کد خبر: ۳۰۵۹۴
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
ارسال به دوستان
ذخیره
رای الیوم:
در زمانی که بغداد تاکید می‌کند در مورد بسیاری از پرونده‌ها جانب بی طرفی را رعایت می‌کند و ریاض تلاش می‌کند بر سیاست‌های عراق تاثیر بگذارد، به سختی بتوان گفت که عربستان این امکان را دارد تا از بازیگران اصلی در میدان عراق باشد. از این رو، ریاض چاره‌ای ندارد جز ترمیم روابط خود با ایران، چرا که عربستان بخواهد یا نخواهد، رابطه بین ایران و عراق مستحکم است.
رای الیوم نوشت: با سفر هیئت سعودی به عراق، روابط سعودی عراقی با انعطاف بیشتری ادامه می‌یابد. علاوه بر اینکه چالش‌هایی در مقابل آن وجود خواهد داشت. صرفنظر از انگیزه‌های سیاست جدید عربستان در قبال عراق، این اقدام، گامی به جلو محسوب می‌شود.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: مجامع سیاسی در عراق، هر یک نگاه متفاوتی به این موضوع دارند و برخی از آن‌ها این نزدیکی را محکوم می‌کنند. اما باید در نظر داشته باشیم که هر گونه توسعه‌ای در زمینه روابط منطقه ای، به نفع عراقی است که از مشکلات بزرگی رنج می‌برد و بدون کمک دوستان و همسایگانش توان حل آن‌ها را ندارد. از جمله مشکل برق، مشکل تروریسم که هنوز بقایای آن در در بیابان‌های عراق وجود دارد و مشکل بازسازی شهر‌های ویران شده که نیازمند همکاری‌های خارجی گسترده است.

استقرار عراق معطوف به استقرار مرز‌های آن و اعتدال سیاست منطقه‌ای اش در ضمن معادله توافقی است، که البته مساله آسانی برای سیاستمداران عراقی نیست.

اما حتمیت صلح و استقرار بر عراقی‌ها حکم می‌کند که حالت توازنی را در سیاست منطقه‌ای شان در قبال تمام دولت‌های همسایه ایجاد کرده و نگاه همه جانبه‌ای به روابط با این دولت‌های داشته باشند.

با این حال، عراقی‌ها نمی‌توانند حقوق خود را نادیده بگیرند. این حق ملت عراق است که به دلیل ارتکاب اقدامات تروریستی از سوی سعودی‌ها در سال‌های گذشته، خواستار غرامت از آن‌ها شوند. علاوه بر این، حق عراقی هاست که آزادی حجاج خود که بدون محاکمه در زندان‌های سعودی به سر می‌برند را بخواهند.

حکومت سعودی پس از تاریخ تلخی که در منابر نماز جمعه و خطابه‌های مساجد خود در مورد محکوم کردن مردم عراق به کفر داشتند، اکنون، به دنبال جلب دوستی عراقی‌ها هستند. قطع به یقین، حکومت سعودی می‌تواند با نشر فرهنگ برادری و همبستگی بین فرزندان اسلام و محاکمه کسانی که در قبال ملت عراق مرتکب جرم شدند، این جوّ تاریک و سیاه در روابط خود با عراق را تعدیل کنند.

حال، شرایط حکم می‌کند که خاندان سعودی صفحه دشمنی تاریخی خود با شیعیان عراق را بسته و صفحه تازه‌ای را در تعامل با ملت و دولت عراق بگشایند.

اما در زمانی که بغداد تاکید می‌کند در مورد بسیاری از پرونده‌ها جانب بی طرفی را رعایت می‌کند و ریاض تلاش می‌کند بر سیاست‌های عراق تاثیر بگذارد، به سختی بتوان گفت که عربستان این امکان را دارد تا از بازیگران اصلی در میدان عراق باشد. از این رو، ریاض چاره‌ای ندارد جز ترمیم روابط خود با ایران، چرا که عربستان بخواهد یا نخواهد، رابطه بین ایران و عراق مستحکم است و حتی اگر سعودی‌ها بتوانند بر برخی طرف‌های عراقی تاثیرگذار باشند، به این معنا نیست که توان کشاندن عراق به سمت آنچه خود می‌خواهند را دارند.

