کد خبر: ۳۱۱۸۲
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
ارسال به دوستان
ذخیره
در شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی مطرح شد:
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان کرمان، با تاکید بر این نکته که سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی برای بخش خصوصی توجیه پذیر نیست، گفت: در حال حاضر، دولت تنها خریدار برق است و به همین دلیل هم با هر نرخی که می‌خواهد، برق را خریداری می‌کند.
حسن پور: شما واقغیت را نمی‌گویید / طبیب زاده: مشکل انرژی خورشیدی مربوط به بخش خصوصی نیست/ سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی برای بخش خصوصی توجیه پذیر نیست/ نیرو محرکه احداث نیروگاه‌های خورشیدی، تعدیل قیمت است
 
گفتار نو/ گروه اقتصاد:

در چهل و دومین جلسه از شورای گفت و گوی استانی دولت و بخش خصوصی بار دیگر به موضوعات توزیع نیروی برق پرداخته شد.

 شایان ذکر است که با توجه به وضعیت کمبود تولید برق به دلیل کمبود آب، در جلسه پیشین شورای معادن در ۴ بهمن ماه سال گذشته مقرر شده بود تا ظرف ۱۰ روز آینده برنامه‌ای برای افزایش تولید برق از طریق نیروگاه خورشیدی، فسیلی و یا بادی در نظر گرفته شود.

به گزارش گفتارنو، رئیس اتاق کرمان در این جلسه به ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت تولید برق در استان پرداخت و پیشنهاد داد تا به منظور جلوگیری از خاموشی ها، توزیع خاموشی برق در تابستان صورت پذیرد.

توضیحات مهدی طبیب زاده در ادامه توسط نماینده سیرجان و بردسیر قطع شد. شهباز حسن پور با بیان این جمله که شما واقعیت را نمی‌گویید، خطاب به طبیب زاده گفت: ما ۱۰۰ پروانه انرژی خورشیدی برای واحد‌های کوچک داده ایم، اما به هیچ کدام حتی یک ریال هم وام داده نشده است.

حسن پور افزود: در حال حاضر مردم با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند و حتی زمین‌های بایر کشاورزی هم در بحث جایگزینی انرژی مطرح شده اند با چالش تغییر روند کاربری مواجه می‌شوند.

او در ادامه بار دیگر طبیب زاده را خطاب صحبت هایش  قرار داد و گفت: در بحث انرژی خورشیدی علی رغم ظرفیت بالای استان ما تنها ۵ درصد از توان و ظرفیت خود را استفاده کردیم.

این اظهارات حسن پور با واکنش رئیس اتاق بازرگانی همراه شد، طبیب زاده با بیان این جمله که خوب شد این موضوع را باز کردید، در پاسخ به اظهارات این نماینده مجلس گفت: مشکل انرژی خورشیدی مربوط به بخش خصوصی نیست بلکه مربوط به افزایش هزینه هاست.

طبیب زاده در این خصوص تشریح کرد: در گذشته برای تولید ۵ کیلو وات انرژی خورشیدی هزینه ۲۵ میلیون تومان نیاز بود، اما در حال حاضر این مبلغ به ۵۵ میلیون تومان افزایش داشته و مبلغ خرید برق کماکان بدون تغییر مانده است.

او در ادامه با تاکید بر این نکته که سرمایه گذاری در انرژی خورشیدی برای بخش خصوصی توجیه پذیر نیست، گفت: در حال حاضر نه نیروگاه بادی و نه  نیروگاه خورشیدی و فسیلی توجیه اقتصادی ندارد و همه نیروگاه‌های بخش خصوصی  دچار زیان شده اند.  

رئیس اتاق بازرگانی کرمان خطاب به نمایندگان مجلس حاضر در این جلسه از شورای معادن گفت: تا زمانی که اصلاح تعرفه برق صورت نگیرد، هیچ اتفاقی در این عرصه صورت نخواهد پذیرفت.

علی رغم اظهارات طبیب زاده مبنی بر به صرفه نبودن فعالیت در حوزه‌های انرژی خورشیدی، محمد مهدی زاهدی و شهباز حسن پور باری دیگر بر عدم اجرای قانون افزایش واحد‌های فعال در انرژی خورشیدی تاکید کردند و با ارائه مثال‌های موردی در برخی از شهرستان‌ها سعی در نقض اظهارات طبیب زاده داشتند.

