کد خبر: ۳۱۲۹۷
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو چالش مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی استان را بررسی می کند:
مسئول مجتمع های خدمات رفاهی شمال استان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان: یکی از عمده دلایل تصادفات جاده ای دسترسی ناایمن واحدهای خدمات رفاهی سطح جاده ها است، این واحدهای خدماتی باید خارج از حریم 38 متری محورهای اصلی راه  و حریم 30 متری باند تاسیسات زیربنایی قرار گیرند یعنی این مجتمع ها باید حدود 70 متر از جاده فاصله داشته باشند.

31 مجتمع در حال بهره برداری ، 49 مجتمع در حال استعلام و 34 مجتمع در حال ساخت است/ هر 147 کیلومتر یک مجتمع خدمات رفاهی بین راهی داریم/در خصوص مجتمع های در حال بهره برداری رتبه هشت کشوری را داریم

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:

ترانزیتی بودن جاده های استان و نیز درصد بالای تصادفات جاده ای به دلیل واژگونی خودرو و خواب آلودگی رانندگان؛ باعث شده است تا بیش از پیش اهمیت مجتمع های بین راهی برای استان نمایان شود. اما چالش های زیادی پیرامون ساختمان های خدمات رفاهی بین شهری وجود دارد. به طوری که برخی رسانه ها از 30 ساختمان خدمات رفاهی بین راهی سخن می گویند که پرونده قضایی دارند.

در همین راستا مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان، می گوید: سنگ بنای برخی از سازه های خدمات رفاهی در  دولت‌های قبل گذاشته شده است وبرخی از این بناها در مکان‌هایی بسیار دور افتاده ایجاد شده‌اند و امکان برق و آب رسانی و ایجاد امکانات اولیه هم در آنها وجود ندارد و مقرون به صرفه نیستند.

مهدی افضلی خاطرنشان می کند: برخی از این مجتمع‌ها در مسیر رودخانه‌های فصلی احداث شده‌اند و در فصول بارندگی زیر آب می‌روند یا اینکه بخش قابل توجهی از وسایل این مجتمع‌ها نیز سرقت شده و این ساختمان‌ها عملاً غیر قابل استفاده هستند.

مسئول مجتمع های خدمات رفاهی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای، اما به گفتارنو، می گوید: واحدهای رفاهی که در مسیر رودخانه قرار دارند،  بدون مجوز ساخته شدند و زیر نظر ما نیستند.

به گزارش گفتارنو،دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان نیز پیش از این از احضار تعدادی از مسئولان سابق سازمان میراث فرهنگی کشور به دادسرای کرمان به دلیل تضییع حقوق بیت‌المال خبر داده بود. 

دادخدا سالاری می گوید: در این پرونده اتهاماتی متوجه آقای (الف ر م) رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در دولت نهم است و وی نیز تحت تعقیب قضائی قرار گرفته است.

مسئول مجتمع های خدمات رفاهی شمال استان اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان، اما در گفت وگو با گفتارنو گفت: بر طبق آخرین آماردر استان کرمان برای 114 مجتمع خدمات رفاهی بین راهی موافقت نامه اصولی صادر کردیم.

محسن کاظمی  افزود: از تعداد 114 مجتمع خدمات رفاهی بین راهی استان، تعداد 31 مجتمع در حال بهره برداری است، 49 مجتمع در حال استعلام و 34 مجتمع نیز در حال ساخت است.

کاظمی ضمن اشاره به اینکه در محور های پرترافیک و پر تصادف تعداد مجتمع های رفاهی بیش تر است، گفت: در حال حاضرمیانگین کل مجتمع های موجود در آزادراه ها، بزرگ راه ها و راه های اصلی و فرعی 114 مورد است اما متاسفانه  بخش خصوصی کمتر در راه های روستایی سرمایه گذاری می کند.

او در ادامه تشریح کرد: پراکنش مجتمع های در حال استعلام هر 90 کیلومتری یک مجتمع است، پراکنش مجتمع های در حال ساخت هر 130 کیلومتر یک مجتمع است و پراکنش مجتمع های در حال بهره برداری هر 147 کیلومتر یک مجتمع است.

کاظمی با اعلام اینکه در حال حاضر هر 147 کیلومتری یک مجتمع خدمات رفاهی بین راهی داریم، خاطرنشان کرد:البته این فاصله زیاد است اما احتمال می دهیم امسال نیز ده موافقت نامه اصولی نیز صادر کنیم که اگر محقق شود آمار ما به 140 مجتمع می رسد که هر 20 کیلومتری یک مجتمع خواهیم داشت.

