کد خبر: ۳۱۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو از نشست علنی شورای شهر گزارش می دهد
رییس شورای اسلامی شهر کرمان گفت: این مصوبه در حقیقت یک تفاهم نامه بین شهرداری به عنوان مالک این بنا و خانه هنرمندان است که اولا تر از هر نهادی است برای اداره و استفاده بهینه از ساختمان خانه شهر. البته بعد از اینکه در چند ماه آینده شورا این ساختمان را ترک کرد و بازسازی انجام شد، این ساختمان در اختیار خانه هنرمندان برای انجام فعالیت های مختلف فرهنگی، هنری و با مدیریت خود اصحاب فرهنگ و هنر قرار می گیرد.
گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار :

جلسه علنی شورای اسلامی شهر کرمان در حالی آغاز شد که این بار یک مهمان ناخوانده داشت، اعضای خانه هنرمندان شهر کرمان امروز به صحن علنی آمدند تا شاهد به تصویب رسیدن مصوبه واگذاری ساختمان خانه شهر به خانه هنرمندان باشند تا مدیریت و بهره برداری را طبق قانون و ضوابط بتوانند انجام دهند. که البته با مخالفت صریح حسین چناریان، علی اکبر مشرفی و محمد جواد کامیاب مواجه شدند.

به گزارش گفتارنو، نایب رییس شورای اسلامی شهر مصوبه "تفاهم نامه شهرداری با خانه هنرمندان برای واگذاری خانه شهر به خانه هنرمندان" را به صحن آورده بود تا به رأی گذاشته شود، که با واکنش های متفاوتی مواجه شد.

علی بهرامی در ابتدا ضمن یادآوری اینکه خانه شهر کرمان ثبت ملی شده است،گفت: موضوع مهم این است که ادامه حیات خانه شهر کرمان چگونه و به دستان چه قشری اداره شود.

بهرامی افزود: در بحث خانه شهر حساسیت های زیادی وجود داشت که دیدگاه همه اعضاء شورا و نیز پیشنهاد خود شهرداری و معاونت امور فرهنگی شهرداری این بود که یک مدیریت فرهنگی، هنری باید بر خانه شهر حاکم باشد. 

اما این مصوبه انتقاد صریح دو عضو شورای شهر را به دنبال داشت، رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر، در واکنش به این مصوبه صراحتا اعلام کرد: دلیل این شتابزدگی را نمی دانم! من به عنوان عضو کمیسیون فرهنگی شورا از این مصوبه اطلاعی نداشتم.

 محمد جواد کامیاب،رییس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر، نیز اعلام کرد: من هم نیم ساعت پیش از این مصوبه مطلع شدم و حتی شهردار هم از این مصوبه ابراز بی اطلاعی کرده است.

علی بهرامی در واکنش به اظهارات کامیاب که گفت شتابزده عمل نکنیم با لحنی توهین آمیز اظهار داشت: من هم اگر تصمیم داشتم تا هشتاد سالگی در پست و مدیریت بمانم، عجله ای نمی کردم! 

رییس شورای اسلامی شهر کرمان در واکنش به این اظهارات، گفت: این مصوبه در حقیقت یک تفاهم نامه بین شهرداری به عنوان مالک این بنا و خانه هنرمندان است که اولا تر از هر نهادی است برای اداره و استفاده بهینه از ساختمان خانه شهر.

محمد فرشاد خاطرنشان کرد: البته بعد از اینکه در چند ماه آینده شورا این ساختمان را ترک کرد و بازسازی انجام شد، این ساختمان در اختیار خانه هنرمندان برای انجام فعالیت های مختلف فرهنگی، هنری و با مدیریت خود اصحاب فرهنگ و هنر قرار می گیرد.

او همچنین تاکید کرد:  این موضوع رافع مسئولیت های حقوقی و مصلحت اندیشی شهر و نیز بحث فرهنگ جامعه و کار کارشناسی که بر عهده شهرداری است نمی شود. در حقیقت رویکرد این مصوبه این است که اداره خانه شهر به دست اهل آن بیفتد.

