کد خبر: ۳۱۵۵۳
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۶
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در گفت و گو با گفتار مطرح کرد:
رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در گفت وگو با گفتارنو می گوید: در سال‌های متمادی مشکلات بیکاری بخش‌های دیگر در بخش اصناف آمده است، به صورتیکه سرریز بازنشسته‌های بیکار، دانشجو‌های بیکار و ... به این بخش آمده اند.
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

حدود ۶ سال است که از زمان اصلاحیه قانون نظام صنفی می‌گذرد. این قانون که از سال ۸۲ هیچ گونه تغییر و بازنگری نداشت، سرانجام در سال ۹۲ با ۹۶ ماده به تصویب مجلس شورای اسلامی و سپس تأیید شورای نگهبان رسید.

اما کماکان بحث‌ها و اختلاف نظر‌هایی بر روی اصلاحات این قانون وجود دارد و به اعتقاد برخی از کارشناسان و فعالان نظام صنفی، اصلاحات قانون نظام صنفی سال ۹۲ غیر کارشناسانه و بدون توجه به بخش خصوصی تصویب شده است.

شایان ذکر است که این قانون از همان ابتدا نیز نتوانسته بود نظر موافق اصناف و برخی از مسئولین را جلب کند به طوریکه رئیس اتاق اصناف کشور در همان ایام، اصلاح قانون نظام امور صنفی را از اولویت‌های سال ۹۴ اعلام کرد و گفت: باید نگاه توسعه‌محور را در اصلاح این قانون لحاظ کنیم که متأسفانه در حال حاضر چنین موضوعی کمتر مشاهده می‌شود.

اخیراً نیز در سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت به استان کرمان بار دیگر این مسئله باز شده است. رضا رحمانی در نشست خود با فعالان اقتصادی استان کرمان در مورد این قانون این طور گفته که «متاسفانه طبق قانون رقابت و در ماده‌ی هفت این قانون، هیچ وزراتخانه‌ای حق ندارد به دلیل اشباع بازار، مجوزی صادر نکند که همین قانون مشکلات فراوانی ایجاد کرده است که باید اصلاحیه‌ی این قانون صورت گیرد و ما نیز در وزارت صنعت، معدن و تجارت اصلاحیه‌ای را در آینده‌ی نزدیک به مجلس شورای اسلامی ارایه خواهیم داد».

رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در گفت وگو با گفتارنو می گوید: در سال‌های متمادی مشکلات بیکاری بخش‌های دیگر در بخش اصناف آمده است، به صورتیکه سرریز بازنشسته‌های بیکار، دانشجو‌های بیکار و ... به این بخش آمده اند.

به گزارش گفتار نو، سینا خسروی در خصوص افزایش مشکلات واحد‌های صنفی با اصلاحیه قانون نظام صنفی در سال ۹۲ می‌گوید: من این مسئله را قبول ندارم. من فکر می‌کنم که رقابت، هم می‌تواند به نفع واحد صنفی و هم به نفع مصرف کننده باشد.

خسروی خاطرنشان می‌کند: از الزامات اقتصادی این است و ما نمی‌توانیم این را محدود کنیم و بگوییم، چون ما می‌خواهیم مغازه دار داشته باشیم و، چون باید تعدادی شغل ایجاد کنیم باید حریم بگذاریم ویا باید یک تعداد محدودی بیایند، نه من فکر می‌کنم قانون نظام صنفی در اینجا خیلی روشن و مدرن عمل کرده است.

او در ادامه می‌افزاید: شاید بقیه بخش‌های اقتصادی ما اینقدر روشن و مدرن نباشند؛ اما قانون نظام صنفی ما اینجا خیلی خوب عمل کرده است. این قانون محدودیت جنسیتی، سنی و این که کارمند و .. باشند را برداشته و یک بازار کاملا ازاد برای ورود گذاشته، کسانی که بتوانند و اقعا دوام بیاورند می‌مانند و این‌ها بازاریان واقعی اند.

خسروی با بیان اینکه حریم صنفی شاید به این معنی باشد که ما یک رانتی را در اختیار بعضی‌ها قرار می‌دهیم، می‌گوید: در حال حاضر در خیلی از شهر‌ها و کشورها، خیابان‌ها به صورت بورس پارچه، بورس موبایل وغیره است.

او در ادامه می‌افزاید: البته این موضوع خیلی به ندرت در کرمان هم اتفاق افتاده است، این مسئله باعث می‌شود که رقابت به صورت سالم‌تر و شفاف‌تر باشد چرا که وقتی ۵۰ موبایل فروشی در یک خیابان در کنار هم فعالیت می‌کند قطعاً درصد تخلف خیلی پایین می‌آید؛ چرا که مصرف کننده رصد می‌کند و حتی بازرسی انجام می‌دهد و دیگر نیاز نیست تا بازرس سازمان صمت و یا اتاق اصناف این کار را انجام دهد.

رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در بخشی از صحبت هایش به رکود و مشکلات اقتصادی موجود در جامعه اشاره می‌کند و می‌گوید: متاسفانه مشکلات اقتصادی باعث بروزاین مشکلات و تبعات شدند، ولی این قضیه در کل خوب بود، ضمن اینکه ناچار بودند این موضوع را از قانون حذف کنند چرا که مغایراصل ۴۴ قانون اساسی بود.

این درحالی است که تعداد لغو مجوز‌ها و تعطیل‌های واحد‌های صنفی روز به روز درحال افزایش است به طوریکه از هزارو ۵۸۰ واحد در سال ۹۴ به دو هزار و ۸۰ مورد در سال ۹۷ افزایش پیدا کرده است.

رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در خصوص چشم انداز واحد‌های صنفی استان، می‌گوید: من فکر می‌کنم که ظرف ۲ الی ۳ سال اینده این ۳۰ هزار واحد صنفی در شهر کرمان، قطعا الک می‌شوند و ان‌هایی که باید از بازار خارج شوند، ظرف دو الی سه سال اینده خارج می‌شوند.

خسروی در ادامه می‌افزاید: این طور نیست که ما بیاییم و این‌ها را نگه داریم، چون شغل ایجاد کردیم یعنی ممکن است که یک فرد با ضرر و زیان کار می‌کند و باید حذف شود.

در حالی که  رئیس اتاق اصناف کرمان در دیدار فعالان اقتصادی استان با صمت با بیان اینکه با ایجاد هر فروشگاه بزرگ، چند واحد صنفی اشتغال خود را از دست می‌دهند، بر برروند بیکاری و بی رویه بودن فروشگاه‌های بزرگ در کرمان تاکید کرده بود؛ رئیس سابق اداره اصناف سازمان صنعت معدن و تجارت استان کرمان در خصوص تاثیرات فروشگاه‌های بزرگ بر واحد‌های صنفی کرمان، می‌گوید: این اتفاق می‌افتد و با موافقت یا مخالفت ما نیست، بله بخشی از این الک همین فروشگاه‌های مجازی و اینترنتی هستند یعنی این‌ها می‌ایند و فشار می‌اورند و گروهی را خارج می‌کنند.

او در ادامه می‌افزاید: در مورد فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز به همین شکل است؛ یعنی یک فروشگاه زنجیره‌ای می‌اید و تخفیفات ۴۰ الی ۵۰ درصدی ارائه می‌دهد و تعداد زیادی را از بازار خارج می‌کند، به هر حال این‌ها بخشی از ان الک اند و فشار می‌اورند وآن‌هایی که واقعا نباید در بازار بمانند را خارج می‌کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استانداران مکلف هستند با هر دستگاهی که هزینه بی جا و بریز و بپاش دارد با قاطعیت برخورد کنند/هنر مدیریت در شرایط سخت باید توانمندی خود را نشان دهد/ مدیران استان ها باید از شرکت های استارتاپی و دانش بنیان حمایت کنند

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان

مدیر تعاونی روستایی: ۱۳ مرغداری استان به اجاره یک شخص است/ سرپرست معاونت هماهنگی اقتصادی: یک روزی کوتاهی شده است، اما حال باید حمایت کرد/ مدیر کل تعزیرات حکومتی: این جلسه به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می‌کنند

در شناسایی و جذب بیسوادان در استان کرمان مشکل داریم/ فاصله 20 درصدی بین کم‌سوادترین و باسوادترین نقطه استان

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد

پربازدید ها

توازن جغرافیایی نداریم/ براساس سند چشم انداز حرکت نکردیم/ سیاست‌ها مکررا تغییر می‌کند و ما چندان ثباتی نداریم/ خودروسازی کرمان به دنبال تحریم دچار مشکل شد/با بخش خصوصی به فهم مشترک نرسیدیم

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟

مدیر تعاونی روستایی: ۱۳ مرغداری استان به اجاره یک شخص است/ سرپرست معاونت هماهنگی اقتصادی: یک روزی کوتاهی شده است، اما حال باید حمایت کرد/ مدیر کل تعزیرات حکومتی: این جلسه به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می‌کنند

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۹ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان   ( نظر)

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم   ( نظر)

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟   ( نظر)

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست   ( نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   ( نظر)

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟   ( نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۱ نظر)

توازن جغرافیایی نداریم/ براساس سند چشم انداز حرکت نکردیم/ سیاست‌ها مکررا تغییر می‌کند و ما چندان ثباتی نداریم/ خودروسازی کرمان به دنبال تحریم دچار مشکل شد/با بخش خصوصی به فهم مشترک نرسیدیم   ( نظر)

کاشت سبزی در بنای تاریخی باغ کلانتر/مالک باغ کلانتر به هیچ کس اجازه ورود برای احیای این باغ را نمی دهد   ( نظر)

هوشنگ اهل سیرچ نيست!   ( نظر)