کد خبر: ۳۱۵۵۳
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در گفت و گو با گفتار مطرح کرد:
رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در گفت وگو با گفتارنو می گوید: در سال‌های متمادی مشکلات بیکاری بخش‌های دیگر در بخش اصناف آمده است، به صورتیکه سرریز بازنشسته‌های بیکار، دانشجو‌های بیکار و ... به این بخش آمده اند.
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

حدود ۶ سال است که از زمان اصلاحیه قانون نظام صنفی می‌گذرد. این قانون که از سال ۸۲ هیچ گونه تغییر و بازنگری نداشت، سرانجام در سال ۹۲ با ۹۶ ماده به تصویب مجلس شورای اسلامی و سپس تأیید شورای نگهبان رسید.

اما کماکان بحث‌ها و اختلاف نظر‌هایی بر روی اصلاحات این قانون وجود دارد و به اعتقاد برخی از کارشناسان و فعالان نظام صنفی، اصلاحات قانون نظام صنفی سال ۹۲ غیر کارشناسانه و بدون توجه به بخش خصوصی تصویب شده است.

شایان ذکر است که این قانون از همان ابتدا نیز نتوانسته بود نظر موافق اصناف و برخی از مسئولین را جلب کند به طوریکه رئیس اتاق اصناف کشور در همان ایام، اصلاح قانون نظام امور صنفی را از اولویت‌های سال ۹۴ اعلام کرد و گفت: باید نگاه توسعه‌محور را در اصلاح این قانون لحاظ کنیم که متأسفانه در حال حاضر چنین موضوعی کمتر مشاهده می‌شود.

اخیراً نیز در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان کرمان بار دیگر این مسئله باز شده است. رضا رحمانی در نشست خود با فعالان اقتصادی استان کرمان در مورد این قانون این طور گفته که «متاسفانه طبق قانون رقابت و در ماده‌ی هفت این قانون، هیچ وزراتخانه‌ای حق ندارد به دلیل اشباع بازار، مجوزی صادر نکند که همین قانون مشکلات فراوانی ایجاد کرده است که باید اصلاحیه‌ی این قانون صورت گیرد و ما نیز در وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاحیه‌ای را در آینده‌ی نزدیک به مجلس شورای اسلامی ارایه خواهیم داد».

رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در گفت وگو با گفتارنو می گوید: در سال‌های متمادی مشکلات بیکاری بخش‌های دیگر در بخش اصناف آمده است، به صورتیکه سرریز بازنشسته‌های بیکار، دانشجو‌های بیکار و ... به این بخش آمده اند.

به گزارش گفتار نو، سینا خسروی در خصوص افزایش مشکلات واحد‌های صنفی با اصلاحیه قانون نظام صنفی در سال ۹۲ می‌گوید: من این مسئله را قبول ندارم. من فکر می‌کنم که رقابت، هم می‌تواند به نفع واحد صنفی و هم به نفع مصرف کننده باشد.

خسروی خاطرنشان می‌کند: از الزامات اقتصادی این است و ما نمی‌توانیم این را محدود کنیم و بگوییم، چون ما می‌خواهیم مغازه دار داشته باشیم و، چون باید تعدادی شغل ایجاد کنیم باید حریم بگذاریم ویا باید یک تعداد محدودی بیایند، نه من فکر می‌کنم قانون نظام صنفی در اینجا خیلی روشن و مدرن عمل کرده است.

او در ادامه می‌افزاید: شاید بقیه بخش‌های اقتصادی ما اینقدر روشن و مدرن نباشند؛ اما قانون نظام صنفی ما اینجا خیلی خوب عمل کرده است. این قانون محدودیت جنسیتی، سنی و این که کارمند و .. باشند را برداشته و یک بازار کاملا ازاد برای ورود گذاشته، کسانی که بتوانند و اقعا دوام بیاورند می‌مانند و این‌ها بازاریان واقعی اند.

خسروی با بیان اینکه حریم صنفی شاید به این معنی باشد که ما یک رانتی را در اختیار بعضی‌ها قرار می‌دهیم، می‌گوید: در حال حاضر در خیلی از شهر‌ها و کشورها، خیابان‌ها به صورت بورس پارچه، بورس موبایل وغیره است.

او در ادامه می‌افزاید: البته این موضوع خیلی به ندرت در کرمان هم اتفاق افتاده است، این مسئله باعث می‌شود که رقابت به صورت سالم‌تر و شفاف‌تر باشد چرا که وقتی ۵۰ موبایل فروشی در یک خیابان در کنار هم فعالیت می‌کند قطعاً درصد تخلف خیلی پایین می‌آید؛ چرا که مصرف کننده رصد می‌کند و حتی بازرسی انجام می‌دهد و دیگر نیاز نیست تا بازرس سازمان صمت و یا اتاق اصناف این کار را انجام دهد.

رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در بخشی از صحبت هایش به رکود و مشکلات اقتصادی موجود در جامعه اشاره می‌کند و می‌گوید: متاسفانه مشکلات اقتصادی باعث بروزاین مشکلات و تبعات شدند، ولی این قضیه در کل خوب بود، ضمن اینکه ناچار بودند این موضوع را از قانون حذف کنند چرا که مغایراصل ۴۴ قانون اساسی بود.

این درحالی است که تعداد لغو مجوز‌ها و تعطیل‌های واحد‌های صنفی روز به روز درحال افزایش است به طوریکه از هزارو ۵۸۰ واحد در سال ۹۴ به دو هزار و ۸۰ مورد در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده است.

رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در خصوص چشم انداز واحد‌های صنفی استان، می‌گوید: من فکر می‌کنم که ظرف ۲ الی ۳ سال اینده این ۳۰ هزار واحد صنفی در شهر کرمان، قطعا الک می‌شوند و ان‌هایی که باید از بازار خارج شوند، ظرف دو الی سه سال اینده خارج می‌شوند.

خسروی در ادامه می‌افزاید: این طور نیست که ما بیاییم و این‌ها را نگه داریم، چون شغل ایجاد کردیم یعنی ممکن است که یک فرد با ضرر و زیان کار می‌کند و باید حذف شود.

در حالی که  رئیس اتاق اصناف کرمان در دیدار فعالان اقتصادی استان با صمت با بیان اینکه با ایجاد هر فروشگاه بزرگ، چند واحد صنفی اشتغال خود را از دست می‌دهند، بر برروند بیکاری و بی رویه بودن فروشگاه‌های بزرگ در کرمان تاکید کرده بود؛ رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در خصوص تاثیرات فروشگاه‌های بزرگ بر واحد‌های صنفی کرمان، می‌گوید: این اتفاق می‌افتد و با موافقت یا مخالفت ما نیست، بله بخشی از این الک همین فروشگاه‌های مجازی و اینترنتی هستند یعنی این‌ها می‌ایند و فشار می‌اورند و گروهی را خارج می‌کنند.

او در ادامه می‌افزاید: در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز به همین شکل است؛ یعنی یک فروشگاه زنجیره‌ای می‌اید و تخفیفات ۴۰ الی ۵۰ درصدی ارائه می‌دهد و تعداد زیادی را از بازار خارج می‌کند، به هر حال این‌ها بخشی از ان الک اند و فشار می‌اورند وآن‌هایی که واقعا نباید در بازار بمانند را خارج می‌کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

برخورد کاریکاتوری با اندیشه امام، یک آفت بزرگ است

خاطرات مرحوم حاج سید احمد خمینی از بیماری امام

معاون آموزشی دانشگاه تهران: دانشجویان همه مقاطع می‌توانند از ۱۷ خرداد به دانشگاه بازگردند/دانشجویان جدیدالورود از نیمه دوم مهر ماه شروع می شود

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

زمین خواری و فروش 800قطعه زمین دولتی در منوجان

حیوان آزار کهنوجی دستگیر شد

تعداد مبتلایان به کرونا به مرز 2هزار نفر رسید

شهادت سرباز قرارگاه عملیاتی ابوذر در درگیری مسلحانه

پربازدید ها

کاهش 96درصدی واردات پس از شیوع کرونا

افزایش 100تا 300درصدی نهاده های کشاورزی تنها در دوماه/اجبار شرکت ها برای خرید محصولات جانبی در کنار سم و کود/قطره چکانی شرکت های تولیدی سم و کود

۵۰ درصد شبکه آبرسانی رفسنجان فرسوده است

با چالش حفظ بازار پسته مواجه شدیم

هزینه حمل و نقل زعفران ۷ یورو شد/ وزارت جهاد کشاورزی مازاد پیاز زعفران را خریداری کند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۶ نظر)

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

پرطرفدارترین ها

قالیباف: مجلس یازدهم مذاکره و سازش با آمریکا به عنوان محور استکبار جهانی را بی حاصل و پر ضرر ارزیابی می‌کند   (۱ نظر)

مدیرکل و معاون اداری مالی اداره کل غله استان کرمان به اتهام رشوه و فساد اداری دستگیر شدند   ( نظر)

پیشنهاد ختم روزانه قرآن از سوی نماینده مردم رفسنجان/صفحه اول و دوم برای قالیباف در نظر گرفته‌ شد/ثواب اولین ختم قرآن به روح بلند امام خمینی(ره)هدیه می شود   ( نظر)