چناریان مخالفت خود را با بیان این جمله که آوردن این مصوبه به صحن شورا شناب زده بود ابراز داشت و در ادامه گفت: یک هفته است که ما این موضوع را در شورا می شنویم، البته که ما با کلیت مصوبه مخالفتی نداریم اما از یک سو هنوز مشخص نیست چند ماه طول بکشد تا شورا این ساختمان را تخلیه کند و از سوی دیگر طرح مرمت و بازسازی خانه شهر هم مطرح است،بیایید شتابزده عمل نکنیم تا شائبه ای ایجاد نشود.

او همچنین اظهار داشت: ساختمان خانه شهر، یکی از سرمایه های شهرداری است و ما شاهدیم که شهرداری به دلیل فقدان مکان مناسب برای انجام برنامه های خود به شدت دچار مشکل است.

چناریان تصریح کرد: شهردای و معاونت اجتماعی شهرداری اگر به این نتیجه رسیدند که به این ساختمان نیاز ندارند و می خواهتد به بخش خصوصی واگذار کنند، ما نیز موافقیم که به دوستان خانه هنرمندان واگذار شود.اما اگر شهرداری بخواهد قبل از اینکه نیاز خود را برطرف کند آنرا به بخش خصوصی واگذار کند منطقی نیست. 

کامیاب در ادامه صحبت های چناریان اعلام کرد: ما هم همین نیم ساعت پیش از این مصوبه تفاهم نامه مطلع شدیم.

علی بهرامی در واکنش به کامیاب گفت: معاونت اجتماعی شهرداری این موضوع را زمستان سال قبل مطرح کرد و پیشنهاد خودشان بود اما به تعطیلات نوروز خوردیم.

چناریان در پاسخ گفت: اما شهردار هم از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرده است.

نایب ریس شورای اسلامی در واکنش به این اظهارات بیان کرد: در بخش خصوصی نباید تنگ نظری شود، نهاد های دولتی و شبه دولتی می خواهند خودشان همه چیز را اداره کنند با این رویه هیچ زمان در ایران خصوصی سازی شکل نمی گیرد.

بهرامی تصریح کرد: ما میخواهیم همه چیز را خودمان اداره کنیم اما نمی توانیم چون تخصصش را نداریم.چرا این موضوع را به تاخیر می اندازید کجای این موضوع ابهام دارد؟

چناریان در پاسخ گفت: هیچ جای این مصوبه ابهامی ندارد، ما فقط می گوییم شتابزده عمل نکنید. 

کامیاب نیز با لحن شوخی بیان داشت: چرا وقتی که هنوز نه به دار است و نه بار اینجا را میخواهید عروس کنید! بگذارید ابتدا تخلیه شود تا ما بعد از آن بتوانیم از اعتبارات شهرداری و حتی میراث فرهنگی برای بازسازی استفاده کنیم.

او همچنین تاکید کرد: ما نباید مدیریت خانه شهر را واگذار کنیم بلکه باید بهره برداری از خانه شهر را واگذار کنیم.

کامیاب با بیان اینکه ما نباید دست شهرداری را کامل کوتاه کنیم، اظهار داشت: چرا که این جزو شرح وظایف شهرداری است که کارهای فرهنگی انجام دهد و بهره برداری را به دوستانی که مورد تایید وزارت ارشاد نیز هستند قرار دهند. 

او در پایان تاکید کرد: اگر ما خانه شهر را بازسازی کردیم و روی دستمان ماند آن وقت آن را به خانه هنرمندان واگذار میکنیم اما شتابزده عمل نکنید. 

