کد خبر: ۳۱۵۸۸
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل اوقاف استان:
برخی می‌گویند که این باغ بلیت فروخته اما اگر مثلا ۵۰۰ میلیون فروخته، حقوق نیروها را داده است اما سرمایه‌گذاری اولیه هنوز برنگشته است. برخی هم می‌گویند به هر حال این بنا ارزش افزوده دارد که این نیز درست نیست؛ بنای وقفی کجا ارزش افزوده دارد؟ در موقوفه ارزش افزوده تنها زمانی است که اجاره‌ی آن برگردد.

احیای فتح‌آباد نواقصی دارد/بهره برداری باغ فتح آباد شتابزده نبود/برخی کارهایی که اوقاف انجام می‌دهد برد اقتصادی ندارد

مرمت باغ تاریخی فتح‌آباد و خانه تاریخی حاج‌آقا علی رفسنجان، با همه‌ی انتقاداتی که وجود دارد اما طی سال‌های اخیر از مهم‌ترین اقدامات میراثی در استان کرمان بوده‌اند. با این وجود، این دو بنای تاریخی، آن‌طور که پیش‌بینی می‌شد هنوز نتوانسته‌اند وارد چرخه‌ی گردشگری شوند تا استان و مردم از مزایای وجود آن بهره‌ی کافی ببرند.

در گفت‌وگو با دبیر انجمن میراب رفسنجان خبر بسته بودن درهای خانه حاج‌آقا علی رفسنجان  اعلام شد. باغ فتح‌آباد نیز به گواه کسانی که آن را بازدید می‌کنند رونق مورد انتظار را ندارد.

در حاشیه‌ی جلسه‌ای در استانداری بود که از حجت‌الاسلام اسماعیل تدینی، مدیرکل اوقاف استان کرمان خواستم تا در این‌باره توضیح دهد که در ادامه می‌خوانید:

*درباره‌ی آخرین وضعیت باغ فتح‌آباد و خانه حاج‌آقا علی رفسنجان که به‌نوعی رها شده‌اند ممکن است توضیح دهید؟
ببینید، اوقاف خانه حاج‌آقا علی رفسنجان را در قالب یک قرارداد بی‌.او.تی (BOT) به یک شرکت خصوصی واگذار کرده تا طبق نظر میراث‌فرهنگی آن را مرمت کند و سپس در یک دوره‌ی زمانی مشخص مورد بهره‌برداری قرار داده و بعد آن را به اوقاف برگرداند. باغ فتح‌آباد هم همین‌طور است. هر دو این پروژه‌ها را این شرکت انجام داده است و در حال عقد قرارداد برای واگذاری این دو بنا به فرد یا شرکت‌های دیگری است.

*منظورتان از شرکت خصوصی، بنیاد توسعه موقوفات است؟
بله. این شرکت از شرکت‌های اقماری اوقاف است.

*باغ فتح‌آباد قرار است به چه شرکتی واگذار شود؟
تا جایی که اطلاع دارم، در فراخوانی که داده شده، شرکت باباقدرت که یک برند ملی است، برنده شده است. خانه حاج‌آقاعلی را هم شهرداری رفسنجان در حال پیگیری است تا در اختیار بگیرد. توافق اولیه انجام شده و شورا هم مصوب کرده و مراحل واگذاری در حال انجام است.

*پس وضعیت فعلی این دو بنا که فعالیت چندانی ندارند موقت است.
به هر حال، بهره‌برداری هزینه‌بر است و باید اصولی انجام می‌شود. می‌دانید باغ فتح‌آباد در همین مدت چه‌قدر خسارت داده است؟

*بابت چه چیزی؟ خسارت دیده است؟
برای نگهداری و به‌نوعی خودخوری خودش خسارت دیده است. یک بنای تاریخی است که با هزینه‌های بالایی مرمت شده ولی بهره‌برداری آن‌چنانی نداشته است. ما به‌عنوان ناظر این پروژه‌ها تاکید کرده‌ایم که این بناها تعیین تکلیف شود و این اتفاق در حال انجام است.

*باغ فتح‌آباد با همان کاربری اولیه که رستوران داشت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد؟
بله. وقتی میراث‌فرهنگی یک کاربری را تعریف می‌کند، سرمایه‌گذار براساس همان کاربری باید عمل کند. البته این را بگویم که باغ فتح‌آباد تعطیل نیست. در عید نوروز بیش از ۶۵ هزار بازدیدکننده داشت ولی وقتی تعداد بازدیدکنندگان پایین بیاید، هزینه‌ها اصلا جوابگو نیست و نمی‌توان برای مثلا چهار نفر بازدید کننده، ۴۰ نفر نیرو را در باغ مستقر کرد.

