کد خبر: ۳۱۵۷۰
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۲
ارسال به دوستان
ذخیره
ماجرای شکایت بابک زنجانی از حمید حسینی چه بود؟
 سیدحمید حسینی گفت: من معتقدم زنجانی ادم چندان پیچیده ای نبود، پرونده اش هم کاملا روشن است، بلوف زیاد می زد . از هر دری وارد شد اما در نهایت بازار ما را خراب کرد و نگذاشت ما روند طبیعی را داشته باشیم . یعنی در دوره تحریم خودش به عاملی برای به هم ریختن بازار ما تبدیل شد . حالا در این شرایط است که باید بگوییم مراقب به هم ریختن دوباره بازار باید بود .

 سیدحمید حسینی در پاسخ به این سئوال که آیا پشت پرده حملات اخیر به وزیر نفت،گروهی مافیایی مترصد دریافت فرصت ویژه است، گفت:من نمی خواهم دوستان را متهم به سودجویی و مفعت طلبی کنم اما در چنین شرایطی احتمال چنین اتفاقی بسیار بالاست .

وی اضافه کرد: فکر می‌کنم عده ای ناآگاهانه به دلیل عدم اطمینان به زنگنه تصور دارند وضعیت فعلی ناشی از عملکرد نامناسب مدیران فعلی است در حالی که فضا به هم ریخته است.

این فعال اقتصادی کرمانی با تاکید بر اینکه اقدامات مهمی در وزارت نفت برای روان سازی صادرات صورت گرفته است، گفت: به رغم حضور مدیران پا به سن گذاشته و با تجربه ، در شرکت حوزه بین‌الملل می‌بینیم که مدیرانی جوان‌تر مشغول فعالیت هستند.

پیش‌تر مقامات وزارت نفت درباره ایجاد مسیر خاکستری در فروش نفت سخن گفتند، گویا به نتیجه‌ای نرسیده و برخی وزارت نفت را حالا مانع صادرات نفت می دانند. نظر شما چیست؟
بخش نفت، بخشی نیست که در دوره تحریم بتوانیم تغییر خاصی در آن بدهیم . داستان پیچیده است . باید این افراد پاسخ بدهند ترامپ صادرات نفت ایران را تحریم کرده یا زنگنه ؟ واقعا سئوال مهمی است. وزارت نفت برای غلبه بر شرایط تحریمی به دنبال یافتن راهکار است ، تمام تلاش خود را برای عرضه نفت در بورس انرژی به کار گرفته و اتفاقا فردی که پایگاهش،متعلق به جناح محافظه کار است ،به عنوان نماینده وزارت نفت در بورس انرژی منصوب شده اما مشکل حل نشده است . یکی از این مشکلات وجود مشتریان غیر واقعی است.

بالاخره خیلی ها در قامت مشتری وارد میدان می شوند و می خواهند بفهمند حساب های بانکی ما کجاست و از چه طریقی می توانیم نفت را منتقل کنیم از این رو تشخیص مشتری واقعی از مشتری غیرواقعی خود کار بسیار پیچیده ای است. در حقیقت این افراد که برخی با توصیه و سفارش می آیند می خواهند به جای خرید نفت از ما اطلاعات ما را به امریکا بفروشند، طبیعی است حساسیت در این دوره بالا باشد و نتوان به هر کسی اطمینان کرد.حالا برخی دلواپسان به این موضوع توجه ندارند.

این دومین باری است که در دهه فعلی ایران با تحریم روبرو شده است.
صبر کنید می خواهید بگویید که ما در این حوزه تجربه داریم .

نظر شما غیر از این است ؟
بله . ما تجربه تحریم را داریم اما تجربه ترامپ را نداریم. شخصیت ترامپ با شخصیت اوباما متفاوت بود . قبلا اوباما از روسای جمهور کشورها می خواست با ایران همکاری نکنند اما ترامپ امروز به یک توصیه و سفارش بسنده نمی کند .واقعیت این است که ترامپ شخصا پیگیر ماجراست و بسیاری از روسای کشورها تاکید دارند که از سوی وی تحت فشار قرار دارند. در کنار دولت امریکا، FBI و CIA و حتی ارتش آمریکا وارد عمل شده اند تا مانع از فعالیت اقتصادی ما در جهان شوند . البته بالاخره ما راهی را پیدا می کنیم اما باید واقعیت را در نظر بگیریم .

