کد خبر: ۳۱۱۵۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۴
ارسال به دوستان
ذخیره
در هشتمین جلسه ستاد تنظیم بازار استان کرمان مطرح شد:
سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان در خصوص دخالت دولت و حتی ستاد تنطیم بازار بر قیمت ها بود. محمد علی دهقان در این رابطه افزود: هر چیزی که روی روال خودش باشد و بازار تعیین کند بهتر است تا اینکه ما بخواهیم دخالت کنیم،همان طور که در بحث شکر ما قیمت 3هزار و 500 تومانی را تعیین کردیم ولی در بازار چیز دیگری اتفاق افتاد.

گفتار نو/ گروه اقتصاد:

در ششمین جلسه ستاد تنظیم بازار  مقرر شد تا به منظور رفاه مردم کرمان، قیمت دو خرمای مضافتی کرمان و کیکاب بوشهر مورد بررسی و در نهایت جهت عرضه مستقیم در پارک مادر ارائه شود.

به گزارش گفتارنو، بنا به گفته سرپرست معاونت امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت در  هشتمین کارگروه تنطیم بازار، قیمت خرمای کیکاب بوشهر بین 18 تا 10 هزار تومان و قیمت خرمای مضافتی بم 28هزار تومان است.

اگر چه محمد رضا خواجویی عرضه خرمای بوشهر را با توجه به قیمت پایین تر آن پیشنهاد می دهد،  اما خود نیز بر این نکته تاکید می کند که ذائقه مردم کرمان با خرمای بم جورتر است و خرمای مضافتی را طلب می کند.

در ادامه  این جلسه قیمت های انواع خرما و نحوه خرید به بحث گذاشته شد، اما نکته حائز اهمیت در این جلسه صحبت های سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان در خصوص دخالت دولت و حتی ستاد تنطیم بازار بر قیمت ها بود. محمد علی دهقان در این رابطه افزود: هر چیزی که روی روال خودش باشد و بازار تعیین کند بهتر است تا اینکه ما بخواهیم دخالت کنیم،همان طور که در بحث شکر ما قیمت  3هزار و 500 تومانی را تعیین کردیم  ولی در بازار چیز دیگری اتفاق افتاد.

دهقان در ادامه به وجود 25 هزار تن خرما در انبارهای بم، نرماشیر و ریگان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تا یک ماه دیگر خرمای امسال نیز آماده برداشت می شود، اگر ما هیچ دخالتی در این بازار نکنیم به احتمال 90 درصد قیمت خرما کاهش پیدا می کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این جلسه به فروش هزار تن خرمای بم به استان تهران با قیمت 23 هزار تومان اشاره کرد و گفت: استان تهران بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص می دهد و قطعا نتیجه این کاهش قیمت در بازار هویدا خواهد شد.

سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان در ادامه به تصحیح صحبت های حسینی نژاد پرداخت و گفت: این که هزار تن خرما برای ده میلیون جمعیت عرضه شود تاثیری بر قیمت نخواهد داشت بلکه آن چه که در بازار تاثیر گذار خواهد بود افزایش عرضه خرما طی چند روز آینده است،  چرا که خرمای امسال 4 برابر ذخیره موجود در انبارها  است.

 دهقان در ادامه به قیمت 8 هزار تومانی خرمای مضافتی بم در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حال حاضر قیمت خرما کاذب است چرا که قیمت خرما در حال حاضر حتی بیش از افزایش 2.5 برابری قیمت دلار افزایش داشته است.

او با تاکید بر این موضوع که خرما یک محصول و یا کالای اساسی نیست، گفت: بهتر است تا ما به این بازار ورود پیدا نکنیم و اجازه دهیم تا بازار کار خودش را بکند.

در این جلسه در خصوص خبر مربوط به ممنوعیت صادرات خرما نیز  توضیحاتی ارائه شد ؛بنابر اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، صادرات به هیچ عنوان ممنوع نشده است و طی تلاش هایی که صورت گرفت، مقرر  شد تا صادرات به قوت خود باقی باشد تا جنوب کرمان دچار چالش نشود.

دیگر نکته حائز اهمیت در این جلسه ، اظهارات مدیر کل تعاونی روستایی مبنی بر عدم هماهنگی مسئولین در بحث قیمت خرما بود. بنا بر گفته های رضا محمد حسینی  مسئولین استانی  نظرات متفاوتی در خصوص قیمت خرما دارند، برخی معتقد بر افزایش قیمت و برخی دیگر بر کاهش قیمت تاکید دارند و همین امر موجب سردرگرمی برخی از افراد شده است.

دهقان در واکنش به اظهارات محمد حسینی، گفت: ما نمی توانیم به کشاورز اجبار کنیم که وقتی قیمت 28 هزار تومان است خرما  را به قیمت کمتر از 20 هزار تومان به ما بفروشد.

او در ادامه خاطر نشان کرد: برای تعادل بخشی بازار خرما بهتر بود تا تعاون روستایی با پیش بینی درست ، خرما را قبل از این گرانی ها خریداری و با نگه داری در انبار و عرضه به هنگام آن،  زمینه تعادل بخشی بازار را فراهم می آورد.  

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

رتبه 22افتضاح نیست چرا که بالاترین رضایتمندی ۷۸.۷۵ بوده و استان کرمان ۶۸.۱۸

صد در صد کودکان کار و خیابانی، افاغنه اند/ خانواده‌های اتباع خارجه تعهد دادند/ فدایی: هر دستگاهی که وظیفه اش را انجام نداده با ذکر مصداق معرفی شود

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

مرکز درمان اعتیاد در ریگان ایجاد شد/ آسیب های اجتماعی را کاهش دادیم

اقدامات صورت گرفته در ساماندهی سگ‌های ولگرد راه گشا نبوده است/ ۴۰ درصد گزیدگی سگ‌ها مربوط به شهر کرمان است/ فدایی: تصمیمات اجرایی نمی‌شود و ما باید از صفر کار را انجام دهیم

مناطق خارج از محدوده شهر، به‌نوعی "ول" شده‌اند/ فعالیت دفاتر تسهیل گری موازی کاری نیست بلکه مکمل است/ دسترسی به زیرساخت‌های کالبدی شهری را در اینجا نداریم/نگاه طلبکارانه در این مناطق خیلی پررنگ و قوی دیده می‌شود/مسائل زیست‌محیطی جزء چالش‌های این منطقه هستند

نام گذاری حد فاصل خیابان چمران - فلسطین به نام سادات خوشرو

مویدی:قدر السهمی که از مردم گرفتید بازگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/ آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

مویدی: قدرالسهمی که از مردم گرفته شده است را برگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)