همچنین این نمایندگان مجلس به ضعف در سیستم اداری استان تاکید داشتند و آن را عامل وقفه افتادن در دستورالعمل دولت مبنی بر تولید برق از طریق انرژی خورشیدی دانستند. شهباز حسن پور در این رابطه اظهار داشت: برای ایجاد یک نیروگاه، هفت خان دولت باید طی شود و همین ناهماهنگی در سیستم‌های اداری موجب این امر شده تا از ظرفیت ۱۰۰درصدی استان کرمان تنها ۵ درصد محقق شود.

رئیس اتاق بازرگانی کرمان در واکنش به اظهارات این نمایندگان مجلس باری دیگر بر عدم توجیه اقتصادی طرح‌های انرژی خورشیدی تاکید کرد و گفت: مقرر بود تا کمیته امداد زمینه‌ای برای ایجاد ۲هزار واحد کوچک انرژی خورشیدی فراهم کند که در این زمینه با توجه به هزینه ۲۵ میلیون تومانی سابق، ۲۰ میلیون تومان از طریق تسهیلات ۴ درصد و ۵ میلیون هم از طریق اعتبارات کمیته امداد محقق میشد، اما هم اکنون تنها ۵۲۹ واحد در این زمینه ایجاد شده که آن‌ها هم مربوط به زمان گذشته هستند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان کرمان در ادامه باری دیگر  نماینده سیرجان و بردسیر را خطاب صحبت هایش قرار داد و گفت: آقای حسن پور کلید این کار به دست شماست، چرا که نیرو محرکه احداث نیروگاه‌های خورشیدی تعدیل قیمت است.

طبیب زاده افزود: در حال حاضر، دولت تنها خریدار برق است و به همین دلیل هم با هر نرخی که می‌خواهد، برق را خریداری می‌کند.

بابک اسماعیلی نیز که به عنوان یکی از فعالین مطرح بخش خصوصی در اتاق بازرگانی است در ادامه صحبت‌های طبیب زاده سایر بحث‌های مطرح شده در این جلسه را حاشیه‌ای دانست و با تاکید بر این نکته که بخش خصوصی بر پایه سود کار می‌کند، گفت: مشکل فعلی این عرصه عدم توجیه اقتصادی است 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

رتبه 22افتضاح نیست چرا که بالاترین رضایتمندی ۷۸.۷۵ بوده و استان کرمان ۶۸.۱۸

صد در صد کودکان کار و خیابانی، افاغنه اند/ خانواده‌های اتباع خارجه تعهد دادند/ فدایی: هر دستگاهی که وظیفه اش را انجام نداده با ذکر مصداق معرفی شود

فدایی:چرا باید تمرکز صرفا در یک نهاد باشد؟/ صادق زاده: وقتی که دبیر از یک سازمان دیگر انتخاب می‌شود، فراخوان و به تصویب رساندن مصوبات کار سختی است

مرکز درمان اعتیاد در ریگان ایجاد شد/ آسیب های اجتماعی را کاهش دادیم

اقدامات صورت گرفته در ساماندهی سگ‌های ولگرد راه گشا نبوده است/ ۴۰ درصد گزیدگی سگ‌ها مربوط به شهر کرمان است/ فدایی: تصمیمات اجرایی نمی‌شود و ما باید از صفر کار را انجام دهیم

مناطق خارج از محدوده شهر، به‌نوعی "ول" شده‌اند/ فعالیت دفاتر تسهیل گری موازی کاری نیست بلکه مکمل است/ دسترسی به زیرساخت‌های کالبدی شهری را در اینجا نداریم/نگاه طلبکارانه در این مناطق خیلی پررنگ و قوی دیده می‌شود/مسائل زیست‌محیطی جزء چالش‌های این منطقه هستند

نام گذاری حد فاصل خیابان چمران - فلسطین به نام سادات خوشرو

مویدی:قدر السهمی که از مردم گرفتید بازگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/ آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

مویدی: قدرالسهمی که از مردم گرفته شده است را برگردانید/خدادادی: خلاف قانون عمل نمی کنیم/آموزش و پرورش، سهمش از زمین الغدیر را نمی خواهد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۰ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)