در این مسیر رفتار مشتریان با دوره قبل تغییر کرده است؟
تغییری کاملا جدی . این بار کاهش صادرات نفت ایران به دلیل شکل بازار جهانی نفت است . ردگیری نفت ایران کار چندان دشواری نیست، به عبارت دیگر بین ۳۰ تا ۴۰ پالایشگاه در جهان هستند که نفت ایران را مصرف می کنند و با توجه به تهدیدهای امریکا کمتر پالایشگاهی حاضر است ریسک کند تا نفت ما را بخرد چرا که امریکایی ها حتی مدیران پالایشگاه ها را هم تحریم می کنند. در ضمن فشار بیمه‌ای و بانکی نیز بسیار بالاست، بیمه ها با ما همکاری نمی کنند و فشار نظام بانکی به بالاترین حد ممکن در این سال ها رسیده است. با این وضعیت نمی توان از کم کاری ها گفت بلکه باید بپذیریم که اوضاع در کشور استثنائی است . تحریم برای هیچ کجا آبادانی و توسعه به همراه نداشته است بلکه سبب شده مشکلات فراوانی متوجه این کشورها شود.

شما از تجربه دوره قبل حرف می زنید بگذارید من هم بگویم. ما در دوره قبلی صد میلیون بشکه میعانات روی دریا ذخیره کرده بودیم ، وضعیت پیچیده بود، در شش ماه اول تحریم‎ها هیچ حرکتی نتوانستیم انجام دهیم اما کم کم راهمان را باز کردیم تا از طرقی غیر قابل پیش بینی نفت را عرضه کنیم اما طبیعتا تجربه انها نیز این بار بیشتر از قبل شده و موانع بیشتری را مقابلمان علم کرده‌اند.

یافتن راهکار چقدر به موضوع بابک زنجانی و ... بر می گردد؟
اتفاقا بابک رنجانی بازارهای ما را به هم ریخت و اگر ایشان نبود وضعیت درست تر پیش می رفت .

شما کسی هستید که بابک زنجانی قبل از جنجالی شدن پرونده اش از شما شکایت کرد، داستان چه بود؟
من او را از نزدیک ندیدم.البته ایشان از من شکایتی کرده بود چون طبق اسنادی که من داشتم برایم مسجل شده بود که ماجرای ایشان ماجرایی فسادزاست و این موضوع را مطرح کردم که البته سبب شد وی شکایتی علیه من به دادگاه انقلاب ارائه دهد. من در آن دادگاه حضور یافتم و از خودم دفاع کردم اما باز هم در آن جلسه بابک زنجانی نیامد. بالاخره دادگاه بر پایه اسناد رای به تبرئه من داد اما می دانستم داستان ایشان جایی گره می خورد .

چطور متوجه حضور وی شدید؟ از فعالیت شخصی به این نام چگونه خبر شدید؟
من می دانم بر اساس روابطی که داشت، یک میلیون و چهارصد هزار تن مازوت گرفته بود تا بفروشد. خوب ایشان هیچ تجربه ای در بازار نداشت، یادم هست خودم محموله فراورده نفتی داشتم در بندرعباس، با هر کدام از مشتریان تماس گرفتم، گفتند که با تخفیف ۲۰ تا ۵۰ دلاری می خرند، تعجب کردم و پرسیدم چه اتفاقی رخ داده، گفتند شرکت فالک در امارات با قیمت های بسیار خوبی در حال فروش محموله است، اتفاقا من به شرکت "فال" زنگ زدم و از انها پرسیدم محموله را از کجا اوردید، گفتند از ایران. پیگیری های من رسید به شرکت نفت و آقایی جوان به نام بابک زنجانی؛ همان جا اعلام کردم که این شرکت قصد پرداخت پول ندارد ، این شرکتی ورشکسته است که می خواهد خود را نجات بدهد پس پولی پرداخت نمی کند و منابع ما را حراج کرده است.

خلاصه اینکه آنجا بود که اسم بابک زنجانی به گوشم خورد .

ماجرای فروش نفت خام چطور مطرح شد؟
ببینید فروش نفت خام در بازار جهانی به این سادگی نیست، وی چند محموله نفت خام را گرفته بود اما فقط توانست یک محموله را بفروشد و بقیه محموله ها را بازپس داد و رقم آن از بدهی هایش کم شد . حالا برخی ادعای فروش نفت دارند، طبیعی است در این موقعیت حساس وزیر نفت و مجموعه همکارانش ابا دارند که نفت را به هر کسی بدهند و به هر پیشنهادی اعتماد کنند . در این بازار باید خیلی محتاط بود.

