کد خبر: ۳۱۳۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر کل زندان‌های استان کرمان تشریح کرد: حدود ۴۸۱ خانوار فرزندانشان در بیرون از زندان هیچ حامی و سرپناهی ندارند؛ به گونه‌ای که از این میزان ۶۳ خانوار هم زن و هم شوهر در زندان اند، ۱۰۲ خانوار مربوط به زنان سرپرست خانوار است و ۳۲۶ نفر هم مربوط به مردانی است که همسرشان فوت شده و یا طلاق گرفته است و مسئولیت فرزند با مرد است.
گفتار نو/ گروه جامعه :

بحث عدم اجرایی شدن کمپ ماده ۱۶ در مورد معتادان زن متجاهر و بی سرپرست این بار به کارگروه بانوان و خانواده استان کرمان کشیده شد.

به گزارش گفتار نو، در سال ۹۵ موضوع کمپ ماده ۱۶ در خصوص آسیب‌های اجتماعی در حوزه زنان تجهیز و به بهزیستی واگذار شد و مقرر شد تا این کمپ با رویکرد آموزشی و اشتغال به درمان این معتادان بپردازد، اما بنا به دلایلی این طرح متوقف شد.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان در اولین کارگروه بانوان و خانواده استان کرمان، با اشاره به اهمیت توجه به معتادان زن متجاهر و آسیب دیده گفت: با توجه به تعطیلی کمپ ماده ۱۶ در حوزه زنان و لزوم جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی نیاز هست تا طرحی با رویکردی قبلی که همان آموزش و ایجاد اشتغال است در حوزه زنان متجاهر و بی سرپرست مبتلا به اعتیاد راه اندازی شود.

یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این جلسه به ارائه گزارشی از انواع آسیب‌های اجتماعی زنان بی سرپرست و متجاهر از جمله افزایش بیماری‌های مقاربتی و جنسی، مخدوش شدن چهره شهر و شهروندان، از بین رفتن قباحت و عادی شدن و .. پرداخت و بر ضرورت توجه به این قشر از جامعه تاکید کرد.

بنا بر گفته‌های نوذر نخعی، در ۲۰ سال گذشته تنها ۲ درصد از افراد مبتلا به HIV مثبت مربوط به زنان بوده است، اما هم اکنون این آمار به ۳۵ درصد رسیده است.

مدیر کل زندان‌های استان کرمان نیز با بیان اینکه ۱۵ درصد از این معتادان زن متجاهر و بی سرپرست در کف زندان‌های شهر حضور دارند، گفت: حدود هزار و ۵۰۰ نفر از این خانم‌ها به دلایلی، چون دزدی و .. به زندان‌های استان سرازیر می‌شوند؛ که از این میزان حداقل ۵۰ نفر به طور دائمی در زندان‌ها ساکن هستند و با جرم‌های متعدد دوباره بازگشت داده می‌شوند.

رمضان میری در ادامه تشریح کرد: حدود ۴۸۱ خانوار در این حوزه وجود دارد که فرزندانشان در بیرون از زندان هیچ حامی و سرپناهی ندارند؛ به گونه‌ای که از این میزان ۶۳ خانوار هم زن و هم شوهر در زندان اند، ۱۰۲ خانوار مربوط به زنان سرپرست خانوار است و ۳۲۶ نفر هم مربوط به مردانی است که همسرشان فوت شده و یا طلاق گرفته است و مسئولیت فرزند با مرد است.

با توجه به اظهارات صورت گرفته در این جلسه و گزارشات ارائه شده مقرر شد تا در قالب طرح ریحان به ساماندهی مراکز خصوصی و افزایش تعداد مراکز حامی زنان متجاهر و بی سرپرست پرداخته شود و در بودجه امسال، اعتباری برای این منظور در نظر گرفته شود. همچنین دستگاه‌های اجرایی استان من جمله بهزیستی موظف شدند تا برنامه ریزی اجرایی دقیقی در این عرصه ارائه دهند و پیشنهادات خود را گزارش دهند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

سینماداران موظفند بلیط سه شنبه‌ها را نیم بها کنند/نیم بها بودن بلیط هیچ ربطی به دولتی یا خصوصی بودن سینما‌ها ندارد/ اگر مدیران سینما‌ها سه شنبه را نیم بها نکنند مجبور می‌شویم فیلم به آن‌ها ندهیم/ تعداد سینما‌های کرمان کم است، جای مانور نداریم/در کرمان استقبال چندانی از سینما نمی شود

کوری در انتظار متقاضیان رنگی کردن چشم / تبلیغات بی پایه و اساس است / پیوند چشم امکان پذیر نیست/با لیزر به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ مردمک را تغییر داد

بخش کشاورزی پتانسیل خودکفا شدن را دارد

اشتغال بیش از ۶۳ درصد جمعیت جنوب استان در بخش کشاورزی/ ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در جنوب استان ضروری است

برگزاری نشست توسط احزاب در اماکن مسقف نیاز به مجوز ندارد

وزیر امور خارجه آمریکا غلط کرده گفته ایرانی ها مقصر حادثه ی نفت کش ها در عمان بودند / توان ساخت سلاح هسته ای را داریم و آمریکا نمی تواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد/ برگزاری کنسرت عملکرد نیست یک کار ضد ارزش از خداغافل کن است/ جبهه انقلابی فرهنگی به وسط میدان آید و پاسخ دهد وگرنه شکایت می کنیم/کسانی که اهل رقص هستند دنبال منافع دنیایی پست و مقام هستند نه کارهای ارزشی

طرح آموزش و پذیرش؛ رفع انحصار یا نابودی مهم‌ترین نهاد مدنی وکالت؟

کمپ ماده 16، مختص مردان است/ ما رویکرد درمانی داریم، نه رویکرد نگهدار/رفتارهای منفی به صفر و مانایی درمان به 37درصد رسیده است

پربازدید ها

کمپ ماده 16، مختص مردان است/ ما رویکرد درمانی داریم، نه رویکرد نگهدار/رفتارهای منفی به صفر و مانایی درمان به 37درصد رسیده است

طرح آموزش و پذیرش؛ رفع انحصار یا نابودی مهم‌ترین نهاد مدنی وکالت؟

کوری در انتظار متقاضیان رنگی کردن چشم / تبلیغات بی پایه و اساس است / پیوند چشم امکان پذیر نیست/با لیزر به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ مردمک را تغییر داد

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)