کد خبر: ۳۱۵۰۸
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری در گفت و گو با گفتارنو مطرح کرد:
مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری با بیان اینکه میزخدمت هنوز جا نیفتاده است، اما شروع خوبی داشته است، خاطرنشان کرد: در وهله اول مفهوم میز خدمت بایستی به کارکنان آموزش داده شود و از افراد با تجربه استفاده شود و در وهله دوم مجموعه خدماتی که ادارات باید انجام دهند به میز خدمت ارسال شود تا بر اساس آن به مردم خدمات رسانی کنند.

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار

به دنبال بخشنامه ریاست جمهوری و سازمان استخدامی کشور، مبنی بر استقرار "میز خدمت" در راستای حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع، "علی ربیعی" وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود که بخشنامه استقرار میز خدمت را به کلیه معاونان، مدیران عامل، روسای سازمان‌ها، صندوق‌های تابعه و مدیران کل اجرایی صادر کرد.

طبق این بخشنامه مقرر شد تمامی ادارات و سازمان‌ها از تیر ماه ۹۷ نسبت به استقرار میز خدمت اقدام کنند. اما عمر وزارت ربیعی کفاف نداد که بر اجرایی شدن این بخشنامه نظارت کافی را اعمال کند.

حال پس از گذشت حدود یکسال از ابلاغ این بخشنامه، باز در برخی از ادارات استان با میز خدمت حضوری یا الکترونیکی به معنای واقعی مواجه نمی‌شویم. از سوی دیگر به نظر می‌آید افرادی که در این میز خدمت می‌کنند به ابتدایی‌ترین وظیفه خود نیز آشنایی ندارند، وهنوز پاسکاری ارباب رجوع از یک اتاق به اتاق دیگر انجام می‌گیرد.

مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری کرمان نیز معتقد است، "میز خدمت" آن جایگاهی که مد نظر ریاست جمهوری و سازمان امور استخدامی کشوری بوده است را ندارد.

به گزارش گفتارنو، رضا اشک با بیان اینکه میزخدمت هنوز جا نیفتاده است، اما شروع خوبی داشته است، خاطرنشان کرد: در وهله اول مفهوم میز خدمت بایستی به کارکنان آموزش داده شود و از افراد با تجربه استفاده شود و در وهله دوم مجموعه خدماتی که ادارات باید انجام دهند به میز خدمت ارسال شود تا بر اساس آن به مردم خدمات رسانی کنند.

اشک نحوه برگزاری و کنترل میز خدمت در ادارات را یکی از وظایف سازمان مدیریت و برنامه ریزی خواند و گفت: استانداری نیز دستگاه نظارتی است و فقط ارزیابی می‌کند، اجرا با خود ادارات است.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه میز خدمت با میز راهنما متفاوت است، گفت: این در حالی است که میز خدمت در بعضی از ادارات به عنوان میز راهنما فعالیت می‌کند.

اشک تصریح کرد: در اداراتی که در سطح ملی برای آن‌ها تصمیم گیری می‌شود خدماتی که به مردم ارائه می‌شود به صورت الکترونیکی است و اگر به تارنمای برخی از ادرات مراجعه کنید میز خدمت الکترونیکی را در آن‌ها مشاهده خواهید کرد.

اشک در توضیح اینکه چرا استقرار میز خدمت اینقدر طول کشیده است، گفت: ما یک فرصت برای راه اندازی و یک فرصت برای شروع کار نیاز داریم و این روند زمان بر است هرچند در برخی از ادارات مانند کمیته امداد، بهزیستی و تامین اجتماعی و اداراتی که بیشتر با مردم سرو کار دارند خدمات خوبی در راستای میز خدمت ارائه دادند.

مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری اذعان کرد: هرچند میز خدمت با ضعف‌هایی مواجه است، اما این نباید باعث شود میز خدمت به فراموشی سپرده شود.

وی با بیان اینکه در مرحله اول اولویت راه اندازی با میز خدمت حضوری و در مرحله بعدی میز خدمت الکترونیکی بوده است، گفت:عموم خدمات طبق برنامه دولت، بایستی الکترونیکی شود، چراکه میز خدمت الکترونیکی برای مردم راحت‌تر است.

اشک با بیان اینکه به جز میز خدمت الکترونیکی که برای راه اندازی به بودجه نیاز دارد استقرار میز خدمت حضوری هیچگونه بارمالی برای ادارات ندارد، گفت: بودجه مورد نیاز استقرار میز خدمت از محل بودجه جاری ادارات است و بودجه اختصاصی به این امر اختصاص داده نشده است. حتی پرسنل هم باید از پرسنل موجود در ادارات باشد.

وی تصریح کرد: برای فردی که در میز خدمت نیز فعالیت می‌کند حقوق جدایی در نظر گرفته نشده است، اما پیش بینی سختی کار برای آن‌ها شده است.

مدیرکل بازرسی، مدیریت عملکرد و امور حقوقی استانداری در پایان گفت: شهروندان می‌توانند در صورت بروز مشکل در میز خدمت ادارات و نحوه برخورد کارکنان با سامانه ۱۱۱ که سامانه ارتباط دولت با مردم است در ساعات اداری تماس بگیرند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزیر اقتصاد: افشا کنندگان فساد از وزارت اقتصاد جایزه می‌گیرند / هر کس با فساد مواجه شد سوت بزند/ باید فساد ریشه کن شود

بخشی از باغ‌موزه هرندی تا نوروز ۹۹ به بهره‌برداری خواهد رسید

به‌شدت نگران آیندۀ لوت هستم / پایگاه جهانی لوت را به‌رسمیت نمی‌شناسند

تامین سرمایه در گردش، فعالیت ریگان خودرو را رونق می‌بخشد / ریگان خودرو زیان دهی نداشته است

بند هلاکو کرمان ثبت ملی شد

كشف ۷۰ هزار نخ سیگار و ۷۰۰ میلیون ریال پوشاک قاچاق در شهرستان انار

۱۴ میلیون و ۲۶۹ هزار سهم در بورس کرمان معامله شد

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است

3برابر سال گذشته ملخ داریم/ جهاد کشاورزی خودرو ندارد/از پارسال حق الزحمه و اضافه کار نیروهایمان را پرداخت نکردیم

فقط ۱۳ درصد داوطلبان انتخابات مجلس یازدهم زن هستند/ فقط امیری خامکانی ثبت نام نکرد

پربازدید ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است

كشف ۷۰ هزار نخ سیگار و ۷۰۰ میلیون ریال پوشاک قاچاق در شهرستان انار

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   ( نظر)

دستگیری قاتل جوان شهربابکی در کمتر از 7 ساعت   ( نظر)