کد خبر: ۳۱۲۷۰
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
انتقاد نایب رئیس انجمن حمایت از حیوانات از تعلل شهرداری در ساماندهی سگ‌ها؛
ساماندهی سگ‌های بلاصاحب در شهر کرمان همچنان در مرحله‌ی پاس‌کاری و نامه‌نگاری و برگزاری جلسه باقی مانده است.جمعیت سگ‌های بدون صاحب اما مدام در حال افزایش بوده و شهروندان کرمانی از این‌که در خیابان‌های حتی اصلی این شهر شاهد حضور سگ‌های گرسنه هستند شاکی‌اند. شهرداری اما گویا عجله‌ای برای ساماندهی این وضعیت ندارد.

ساماندهی سگ‌های بلاصاحب روی کاغذ!

ساماندهی سگ‌های بلاصاحب در شهر کرمان همچنان در مرحله‌ی پاس‌کاری و نامه‌نگاری و برگزاری جلسه از سوی شورای شهر، شهرداری و استانداری و حامیان حیوانات باقی مانده است.


 با پایان کشتار سگ‌ها و راه‌اندازی پناهگاه در کرمان حالی‌که قرار بود این حیوانات پس از جمع‌آوری از سطح شهر عقیم شوند؛ اکنون این پروسه به‌طور ناقص در حال اجراست آن هم در شرایطی که نه پناهگاه وضعیت مناسبی دارد و نه حامیان حیوانات توانایی تامین هزینه‌های بالای غذارسانی و درمان حیوانات آسیب‌دیده. به این وضعیت این را اضافه کنید که عقیم‌سازی سگ‌ها نیز اخیرا به‌طور کلی متوقف شده است.

جمعیت سگ‌های بدون صاحب اما مدام در حال افزایش بوده و شهروندان کرمانی از این‌که در خیابان‌های حتی اصلی این شهر شاهد حضور سگ‌های گرسنه هستند شاکی‌اند. شهرداری اما گویا عجله‌ای برای ساماندهی این وضعیت ندارد. در این‌باره، تاکنون بارها از سوی حامیان حیوانات اعتراض و انتقاداتی مطرح شده؛ نتیجه اما منجر به برگزاری جلسات مکرر و نامه‌نگاری‌های اداری شده است.


در تازه‌ترین تصمیم، شورا و شهرداری قرار بر آن می‌گذارند تا همچون دیگر واگذاری‌ها، پناهگاه و امر ساماندهی سگ‌های بلاصاحب را هم به یک شرکت خصوصی واگذار کنند. آن‌طور که علیرضا شهیدی؛ نایب رئیس انجمن حمایت از حیوانات کرمان پیش از این گفته است قرار بوده مفاد قرارداد و شروط شهرداری برای انجام این کار و در نهایت کار واگذاری پناهگاه تا اول اردیبهشت‌ماه جاری انجام شود.


اکنون و در حالی‌که اردیبهشت‌ماه تمام شده، شهیدی  می‌گوید که هنوز کاری صورت نگرفته است.


او در این‌باره گفت: «چند روز پیش جلسه‌ای در استانداری با حضور آقای نژادخالقی (مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری) برگزار شد که نمایندگانی از شهرداری، دامپزشکی، محیط زیست، فرمانداری و انجمن حامیان نیز حضور داشتند. در این جلسه نیز با پیشنهاد انجمن مبنی بر این‌که فعلا تنها راه پیشِ ‌روی شهرداری برای ساماندهی این وضعیت واگذاری پروسه به یک شرکت خصوصی است موافقت شد».
شهیدی افزود: «یک شرکت برای تحویل کار اعلام آمادگی کرده و حالا شهرداری باید شرایط پیمان را اعلام کند».


وی ادامه داد: «انجمن حامیان تاکید دارد که هرچه زودتر این شرایط اعلام و نهایی شود. از سال گذشته این اقدام کلید خورده ولی هنوز در چرخه‌ی اداری معطل مانده است آن هم در شرایطی که وضعیت پناهگاه اصلا مناسب نیست و تلاش‌های بی‌وقفه‌ی حامیان در غذارسانی به سگ‌های بدون صاحب نیز پاسخگوی نیاز نیست».


