کد خبر: ۳۱۴۶۴
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۱
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس دفتر اسناد پزشکی تأمین اجتماعی کرمان در گفت و گو با گفتارنو مطرح کرد:
در حالیکه مدیر اداره دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان از کمبود انسولین های قلمی در کرمان ابراز نگرانی می کند و می گوید: تعداد انسولین های قلمی( پن) که به کرمان می رسد خیلی کمتر از چیزی است که مورد نیازمان است و خیلی از بیماران دیابتی 5 قلم هم گیرشان نمی آید، اما رییس دفتر اسناد پزشکی تأمین اجتماعی کرمان صراحتا عنوان می کند: در حال حاضر هیچ کمبود انسولینی در داروخانه های کرمان وجود ندارد و من شخصا ندیدم داروخانه ای از کمبود انسولین گلایه داشته باشد.
انسولین از تعهدات بیمه ای خارج نمی شود/ مصرف انسولین در ایران بیش از حد استاندارد است/ کاهش انسولین در راستای اصلاح دوز مصرف است/ کمبود انسولین نداریم
 
 
گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار

در حالیکه مدیر اداره دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان از کمبود انسولین‌های قلمی در کرمان ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید: تعداد انسولین‌های قلمی (پن) که به کرمان می‌رسد خیلی کمتر از چیزی است که مورد نیازمان است و خیلی از بیماران دیابتی ۵ قلم هم گیرشان نمی‌آید، اما رییس دفتر اسناد پزشکی تأمین اجتماعی کرمان صراحتا عنوان می‌کند: در حال حاضر هیچ کمبود انسولینی در داروخانه‌های کرمان وجود ندارد و من شخصا ندیدم داروخانه‌ای از کمبود انسولین گلایه داشته باشد.

به گزارش گفتارنو، رییس دفتر اسناد پزشکی تأمین اجتماعی کرمان، همچنین خارج شدن شدن انسولین قلمی (پن) را از تحت پوشش بیمه شایعه خواند و گفت: کاهش انسولین مصرفی در برخی بیماران در راستای اصلاح دوز مصرف بوده است نه خارج شدن انسولین از تعهدات بیمه ای.

این در حالی است مدیر اداره دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه مسئولیت عدم خرید انسولین در مقاطع قبلی سازمان‌های بیمه گر بودند، اذعان می‌کند: کم کردن سقف توزیع انسولین در حال حاضر کمبود انسولین است به طوری که در خیلی از شهرستان‌ها انواع انسولین قلمی خیلی کم است.

رییس دفتر اسناد پزشکی تأمین اجتماعی کرمان درگفت و گو با گفتارنو، آنچه را که باعث شده است شایع خارج شدن انسولین‌های قلمی از تحت پوشش بیمه شکل بگیرد را رعایت نکردن الگوی استاندارد مصرف انسولین قلمداد کرد و گفت: ما در کشورمان مثل خیلی چیز‌های دیگر که الگوی مصرف استاندارد آن را رعایت نمی‌کنیم در مصرف انسولین‌های قلمی و غیر قلمی نیز الگوی استاندارد جهانی را رعایت نمی‌کنیم.

حمیدرضا متولی زاده، انجمن دیابت ایران را سیاست گذار علمی درمان دیابت خواند و گفت: از حدود یکسال قبل انجمن دیابت ایران بر اساس پروتوکل‌های جهانی که برای تجویز انسولین باید رعایت شود، با اعمال سقف گذاری برای انسولین اعلام کرد به ازای هر کیلوگرم وزن بدن باید یک واحد انسولین در روز تجویز شود که اغلب بیماران بیش از این مقدار را دریافت می‌کنند.

وی اظهار داشت: دستور العمل کاهش سقف انسولین به منظور اصلاح الگوی مصرف توسط سازمان‌های بیمه گر و وزارت بهداشت تصویب شده است و به کل کشور ابلاغ شده است.

