس رشته «روزنامه نگاری» در دانشگاه پیام نور سیرجان/استقبال چندانی از این رشته نشد و ورودی‌ها سال به سال کمتر شد/کلاس‌ها از حالت عادی به حالت الکترونیک تغییر کرد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۷ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)