نایب رئیس انجمن حمایت از حیوانات کرمان با اشاره به قول نژادخالقی مبنی بر تعیین‌تکلیف واگذاری تا یک هفته‌ی آینده اظهار کرد: «در کنار تاخیر زیادی که در واگذاری پیش آمده، نگرانی‌هایی درباره‌ی شرایط واگذاری پناهگاه به شرکت خصوصی نیز وجود دارد». وی گفت: «از جمله نکاتی که تاکید داریم شهرداری در تهیه‌ی شروط واگذاری مورد توجه قرار دهد این است که برخلاف دیگر واگذاری‌ها، این شرکت از محل چنین کاری درآمدی ندارد و باید هزینه‌ی بالایی نیز برای ساماندهی حیوانات انجام دهد».


شهیدی اظهار کرد: «علاوه بر این، ورود شرکت خصوصی به این پروژه، نباید به‌معنای پایان کار تلقی شود؛ ساماندهی سگ‌های بلاصاحب در هیچ شرایطی بدون همراهی سازمان‌های مرتبط اعم از دامپزشکی و حتی خود شهرداری امکان‌پذیر نیست و انتظار داریم شهرداری در تدوین شروط پیمان به این مسائل توجه کند».


نایب رئیس انجمن حمایت از حیوانات کرمان افزود: «تعیین ناظر بر اجرای پروژه‌ی ساماندهی سگ‌ها هم حتما یکی از مفاد این پیمان خواهد بود اما در جلسه‌ای که اخیرا داشتیم، از سوی دامپزشکی که یکی از ناظران خواهد بود اعلام شد شرایط فعلی پناهگاه را مطابق با استانداردها نمی‌دانند و ایراداتی وجود دارد». شهیدی با بیان این‌که انجمن نیز بر استاندارد شدن پناهگاه تاکید دارد و از آن استقبال هم می‌کند، گفت: «اما اگر قرار باشد نظارت در این سطح انجام شود شهرداری باید اکنون و در مرحله‌ی واگذاری، پناهگاهی را تحویل بخش خصوصی بدهد که استانداردهای مدنظر دامپزشکی را داشته باشد. نمی‌شود مخروبه‌ای با انواع و اقسام مشکلات تحویل داد و در عوض نظارتی براساس استانداردها بر آن انجام داد».


وی با تاکید بر این‌که پس از واگذاری پروژه‌ی ساماندهی سگ‌های بلاصاحب انجمن همچنان بر فعالیت‌ها نظارت خواهد داشت، با گلایه از تاخیرهای شهرداری در این زمینه تصریح کرد: «تعجب می‌کنم چرا آقای عالم‌زاده؛ شهردار محترم به‌طور جدی به این قضیه ورود نمی‌کنند؟ خود ایشان واقف هستند که وضعیت سگ‌های بلاصاحب در شهر کرمان شرایط بحرانی دارد و ما نمی‌دانیم چرا به این بحران در حد و اندازه‌ی ابعاد آن نمی‌پردازند».


وی گفت: «قرار بود تا اول اردیبهشت‌ماه کار واگذاری تمام شود ولی ما اردیبهشت را پشت سر گذاشتیم و تازه شورای شهر نامه‌ای به شهرداری نوشته که شرایط واگذاری را اعلام کند؛ این‌که چه‌قدر طول بکشد تا این شرایط تهیه شود بماند، پس از این هم، مجدد باید این شرایط به کمیسیون مربوطه در شورای شهر ابلاغ و آنجا بررسی شود و در صورت تصویب مجدد به شهرداری برگردد تا امر واگذاری از سوی شهرداری آغاز شود».