تردید‌های زیادی در مورد انگیزه‌های واقعی نزدیکی سعودی‌ها به عراق وجود دارد؛ بویژه آنکه این نزدیکی همزمان شده است با تلاش دولت ترامپ برای شدید کردن تحریم‌های ایران و بستن تمام منافذی که این کشور می‌تواند به کمک آن‌ها تنفس کرده و تحریم‌ها را دور بزند. همین عامل ریاض را بر آن می‌دارد تا از شرایطی که در آن، عراق برای تغییر سیاست خود در قبال ایران تحت فشار است، به نفع خود استفاده کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رییسی: برای تعمیق صلح و ثبات در منطقه از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنیم

کیهان: با آمدن رئیسی، جمهوری اسلامی برجام را کنار می‌زند

استاندار کرمان: دستگاه قضا با دروغ‌سازان در موضوع آرامستان برخورد کند

تامین اجتماعی ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان مستمری در کرمان پرداخت می‌کند/تجلیل از ۶ بازنشسته نمونه تامین اجتماعی

آرامستان جدید شهر کرمان افتتاح شد

۴۰۹ فوتی جدید کرونا در کشور/شناسایی ۳۹ هزار و ۳۵۷ بیمار کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته

ظریف: روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شد را تقدیم ملت دلاور ایران کرده‌ایم

۶ راهکار برای ایجاد ثبات و تعادل در بورس

افزایش ۳۵ درصدی مصرف بنزین در موج پنجم کرونا

کاخ سفید: کاملاً آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

پربازدید ها

نماینده مجلس: تصویب شتابزده طرح صیانت، ظرفیت دولت سیزدهم را حذف کرد

روحانی: با چنگ انداختن به صورت هم با هتاکی و تخریب یکدیگر نمی توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم / باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی به پایان رسیده است / من می دانم کار وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ما چه قدر دشوار بود / وزیر خارجه امریکا در مذاکراتی به وزیر خارجه ما گفت من استقبال مردم اصفهان از روحانی را دیدم، مردم امیدوار بودند

استاندار کرمان: دستگاه قضا با دروغ‌سازان در موضوع آرامستان برخورد کند

تعطیلی دو هفته‌ای فعلا منتفی شد / وزیر کشور: تعطیل کردن نیاز به مقدمات و برنامه ریزی دارد

رئیسی در مراسم تنفیذ: شرط ادب بود که دست مقام معظم رهبری را می‌بوسیدم ولی به دلیل شرایط موجود این توفیق از من سلب شد / مردم از دولت جدید تحول خواسته‌اند؛ این تحول مستند به سند ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب است / ما از قبیله «ما می‌توانیم» هستیم

کاخ سفید: کاملاً آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

صدا و سیما با تخریب دولت روحانی توقع مردم را از رییسی بالا می‌برد/ علم الهدی به اصولگرایان هشدار داد/ احمدی نژاد می‌داند کتک خوردن مردم سهم روحانی نیست/ زدن دولت روحانی نفعی برای دولت رییسی ندارد

جهانگیری: کشور در سال ۹۲ در شرایط اوج اختلافات بود به گونه‌ای که رئیس جمهور وقت علیه رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه نوار پخش می کرد / روحانی قبل از دوران ریاست جمهوری گنجینه اسرار کشور بودند / اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفت کش ما، آن را منفجر می‌کرد/ هیچ کس نگفت پول نفت چگونه جابه‌جا می‌شد / خیلی از دوستان با نادانی کامل به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند / برخی از سر دلسوزی خواستار استعفای دولت بودند اما ما در مقابل مردم مسئول بودیم و باید می‌ایستادیم

ربیعی: مسیری که ما رفتیم‌، اشتباه نبود / تورم و کاهش ارزش پول ملی، نتیجه تحریم‌های بی‌سابقه و وحشتناک بود / در این دولت از درآمدهای ارزی بیش از صدمیلیارد دلاری هم ‌خبری نبود / از نظر صدا و سیما، ظاهرا هنوز هم تحریم واقعیت ندارد / صدا و سیما همچنان دولت یازدهم و دوازدهم را نقد کند و بگذارد دولت سیزدهم در آرامش به کارها برسد

فرصت ۲ هفته‌ای رئیسی برای معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس پس از مراسم تحلیف

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)