متولی میزان انسولینی که امروزه در ایران مصرف می‌شود را بیش از حداستاندارد عنوان کرد و گفت: تجویز دوز‌های بالاتر انسولین نه تنها در درمان بیماری موثر نیست بلکه عوارضی از جمله مقاومت به انسولین را هم در پی خواهد داشت.

متولی با استناد به پروتوکل‌های درمان دیابت در دنیا گفت: درمان دیابت پله به پله است و پله اول درمان نیز اصلاح الگوی رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی است که در اولویت اول خط درمانی دیابت می‌باشد، اما بیماران ما این کار را در دستور کار زندگی شان قرار نمی‌دهند.

رییس دفتر اسناد پزشکی تأمین اجتماعی کرمان، معتقد است: گام اول درمان دیابت در فرهنگ عمومی ما عملیاتی نشده است و در این سال‌های اخیر پزشکان برای اینکه قند این بیماران کنترل شود چاره‌ای جز تجویز دوز بالای انسولین نداشتند. به طوریکه بیمارانی داریم که به ازای هرکیلوگرم وزن بدنشان ۳ واحد انسولین دریافت می‌کنند.

وی اظهارداشت: کرمان از یک ماه گذشته به همه بیماران دیابتی فراخوان داده است تا پرونده الکترونیکی جدید برای آن‌ها تشکیل شود تا در این پرونده دوز انسولین بر اساس وزن بیمار تعیین شود، با داشتن این پرونده بیمار در هرکجای کشور که باشد می‌تواند دوز مورد نیازش را دریافت کند.

متولی اضافه کرد: با این دستور العمل آن دسته از بیمارانی که دوز انسولین بیشتر از وزنشان دریافت می‌کردند کم می‌شود و روی سقف مجازی که انجمن دیابت تعیین کرده است قرار می‌گیرد؛ و این هرگز به این معنی نیست که انسولین از تعهد بیمه خارج شده است بلکه دوز مصرفی اصلاح می‌شود و روی حداکثر استاندارد قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: از سال ۹۱ که انسولین‌های قلمی وارد فارماکوپه دارویی ایران شد با نرخ ۱۲ هزار تومان در تعهد بیمه قرار گرفت و بیمار از این ۱۲ هزار تومان فقط هزار و ۲۰۰ تومان پرداخت می‌کرد، وعلیرغم اینکه سهم سازمان‌های بیمه گر از جمله سازمان تامین اجتماعی در دارو‌های سرپایی که در نسخه نوشته می‌شود ۷۰ درصد است، اما طبق مصوبه شورای عالی بیمه و دایره نرخ گذاری دارو در وزارت بهداشت، سازمان تامین اجتماعی انسولین‌های قلمی را تا سقف ۹۰ درصد بیمه می‌کند.

وی همچنین اذعان داشت: از یکسال قبل به دلیل نوسانات ارز تأمین داروی انسولین با چالش مواجه شد چرا که تکنولوژی ساخت داروی انسولین بالا است و از خارج وارد می‌شود و انسولین که تا پیش از این ۱۲ هزار تومان قیمت داشت به ۴۰ هزار تومان رسید؛ و ظرف چند سال قیمت این دارو برای سازمان‌های بیمه گر ۴ برابر شد.

رییس دفتر اسناد پزشکی تأمین اجتماعی کرمان بار دیگر با تاکید بر اینکه هرگز داروی انسولین از تعهدات بیمه خارج نخواهد شد، گفت: هنوز هم ۹۰ درصد انسولین‌های قلمی و انسولین‌های ویال که تولید داخل هستند را تحت پوشش داریم.

وی همچنین اقدام برخی از داروخانه‌ها که ادعا می‌کنند سازمان‌های بیمه گر مطالبات آن‌ها را پرداخت نکرده است و ترجیح می‌دهند انسولین را به صورت آزاد به بیماران بفروشند تا اینکه با سازمان‌های بیمه فعالیت کنند را خلاف قانون عنوان کرد و گفت: پرداختی ما به داروخانه‌ها در بهترین شکل پرداخت در بین تمامی مراکز طرف قراردادمان است. به طوریکه پرداختی ما به بیمارستان‌های دانشگاه، بیمارستان‌های خصوصی، مطب ها، آزمایشگاه‌ها و ... خیلی عقب‌تر از داروخانه‌ها قرار دارد.