او ضمن اشاره به اینکه در حال حاضر ما رتبه هشت کشوری را در خصوص مجتمع های در حال بهره برداری داریم، گفت: اگر همه این 114 مجتمع ساخته شوند در آینده به طور میانگین در کل راه های استان هر 39 کیلومتر یک مجتمع خدمات رفاهی خواهیم داشت و این یک میانگین خوبی است.

 کاظمی در ادامه به  نقش مجتمع های خدمات رفاهی در کاهش تصادفات جاده ای اشاره کرد و گفت:  البته این نقش مجتمع های رفاهی بین راهی مشروط به این است که بر طبق اصول طرح جامع خدمات رفاهی احداث شوند و راه دسترسی آنها مناسب باشد.

کاظمی افزود: یکی از عمده دلایل تصادفات جاده ای دسترسی ناایمن واحدهای خدمات رفاهی سطح جاده ها است که باید این  واحد های خدماتی، رفاهی که به صورت پراکنده در سطح جاده ها وجود دارند به صورت مجتمع قرار گیرند و راه دسترسی ایمنی داشته باشند.

او تصریح کرد: این واحدهای خدماتی باید خارج از حریم 38 متری محورهای اصلی راه  و حریم 30 متری باند تاسیسات زیربنایی قرار گیرند یعنی این مجتمع ها باید حدود 70 متر از جاده فاصله داشته باشند.

کاظمی در خصوص مجتمع های بین راهی که در مسیر رودخانه ها احداث شدند، گفت: ما چنین مجتمع هایی نداریم و این مواردی که می گویید اصلا مجتمع نیستند و عمدتا بدون مجوز ساخته شدند و زیر نظر ما نیستند.

او خاطرنشان کرد:کمیسیون موافقت اصولی، مجتمع های رفاهی بین راهی  را بازدید می کند تا با احداث این مجتمع ها نقطه خطر و آسیبی ایجاد نشود. در همین راستا مجتمع های خدمات رفاهی بر اساس نوع مجتمع و کاربری آن و درجه بندی که موافقت نامه اصولی برای آنها تعیین می کند بایسستی استانداردهای اصولی را رعایت کنند.

کاظمی با بیان اینکه ساخت این مجتمع ها تماما در اختیار بخش خصوصی است، گفت: بخش خصوصی یا از زمین های شخصی و یا از زمین های منابع طبیعی و راه و شهرسازی برای ساخت و ساز استفاده می کند. ما نیز در زمینه معرفی برای دریافت وام ، آسفالت و تابلو های راهنمای جاده ای،  با آنها همکاری می کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

حتی اگر درختان توت سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

سینماداران موظفند بلیط سه شنبه‌ها را نیم بها کنند/نیم بها بودن بلیط هیچ ربطی به دولتی یا خصوصی بودن سینما‌ها ندارد/ اگر مدیران سینما‌ها سه شنبه را نیم بها نکنند مجبور می‌شویم فیلم به آن‌ها ندهیم/ تعداد سینما‌های کرمان کم است، جای مانور نداریم/در کرمان استقبال چندانی از سینما نمی شود

کوری در انتظار متقاضیان رنگی کردن چشم / تبلیغات بی پایه و اساس است / پیوند چشم امکان پذیر نیست/با لیزر به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ مردمک را تغییر داد

بخش کشاورزی پتانسیل خودکفا شدن را دارد

اشتغال بیش از ۶۳ درصد جمعیت جنوب استان در بخش کشاورزی/ ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در جنوب استان ضروری است

برگزاری نشست توسط احزاب در اماکن مسقف نیاز به مجوز ندارد

وزیر امور خارجه آمریکا غلط کرده گفته ایرانی ها مقصر حادثه ی نفت کش ها در عمان بودند / توان ساخت سلاح هسته ای را داریم و آمریکا نمی تواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد/ برگزاری کنسرت عملکرد نیست یک کار ضد ارزش از خداغافل کن است/ جبهه انقلابی فرهنگی به وسط میدان آید و پاسخ دهد وگرنه شکایت می کنیم/کسانی که اهل رقص هستند دنبال منافع دنیایی پست و مقام هستند نه کارهای ارزشی

طرح آموزش و پذیرش؛ رفع انحصار یا نابودی مهم‌ترین نهاد مدنی وکالت؟

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)