کد خبر: ۳۱۵۵۲
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر بهداشت محیط حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت و گو با گفتار نو مطرح کرد:
مدیر بهداشت محیط حرفه ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان، گفت: ما همه ساله مسمومیت با توت را خصوصاً در شهرستان های استان داریم، ولی این مسمومیت به صورت عمده به دلیل وجود قارچ است.
حتی اگر درختان توت  سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

تابستان و فصل توت که می‌شود شاهد حضور علاقه‌مندان به این میوه آبدار و شیرین در زیر درختان و یا گاهاً بر سر شاخه‌های درختان توت سطح شهر هستیم.

پارچه‌های سفید و گل و گلی، کودکان سر مست و دست و صورت‌های قرمز، صحنه‌های نوستالژیکی هستند که این روز‌ها مکرراً تکرار می‌شوند، اگر گذری به سطح شهر انداخته باشید حتما متوجه رنگ گرفتگی معابر، سیاه و چسبنده شدن معابر پر رفته آمد خصوصاً در راسته خیابان شریعتی شده اید اما فارغ از این صحنه‌های جالب، سلامت شهروندان نکته حائز اهمیت دیگری است که نباید نادیده گرفته شود.


مدیر بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص عوارض مصرف توت‌های خیابانی به گفتار نو می‌گوید: اگر شهرداری به این درختان سم زده باشد که موجب مسمومیت مردم می‌شود، ولی حتی اگر درختان سم پاشی هم نشده باشند باز هم با توجه به نشستن دود اگزوز ماشین‌ها روی آن‌ها، این توت‌ها برخوردار از ترکیبات حلقوی و مواد عالی هستند که از مشتقات نفتی است.

حمیدرضا گلزاری خاطر نشان می‌کند: حتی اگر ما در کوتاه مدت عامل میکروبی نداشته باشیم همین گرد و خاک هم مضر است، کوچکترین مسئله همین سربی است که دربنزین است؛ البته درست است که باید به مقدار زیادجمع شود تا بیماری زا باشد، ولی در هر حال استفاده از این توت‌ها مشکل دارد.

گلزاری با بیان اینکه توت میوه‌ای است که زیاد قابل شستشو نیست و کیفیت خود را در اثر شستن زیاد از دست می‌دهد، می‌گوید: توصیه ما این است که از این توت‌ها استفاده نکنند.

گلزاری ضمن اعلام بی اطلاعی از سم پاشی درختان توت، می‌گوید: شهرداری به ما گفته است که درخت‌های وسط را سم پاشی نکرده وتنها درختان کنار خیابان را سم پاشی کرده است.

گلزاری در پاسخ به این پرسش که آیا ایده استفاده از در ختان مثمر، آن هم درختی مانند توت برای زیباسازی شهر مناسب بوده، به صراحت می‌گوید: در حال حاضر که ما در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته ایم، می‌بینیم که کار درستی نبوده و باید از این به بعد برای خیابان‌ها فکری کرد.

او با اشاره به رشد سریع و مناسب درختان توت، اظهار می‌کند: می گویند درختان نارون مشکل سازند و درست رشد نمی‌کنند و به اصطلاح افت می‌زنند، به هر حال این درخت توت هم که رشد خوبی در کرمان دارد، تبعات خاص خودش را دارد.

گلزاری خاطر نشان می‌کند: درست است که فضای شهر زیبا شده است، ولی اصل بدن انسان است و خداوند گفته هر چه به بدن انسان اسیب می‌زند، نباید استفاده شود. من فکر می‌کنم که باید از این کار اجتناب کنند و اگر امکان پذیر هست این درختان را قطع کنند.

او در ادامه می‌افزاید: البته جهاد کشاورزی و بقیه سازمان‌ها بهتر می‌توانند در این مورد نظر دهند؛ ولی ان چیزی که ما به چشم می‌بینیم و حتی آزمایشات هم تایید خواهند کرد، درصد بالای فلزات سنگین در این توت هاست.

مدیر بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص مصرف توت‌های باغات و مراتع  می‌گوید: در باغ و در یک طبیعت مصرف توت مستقیم تا به حال مشکلی نداشته است، ولی بعضی‌ها که وسواس دارند می‌توانند آن را شست و شو دهند.

او در ادامه می‌افزاید: توت ها‌ی باغات آلودگی میکروبی ندارند، ولی اگر الودگی شیمیایی هم داشته باشند به این صورت در بدن اثر نمی‌کند؛ چرا که خوشبختانه ما ایرانی‌ها در وعده‌های غذایی سلولز بالایی استفاده می‌کنیم که همین امر باعث دفع بیشتر و خارج شدن سموم از بدن می‌شود.

