کد خبر: ۳۱۴۴۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه بازار میدان قلعه از همان اول بنیانش ضعیف بود و بنیانی برایش شکل نگرفته بود، می گوید:بازار بزرگ ما در هر شرایطی حتی اگر ما 100فروشگاه زنجیره ای یا چندین فروشگاه اینترنتی در سطح شهر داشته باشیم، برقرار است.
گفتار نو/ مرضیه قاضی زاده:

این روز‌ها بحث واحد‌های تجاری و مجوز‌های بیش از حد نیاز واحد‌های صنفی بیش از پیش گرم شده است، تا آن جا که این مسئله به جلسات شورای شهر نیز کشانده شد و واکنش‌هایی را به دنبال داشت.

در ۶ خرداد ماه ۹۸ بود که علی بهرامی، نایب رئیس پیشین شورای شهر با طرح این پرسش که آیا با پراکنده کردن مراکز تجاری بنیاد بازار‌های ما زیر سوال می‌رود یا خیر؟ به غیر اقتصادی بودن بازهایی، چون بازار قلعه قلعه محمود اشاره کرد وبا بیان اینکه کار شهردار فقط آسفالت کردن معابر نیست عملکرد شهردار کرمان را در خصوص مجوز واحد‌های تجاری و حل مسائل کلان شهری زیر سوال برد.

رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان، در پاسخ به این پرسش که آیا واحد‌های تجاری، بنیاد اقتصادی بازار‌های بزرگ و اصیل کرمان را از بین می‌برد، می‌گوید: بازار‌های اصیل ما شرایط خودشان را از دست نمی‌دهند، هیچ جای دنیا این اتفاق نمی‌افتد.

به گزارش گفتارنو، سینا خسروی با بیان اینکه بازار میدان قلعه از همان اول بنیانش ضعیف بود و بنیانی برایش شکل نگرفته بود، خاطر نشان می‌کند:بازار بزرگ ما در هر شرایطی حتی اگر ما ۱۰۰ فروشگاه زنجیره‌ای یا چندین فروشگاه اینترنتی در سطح شهر داشته باشیم، برقرار است.

خسروری در ادامه می‌افزاید: بازار بزرگ به دلیل اصالت و وبحث‌های میراث فرهنگی و گردشگری که دارد جایگاهش را حفظ می‌کند و مشتری خود را دارد و روی ارزش ملک‌ها و سرقفلی هایشان افزوده می‌شود.

خسروی با بیان این جمله که بازار اصیل کرمان تلفیقی ازفعالیت‌های بازاری و گردشگری است، اذعان می‌کند: قطعاً خیلی از مردم ترجیح می‌دهند تا در بازار بزرگ قدم بزنند، در این قدم زدن قطعا خرید هم اتفاق می‌افتد لذا کارکرد بازار بزرگ صرفاً صنفی و بازاری نیست.

شایان ذکر است که بنا بر گفته‌ی بسیاری از کارشناسان، فعالین بازار و حتی اصناف کرمان تعداد واحد‌های صنفی در کرمان بیش از حد نیاز است، به گونه‌ای که حتی نایب رئیس اتاق اصناف نیز از تعداد ۳۰ هزار واحد صنفی فعال در شهر کرمان خبر می‌دهد و اذعان می‌کند که در سطح شهر به ازای هر ۲۰ نفر یک واحد صنفی وجود دارد.

این درحالی است که پیش از این گفته شده بود که در کرمان به ازای هر ۱۷ نفر یک واحد صنفی وجود دارد، اما نکته قابل توجه روند صعودی لغو مجوز‌ها در کرمان است؛ به طوری که این رقم از هزار و ۵۸۰ در سال ۹۴ به دو هزار و ۸۰ مورد در سال ۹۷ رسیده است.

رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در خصوص چشم انداز واحد‌های صنفی در کرمان می‌گوید: من همیشه به اصناف هم این موضوع را گفته ام، این یک سیل است و این طور نیست که رد شود و برود، بلکه این سیلی است که دقیقاً از مسیری رد می‌شود که واحد‌های صنفی ما در آن خانه ساخته اند؛ لذا اگر این واحد‌ها بتوانند خودشان را وفق دهند و شنا کردن را یاد بگیرند پس از الک باقی میمانند، اما اگر بخواهند جلوی سیل بایستند و مواجهه کنند قطعاً محکوم به نابودی اند.

او در ادامه می‌افزاید: من فکر می‌کنم که اصناف باید خودشان را به روز کنند و سعی کنند تا خودشان را وفق دهند، اگر نه این اتفاق ظرف یک الی دو سال آینده می‌افتد و این عدد به سمت واقعی شدن می‌رود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

حتی اگر درختان توت سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

سینماداران موظفند بلیط سه شنبه‌ها را نیم بها کنند/نیم بها بودن بلیط هیچ ربطی به دولتی یا خصوصی بودن سینما‌ها ندارد/ اگر مدیران سینما‌ها سه شنبه را نیم بها نکنند مجبور می‌شویم فیلم به آن‌ها ندهیم/ تعداد سینما‌های کرمان کم است، جای مانور نداریم/در کرمان استقبال چندانی از سینما نمی شود

کوری در انتظار متقاضیان رنگی کردن چشم / تبلیغات بی پایه و اساس است / پیوند چشم امکان پذیر نیست/با لیزر به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ مردمک را تغییر داد

بخش کشاورزی پتانسیل خودکفا شدن را دارد

اشتغال بیش از ۶۳ درصد جمعیت جنوب استان در بخش کشاورزی/ ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در جنوب استان ضروری است

برگزاری نشست توسط احزاب در اماکن مسقف نیاز به مجوز ندارد

وزیر امور خارجه آمریکا غلط کرده گفته ایرانی ها مقصر حادثه ی نفت کش ها در عمان بودند / توان ساخت سلاح هسته ای را داریم و آمریکا نمی تواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد/ برگزاری کنسرت عملکرد نیست یک کار ضد ارزش از خداغافل کن است/ جبهه انقلابی فرهنگی به وسط میدان آید و پاسخ دهد وگرنه شکایت می کنیم/کسانی که اهل رقص هستند دنبال منافع دنیایی پست و مقام هستند نه کارهای ارزشی

طرح آموزش و پذیرش؛ رفع انحصار یا نابودی مهم‌ترین نهاد مدنی وکالت؟

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)