کد خبر: ۳۱۵۸۸
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل اوقاف استان:
برخی می‌گویند که این باغ بلیت فروخته اما اگر مثلا ۵۰۰ میلیون فروخته، حقوق نیروها را داده است اما سرمایه‌گذاری اولیه هنوز برنگشته است. برخی هم می‌گویند به هر حال این بنا ارزش افزوده دارد که این نیز درست نیست؛ بنای وقفی کجا ارزش افزوده دارد؟ در موقوفه ارزش افزوده تنها زمانی است که اجاره‌ی آن برگردد.

احیای فتح‌آباد نواقصی دارد/بهره برداری باغ فتح آباد شتابزده نبود/برخی کارهایی که اوقاف انجام می‌دهد برد اقتصادی ندارد

مرمت باغ تاریخی فتح‌آباد و خانه تاریخی حاج‌آقا علی رفسنجان، با همه‌ی انتقاداتی که وجود دارد اما طی سال‌های اخیر از مهم‌ترین اقدامات میراثی در استان کرمان بوده‌اند. با این وجود، این دو بنای تاریخی، آن‌طور که پیش‌بینی می‌شد هنوز نتوانسته‌اند وارد چرخه‌ی گردشگری شوند تا استان و مردم از مزایای وجود آن بهره‌ی کافی ببرند.

در گفت‌وگو با دبیر انجمن میراب رفسنجان خبر بسته بودن درهای خانه حاج‌آقا علی رفسنجان  اعلام شد. باغ فتح‌آباد نیز به گواه کسانی که آن را بازدید می‌کنند رونق مورد انتظار را ندارد.

در حاشیه‌ی جلسه‌ای در استانداری بود که از حجت‌الاسلام اسماعیل تدینی، مدیرکل اوقاف استان کرمان خواستم تا در این‌باره توضیح دهد که در ادامه می‌خوانید:

*درباره‌ی آخرین وضعیت باغ فتح‌آباد و خانه حاج‌آقا علی رفسنجان که به‌نوعی رها شده‌اند ممکن است توضیح دهید؟
ببینید، اوقاف خانه حاج‌آقا علی رفسنجان را در قالب یک قرارداد بی‌.او.تی (BOT) به یک شرکت خصوصی واگذار کرده تا طبق نظر میراث‌فرهنگی آن را مرمت کند و سپس در یک دوره‌ی زمانی مشخص مورد بهره‌برداری قرار داده و بعد آن را به اوقاف برگرداند. باغ فتح‌آباد هم همین‌طور است. هر دو این پروژه‌ها را این شرکت انجام داده است و در حال عقد قرارداد برای واگذاری این دو بنا به فرد یا شرکت‌های دیگری است.

*منظورتان از شرکت خصوصی، بنیاد توسعه موقوفات است؟
بله. این شرکت از شرکت‌های اقماری اوقاف است.

*باغ فتح‌آباد قرار است به چه شرکتی واگذار شود؟
تا جایی که اطلاع دارم، در فراخوانی که داده شده، شرکت باباقدرت که یک برند ملی است، برنده شده است. خانه حاج‌آقاعلی را هم شهرداری رفسنجان در حال پیگیری است تا در اختیار بگیرد. توافق اولیه انجام شده و شورا هم مصوب کرده و مراحل واگذاری در حال انجام است.

*پس وضعیت فعلی این دو بنا که فعالیت چندانی ندارند موقت است.
به هر حال، بهره‌برداری هزینه‌بر است و باید اصولی انجام می‌شود. می‌دانید باغ فتح‌آباد در همین مدت چه‌قدر خسارت داده است؟

*بابت چه چیزی؟ خسارت دیده است؟
برای نگهداری و به‌نوعی خودخوری خودش خسارت دیده است. یک بنای تاریخی است که با هزینه‌های بالایی مرمت شده ولی بهره‌برداری آن‌چنانی نداشته است. ما به‌عنوان ناظر این پروژه‌ها تاکید کرده‌ایم که این بناها تعیین تکلیف شود و این اتفاق در حال انجام است.