با توجه به صحبت‌های گلزرای در خصوص بیماری زا نبودن مصرف توت‌های نشسته از او پرسش شد که علت مسمومست‌های ناشی از خوردن توت، چیست؟

گلزاری در پاسخ به این پرسش می‌گوید: ما همه ساله مسمومیت با توت را خصوصاً در شهرستان‌های استان داریم، ولی این مسمومیت به صورت عمده به دلیل وجود قارچ است.

او در ادامه تشریح می‌کند: افراد توت را خیلی نگهداری می‌کنند و حتی بعضاً در خارج از یخچال و در محیط باز نگهداری می‌کنند که همین موجب رشد قارچ و ایجاد مسمومیت می‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بیشترین خسارت سیل در نخلستان‌ها مربوط به شسته شدن بستر است / خسارات محصولات سبزی و صیفی در مناطق سیل‌زده تا 100 درصد است / سیل کیفیت محصولات باغی و زراعی را کاهش می‌دهد

شورای نگهبان در مقام یک داور بی‌طرف به شکایات رسیدگی می‌کند/عدم تأیید صلاحیت نمایندگان لزوماً به معنای فساد آنان نیست

گران فروشی فروشگاه های زنجیره ای در کرمان/ساختار فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کرمان استاندارد نیست

توسعه تعاملات خارجی به تقویت سرمایه‌گذاری و صادرات می‌انجامد / استان کرمان به لحاظ سرمایه‌گذاری‌های خارجی جذابیت لازم را دارد

لقب تحریم خاموش دادن به اصلاح طلبان از طنز‌های عرصه سیاست ماست/ بدیهی‌ترین حقوق احزاب یعنی شرکت افراد حزبی در انتخابات از آن‌ها گرفته می‌شود/ آشتی ملی با ارائه لیست مشترک اصلاح‌طلبان و اصولگرایان محقق می‌شود / اصولگرایان از چهره‌های ردصلاحیت شده خود دفاع نمی‌کنند/ برخی نمایندکان مجلس، نمایندگی اسپانسرهایشان را برعهده دارند/ فراموش نکنیم هنرمندان میزبان تاریخ و سیاستمداران میهمان تاریخ اند

مشارکت و فعالیت سیاسی جزو حقوق جامعه است/انتخابات بدون حضور احزاب بی معنی است/قانون انتخابات با نگاه به احزاب نوشته شود/احزاب باید مطالبه گر حرف رهبری باشند/حزب باید بین جامعه و حاکمیت پیوند برقرار کند

نامزدهای انتخاباتی از تخریب و توهین سایر رقبا بپرهیزند/مردم در مشارکت حداکثری در انتخابات زبان زد و پیشگام هستند

مردم باید به دور از جوسازی ها انتخاب خوب داشته باشند/نماینده ای که دنبال مسائلی است که قبح آن در جامعه شکسته شده، دلسوز مردم نیست

دعوایی مطرح نبود،اختلاف نظر در خصوص لوایح درآمدی بین شهردار و برخی از اعضای شورا بود/سوء تفاهم ها برطرف و لوایح به تصویب شورای شهر رسید

سینماهای کرمان، میزبان فیلم‌های جشنواره فجر

پربازدید ها

سرطان پستان، پوست، تیروئید و روده بزرگ سرطان‌های شایع در بین زنان/سرطان مثانه، پوست، ریه و حنجره سرطان های شایع در بین مردان

جمعه بازار پرندگان در آینده نزدیک تعطیل می‌شود / در صورت عرضه مرغ زنده توسط مراکز غیرمجاز با عاملان برخورد می‌شود / خرید گوشت مرغ و تخم‌مرغ از مراکز معتبر هیچ خطری نخواهد داشت

اقامتگاه موقت متهمان در سیرجان راه اندازی شد

دعوایی مطرح نبود،اختلاف نظر در خصوص لوایح درآمدی بین شهردار و برخی از اعضای شورا بود/سوء تفاهم ها برطرف و لوایح به تصویب شورای شهر رسید

۴۶ مدرسه کپری در استان کرمان وجود دارد / فضای نامناسب آموزشی انگیزه معلم و دانش‌آموز را کاهش می‌دهد / در کرمان با کمبود مدرسه روبرو هستیم / ۳۱۰ پروژه مدرسه‌سازی به دلیل عدم اعتبار متوقف شده‌اند

خسارت ۳۵ میلیارد تومانی سیلاب به مدارس جنوب و شرق کرمان

اتاق بازرگانی کرمان ۱۰۰ مدرسه راه‌اندازی می‌کند / مدارسی می‌سازیم که ضمن آموزش علم و دانش، کانون‌های کارآفرینی باشند

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۹۲ نظر)

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۳ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۶ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۳ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)