کد خبر: ۳۰۱۴۲
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مرکز آمار ایران گزارش داد
در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 40.5 است، این نرخ در استان کرمان 39.2درصد است که نسبت به پاییز سال گذشته 0.3درصد کاهش داشته است، در این میان35.1 درصد از جمعیت استان که درسن کار قراردارند شاغل هستند که البته این درصد نسبت به فصل مشابه در سال گذشته هیچ تغییری نداشته است.
گفتارنو/ گروه اقتصاد:

افزایش اشتغال و کاهش بیکاری یکی از شاخص های توسعه یافتگی هر جامعه شناخته می شود و نرخ بیکاری یکی از شاخص هایی است که برای سنجش وضعیت اقتصادی هر کشور استفاده می شود. 

به گزارش گفتارنو، در این زمینه طرح آمارگیری نیروی کار از سال 1384 با هدف شناخت ساختار و وضعیت جاری نیروی كار و تغییرات آن از طریق « برآورد تعداد سالانه در سطح کل کشور و استان ها »« شاخص فصلی و سالانه نیروی کار در سطح کل کشور و استان ها »و « براورد تغییرات فصلي و سالانه شاخص نیروی کار در سطح کل کشور و استان ها» انجام می گیرد.

براساس گزارش طرح آمارگیری نیروی کاردر پاییز 1397 که توسط مرکز آمار ایران ارائه شده است 40.5درصد از جمعیتی که در سن کار قرار دارند( 10سال به بالا) از نظر اقتصادی فعالند و در گروه های شاغل و یا بیکار قرار گرفته اند که از این میان 88.3درصد شاغل و 11.7درصد در زمره بیکاران قرار می گیرند.البته لازم به ذکر است که از این جمعیت شاغل 49.2درصد کمتر از 44ساعت در هفته کار می کنند که از این میان 22.8درصد دارای اشتغال ناقص (مثال:شغل های فصلی)هستند.

به عبارت دیگر بررسی نسبت اشتغال جمعیت 10 سال به بالا نشان می دهد که 35.7درصد از جمعیت در سن کار شاغل هستند.

در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 40.5 است، این نرخ در استان کرمان 39.2درصد است که نسبت به پاییز سال گذشته 0.3درصد کاهش داشته است، در این میان35.1 درصد از جمعیت استان که درسن کار قراردارند شاغل هستند که البته  این درصد نسبت به فصل مشابه در سال گذشته هیچ تغییری نداشته است. 

 همچنین براساس این گزارش نرخ مشاركت  اقتصادی در کشور  در بین زنان نسبت به مردان  و در نقاط شهری  نسبت به نقاط روستایي كم تر است.

همانند سال گذشته در کشور, بخش خدمات با اختصاص50 درصد از سهم اشتغال بیشترین نیروی کار را به خود اختصاص داده و پس از آن صنعت و کشاورزی با همان ضرایب 32.9برای صنعت و 17درصد برای بخش کشاورزی قراردارند.

نکته قابل توجه در این گزارش افزایش جمعیت بیکار در میان فارغ التحصیلان آموزش عالی است به طوری که جمعیت بیکار این قشر از 37.1درصد در پاییز سال 96 به 40.5درصد در پاییز امسال رسیده است که بیانگر رشد 4.5درصد جمعیت بیکار در میان فارغ التحصیلان آموزش عالی است. همچنین نتایج گویای این است که در پاییز 1397سهم جمعیت شاغل فارغ التخصیل آموزش عالی از کل شاغلان 23.9درصد است که البته نسبت به فصل مشابه در سال قبل 2درصد رشد داشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تضمین اجرای برجام چه بود؟

هشدار زرد هواشناسی/ وقوع رگبار باران در ۸ استان ،من جمله کرمان

غربالگری سربازان اعزامی/ جریمه ۱۶ میلیون تومانی کارفرمایانی که سربازان غایب را بکار گیرند

۱۰۹ مورد جدید مبتلا به کرونا بستری شدند/ درگذشت ۷ بیمار

نزدیکی عاطفی و فکری ظریف و سردار سلیمانی به روایت سیدمحمد صدر/پزشکیان:سوال از رئیس جمهور به صلاح کشور نیست

توجه به مسائل رفاهی و آموزش از مهترین برنامه‌های خانه در دوره جدید/ تلاش می‌کنیم از ظرفیت مدیران ادوار خانه مطبوعات استفاده کنیم

اجازه نمی دهیم تلخی باخت روحیه تیم را پایین بیاورد/ به هیچ وجه مستحق باخت نبودیم

افشاگری خانم نماینده علیه ۷ عضو هیات رئیسه مجلس:گفتند زن باید بچه داری کند و به امورات خانه رسیدگی کند/کارمندان زن حتی نمی‌توانند در آزمون دبیری کمیسیون‌ها شرکت کنند

واریز 231 میلیون تومان به حساب نمایندگان مجلس

مهاجری: کسانی که بر سر ظریف داد زدند، می‌توانند ۲۰۰ کلمه درباره برجام بنویسند؟ /مشکل‌ برخی آقایان این است که چرا با ظریف به سفر خارجی نرفتند/میدان مذاکره با معرکه چاقوکشی تفاوت دارد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۶ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

هشدار زرد هواشناسی/ وقوع رگبار باران در ۸ استان ،من جمله کرمان   ( نظر)

بحران پذیرش بیمار در سیرجان/ظرفیت تخت‌های بیمارستانی کرونا در سیرجان تکمیل شد   ( نظر)

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان: این بحث که ما بیماری را بگیریم که ایمنی ایجاد کنیم یک توصیه علمی نیست/ستاد کشوری موج دوم کرونا را تایید نکرده است/ کسی به اسم کریمی نمی‌شناسم   ( نظر)