کد خبر: ۳۱۳۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر کل زندان‌های استان کرمان تشریح کرد: حدود ۴۸۱ خانوار فرزندانشان در بیرون از زندان هیچ حامی و سرپناهی ندارند؛ به گونه‌ای که از این میزان ۶۳ خانوار هم زن و هم شوهر در زندان اند، ۱۰۲ خانوار مربوط به زنان سرپرست خانوار است و ۳۲۶ نفر هم مربوط به مردانی است که همسرشان فوت شده و یا طلاق گرفته است و مسئولیت فرزند با مرد است.
گفتار نو/ گروه جامعه :

بحث عدم اجرایی شدن کمپ ماده ۱۶ در مورد معتادان زن متجاهر و بی سرپرست این بار به کارگروه بانوان و خانواده استان کرمان کشیده شد.

به گزارش گفتار نو، در سال ۹۵ موضوع کمپ ماده ۱۶ در خصوص آسیب‌های اجتماعی در حوزه زنان تجهیز و به بهزیستی واگذار شد و مقرر شد تا این کمپ با رویکرد آموزشی و اشتغال به درمان این معتادان بپردازد، اما بنا به دلایلی این طرح متوقف شد.

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان در اولین کارگروه بانوان و خانواده استان کرمان، با اشاره به اهمیت توجه به معتادان زن متجاهر و آسیب دیده گفت: با توجه به تعطیلی کمپ ماده ۱۶ در حوزه زنان و لزوم جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی نیاز هست تا طرحی با رویکردی قبلی که همان آموزش و ایجاد اشتغال است در حوزه زنان متجاهر و بی سرپرست مبتلا به اعتیاد راه اندازی شود.

یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی کرمان در این جلسه به ارائه گزارشی از انواع آسیب‌های اجتماعی زنان بی سرپرست و متجاهر از جمله افزایش بیماری‌های مقاربتی و جنسی، مخدوش شدن چهره شهر و شهروندان، از بین رفتن قباحت و عادی شدن و .. پرداخت و بر ضرورت توجه به این قشر از جامعه تاکید کرد.

بنا بر گفته‌های نوذر نخعی، در ۲۰ سال گذشته تنها ۲ درصد از افراد مبتلا به HIV مثبت مربوط به زنان بوده است، اما هم اکنون این آمار به ۳۵ درصد رسیده است.

مدیر کل زندان‌های استان کرمان نیز با بیان اینکه ۱۵ درصد از این معتادان زن متجاهر و بی سرپرست در کف زندان‌های شهر حضور دارند، گفت: حدود هزار و ۵۰۰ نفر از این خانم‌ها به دلایلی، چون دزدی و .. به زندان‌های استان سرازیر می‌شوند؛ که از این میزان حداقل ۵۰ نفر به طور دائمی در زندان‌ها ساکن هستند و با جرم‌های متعدد دوباره بازگشت داده می‌شوند.

رمضان میری در ادامه تشریح کرد: حدود ۴۸۱ خانوار در این حوزه وجود دارد که فرزندانشان در بیرون از زندان هیچ حامی و سرپناهی ندارند؛ به گونه‌ای که از این میزان ۶۳ خانوار هم زن و هم شوهر در زندان اند، ۱۰۲ خانوار مربوط به زنان سرپرست خانوار است و ۳۲۶ نفر هم مربوط به مردانی است که همسرشان فوت شده و یا طلاق گرفته است و مسئولیت فرزند با مرد است.

با توجه به اظهارات صورت گرفته در این جلسه و گزارشات ارائه شده مقرر شد تا در قالب طرح ریحان به ساماندهی مراکز خصوصی و افزایش تعداد مراکز حامی زنان متجاهر و بی سرپرست پرداخته شود و در بودجه امسال، اعتباری برای این منظور در نظر گرفته شود. همچنین دستگاه‌های اجرایی استان من جمله بهزیستی موظف شدند تا برنامه ریزی اجرایی دقیقی در این عرصه ارائه دهند و پیشنهادات خود را گزارش دهند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود

روحانی: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، نگران کننده است

فرمانده سپاه: هر کسی را که در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته، می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

تأثیر 35 تا 40 درصدی تحریم‌ها عدد کمی نیست/ طبق قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند هیچ شهروندی را اجبار کند که از حزبی بیرون برود/ در تدوین سه طرح انتخاباتی مجلس با من مشورتی نشده/ بهتر است قوانین مجلس مبتنی بر لوایح باشد/هر یک روزی که وزیر صمت نداشته باشیم بهره‌وری‌های زیادی از دست می‌رود

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

آمار اشتغال ایجاد شده با آمار ثبت شده در سامانه رصد همخوانی ندارند/ فقط ۹ هزار شغل طی ۶ ماه در شهرستان کرمان ایجاد شده که زیبنده نیست/مسئولین دستگاه‌های اجرایی با جدیت، عمل به تعهدات را پیگیری کنند/ در کار سرمایه گذاران سنگ اندازی نکنید

هیچ فشاری بر مودیان از سوی استان پذیرفته شده نیست/ در ۹۵ شاخص توسعه استان کرمان پایین تر از متوسط کشور است/تقاضای کرمان برای تامین ۷۵۰ میلیون دلار منابع جهت اجرای پروژه های پتروشیمی بافت و پلاسمای خون/۷۴۲ واحد تولیدی راکد و نیمه راکد در استان کرمان داریم/بخش عمده مشکل این واحدها تامین مالی است

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

پربازدید ها

بازرگان بین المللی و عازم کانادا کلاهبردار از آب درآمد/ اخاذی چند میلیاردی با وعده پوشالی ازدواج

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)