*باغ فتح‌آباد با همان کاربری اولیه که رستوران داشت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد؟
بله. وقتی میراث‌فرهنگی یک کاربری را تعریف می‌کند، سرمایه‌گذار براساس همان کاربری باید عمل کند. البته این را بگویم که باغ فتح‌آباد تعطیل نیست. در عید نوروز بیش از ۶۵ هزار بازدیدکننده داشت ولی وقتی تعداد بازدیدکنندگان پایین بیاید، هزینه‌ها اصلا جوابگو نیست و نمی‌توان برای مثلا چهار نفر بازدید کننده، ۴۰ نفر نیرو را در باغ مستقر کرد.

*مگر روز اول این محاسبات را انجام ندادند و پیش‌بینی چنین شرایطی را نکرده بودند؟ بهره‌برداری شتاب‌زده بوده است؟
نه. این‌طور نیست که می‌گویید. برخی کارهایی که اوقاف انجام می‌دهد برد اقتصادی ندارد اما به‌نوعی خدمت به شهر است. اگر بخواهیم اقتصادی نگاه کنیم هیچ توجیهی ندارد اما ارزش‌های دیگری دارد. سرمایه‌گذار وقتی سرمایه‌گذاری را انجام می‌دهد، خوشبینانه این است که ظرف سه سال به سود برسد و اگر نرسد ضرر کرده است.

*که درباره‌ی باغ فتح‌آباد این‌طور شده است.
این باغ نواقصی دارد. مثلا باید بازارچه را احداث و واگذار کنند تا رونق ایجاد شود یا بخش پرورش گیاهان دارویی باید توسعه یابد. برای اقتصادی شدن یک پروژه، آیتم‌های متعددی مدنظر است که همه باید رعایت شوند. این شرکت کار بسیار خوبی برای مرمت این باغ انجام داده و الان باید آن را به شرکت دیگری که تخصص گردشگری دارد واگذار کند. برخی می‌گویند که این باغ بلیت فروخته اما اگر مثلا ۵۰۰ میلیون فروخته، حقوق نیروها را داده است اما سرمایه‌گذاری اولیه هنوز برنگشته است. برخی هم می‌گویند به هر حال این بنا ارزش افزوده دارد که این نیز درست نیست؛ بنای وقفی کجا ارزش افزوده دارد؟ در موقوفه ارزش افزوده تنها زمانی است که اجاره‌ی آن برگردد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کرمان قهرمان رقابت‌های سبک کیوکوشین تزوکا شد

بازداشت یکی از کارمندان واحد درآمد

دیدار دو تیم گل‌گهر سیرجان و سپاهان اصفهان دوشنبه برگزار می شود

پلمب ۱۵۰ واحد صنفی در کرمان به دلیل عدم رعایت مقررات

ارادۀ جدی برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری وجود ندارد/ گردشگری می‌تواند محور اصلی توسعه‌ی صادرات استان باشد

سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید می‌شود/ مرکز درمان قطعی سرطان ها در دست ساخت است/صد درصد فعالیت های صنعت هسته ای ایران بومی است/ راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک تا ۲ هفته آینده

پیمانکاران راغب به تهاتر نیستند/ هدف این است که بانک و سازمان امور اقتصاد و دارایی بدهی هایشان را وصول کنند/ تنها پیمانکار ضرر می‌کند

کمک بیش از ۲ میلیارد ریالی خیرین کرمانی به دانش‌آموزان نیازمند

بهره برداری از جاده رابر به کرمان ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد/با احداث این جاده مسیر کرمان به رابر ۷۰ کیلومتر کاهش می‌یابد

تمام دستاوردهای هسته‌ای ایران اسلامی صلح‌آمیز است/ دانش هسته‌ای یک ضرورت برای کشور است

پربازدید ها

پیمانکاران راغب به تهاتر نیستند/ هدف این است که بانک و سازمان امور اقتصاد و دارایی بدهی هایشان را وصول کنند/ تنها پیمانکار ضرر می‌کند

اعلام بحران بیش از ۲ هزار بنگاه اقتصادی کرمان

سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید می‌شود/ مرکز درمان قطعی سرطان ها در دست ساخت است/صد درصد فعالیت های صنعت هسته ای ایران بومی است/ راه‌اندازی مدار ثانویه رآکتور در حال بازطراحی اراک تا ۲ هفته آینده

ارادۀ جدی برای استفاده از ظرفیت‌های گردشگری وجود ندارد/ گردشگری می‌تواند محور اصلی توسعه‌ی صادرات استان باشد

انتخاب استان کرمان به عنوان یکی از پایلوت های کشت گندم دوروم

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۳ نظر)