کد خبر: ۳۱۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
ارسال به دوستان
ذخیره
در هشتمین جلسه ستاد تنظیم بازار استان کرمان مطرح شد:
سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان در خصوص دخالت دولت و حتی ستاد تنطیم بازار بر قیمت ها بود. محمد علی دهقان در این رابطه افزود: هر چیزی که روی روال خودش باشد و بازار تعیین کند بهتر است تا اینکه ما بخواهیم دخالت کنیم،همان طور که در بحث شکر ما قیمت 3هزار و 500 تومانی را تعیین کردیم ولی در بازار چیز دیگری اتفاق افتاد.

گفتار نو/ گروه اقتصاد:

در ششمین جلسه ستاد تنظیم بازار  مقرر شد تا به منظور رفاه مردم کرمان، قیمت دو خرمای مضافتی کرمان و کیکاب بوشهر مورد بررسی و در نهایت جهت عرضه مستقیم در پارک مادر ارائه شود.

به گزارش گفتارنو، بنا به گفته سرپرست معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت در  هشتمین کارگروه تنطیم بازار، قیمت خرمای کیکاب بوشهر بین 18 تا 10 هزار تومان و قیمت خرمای مضافتی بم 28هزار تومان است.

اگر چه محمد رضا خواجویی عرضه خرمای بوشهر را با توجه به قیمت پایین تر آن پیشنهاد می دهد،  اما خود نیز بر این نکته تاکید می کند که ذائقه مردم کرمان با خرمای بم جورتر است و خرمای مضافتی را طلب می کند.

در ادامه  این جلسه قیمت های انواع خرما و نحوه خرید به بحث گذاشته شد، اما نکته حائز اهمیت در این جلسه صحبت های سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان در خصوص دخالت دولت و حتی ستاد تنطیم بازار بر قیمت ها بود. محمد علی دهقان در این رابطه افزود: هر چیزی که روی روال خودش باشد و بازار تعیین کند بهتر است تا اینکه ما بخواهیم دخالت کنیم،همان طور که در بحث شکر ما قیمت  3هزار و 500 تومانی را تعیین کردیم  ولی در بازار چیز دیگری اتفاق افتاد.

دهقان در ادامه به وجود 25 هزار تن خرما در انبارهای بم، نرماشیر و ریگان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تا یک ماه دیگر خرمای امسال نیز آماده برداشت می شود، اگر ما هیچ دخالتی در این بازار نکنیم به احتمال 90 درصد قیمت خرما کاهش پیدا می کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این جلسه به فروش هزار تن خرمای بم به استان تهران با قیمت 23 هزار تومان اشاره کرد و گفت: استان تهران بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص می دهد و قطعا نتیجه این کاهش قیمت در بازار هویدا خواهد شد.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان در ادامه به تصحیح صحبت های حسینی نژاد پرداخت و گفت: این که هزار تن خرما برای ده میلیون جمعیت عرضه شود تاثیری بر قیمت نخواهد داشت بلکه آن چه که در بازار تاثیر گذار خواهد بود افزایش عرضه خرما طی چند روز آینده است،  چرا که خرمای امسال 4 برابر ذخیره موجود در انبارها  است.

 دهقان در ادامه به قیمت 8 هزار تومانی خرمای مضافتی بم در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قیمت خرما کاذب است چرا که قیمت خرما در حال حاضر حتی بیش از افزایش 2.5 برابری قیمت دلار افزایش داشته است.

او با تاکید بر این موضوع که خرما یک محصول و یا کالای اساسی نیست، گفت: بهتر است تا ما به این بازار ورود پیدا نکنیم و اجازه دهیم تا بازار کار خودش را بکند.

در این جلسه در خصوص خبر مربوط به ممنوعیت صادرات خرما نیز  توضیحاتی ارائه شد ؛بنابر اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، صادرات به هیچ عنوان ممنوع نشده است و طی تلاش هایی که صورت گرفت، مقرر  شد تا صادرات به قوت خود باقی باشد تا جنوب کرمان دچار چالش نشود.

دیگر نکته حائز اهمیت در این جلسه ، اظهارات مدیر کل تعاونی روستایی مبنی بر عدم هماهنگی مسئولین در بحث قیمت خرما بود. بنا بر گفته های رضا محمد حسینی  مسئولین استانی  نظرات متفاوتی در خصوص قیمت خرما دارند، برخی معتقد بر افزایش قیمت و برخی دیگر بر کاهش قیمت تاکید دارند و همین امر موجب سردرگرمی برخی از افراد شده است.