متولی یادآور شد: برای چند داروخانه که در کرمان بیشترین میزان توزیع انسولین را دارند پرداخت فوق العاده انجام دادیم، به طوریکه آخرین پرداخت داروخانه‌های طرف قرار داد ما آذر یا دی ۹۷ است.

وی خاطرنشان کرد: حتی تمام بدهی سال ۹۷ چهل داروخانه دراستان که هم نسخه الکترونیک داشتند و هم انسولین بیشتری توزیع می‌کردند را پرداخت کردیم. این درحالی است که آخرین پرداختی ما به مطب پزشکان اردیبهشت سال ۹۷ است و آخرین پرداخت بیمارستان‌های دانشگاهی نیز آذر ۹۶ است.

وی تنها مشکل شرکت‌های دارویی را اینگونه مطرح کرد که شرکت‌های دارویی می‌گویند وقتی داروی انسولین را به داروخانه‌ها می‌دهیم الزاما باید چک آن را حداقل یکماه یا دوماه بگیریم؛ که با وساطت دکتر حسیبی و دکتر اسدی پور شرکت توزیع دارو نیز توافق کرد که سه ماهه پول را دریافت کنند، و اگر داروخانه‌ای مشکلی داشت انسولین را در داروخانه دیگر و یا شهر دیگری توزیع نکنند.
برچسب ها: کرمان ، سلامت ، انسولین ، بیمه
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

حتی اگر درختان توت سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

سینماداران موظفند بلیط سه شنبه‌ها را نیم بها کنند/نیم بها بودن بلیط هیچ ربطی به دولتی یا خصوصی بودن سینما‌ها ندارد/ اگر مدیران سینما‌ها سه شنبه را نیم بها نکنند مجبور می‌شویم فیلم به آن‌ها ندهیم/ تعداد سینما‌های کرمان کم است، جای مانور نداریم/در کرمان استقبال چندانی از سینما نمی شود

کوری در انتظار متقاضیان رنگی کردن چشم / تبلیغات بی پایه و اساس است / پیوند چشم امکان پذیر نیست/با لیزر به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ مردمک را تغییر داد

بخش کشاورزی پتانسیل خودکفا شدن را دارد

اشتغال بیش از ۶۳ درصد جمعیت جنوب استان در بخش کشاورزی/ ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در جنوب استان ضروری است

برگزاری نشست توسط احزاب در اماکن مسقف نیاز به مجوز ندارد

وزیر امور خارجه آمریکا غلط کرده گفته ایرانی ها مقصر حادثه ی نفت کش ها در عمان بودند / توان ساخت سلاح هسته ای را داریم و آمریکا نمی تواند جلوی پیشرفت ما را بگیرد/ برگزاری کنسرت عملکرد نیست یک کار ضد ارزش از خداغافل کن است/ جبهه انقلابی فرهنگی به وسط میدان آید و پاسخ دهد وگرنه شکایت می کنیم/کسانی که اهل رقص هستند دنبال منافع دنیایی پست و مقام هستند نه کارهای ارزشی

طرح آموزش و پذیرش؛ رفع انحصار یا نابودی مهم‌ترین نهاد مدنی وکالت؟

پربازدید ها

کمپ ماده 16، مختص مردان است/ ما رویکرد درمانی داریم، نه رویکرد نگهدار/رفتارهای منفی به صفر و مانایی درمان به 37درصد رسیده است

طرح آموزش و پذیرش؛ رفع انحصار یا نابودی مهم‌ترین نهاد مدنی وکالت؟

کوری در انتظار متقاضیان رنگی کردن چشم / تبلیغات بی پایه و اساس است / پیوند چشم امکان پذیر نیست/با لیزر به هیچ عنوان نمی‌توان رنگ مردمک را تغییر داد

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

حتی اگر درختان توت سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)