کد خبر: ۳۰۱۴۲
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
ارسال به دوستان
ذخیره
مرکز آمار ایران گزارش داد
در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 40.5 است، این نرخ در استان کرمان 39.2درصد است که نسبت به پاییز سال گذشته 0.3درصد کاهش داشته است، در این میان35.1 درصد از جمعیت استان که درسن کار قراردارند شاغل هستند که البته این درصد نسبت به فصل مشابه در سال گذشته هیچ تغییری نداشته است.
گفتارنو/ گروه اقتصاد:

افزایش اشتغال و کاهش بیکاری یکی از شاخص های توسعه یافتگی هر جامعه شناخته می شود و نرخ بیکاری یکی از شاخص هایی است که برای سنجش وضعیت اقتصادی هر کشور استفاده می شود. 

به گزارش گفتارنو، در این زمینه طرح آمارگیری نیروی کار از سال 1384 با هدف شناخت ساختار و وضعیت جاری نیروی كار و تغییرات آن از طریق « برآورد تعداد سالانه در سطح کل کشور و استان ها »« شاخص فصلی و سالانه نیروی کار در سطح کل کشور و استان ها »و « براورد تغییرات فصلي و سالانه شاخص نیروی کار در سطح کل کشور و استان ها» انجام می گیرد.

براساس گزارش طرح آمارگیری نیروی کاردر پاییز 1397 که توسط مرکز آمار ایران ارائه شده است 40.5درصد از جمعیتی که در سن کار قرار دارند( 10سال به بالا) از نظر اقتصادی فعالند و در گروه های شاغل و یا بیکار قرار گرفته اند که از این میان 88.3درصد شاغل و 11.7درصد در زمره بیکاران قرار می گیرند.البته لازم به ذکر است که از این جمعیت شاغل 49.2درصد کمتر از 44ساعت در هفته کار می کنند که از این میان 22.8درصد دارای اشتغال ناقص (مثال:شغل های فصلی)هستند.

به عبارت دیگر بررسی نسبت اشتغال جمعیت 10 سال به بالا نشان می دهد که 35.7درصد از جمعیت در سن کار شاغل هستند.

در حالی که نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 40.5 است، این نرخ در استان کرمان 39.2درصد است که نسبت به پاییز سال گذشته 0.3درصد کاهش داشته است، در این میان35.1 درصد از جمعیت استان که درسن کار قراردارند شاغل هستند که البته  این درصد نسبت به فصل مشابه در سال گذشته هیچ تغییری نداشته است. 

 همچنین براساس این گزارش نرخ مشاركت  اقتصادی در کشور  در بین زنان نسبت به مردان  و در نقاط شهری  نسبت به نقاط روستایي كم تر است.

همانند سال گذشته در کشور, بخش خدمات با اختصاص50 درصد از سهم اشتغال بیشترین نیروی کار را به خود اختصاص داده و پس از آن صنعت و کشاورزی با همان ضرایب 32.9برای صنعت و 17درصد برای بخش کشاورزی قراردارند.

نکته قابل توجه در این گزارش افزایش جمعیت بیکار در میان فارغ التحصیلان آموزش عالی است به طوری که جمعیت بیکار این قشر از 37.1درصد در پاییز سال 96 به 40.5درصد در پاییز امسال رسیده است که بیانگر رشد 4.5درصد جمعیت بیکار در میان فارغ التحصیلان آموزش عالی است. همچنین نتایج گویای این است که در پاییز 1397سهم جمعیت شاغل فارغ التخصیل آموزش عالی از کل شاغلان 23.9درصد است که البته نسبت به فصل مشابه در سال قبل 2درصد رشد داشته است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران و جان باختن دو خبرنگار

توصیه معنادار سیدحسن خمینی به رئیس‌جمهور منتخب

احتمال تاثیر واکسن کووایران برکت بر جهش هندی کرونا

واکسیناسیون معلمان و اساتید علیه کرونا از مرداد

90 میلیارد قطعات خودرو کشف شد

مبارزه با فساد جزو برنامه های اولویت دار در پیشگیری از وقوع جرم است

امنیت کیف‌ھای پول دیجیتال امری ضروری است

اقدام خرابکارانه علیه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ناکام ماند

۴۸۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند

باند سرقت قطعات خودرو در رفسنجان متلاشی شد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)