کد خبر: ۳۱۱۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۲
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارش گفتارنو از هشتمین جلسه ستاد تنطیم بازار استان کرمان؛
سرپرست معاونت اقتصادی استانداری ، گفت : ایجاد صف به خاطر این است که ما کمبود داریم و تا وقتی که ما این کمبود را حل نکنیم مشکل صف حل نخواهد، حتی اگر ما 100 تن شکر هم به فروشگاه های اینترنتی اختصاص دهیم باز هم به یک ساعت نکشیده این مقدار تمام می شود .

گفتار نو/ مرضیه قاضی زاده:

موضوع صف های نمایشگاهی به هشتمین جلسه  ستاد تنظیم بازار هم کشیده شد و راهکارهایی چون عرضه کالاهای اساسی توسط فروشگاه های اینترنتی پیشنهاد و به بحث گذاشته شد.

به گزارش گفتار نو، با توجه به صحبت های صورت گرفته در این ستاد مشکل و چالش اصلی بر سر راه این پیشنهاد، چگونگی نظارت بر نحوه عرضه این فروشگاه ها و اثر بخشی آن ها بود.

اگر چه بر طبق گفته های رئیس سازمان صمت، ۱۸۰هزار میلیارد تومان از معاملات مالی در سال گذشته مربوط به فروش های اینترنتی بوده اما تا کنون در حوزه کلان کشوری برنامه و پیش بینی  برای نظارت بر این فروشگاه ها صورت نگرفته است.

مهدی حسینی نژاد، در ادامه پیشنهاد قیمت ۳ هزار و ۴۰۰ تومانی برای فروش در واحدهای اینترنتی و نظارت استانی این واحدها را ارائه داد که با مخالفت شدید اعضای کارگروه تنظیم بازار مواجه شد.

اولین منتقد این پیشنهاد، نماینده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بود. بنا به گفته حمیدرضا گلزاری با توجه به دستورالعمل صادر شده مقرر شده تا هر ماده غذایی که توسط فروشگاه اینترنتی عرضه می شود جلویش گرفته شود.

سرپرست معاونت اقتصادی  استانداری نیز که در شمار مخالفین این پیشنهاد بود، در رابطه با فروشگاه های اینترنتی، خاطر نشان کرد: درست است که در دنیا فروشگاه های اینترنتی رواج دارند ولی آن ها شرایط اقتصادی ما را نداشتند و در شرایط عادی این اتفاق افتاده است.

محمد علی دهقان به صراحت گفت : ایجاد صف به خاطر این است که ما کمبود داریم  و تا وقتی که ما این کمبود را حل نکنیم مشکل صف حل نخواهد شد، حتی اگر ما 100 تن شکر هم به فروشگاه های اینترنتی اختصاص دهیم باز هم به یک ساعت نکشیده این مقدار تمام می شود .

دهقان به نداشتن قوانین مشخص و عدم پرداخت مالیات توسط فروشگاه های اینترنتی  اشاره کرد و افزود: مسئله نظارت و سایر قوانین این فروشگاه ها باید به صورت کشوری حل شود چرا که ما اگر به صورت استانی به این مسائل ورود کنیم باید پاسخگو باشیم که چرا اجناس یارانه ای را به فروشگاه هایی اختصاص دادیم که حتی مالیات هم نمی پردازند.

او در ادامه  افزود: بهترین راه حل برای عرضه  عادلانه کالاهای اساسی در  زمانی که کمبود وجود دارد این است که  عرضه  کالاها  به روش کوپنی و یا چک کردن  کد ملی سرپرست خانوار صورت پذیرد.

رئیس اتاق اصناف کرمان نیز با بیان اینکه  قطره  چکانی در بحث شکر وجود دارد به صف های موجود در پارک مادر اشاره کرد و گفت:  عملکرد مسئولین باید به گونه ای باشد که مردم چشمشان سیر باشد و این احساس را نداشته باشند که فرضاً در بحث شکر کمبود وجود دارد .

این اظهارات او با واکنش سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان مواجه شد، دهقان خطاب به او گفت: ما در یک ماه گذشته 700 الی 800 تن شکر توزیع کردیم که بدین معناست که به ازای هر نفر 4 کیلو شکر توزیع شده است ولی با این احوال ما هنوز صف توزیع داریم.

جعفری با بیان این که مصرف خانوار در حدی نیست که بخواهند در صف بایستند ، خطاب به دهقان گفت: افرادی خارج از خانوار در صف می ایستند و شکر می گیرند  فرضاً وقتی که اصناف و قنادان کمبودی داشته باشند کارگرشان را برای دریافت شکر به این بازار می فرستند.

 اگر چه در طی این جلسه از کارگروه تنطیم بازار بارها به بحث کمبود در بحث شکر و اقلام این چنینی اشاره شد و راه کارهایی چون تمدید مهلت نمایشگاه، عرضه نمایشگاه در نقاط مختلف شهری، کوپن و چک کردن کد  ملی سرپرست خانوار به منظور ساماندهی بهتر توزیع و جلوگیری از  ایجاد صف پیشنهاد شد اما تصمیم گیری خاصی در این جلسه صورت نپذیرفت.

همچنین در این جلسه مقرر شد که  سهمیه 90 تن شکر برای کارخانجات بسته بندی شکر در نظر گرفته شود تا شکر یک کیلویی رابه صورت بسته بندی  با قیمت 4 هزار و 400 تومان به دست مصرف کننده برسانند، این در حالی است که بنا به گفته نماینده تعاونی روستایی در همین جلسه از سهمیه 3 هزار و 800 تنی شکر استان کرمان تنها 850 تن به استان آمده و 25 تن از آن در انبارهای استان مستقر شده است.

شایان ذکر است که مدیر کل تعزیرات حکومتی استان کرمان که منتقد اصلی اختصاص سهمیه شکر به واحدهای  بسته بندی بود در این جلسه از  کارگروه  تنظیم بازار  حضور نداشت.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

رتبه 22افتضاح نیست چرا که بالاترین رضایتمندی ۷۸.۷۵ بوده و استان کرمان ۶۸.۱۸

صد در صد کودکان کار و خیابانی، افاغنه اند/ خانواده‌های اتباع خارجه تعهد دادند/ فدایی: هر دستگاهی که وظیفه اش را انجام نداده با ذکر مصداق معرفی شود

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

مرکز درمان اعتیاد در ریگان ایجاد شد/ آسیب های اجتماعی را کاهش دادیم

اقدامات صورت گرفته در ساماندهی سگ‌های ولگرد راه گشا نبوده است/ ۴۰ درصد گزیدگی سگ‌ها مربوط به شهر کرمان است/ فدایی: تصمیمات اجرایی نمی‌شود و ما باید از صفر کار را انجام دهیم

مناطق خارج از محدوده شهر، به‌نوعی "ول" شده‌اند/ فعالیت دفاتر تسهیل گری موازی کاری نیست بلکه مکمل است/ دسترسی به زیرساخت‌های کالبدی شهری را در اینجا نداریم/نگاه طلبکارانه در این مناطق خیلی پررنگ و قوی دیده می‌شود/مسائل زیست‌محیطی جزء چالش‌های این منطقه هستند

نام گذاری حد فاصل خیابان چمران - فلسطین به نام سادات خوشرو

مویدی:قدر السهمی که از مردم گرفتید بازگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/ آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

مویدی: قدرالسهمی که از مردم گرفته شده است را برگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)