شهردار کرمان نیز که از این مقوبه ابراز بی اطلاعی کرده بود، گفت: یک موضوعی وجود دارد که خانه هنرمندان و معاونت اجتماعی شهرداری از آن بی اطلاع هستند، آن هم این است که قرار است میدان شورا به پارک شورا تبدیل شود و در کاربری که برای پارک شورا تعریف شده است خانه شهر به عنوان یک رکن قرار است نقش فرهنگیهنری خود را حفظ کند.

سید مهران عالم زاده تصریح کرد: مشاور پروژه در حال کار روی این موضوع است. لذا قبل از هرگونه تصمیم اجازه دهید طرح مشاور به نتیجه برسد، ممکن است درحوزه عملکردی که برای میدان تعبیه می شود یک فعالیت هایی برای خانه شهر تدوین شود که هم راستا با فعالیت های خانه هنرمندان نباشد. 

عالم زاده با بیان اینکه به نظر می رسد خانه هنرمندان طرحی را پیشنهاد و اعضا شورا نیز پذیرفتند، گفت: شورای اسلامی شهر کرمان نهاد بالادستی شهرداری است و هر چه دستور بفرماید ما اجرا می کنیم، اما اجازه دهید طبق روال کار کارشناسی این موضوع بررسی شود.

علی بهرامی در واکنش به اظهارات شهردار نیز گفت: این ساختمان ثبت ملی شده است و هیچ کس حتی مشاور پروژه نمیتواند یک خشت از آن را تغییر دهد و یا تغییر کاربری دهد چون کاربری خانه شهر کار فرهنگی است.

رییس شورای اسلامی شهر نیز خطاب به شهردار و دیگر حاضران در صحن شورا بار دیگر عنوان کرد: من به نمایندگی از همه اعضا شورا اعلام میکنم که اولا تر از خانه هنرمندان برای مدیریت خانه شهر وجود ندارد اما نیاز است که کار مرمت و بازسازی و طرح میدان شورا توسط شهرداری کارشناشی شود .

در ادامه نشست شورا و اعضا خانه هنرمندان، مدیر عامل خانه هنرمندان به نمایندگی از اصحاب فرهنگ ابراز داشت: به دلیل سلطه نهادهای حاکمیتی و اجرایی که در تمام ارکان اداری وجود دارد ما حضور مشارکت جوی آحاد مردم را نداریم.

عبالرضا قراری خاطر نشان کرد: یک نهادی پای کار است و مطالعات نسبی داشته است شما با تصویب کلی مطالعات این موضوع را در حوزه اجرای تسریع می کنید ضمن اینکه هیچ قانون اجرایی را نیز نقض نمی کنید.

او همچنین اظهار داشت: واقعیت جذب سرمایه برای بازسازی خانه شهر دو رکن دارد،یا اینکه در اختیار نهاد های اقتصادی و شبه اقتصادی قرار می گیرد که در کرمان هیچگونه هویت فرهنگی ندارند. یا اینکه میراث فرهنگی کمک می کند که البته اعلام کرده است تا پنج سال ،سالی دویست میلیون تومان کمک می کند که این کافی نیست.

قراری تاکید کرد: اما وقتی حوزه اجتماعی حرکت کند با مشارکت اجتماعی می توانیم سرمایه عظیم تری را جذب کنیم.

قراری همچنین به سرنوشت کتابخانه ملی و فرهنگسرای کوثر اشاره کرد و گفت: سرنوشت کتابخانه ملی نشان داد وقتی در اختیار نهاد های اقتصادی قرار می گیرد به انبار اسقاط این نهادها تبدیل می شود.

او افزود: شانزده سال فرهنگسرای کوثر انبار لوله های آب و فاضلاب بود و وقتی به کمک آقای مرعشی و جمعی دیگر این فرهنگسرا از انبار لوله های آب و فاضلاب تخلیه شد، امروز شاهدیم که به مردم شهر خدمات فرهنگی ارائه می دهد. 

