کد خبر: ۳۱۲۹۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو چالش مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی استان را بررسی می کند:
مسئول مجتمع های خدمات رفاهی شمال استان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان: یکی از عمده دلایل تصادفات جاده ای دسترسی ناایمن واحدهای خدمات رفاهی سطح جاده ها است، این واحدهای خدماتی باید خارج از حریم 38 متری محورهای اصلی راه  و حریم 30 متری باند تاسیسات زیربنایی قرار گیرند یعنی این مجتمع ها باید حدود 70 متر از جاده فاصله داشته باشند.

31 مجتمع در حال بهره برداری ، 49 مجتمع در حال استعلام و 34 مجتمع در حال ساخت است/ هر 147 کیلومتر یک مجتمع خدمات رفاهی بین راهی داریم/در خصوص مجتمع های در حال بهره برداری رتبه هشت کشوری را داریم

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:

ترانزیتی بودن جاده های استان و نیز درصد بالای تصادفات جاده ای به دلیل واژگونی خودرو و خواب آلودگی رانندگان؛ باعث شده است تا بیش از پیش اهمیت مجتمع های بین راهی برای استان نمایان شود. اما چالش های زیادی پیرامون ساختمان های خدمات رفاهی بین شهری وجود دارد. به طوری که برخی رسانه ها از 30 ساختمان خدمات رفاهی بین راهی سخن می گویند که پرونده قضایی دارند.

در همین راستا مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، می گوید: سنگ بنای برخی از سازه های خدمات رفاهی در  دولت‌های قبل گذاشته شده است وبرخی از این بناها در مکان‌هایی بسیار دور افتاده ایجاد شده‌اند و امکان برق و آب رسانی و ایجاد امکانات اولیه هم در آنها وجود ندارد و مقرون به صرفه نیستند.

مهدی افضلی خاطرنشان می کند: برخی از این مجتمع‌ها در مسیر رودخانه‌های فصلی احداث شده‌اند و در فصول بارندگی زیر آب می‌روند یا اینکه بخش قابل توجهی از وسایل این مجتمع‌ها نیز سرقت شده و این ساختمان‌ها عملاً غیر قابل استفاده هستند.

مسئول مجتمع های خدمات رفاهی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، اما به گفتارنو، می گوید: واحدهای رفاهی که در مسیر رودخانه قرار دارند،  بدون مجوز ساخته شدند و زیر نظر ما نیستند.

به گزارش گفتارنو،دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان نیز پیش از این از احضار تعدادی از مسئولان سابق سازمان میراث فرهنگی کشور به دادسرای کرمان به دلیل تضییع حقوق بیت‌المال خبر داده بود. 

دادخدا سالاری می گوید: در این پرونده اتهاماتی متوجه آقای (الف ر م) رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در دولت نهم است و وی نیز تحت تعقیب قضائی قرار گرفته است.

مسئول مجتمع های خدمات رفاهی شمال استان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان، اما در گفت وگو با گفتارنو گفت: بر طبق آخرین آماردر استان کرمان برای 114 مجتمع خدمات رفاهی بین راهی موافقت نامه اصولی صادر کردیم.

محسن کاظمی  افزود: از تعداد 114 مجتمع خدمات رفاهی بین راهی استان، تعداد 31 مجتمع در حال بهره برداری است، 49 مجتمع در حال استعلام و 34 مجتمع نیز در حال ساخت است.

کاظمی ضمن اشاره به اینکه در محور های پرترافیک و پر تصادف تعداد مجتمع های رفاهی بیش تر است، گفت: در حال حاضرمیانگین کل مجتمع های موجود در آزادراه ها، بزرگ راه ها و راه های اصلی و فرعی 114 مورد است اما متاسفانه  بخش خصوصی کمتر در راه های روستایی سرمایه گذاری می کند.

او در ادامه تشریح کرد: پراکنش مجتمع های در حال استعلام هر 90 کیلومتری یک مجتمع است، پراکنش مجتمع های در حال ساخت هر 130 کیلومتر یک مجتمع است و پراکنش مجتمع های در حال بهره برداری هر 147 کیلومتر یک مجتمع است.

کاظمی با اعلام اینکه در حال حاضر هر 147 کیلومتری یک مجتمع خدمات رفاهی بین راهی داریم، خاطرنشان کرد:البته این فاصله زیاد است اما احتمال می دهیم امسال نیز ده موافقت نامه اصولی نیز صادر کنیم که اگر محقق شود آمار ما به 140 مجتمع می رسد که هر 20 کیلومتری یک مجتمع خواهیم داشت.

او ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر ما رتبه هشت کشوری را در خصوص مجتمع های در حال بهره برداری داریم، گفت: اگر همه این 114 مجتمع ساخته شوند در آینده به طور میانگین در کل راه های استان هر 39 کیلومتر یک مجتمع خدمات رفاهی خواهیم داشت و این یک میانگین خوبی است.

 کاظمی در ادامه به  نقش مجتمع های خدمات رفاهی در کاهش تصادفات جاده ای اشاره کرد و گفت:  البته این نقش مجتمع های رفاهی بین راهی مشروط به این است که بر طبق اصول طرح جامع خدمات رفاهی احداث شوند و راه دسترسی آنها مناسب باشد.

کاظمی افزود: یکی از عمده دلایل تصادفات جاده ای دسترسی ناایمن واحدهای خدمات رفاهی سطح جاده ها است که باید این  واحد های خدماتی، رفاهی که به صورت پراکنده در سطح جاده ها وجود دارند به صورت مجتمع قرار گیرند و راه دسترسی ایمنی داشته باشند.

او تصریح کرد: این واحدهای خدماتی باید خارج از حریم 38 متری محورهای اصلی راه  و حریم 30 متری باند تاسیسات زیربنایی قرار گیرند یعنی این مجتمع ها باید حدود 70 متر از جاده فاصله داشته باشند.

کاظمی در خصوص مجتمع های بین راهی که در مسیر رودخانه ها احداث شدند، گفت: ما چنین مجتمع هایی نداریم و این مواردی که می گویید اصلا مجتمع نیستند و عمدتا بدون مجوز ساخته شدند و زیر نظر ما نیستند.

او خاطرنشان کرد:کمیسیون موافقت اصولی، مجتمع های رفاهی بین راهی  را بازدید می کند تا با احداث این مجتمع ها نقطه خطر و آسیبی ایجاد نشود. در همین راستا مجتمع های خدمات رفاهی بر اساس نوع مجتمع و کاربری آن و درجه بندی که موافقت نامه اصولی برای آنها تعیین می کند بایسستی استانداردهای اصولی را رعایت کنند.

کاظمی با بیان اینکه ساخت این مجتمع ها تماما در اختیار بخش خصوصی است، گفت: بخش خصوصی یا از زمین های شخصی و یا از زمین های منابع طبیعی و راه و شهرسازی برای ساخت و ساز استفاده می کند. ما نیز در زمینه معرفی برای دریافت وام ، آسفالت و تابلو های راهنمای جاده ای،  با آنها همکاری می کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

در بررسی صلاحیت‌ها، هیئت نظارت استان فقط نظر مشورتی خود را اعلام می‌کند/ تحت هیچ شرایطی ما به فرد نگاه نکردیم/ نمی‌خواهیم انتخابات را مهندسی کنیم

قائم مقام جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان: کاش رهبری و تریبون های رسمی را خرج رای آوردن جوانان انقلابی نمی کردند

رهبر معظم انقلاب اسلامی: ملت ایران نشان داد از هر حزب و قوم طرفدار انقلاب و مقاومت است+تصاویر و فایل صوتی

مقصر مشخص نشده است/قصور، عمدی نبوده است

بازار طلا در رکود شدید و بی سابقه فرو رفت/ قیمت طلا بالاتر از این نمی رود/اخبار سیاسی تاثیری در قیمت طلا ندارد

کاش پنبه‌ها از برخی گوش‌ها بیرون بیفتد

آزادسازی معبر16 کیلومتری شهید سردار سلیمانی به عنوان کارنامه شورای پنجم مد نظر قرار گیرد/آسفالت معابر هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پول می‌خواهد/ قبرهای ده میلیونی در کرمان

در حادثه ازدحام جمعیت، شورا و شهرداری هیچ قصوری نداشتند/شورا تصمیم گیرنده و طرف مشورت نبود/حضور سه میلیون نفر در کرمان با جمعیت 700 هزار نفری غیرقابل پیش بینی بود

می توانیم بازار پرندگان را جمع کنیم اما درگیری ها و بقیه مسائل را چه کنیم؟/حکم قضایی بیاورند ما اقدام کنیم/ جمعشان کنیم کجا ببریمشان؟

بورس پسته را دیر شروع کردند/ باید انبارهای بورس را مجزا کنیم/ 80درصد دلالان پسته افغان هستند/ اگر انباردار خرده شیشه‌ نداشته باشد، دلالان به بورس پسته نمی آیند/ بورس نمی‌تواند پسته همه مردم را بخرد؛ لذا تاجر هم کار خودش را می‌کند

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۹۲ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)