کد خبر: ۳۱۶۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت و گو با گفتار نو مطرح کرد:
مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان، گفت: داروهای تقلبی ممکن است از وابستگی شدید تا عوارض فیزیولوژیکی را به دنبال داشته باشد و یا حتی موجبات اختلال در عملکرد کبد، کلیه و سیستم ایمنی بدن شود اما به هر حال چون این دارو تحت کنترل نبوده و شناسایی هم نشده نمی توان به طور دقیق در این خصوص اظهار نظر کرد.
گفتار نو/ گروه جامعه:

در تیرماه ۹۷ بود که مدیر اداره نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به صراحت اعلام کرد که از ۱۵۰ هزار نفر معتاد در استان کرمان یک سوم به بازار قاچاق وابسته شده اند و دارو‌های ترک اعتیاد خود را از طریق قاچاق تامین می‌کنند.

اخیرا، نیز مدیر کل بهزیستی استان کرمان در مصاحبه خود با گفتار نو از وجود ۷۰ درصد متادون تقلبی در بازار خبر داده است. متادونی که از ترکیب ترامادول، شربت اکسپکتورانت کدئین، شربت هیدروکسی زین و متادون تولید می‌شود و بخش عمده‌ای عمده متادون موجود در بازار را تشکیل می‌دهد.

مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان ضمن اعلام بی اطلاعی از آمار متادون قاچاق موجود در بازار به گفتار نو می‌گوید: ما کل تأمین مواد مخدر را برای مصارف درمانی و درمانگران سوءمصرف انجام می‌دهیم و این متادون را به صورت داروی اصالت دار وارد این مراکز میکنیم؛ لذا این بیماران می‌توانند با مراجعه به مراکز این متادون را دریافت کنند.

محمد حصیبی خاطر نشان می‌کند: در بحث متادون تقلبی باید گفت، همه انواع مخدر‌ها و هر فرمت دارویی و یا سنتی از این نوع از مراکز غیر قانونی توزیع می‌شود و از اصل غیر قانونی است. این مواد یا به صورت تقلبی وقاچاق است و یا به نوعی به صورت نشر از خود مراکز درمانی وارد بازار می‌شوند؛ به همین دلیل من نمی‌تواند صحه‌ای بر این مطلب بگذارم که همه این متادون‌ها تقلبی است.

شایان ذکر است که در کنار انواع متادون موجود در بازار، بحث قرص متادون ۲۰ بسیار شایع است، به گونه‌ای که حتی مدیر کل بهزیستی استان کرمان نیز وفور این نوع از متادون در بازار را تایید می‌کند.

مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص قرص متادون ۲۰ می‌گوید: قرص متادون ۵ یا ۲۰، شربت‌های متادون و یا بقیه انواع متادون تحت نظارت سازمان بهداشت تولید و تحت کنترل سازمان غذا و دارو به مراکزی که اجازه عرضه در آن‌ها وجود دارد، عرضه می‌شوند.

حصیبی با تأکید بر این نکته که عرضه متادون در داروخانه‌ها ممنوع است، می‌افزاید: ما در کرمان تنها دو داروخانه داریم که همین دارو‌ها را برای بیماران صعب العلاج، معلولین جنگ تحمیلی یا بیمارانی که شیمی درمانی می‌شوند و درد زیادی دارند عرضه می‌کنند، این داروخانه‌های مشخص این دارو‌ها را طبق شرایط خاص و نسخ خاص وبراساس پرونده‌هایی که در سازمان غذا و دارو وجود دارد و پس از تاییدیه به این بیماران عرضه می‌کنند.

مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان، د رخصوص علت خود درمانی و یا عدم مراجعه یک سوم از معتادن به مراکز درمانی ترک اعتیاد می‌گوید: علت عمده آن عدم ثبت است؛ یعنی فرد م یخواهد تا اعتیادش مخفی بماند چرا که با آشکار شدن این موضوع مشکلات خانوادگی و یا مشکلات کاری برایش ایجاد شود.

حصیبی می‌افزاید: به هر حال افراد به علت تبعات اجتماعی که این موضوع برایشان دارد به راحتی نمی‌توانند اعتیاد خود را اعلام کنند، کما این که بعضی از آقایان از اعتیاد همسرشان اطلاع ندارند و یا بلعکس.

او در ادامه خاطر نشان می‌کند: برخی از افراد درگیر بیماری اعتیاد به دلیل ترس از دست دادن شغل به مخفی کردن این موضوع می‌پردازند و به مراکز رسمی مراجعه نمی‌کنند و سعی می‌کنند تا خودشان براساس یک برنامه ریزی غلط و یا درست، متادون را از شبکه‌های غیر رسمی تهیه و مصرف می‌کنند.

مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص عوارض احتمالی مصرف متادون تقلبی می‌گوید: داروی تقلبی ممکن است هر عارضه‌ای ایجاد کند، چرا که دارو تحت کنترل نبوده و شناسایی هم نشده است.

او در ادامه می‌افزاید: این دارو‌های تقلبی ممکن است از وابستگی شدید تا عوارض فیزیولوژیکی را به دنبال داشته باشد و یا حتی موجبات اختلال در عملکرد کبد، کلیه و سیستم ایمنی بدن شود، اما به هر حال، چون این دارو تحت کنترل نبوده و شناسایی هم نشده نمی‌توان به طور دقیق در این خصوص اظهار نظر کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استانداران مکلف هستند با هر دستگاهی که هزینه بی جا و بریز و بپاش دارد با قاطعیت برخورد کنند/هنر مدیریت در شرایط سخت باید توانمندی خود را نشان دهد/ مدیران استان ها باید از شرکت های استارتاپی و دانش بنیان حمایت کنند

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان

مدیر تعاونی روستایی: ۱۳ مرغداری استان به اجاره یک شخص است/ سرپرست معاونت هماهنگی اقتصادی: یک روزی کوتاهی شده است، اما حال باید حمایت کرد/ مدیر کل تعزیرات حکومتی: این جلسه به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می‌کنند

در شناسایی و جذب بیسوادان در استان کرمان مشکل داریم/ فاصله 20 درصدی بین کم‌سوادترین و باسوادترین نقطه استان

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۹ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان   ( نظر)

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم   ( نظر)

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟   ( نظر)

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست   ( نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   ( نظر)

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟   ( نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۱ نظر)

توازن جغرافیایی نداریم/ براساس سند چشم انداز حرکت نکردیم/ سیاست‌ها مکررا تغییر می‌کند و ما چندان ثباتی نداریم/ خودروسازی کرمان به دنبال تحریم دچار مشکل شد/با بخش خصوصی به فهم مشترک نرسیدیم   ( نظر)

کاشت سبزی در بنای تاریخی باغ کلانتر/مالک باغ کلانتر به هیچ کس اجازه ورود برای احیای این باغ را نمی دهد   ( نظر)

هوشنگ اهل سیرچ نيست!   ( نظر)