کد خبر: ۳۱۲۶۷
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۴
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان کرمان در گفت وگو با گفتارنو مطرح کرد:
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان کرمان در خصوص اثرات ممنوعیت صادرات بر بنگاه‌های تولیدی گفت: تا به حال وقتی ما محیط کسب و کار را پایش می‌کردیم دغدغه‌های اصلی ۷۵ درصد از فعالان اقتصادی بیمه، بانک و مالیات بود، اما این روز‌ها با تغییرات متناوب مقررات، فرصت برنامه ریزی و تصمیم گیری از بنگاه‌های تولیدی گرفته شده است، به طوریکه در پایش اخیر تغییر مکرر قوانین و مقررات و بی ثباتی در این قوانین از دغدغه‌های اصلی فعالین اقتصادی بوده است.
دلمان برای مذاکره صادراتی قرص نیست/با تغییر مکرر قوانین، فرصت برنامه ریزی و تصمیم گیری از بنگاه‌های تولیدی گرفته شده است/  تغییر مکرر و بی ثباتی در قوانین دغدغه‌ی اصلی فعالین اقتصادی است
گفتارنو/مرضیه قاضی زاده:
 
در چند ماه اخیر بار‌ها خبر‌هایی مبنی بر ممنوعیت صادرات محصولاتی، چون سیب زمینی، پیاز، گوجه فرنگی و خرما را شنیدیم، البته ممنوعیت صادرات تنها محدود به این موارد هم نبود؛ به طوریکه در تیرماه گذشته در طی یک ابلاغیه صادرات ۱۸ قلم کالای اساسی و ضروری کشاورزی اعم از ذرت، گندم، آرد، جو، جو دوسر، دانه‌های روغنی و... ممنوع شد.

اگر چه مسئولین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، افزایش ناگهانی قیمت ارز، کاهش تولید و تأخیر در برداشت محصولات کشاورزی، احتکار، قاچاق و سایر دلایل این چنینی را به عنوان عامل ممنوعیت صادراتی اعلام کردند و عنوان کردند که این اقدام برای تنظیم بازار و حمایت از دهک‌های پایین جامعه بوده است، اما به اعتقاد برخی از فعالین بازار این اقدام نتیجه ناتوانی طولانی‌مدت وزارت جهاد در ارائه الگوی کشت مناسب برای محصولات کشاورزی است.

این دسته از فعالین بازار معتقدند که با ادامه ممنوعیت‌های صادراتی علاوه بر از دست رفتن اعتبار تجاری ایران در عرصه بین‌الملل، شاهد از دست دادن بازار‌های صادراتی نیز خواهیم بود.

به گزارش گفتارنو،رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان کرمان در خصوص اثرات ممنوعیت صادرات بر بنگاه‌های تولیدی گفت: تا به حال وقتی ما محیط کسب و کار را پایش می‌کردیم دغدغه‌های اصلی ۷۵ درصد از فعالان اقتصادی بیمه، بانک و مالیات بود، اما این روز‌ها با تغییرات متناوب مقررات، فرصت برنامه ریزی و تصمیم گیری از بنگاه‌های تولیدی گرفته شده است، به طوریکه در پایش اخیر تغییر مکرر قوانین و مقررات و بی ثباتی در این قوانین از دغدغه‌های اصلی فعالین اقتصادی بوده است.
 
به تبعات تصمیماتشان فکر نمی کنند
 
سید مهدی طبیب زاده با بیان این که بازارسازی، بازار یابی و توسعه بازار فرآیند‌های طولانی، پر زحمت و پرهزینه‌ای هستند، گفت: یک تولید کننده ماه‌ها وقت صرف می‌کند و هزینه می‌کند و بازاری را پیدا می‌کند و سپس با مشتری قرارداد می‌بندد، اما بعد متوجه می‌شود که اعلام کردند که فلان محصول صادراتش ممنوع شده است.

طبیب زاده در ادامه با اشاره به ممنوعیت‌های صادراتی در محصولاتی، چون گوجه، سیب زمینی، خرما و پسته، بر پیامد‌های این موضوع تاکید کرد و گفت: واقعاً فکر نمی‌کنند که این موضوع چه تبعاتی خصوصاً در ایفای تعهدات به دنبال دارد؛ یعنی طرف خارجی هیچ وقت نمی‌تواند روی قول وقرار، تعهد و قرارداد با صادرکنندگان ایرانی مطمئن باشد.

او در ادامه افزود: ما در این زمینه موارد مشابه زیادی داشتیم؛ مثلا تجار افغانستانی که اخیراً به اتاق بازرگانی آمده بودند، دغدغه اصلی شان را عدم اطمینان از قرارداد هایشان با فعالین اقتصادی اعلام کردند و گفتند تا زمانی که این موضوع حل نشود نمی‌توانند روی استمرار کیفی و کمی و برنامه زمان بندی عرضه کالای ایرانی مطمئن باشند.

رئیس اتاق بازرگانی کرمان ضمن اشاره به ممنوعیت صادرات خرما اظهار داشت: تنها با اخباری که از رادیو پخش شد، برخی از گمرکات صادرات خرما را ممنوع کردند؛ آن هم برای کسانی که کالایشان در گمرک بود و مشتری‌های خارجی شان در آن سمت مرز‌ها آماده دریافت بودند.

طبیب زاده خاطر نشان کرد: این موضوع تمام معادلات اقتصادی را به هم می‌زند و به غیر از اینکه به صادرکننده ضربه می‌زند به کشور هم ضربه می‌زند؛ چرا که ریسک تجارت با کشور ایران را بسیار بالا برده است.
 