*مگر روز اول این محاسبات را انجام ندادند و پیش‌بینی چنین شرایطی را نکرده بودند؟ بهره‌برداری شتاب‌زده بوده است؟
نه. این‌طور نیست که می‌گویید. برخی کارهایی که اوقاف انجام می‌دهد برد اقتصادی ندارد اما به‌نوعی خدمت به شهر است. اگر بخواهیم اقتصادی نگاه کنیم هیچ توجیهی ندارد اما ارزش‌های دیگری دارد. سرمایه‌گذار وقتی سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهد، خوشبینانه این است که ظرف سه سال به سود برسد و اگر نرسد ضرر کرده است.

*که درباره‌ی باغ فتح‌آباد این‌طور شده است.
این باغ نواقصی دارد. مثلا باید بازارچه را احداث و واگذار کنند تا رونق ایجاد شود یا بخش پرورش گیاهان دارویی باید توسعه یابد. برای اقتصادی شدن یک پروژه، آیتم‌های متعددی مدنظر است که همه باید رعایت شوند. این شرکت کار بسیار خوبی برای مرمت این باغ انجام داده و الان باید آن را به شرکت دیگری که تخصص گردشگری دارد واگذار کند. برخی می‌گویند که این باغ بلیت فروخته اما اگر مثلا ۵۰۰ میلیون فروخته، حقوق نیروها را داده است اما سرمایه‌گذاری اولیه هنوز برنگشته است. برخی هم می‌گویند به هر حال این بنا ارزش افزوده دارد که این نیز درست نیست؛ بنای وقفی کجا ارزش افزوده دارد؟ در موقوفه ارزش افزوده تنها زمانی است که اجاره‌ی آن برگردد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

خانواده ها اسیر سودجویی مافیای آموزشی شده‌اند/ فرهیختگی اجباری کودکان

دولت سامانه‌ای برای ارتباط مستقیم بین تولید و مصرف ایجاد کند/ پل ارتباطی بین تولیدکنندگان و صنایع، حلقه مفقوده در رونق تولید

کروز به دنبال خرید سهام دولت در "ایران خودرو" و "سایپا"/خودروسازی‌ها حیات خلوت دولت هستند به همین دلیل برخی افراد تلاش می‌کنند تا از واگذاری آن جلوگیری کنند/برخی به دنبال تاراج خودروسازی‌ها هستند

وجهی از مدارس بابت آب و برق دریافت نمی‌شود/ موارد تخلف گزارش شود

مهران مدیری به «شب نشینی» با مردم می آید

وکیل شجریان: ۲۰ شکایت علیه شریعتمداری رد شد

یارانه تیرماه واریز و قابل برداشت شد

ستاد تنظیم بازار به مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی رضایت داد

کدخدایی، نحوه اعلام اسامی داوطلبان احراز صلاحیت شده را تشریح کرد

تدریس رشته «روزنامه نگاری» در دانشگاه پیام نور سیرجان/استقبال چندانی از این رشته نشد و ورودی‌ها سال به سال کمتر شد/کلاس‌ها از حالت عادی به حالت الکترونیک تغییر کرد

پربازدید ها

کاهش قیمت خودرو همزمان با ریزش دلار

یکی از بزرگترین مشکلات سازمان صمت، کهولت سنی و نیروهای بازنشسته است/ دولت اجازه جذب نیروی جدید نمی دهد

70 درصد دغدغه فعالان اقتصادی در حوزه های بانک، مالیات و تامین اجتماعی است/ وضع کدام بنگاه اقتصادی نسبت به سال گذشته بهتر است که مالیات ها افزایش یافته؟

اشتغالزایی باید به دغدغه و هدف نهایی مدیران بخش دولتی، غیردولتی و بانک های استان تبدیل شود

ستاد تنظیم بازار به مرغ ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومانی رضایت داد

وجهی از مدارس بابت آب و برق دریافت نمی‌شود/ موارد تخلف گزارش شود

یارانه تیرماه واریز و قابل برداشت شد

دولت سامانه‌ای برای ارتباط مستقیم بین تولید و مصرف ایجاد کند/ پل ارتباطی بین تولیدکنندگان و صنایع، حلقه مفقوده در رونق تولید

کروز به دنبال خرید سهام دولت در "ایران خودرو" و "سایپا"/خودروسازی‌ها حیات خلوت دولت هستند به همین دلیل برخی افراد تلاش می‌کنند تا از واگذاری آن جلوگیری کنند/برخی به دنبال تاراج خودروسازی‌ها هستند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۷ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)