شهیدی اظهار کرد: «وقتی شرایط پیمان نوشته شود انجمن نیز ورود کرده و نظرات خود را اعلام می‌کند و رفع ایرادات احتمالی و رسیدن به نقطه‌نظر واحد با شهرداری هم مدتی طول خواهد کشید و ما بابت این تاخیرهایی که پیش آمده و خواهد آمد نگران هستیم».


نایب رئیس انجمن حمایت از حیوانات بلاصاحب در کرمان با اشاره به دشواری‌های کار غذارسانی به سگ‌ها که با کمک‌های داوطلبانه‌ی حامیان در حال انجام است،  اظهار کرد: «عقیم‌سازی سگ‌ها مدت زیادی است که متوقف شده است».


او افزود: «فقط داریم یک‌سری کارهای روزمره را انجام می‌دهیم؛ شهرداری چنانچه از سوی مردم موردی اعلام شود، سگ‌ها را جمع‌آوری و به پناهگاه منتقل می‌کند. سپس چنانچه حیوان آسیب دیده باشد حامیان کار درمان را انجام می‌دهند. غذارسانی نیز توسط حامیان انجام می‌شود».


شهیدی با تاکید بر ورود جدی‌تر شورا و شهرداری به این مسئله اظهار کرد: «کشتار حیوانات کاملا منتفی است و شورا و شهرداری هم آن‌طور که بارها گفته‌اند قصد چنین کاری را ندارند؛ انجمن و مردم هم چنین اجازه‌ای را نخواهند داد. در چنین شرایطی انتظار ما آن است که کار را سرعت دهند تا هرچه زودتر به شکل هدفمند و مناسب‌تری ساماندهی انجام شود».

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

سینماداران موظفند بلیط سه شنبه‌ها را نیم بها کنند/نیم بها بودن بلیط هیچ ربطی به دولتی یا خصوصی بودن سینما‌ها ندارد/ اگر مدیران سینما‌ها سه شنبه را نیم بها نکنند مجبور می‌شویم فیلم به آن‌ها ندهیم/ تعداد سینما‌های کرمان کم است، جای مانور نداریم/در کرمان استقبال چندانی از سینما نمی شود

کوری در انتظار متقاضیان رنگی کردن چشم / تبلیغات بی پایه و اساس است / پیوند چشم امکان پذیر نیست/با لیزر به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ مردمک را تغییر داد

بخش کشاورزی پتانسیل خودکفا شدن را دارد

اشتغال بیش از ۶۳ درصد جمعیت جنوب استان در بخش کشاورزی/ ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در جنوب استان ضروری است

برگزاری نشست توسط احزاب در اماکن مسقف نیاز به مجوز ندارد

وزیر امور خارجه آمریکا غلط کرده گفته ایرانی ها مقصر حادثه ی نفت کش ها در عمان بودند / توان ساخت سلاح هسته ای را داریم و آمریکا نمی تواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد/ برگزاری کنسرت عملکرد نیست یک کار ضد ارزش از خداغافل کن است/ جبهه انقلابی فرهنگی به وسط میدان آید و پاسخ دهد وگرنه شکایت می کنیم/کسانی که اهل رقص هستند دنبال منافع دنیایی پست و مقام هستند نه کارهای ارزشی

طرح آموزش و پذیرش؛ رفع انحصار یا نابودی مهم‌ترین نهاد مدنی وکالت؟

کمپ ماده 16، مختص مردان است/ ما رویکرد درمانی داریم، نه رویکرد نگهدار/رفتارهای منفی به صفر و مانایی درمان به 37درصد رسیده است

پربازدید ها

کمپ ماده 16، مختص مردان است/ ما رویکرد درمانی داریم، نه رویکرد نگهدار/رفتارهای منفی به صفر و مانایی درمان به 37درصد رسیده است

طرح آموزش و پذیرش؛ رفع انحصار یا نابودی مهم‌ترین نهاد مدنی وکالت؟

کوری در انتظار متقاضیان رنگی کردن چشم / تبلیغات بی پایه و اساس است / پیوند چشم امکان پذیر نیست/با لیزر به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ مردمک را تغییر داد

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)