این تنها برخورد شما با پدیده ای به نام بابک زنجانی بود؟
نه . یک بار هم در کیش ، نمایشگاهی برگزار شده بود، من با دوستی در حال بازدید از نمایشگاه بودم که دیدم یک غرفه خیلی شیک و بزرگ آنجا هست، دوست من گفت این غرفه متعلق به بابک زنجانی است، گفتم از کجا وی را می شناسی؟ گفت اتفاقا ایشان مشتاق دیدن تو هستند چون در بازار نفت تجربه دارد یو او هم می خواهد وارد این بازار شود، البته هیچ گاه اسباب دیدار ما جور نشد، بعد هم که اسمش بالا گرفت و گفتند در نقل و انتقال پول همکاری می کند و خیلی وضعیت خوبی دارد .

یک بانک در مالزی زده بود و یک بانک در تاجیکستان اما نکته مهم این بود که کارهای مالی اش هم فیک بود . سوییفت تقلبی صادر می کرد، مثلا شرکت نفت به او پول داده بود حواله ای برای کسی صادر کند ، سوییفت تقلبی صادر کرده بود تا نشان دهد پول را پرداخت کرده است. من معتقدم زنجانی ادم چندان پیچیده ای نبود، پرونده اش هم کاملا روشن است، بلوف زیاد می زد . از هر دری وارد شد اما در نهایت بازار ما را خراب کرد و نگذاشت ما روند طبیعی را داشته باشیم . یعنی در دوره تحریم خودش به عاملی برای به هم ریختن بازار ما تبدیل شد . حالا در این شرایط است که باید بگوییم مراقب به هم ریختن دوباره بازار باید بود .

به این ترتیب به نظر می رسد هنوز راهی برای صادرات نفت پیدا نشده است، ایا برخی ایده هایی در این زمینه دارند که با مخالفت زنگنه روبروست؟
بالاخره در شرایی نظیر شرایط کنونی دائم روزنه هایی پیدا می شود. باید دید استفاده از کدام به ثواب نزدیکتر است . در این فضا باید کمی صبر کرد.بودن یا نبودن زنگنه مشکل صادرات نفت ما نیست.مشکل ما جای دیگری است، آن وقتی اینجا با هم می جنگیم و فشار می آوریم .

حداقل در فضای فعلی هر مدیری بیش از ۱۰ درصد نمی‌تواند بر روند فعالیت ها تاثیر بگذارد.بیمه ، کشتیرانی، بانک ها و پالایشگاه ها ترسیده اند و عقب رفته اند .همان طور که گفتم دائم با مشتریان صوری روبرو هستید که یم خواهند از کارتان سر در بیاورند و به جای خرید نفت ، اطلاعات ما را به امریکا بفروشند، ان وقت خط فشار علیه وزارت نفت تدارک دیده شده است . کمی تعجب برانگیز است .

در شرایط کنونی صادرات فرآورده های نفتی جریان دارد؟
بله

با توجه به مشکلات بانکی که گفتید، پول حاصل از صادرات چطور دریافت می شود؟
الان در ایران تاجرانی که قدرت نقل و انتقال پول ندارند، از گردونه خارج شده اند.بانک‌ها همکاری نمی کنند، در نتیجه عمده نقل و انتقال پول افتاده دست صرافی ها.الان بهترین موقعیت برای فعالیت ادم هایی است که می توانند پول جابجا کنند.البته این کار فسادزا هم هست. همین حالا ۴ صراف در زندان هستند.البته این ها به واسطه فعالیت صرافی زندان نیفتاده اند، برخی از آنها شرکت صوری درست کرده و ارز نیاوردند، اسناد سازی کرده و وارد کار صادرات فرآورده های نفتی شده اند و فرآورده را در دوبی به قیمت بازار آزاد فروختند.حواله‌های بانکی ایران در بانک های خاص خارج از کشور هم ۳ تا ۵ درصد زیر قیمت خرید و فروش می‌شود و اتفاقا سود بالایی در این کار هست .

طرف حواله را می‌گیرد و به واسطه توانایی اش به پول تبدیل می کند و سود بالایی می‌برد. حالا باید توجه کنیم که اگر نتوانیم راه درست پیدا کنیم اول خود شرکت نفت که ۱۴.۵ درصد از درآمدش را از محل صادرات نفت تامین می کند، دچار مشکل می‌شود و بعد پروژه‎ها بی پول می ماند و پرداخت حقوق کارمندان دشوار می شود و در نهایت هم اقتصاد آسیب می بیند . در این فضا به جای پرداختن به اصل ماجرا ، به وزارت نفت و شخص وزیر حمله می کنند ، نتیجه این رفتار کاملا روشن است. اتفاق خوبی رخ نخواهد داد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی دکتر زهره سالاری