در پایان این نشست پر تنش رییس شورای شهر کرمان اعلام کرد: ما می خواهیم موضوعی به این مهمی به تصویب کل اعضا برسد لذا امروز مصوبه ای در این خصوص نخواهیم داشت و مقرر می شود ظرف یکماه آینده کارگروهی از نمایندگان خانه هنرمندان، نمایندگان شهرداری و نیز کمیسون فرهنگی شورای اسلامی تشکیل شود تا این موضوع بررسی و یک پیشنهاد جامع برای تصویب ارائه دهند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

رتبه 22افتضاح نیست چرا که بالاترین رضایتمندی ۷۸.۷۵ بوده و استان کرمان ۶۸.۱۸

صد در صد کودکان کار و خیابانی، افاغنه اند/ خانواده‌های اتباع خارجه تعهد دادند/ فدایی: هر دستگاهی که وظیفه اش را انجام نداده با ذکر مصداق معرفی شود

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

مرکز درمان اعتیاد در ریگان ایجاد شد/ آسیب های اجتماعی را کاهش دادیم

اقدامات صورت گرفته در ساماندهی سگ‌های ولگرد راه گشا نبوده است/ ۴۰ درصد گزیدگی سگ‌ها مربوط به شهر کرمان است/ فدایی: تصمیمات اجرایی نمی‌شود و ما باید از صفر کار را انجام دهیم

مناطق خارج از محدوده شهر، به‌نوعی "ول" شده‌اند/ فعالیت دفاتر تسهیل گری موازی کاری نیست بلکه مکمل است/ دسترسی به زیرساخت‌های کالبدی شهری را در اینجا نداریم/نگاه طلبکارانه در این مناطق خیلی پررنگ و قوی دیده می‌شود/مسائل زیست‌محیطی جزء چالش‌های این منطقه هستند

نام گذاری حد فاصل خیابان چمران - فلسطین به نام سادات خوشرو

مویدی:قدر السهمی که از مردم گرفتید بازگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/ آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

مویدی: قدرالسهمی که از مردم گرفته شده است را برگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

پربازدید ها

مشرفی گلایه‌های استانداری از شهرداری را به شورا آورد/شهرداری، مجری‌های ما را تحویل نمی‌گیرد/ انتقاد مدیر کل ستاد بحران از عدم اختصاص کامل ساختمان مدیریت بحران از سوی شهرداری/متولی فضای سبز کرمان را مورد بررسی قرار دهید/ وضعیت فضای سبز در گذشته بهتر بود/۱۶ درصد آب‌های زیر زمینی سهم شهرداری است، اما درختان خشک شدند

مویدی:قدر السهمی که از مردم گرفتید بازگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/ آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

مویدی: قدرالسهمی که از مردم گرفته شده است را برگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

نام گذاری حد فاصل خیابان چمران - فلسطین به نام سادات خوشرو

مناطق خارج از محدوده شهر، به‌نوعی "ول" شده‌اند/ فعالیت دفاتر تسهیل گری موازی کاری نیست بلکه مکمل است/ دسترسی به زیرساخت‌های کالبدی شهری را در اینجا نداریم/نگاه طلبکارانه در این مناطق خیلی پررنگ و قوی دیده می‌شود/مسائل زیست‌محیطی جزء چالش‌های این منطقه هستند

اقدامات صورت گرفته در ساماندهی سگ‌های ولگرد راه گشا نبوده است/ ۴۰ درصد گزیدگی سگ‌ها مربوط به شهر کرمان است/ فدایی: تصمیمات اجرایی نمی‌شود و ما باید از صفر کار را انجام دهیم

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

مرکز درمان اعتیاد در ریگان ایجاد شد/ آسیب های اجتماعی را کاهش دادیم

صد در صد کودکان کار و خیابانی، افاغنه اند/ خانواده‌های اتباع خارجه تعهد دادند/ فدایی: هر دستگاهی که وظیفه اش را انجام نداده با ذکر مصداق معرفی شود

رتبه 22افتضاح نیست چرا که بالاترین رضایتمندی ۷۸.۷۵ بوده و استان کرمان ۶۸.۱۸

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)