کشور از تصمیمات خلع الساعه رنج می‌برد
او در ادامه به صراحت گفت: بدون مطالعه، بدون اطلاع از انبار خرما در کشور، بدون تحلیل بازار، میزان مصرف در ماه‌های آتی و فصل خرما یک دفعه تصمیم گرفتند صادرات خرما را ممنوع کنند که خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده این موضوع حل شد، اما از این تصمیمات خلع الساعه تمام کشور رنج می‌برند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن کرمان با بیان اینکه خرما بیشترین ضرر را از ممنوعیت صادراتی دید، در خصوص راهکار‌های پیشنهادی خود گفت: اول از همه نباید صادرات محصولی را ممنوع کنند، ولی اگر هم این کار را کردند حداقل دوره زمانی را مشخص کنند تا تولید کننده بداند تا چه زمانی صادرات ممنوع است تا بتواند با خریدارنش قرارداد را مشخص کند.
 
به جای حل کردن مشکل صادرات را ممنوع می کنند
طبیب زاده در ادامه خاطر نشان کرد: این خطر برای تمام محصولات وجود دارد و صرف خرما و پیاز و ... نیست، به طوریکه هر زمان محصولی دچار مشکل شد به جای حل کردن مشکل، ممنوعیت صادرات را انتخاب می‌کنند.

با توجه به اینکه اتاق کرمان به عنوان معین اقتصادی محصولات صادراتی استان کرمان تعیین شده است، از طبیب زاده در خصوص پیامد‌های ممنوعیت صادراتی برای اتاق کرمان پرسش شد. او در پاسخ گفت: بله ما هم معین اقتصادی برای بازار یابی هستیم، ولی دلمان قرص نیست تا برای صادرات کالا‌ها مذاکره کنیم.
 
یک جای کار می‌لنگد
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن در خصوص کشور‌های کار شده برای بازار سازی و بازار یابی گفت: ما با کشور‌های روسیه، افغانستان، هند، عراق و کشور‌های آسیای میانه و قطر کار می‌کنیم، در این کشور‌ها بازار را تحلیل کردیم و نیازهایشان را گرفتیم.

او در ادامه افزود: ما حتی استراتژی‌هایی برای ورود و گسترش بازار داشتیم، ولی یک جای کار می‌لنگد و ما نمی‌دانیم که آیا می‌توانیم برای کالایی که بازار یابی کردیم صادرات داشته باشیم یا نه؛ چرا که این موضوعات یک عدم اطمینان ایجاد کرده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کاهش آسیب‌های اجتماعی با کمک اردوهای جهادی

شهرداری، ناوگان اتوبوسرانی را تقویت کند/ خرید کارت اتوبوس الزامی است

بخش دولتی برای حضور خیرین، مانع ایجاد می‌کند /۱۳ شهرستان استان از نظر فضای آموزشی زیر نرم کشوری هستند/ سهم اعتبارات آموزش و پرورش در بودجه‌های استانی پایین است

شورای شهر به ساختمان مرکزی شهرداری منتقل می شود/ ساختمان جدید شورای شهر در میدان شورا احداث خواهد شد

فضاهای شهری برای معلولین مناسب سازی شود/ در اجرای پروژه های عمرانی تسریع شود/برای شهرداری منطقه پنج نیروی جدید استخدام نکردیم/ اصلاح هندسی سه راهی شرف آباد انجام شد و به زودی اجرا می شود

مرکز پژوهش های شورای اسلامی تشکیل شد/ چناریان، خدادادی و حسن زاده به عنوان اعضای هیأت امنا انتخاب شدند/افکار ما سیاسی است اما در امور مرتبط با مردم سیاسی عمل نمی‌کنیم

هیات رئیسه شورای اصلاح طلبان استان کرمان انتخاب شدند

با شهرداری مشکل داریم

زائران اربعین برای ثبت نام فقط از سامانه سماح استفاده کنند

اختصاص ۳۵ میلیارد تومان برای مقابله با پدیده گرد وغبار کرمان

پربازدید ها

تحریم های بانکی قوی تر از تحریم های خارجی است/تعهد بانک ها در پروژه های عملیاتی خوب نیست/پیشرفت فیزیکی پروژه ها جلوتر از منابع مالی است

هیچ کدام از کشتارگاه های استان به رتبه a نرسیده است/ مدیر کشتارگاه دام و طیور: ضمانت اجرایی برای مصوبات تنظیم بازار وجود ندارد/سرپرست معاونت اقتصادی استانداری کرمان: ۹۰ درصد مصوبات تنظیم بازار عملیاتی شده است/در تمام کشورهای جهان دولت در بازار دخالت نمی کند/ مدیر کل بازرسی استانداری: تصمیمات ستاد تنظیم بازار در رابطه با مرغ اجرایی نشده است

سهمیه هر دانش آموز تنها یک دفتر است/سهمیه کاغذ استان به مدارس و دانشگاه ها اختصاص پیدا می کند/راهداری و معاونت عمرای استانداری، متولی جذب سهمیه لاستیک درون شهری و برون شهری هستند/۴۱۲ تن شکر و برنج برای محرم و صفر توزیع شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

کاهش سن مبتلایان در موج سوم انتقال ایدز / تغییر الگوی مصرف از سنتی به صنعتی عامل بروز رفتارهای پرخطر/16 نوزاد از مادر HIV مثبت سالم به دنیا آمده است   (۳ نظر)