ببینید| بسته انتخاباتی گفتارنو ویژه دکتر زهره سالاری

زندانی مشمول حمایت ستاد دیه قبل از اول مهرماه 98 در استان نداریم / زندان هزینه‌های مادی و معنوی زیادی به جامعه تحمیل می‌کند / جمعیت زیاد زندانیان در شان جمهوری اسلامی نیست

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی سید حسین مرعشی

تنها راه مقابله با آمریکا و اسرائیل اقتدار است / انسان ولایت‌مدار با انسان ولایت‌شعار فرق دارد / حاج قاسم رحماء بینهم بود / شهادت حاج قاسم قیامت به پا کرد / سردار سلیمانی از تهدیدها فرصت ساخت / حضور مردم در انتخابات تعیین کننده و سرنوشت‌ساز است

هیچ وقت مسئله استعفا را در ذهن نداشتم/ دولت مسئولیتی در کلیر کردن آسمان ندارد/ ۴۴ حوزه انتخاباتی، غیررقابتی است/معنی ندارد در کشور یک جناح و حزب حاکم مطلق باشد/انتخابات ممکن است مطلوب ما نباشد، اما باید پای صندوق برویم و رای بدهیم/دولت و من هیچ لیستی در انتخابات نداریم

قبل از توسعه کشت می‌بایست بازاریابی انجام شود/ رقابت منفی و ضرر کشاورزان، تبعات توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بدون برنامه است/نیاز به دیپلماسی سیاسی و تجاری داریم

برادر شهید سلیمانی خواستار شد؛ جانباختگان مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی در کرمان، جزو شهداء محسوب شوند

واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند

هر جا رد پای توسعه بود، اصلاح‌طلبان در آن نقش داشتند/ در مجلس باید تمام تفکرات، حضور یابند /مبارزه با فساد ذره‌بین و قانون پیچیده نمی‌خواهد/ بیش از ۴۰ سال است که در استان نماینده زن نداشته‌ایم/ در عرصه‌های مدیریتی حضور زنان کمرنگ است/سردار سلیمانی معتقد بودند که وطن برای همه ایرانیان است

پربازدید ها

دانشگاه حتی اجازه برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه ( س) را به ما نداد/ اجازه برگزاری تریبون آزاد هم به ما داده نشد/به جریان رقیب اجازه برگزاری برنامه انتخاباتی را هم داده اند

چند نفر در استان کرمان واجد شرایط رای دادن هستند؟

در زندگی به انسانیت، عاطفه ها و فطرتها بیشتر از رنگهای سیاسی توجه کردم/در مسائل سیاسی رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید

پرونده شهید سلیمانی پیگیری می‌شود / امروز بیش از هر زمانی نفرت عمومی نسبت به آمریکا در دنیا برانگیخته شده است / انتقام خون شهید سلیمانی گرفته خواهد شد

باید شایستگان در مصدر امور باشند نه سفسطه بازان و رابطه بازان و رانت خواران/ تنها گزینه کرمان را به نتیجه برسانیم 100 درصد پیروز می شویم/ حضور مردم کم رنگ شود حضور کسانیکه امانت داران خوبی برای رای مردم نیستند پررنگ می شود

خانم سالاری به وسیله مجموعه به هم پیوسته اصلاح طلبی پشتیبانی می شود/ مشکل اصلی ردصلاحیت ها نیست،مشکل دلسردی مردم است

هیچ وقت مسئله استعفا را در ذهن نداشتم/ دولت مسئولیتی در کلیر کردن آسمان ندارد/ ۴۴ حوزه انتخاباتی، غیررقابتی است/معنی ندارد در کشور یک جناح و حزب حاکم مطلق باشد/انتخابات ممکن است مطلوب ما نباشد، اما باید پای صندوق برویم و رای بدهیم/دولت و من هیچ لیستی در انتخابات نداریم

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی دکتر زهره سالاری

ببینید| کلیپ همایش بزرگ حامیان دکتر زهره سالاری/ سخنرانی سید حسین مرعشی

ببینید| سلامت، بهداشت و درمان/تغیرخواست ملت است/حمایت از صنعت در عمل

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از نشست خبری استاندار کرمان   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

دانشگاه حتی اجازه برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه ( س) را به ما نداد/ اجازه برگزاری تریبون آزاد هم به ما داده نشد/به جریان رقیب اجازه برگزاری برنامه انتخاباتی را هم داده اند   ( نظر)

ببینید: گزارش تصویری از همایش حامیان دکتر زهره سالاری   ( نظر)

در زندگی به انسانیت، عاطفه ها و فطرتها بیشتر از رنگهای سیاسی توجه کردم/در مسائل سیاسی رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید   ( نظر)