کد خبر: ۳۱۵۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر بهداشت محیط حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت و گو با گفتار نو مطرح کرد:
مدیر بهداشت محیط حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، گفت: ما همه ساله مسمومیت با توت را خصوصاً در شهرستان های استان داریم، ولی این مسمومیت به صورت عمده به دلیل وجود قارچ است.
حتی اگر درختان توت  سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

تابستان و فصل توت که می‌شود شاهد حضور علاقه‌مندان به این میوه آبدار و شیرین در زیر درختان و یا گاهاً بر سر شاخه‌های درختان توت سطح شهر هستیم.

پارچه‌های سفید و گل و گلی، کودکان سر مست و دست و صورت‌های قرمز، صحنه‌های نوستالژیکی هستند که این روز‌ها مکرراً تکرار می‌شوند، اگر گذری به سطح شهر انداخته باشید حتما متوجه رنگ گرفتگی معابر، سیاه و چسبنده شدن معابر پر رفته آمد خصوصاً در راسته خیابان شریعتی شده اید اما فارغ از این صحنه‌های جالب، سلامت شهروندان نکته حائز اهمیت دیگری است که نباید نادیده گرفته شود.


مدیر بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص عوارض مصرف توت‌های خیابانی به گفتار نو می‌گوید: اگر شهرداری به این درختان سم زده باشد که موجب مسمومیت مردم می‌شود، ولی حتی اگر درختان سم پاشی هم نشده باشند باز هم با توجه به نشستن دود اگزوز ماشین‌ها روی آن‌ها، این توت‌ها برخوردار از ترکیبات حلقوی و مواد عالی هستند که از مشتقات نفتی است.

حمیدرضا گلزاری خاطر نشان می‌کند: حتی اگر ما در کوتاه مدت عامل میکروبی نداشته باشیم همین گرد و خاک هم مضر است، کوچکترین مسئله همین سربی است که دربنزین است؛ البته درست است که باید به مقدار زیادجمع شود تا بیماری زا باشد، ولی در هر حال استفاده از این توت‌ها مشکل دارد.

گلزاری با بیان اینکه توت میوه‌ای است که زیاد قابل شستشو نیست و کیفیت خود را در اثر شستن زیاد از دست می‌دهد، می‌گوید: توصیه ما این است که از این توت‌ها استفاده نکنند.

گلزاری ضمن اعلام بی اطلاعی از سم پاشی درختان توت، می‌گوید: شهرداری به ما گفته است که درخت‌های وسط را سم پاشی نکرده وتنها درختان کنار خیابان را سم پاشی کرده است.

گلزاری در پاسخ به این پرسش که آیا ایده استفاده از در ختان مثمر، آن هم درختی مانند توت برای زیباسازی شهر مناسب بوده، به صراحت می‌گوید: در حال حاضر که ما در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته ایم، می‌بینیم که کار درستی نبوده و باید از این به بعد برای خیابان‌ها فکری کرد.

او با اشاره به رشد سریع و مناسب درختان توت، اظهار می‌کند: می گویند درختان نارون مشکل سازند و درست رشد نمی‌کنند و به اصطلاح افت می‌زنند، به هر حال این درخت توت هم که رشد خوبی در کرمان دارد، تبعات خاص خودش را دارد.

گلزاری خاطر نشان می‌کند: درست است که فضای شهر زیبا شده است، ولی اصل بدن انسان است و خداوند گفته هر چه به بدن انسان اسیب می‌زند، نباید استفاده شود. من فکر می‌کنم که باید از این کار اجتناب کنند و اگر امکان پذیر هست این درختان را قطع کنند.

او در ادامه می‌افزاید: البته جهاد کشاورزی و بقیه سازمان‌ها بهتر می‌توانند در این مورد نظر دهند؛ ولی ان چیزی که ما به چشم می‌بینیم و حتی آزمایشات هم تایید خواهند کرد، درصد بالای فلزات سنگین در این توت هاست.

مدیر بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص مصرف توت‌های باغات و مراتع  می‌گوید: در باغ و در یک طبیعت مصرف توت مستقیم تا به حال مشکلی نداشته است، ولی بعضی‌ها که وسواس دارند می‌توانند آن را شست و شو دهند.

او در ادامه می‌افزاید: توت ها‌ی باغات آلودگی میکروبی ندارند، ولی اگر الودگی شیمیایی هم داشته باشند به این صورت در بدن اثر نمی‌کند؛ چرا که خوشبختانه ما ایرانی‌ها در وعده‌های غذایی سلولز بالایی استفاده می‌کنیم که همین امر باعث دفع بیشتر و خارج شدن سموم از بدن می‌شود.

با توجه به صحبت‌های گلزرای در خصوص بیماری زا نبودن مصرف توت‌های نشسته از او پرسش شد که علت مسمومست‌های ناشی از خوردن توت، چیست؟

گلزاری در پاسخ به این پرسش می‌گوید: ما همه ساله مسمومیت با توت را خصوصاً در شهرستان‌های استان داریم، ولی این مسمومیت به صورت عمده به دلیل وجود قارچ است.

او در ادامه تشریح می‌کند: افراد توت را خیلی نگهداری می‌کنند و حتی بعضاً در خارج از یخچال و در محیط باز نگهداری می‌کنند که همین موجب رشد قارچ و ایجاد مسمومیت می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استانداران مکلف هستند با هر دستگاهی که هزینه بی جا و بریز و بپاش دارد با قاطعیت برخورد کنند/هنر مدیریت در شرایط سخت باید توانمندی خود را نشان دهد/ مدیران استان ها باید از شرکت های استارتاپی و دانش بنیان حمایت کنند

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان

مدیر تعاونی روستایی: ۱۳ مرغداری استان به اجاره یک شخص است/ سرپرست معاونت هماهنگی اقتصادی: یک روزی کوتاهی شده است، اما حال باید حمایت کرد/ مدیر کل تعزیرات حکومتی: این جلسه به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می‌کنند

در شناسایی و جذب بیسوادان در استان کرمان مشکل داریم/ فاصله 20 درصدی بین کم‌سوادترین و باسوادترین نقطه استان

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۹ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان   ( نظر)

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم   ( نظر)

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟   ( نظر)

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست   ( نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   ( نظر)

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟   ( نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۱ نظر)

توازن جغرافیایی نداریم/ براساس سند چشم انداز حرکت نکردیم/ سیاست‌ها مکررا تغییر می‌کند و ما چندان ثباتی نداریم/ خودروسازی کرمان به دنبال تحریم دچار مشکل شد/با بخش خصوصی به فهم مشترک نرسیدیم   ( نظر)

کاشت سبزی در بنای تاریخی باغ کلانتر/مالک باغ کلانتر به هیچ کس اجازه ورود برای احیای این باغ را نمی دهد   ( نظر)

هوشنگ اهل سیرچ نيست!   ( نظر)