دهقان در واکنش به اظهارات محمد حسینی، گفت: ما نمی توانیم به کشاورز اجبار کنیم که وقتی قیمت 28 هزار تومان است خرما  را به قیمت کمتر از 20 هزار تومان به ما بفروشد.

او در ادامه خاطر نشان کرد: برای تعادل بخشی بازار خرما بهتر بود تا تعاون روستایی با پیش بینی درست ، خرما را قبل از این گرانی ها خریداری و با نگه داری در انبار و عرضه به هنگام آن،  زمینه تعادل بخشی بازار را فراهم می آورد.  

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

لطیف کار؛ تجلی عینی شرافت اخلاقی

چرا شورای اصلاح‌طلبان کرمان با خروج همفکران خود از شورای شهر مخالف است؟

31 مجتمع در حال بهره برداری ، 49 مجتمع در حال استعلام و 34 مجتمع در حال ساخت است/ واحدهای رفاهی که در مسیر رودخانه قرار دارند،  بدون مجوز ساخته شدند و زیر نظر ما نیستند

دهقان: ۳ هزار تن شکر در طی ۲ هفته به استان می‌آید و توزیع می‌شود/ حسینی نژاد: نگویید ۳ هزار تن شکر به استان می‌آید بلکه بگویید از سه هزار تن شکر وعده داده شده تنها هزار تن به استان آمده است/ در حال حاضر از ۲۰ فروشگاه کرمان، ۱۸ فروشگاه شکر ندارند/ ما نتوانستیم نیاز شکر استان را تأمین کنیم

مشکل فرم مدارس در سنوات قبل، پایین بودن کیفیت پارچه بود/ بسیاری از عفونت‌های دختران به دلیل کیفیت لباس است/در سنوات قبل هیچ کاهش قیمتی در فرم مدارس اتفاق نیفتاده است

جناب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی! این سطح از عدالت شایسته تقدیر است

دلمان برای مذاکره صادراتی قرص نیست/با تغییر مکرر قوانین، فرصت برنامه ریزی و تصمیم گیری از بنگاه‌های تولیدی گرفته شده است/ تغییر مکرر و بی ثباتی در قوانین دغدغه‌ی اصلی فعالین اقتصادی است

شهربابک به معلم مرد نیاز دارد

مس شهربابک قهرمان مسابقات فوتبال امید‌های استان کرمان شد

۴۲۰۰ مسکن مهر ساخته نشده در کرمان وجود دارد/ ۱۸۰۰ مسکن مهر پرونده قضایی دارند/ مسکن و شهرسازی به برخی از تعهدات خود عمل نکرد/ پرداخت جریمه دیرکرد و یا سود مشارکت به بانک انرژی سازنده را می‌گیرد/بانک جریمه‌هایی که ناشی از قصور سازنده نبوده است را ببخشد

پربازدید ها

دلمان برای مذاکره صادراتی قرص نیست/با تغییر مکرر قوانین، فرصت برنامه ریزی و تصمیم گیری از بنگاه‌های تولیدی گرفته شده است/ تغییر مکرر و بی ثباتی در قوانین دغدغه‌ی اصلی فعالین اقتصادی است

دهقان: ۳ هزار تن شکر در طی ۲ هفته به استان می‌آید و توزیع می‌شود/ حسینی نژاد: نگویید ۳ هزار تن شکر به استان می‌آید بلکه بگویید از سه هزار تن شکر وعده داده شده تنها هزار تن به استان آمده است/ در حال حاضر از ۲۰ فروشگاه کرمان، ۱۸ فروشگاه شکر ندارند/ ما نتوانستیم نیاز شکر استان را تأمین کنیم

31 مجتمع در حال بهره برداری ، 49 مجتمع در حال استعلام و 34 مجتمع در حال ساخت است/ واحدهای رفاهی که در مسیر رودخانه قرار دارند،  بدون مجوز ساخته شدند و زیر نظر ما نیستند

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

استاندار آینده کرمان باید بداند در چارچوب همین قوانین به قدرت رسیده است/ استاندار آینده به این نکته واقف باشد که قرار نیست اسطوره و قهرمان شود   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)