کد خبر: ۳۱۶۱۱
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفت و گو با گفتار نو مطرح کرد:
مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان، گفت: داروهای تقلبی ممکن است از وابستگی شدید تا عوارض فیزیولوژیکی را به دنبال داشته باشد و یا حتی موجبات اختلال در عملکرد کبد، کلیه و سیستم ایمنی بدن شود اما به هر حال چون این دارو تحت کنترل نبوده و شناسایی هم نشده نمی توان به طور دقیق در این خصوص اظهار نظر کرد.
گفتار نو/ گروه جامعه:

در تیرماه ۹۷ بود که مدیر اداره نظارت و اعتبار بخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به صراحت اعلام کرد که از ۱۵۰ هزار نفر معتاد در استان کرمان یک سوم به بازار قاچاق وابسته شده اند و دارو‌های ترک اعتیاد خود را از طریق قاچاق تامین می‌کنند.

اخیرا، نیز مدیر کل بهزیستی استان کرمان در مصاحبه خود با گفتار نو از وجود ۷۰ درصد متادون تقلبی در بازار خبر داده است. متادونی که از ترکیب ترامادول، شربت اکسپکتورانت کدئین، شربت هیدروکسی زین و متادون تولید می‌شود و بخش عمده‌ای عمده متادون موجود در بازار را تشکیل می‌دهد.

مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان ضمن اعلام بی اطلاعی از آمار متادون قاچاق موجود در بازار به گفتار نو می‌گوید: ما کل تأمین مواد مخدر را برای مصارف درمانی و درمانگران سوءمصرف انجام می‌دهیم و این متادون را به صورت داروی اصالت دار وارد این مراکز میکنیم؛ لذا این بیماران می‌توانند با مراجعه به مراکز این متادون را دریافت کنند.

محمد حصیبی خاطر نشان می‌کند: در بحث متادون تقلبی باید گفت، همه انواع مخدر‌ها و هر فرمت دارویی و یا سنتی از این نوع از مراکز غیر قانونی توزیع می‌شود و از اصل غیر قانونی است. این مواد یا به صورت تقلبی وقاچاق است و یا به نوعی به صورت نشر از خود مراکز درمانی وارد بازار می‌شوند؛ به همین دلیل من نمی‌تواند صحه‌ای بر این مطلب بگذارم که همه این متادون‌ها تقلبی است.

شایان ذکر است که در کنار انواع متادون موجود در بازار، بحث قرص متادون ۲۰ بسیار شایع است، به گونه‌ای که حتی مدیر کل بهزیستی استان کرمان نیز وفور این نوع از متادون در بازار را تایید می‌کند.

مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص قرص متادون ۲۰ می‌گوید: قرص متادون ۵ یا ۲۰، شربت‌های متادون و یا بقیه انواع متادون تحت نظارت سازمان بهداشت تولید و تحت کنترل سازمان غذا و دارو به مراکزی که اجازه عرضه در آن‌ها وجود دارد، عرضه می‌شوند.

حصیبی با تأکید بر این نکته که عرضه متادون در داروخانه‌ها ممنوع است، می‌افزاید: ما در کرمان تنها دو داروخانه داریم که همین دارو‌ها را برای بیماران صعب العلاج، معلولین جنگ تحمیلی یا بیمارانی که شیمی درمانی می‌شوند و درد زیادی دارند عرضه می‌کنند، این داروخانه‌های مشخص این دارو‌ها را طبق شرایط خاص و نسخ خاص وبراساس پرونده‌هایی که در سازمان غذا و دارو وجود دارد و پس از تاییدیه به این بیماران عرضه می‌کنند.

مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان، د رخصوص علت خود درمانی و یا عدم مراجعه یک سوم از معتادن به مراکز درمانی ترک اعتیاد می‌گوید: علت عمده آن عدم ثبت است؛ یعنی فرد م یخواهد تا اعتیادش مخفی بماند چرا که با آشکار شدن این موضوع مشکلات خانوادگی و یا مشکلات کاری برایش ایجاد شود.

حصیبی می‌افزاید: به هر حال افراد به علت تبعات اجتماعی که این موضوع برایشان دارد به راحتی نمی‌توانند اعتیاد خود را اعلام کنند، کما این که بعضی از آقایان از اعتیاد همسرشان اطلاع ندارند و یا بلعکس.

او در ادامه خاطر نشان می‌کند: برخی از افراد درگیر بیماری اعتیاد به دلیل ترس از دست دادن شغل به مخفی کردن این موضوع می‌پردازند و به مراکز رسمی مراجعه نمی‌کنند و سعی می‌کنند تا خودشان براساس یک برنامه ریزی غلط و یا درست، متادون را از شبکه‌های غیر رسمی تهیه و مصرف می‌کنند.

مدیر دارو و مخدر دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص عوارض احتمالی مصرف متادون تقلبی می‌گوید: داروی تقلبی ممکن است هر عارضه‌ای ایجاد کند، چرا که دارو تحت کنترل نبوده و شناسایی هم نشده است.

او در ادامه می‌افزاید: این دارو‌های تقلبی ممکن است از وابستگی شدید تا عوارض فیزیولوژیکی را به دنبال داشته باشد و یا حتی موجبات اختلال در عملکرد کبد، کلیه و سیستم ایمنی بدن شود، اما به هر حال، چون این دارو تحت کنترل نبوده و شناسایی هم نشده نمی‌توان به طور دقیق در این خصوص اظهار نظر کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افتتاح خطوط ریلی جلال آباد تا کارخانه فولاد زرند ایرانیان تا خرداد ۹۹

بیش از ۵۰۰ میلیون ریال جریمه برای اصناف متخلف کرمانی در نظر گرفته شد / متخلفان از هیچ ارفاق قانونی بهره‌مند نمی‌شوند

در ترمز قطار به خود کفایی رسیده ایم / حمل و نقل ریلی به اقتصاد کشور کمک شایانی می کند / ۴۳۲ واگن به شبکه ریلی کشور اضافه شده است

دستگیری سارق سابقه دار طلاجات از طریق سامانه مها

گشایش نمایشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در کرمان

موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن

تکلیف کشور با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مشخص شد

مورد تازه‌ای از آلودگی کیک و بیسکوییت در استان مشاهده نشده است

تیم فوتبال بانوان سیرجان با 7 گل آویسا خوزستان را مغلوب کرد

آماده باش ۵۰۰ نجاتگر کرمانی در رزمایش طرح ترافیکی زمستان ۹۸

پربازدید ها

غلظت ریزگردها در فهرج به ۴۶ برابر حد مجاز رسید / تنفس فهرجی‌ها با مشکل مواجه شده است

داخل کیک و بیسکوئیت‌ها داروی مخدر نبوده است/ وجود قرص و کپسول در فرآورده‌های غذایی برای تخریب وجهه کل صنعت غذا و شکلات کشور است / موضوع ابعاد سیاسی و امنیتی دارد

۴۱ راهدارخانه در طرح زمستانه جاده‌ای استان کرمان تجهیز و فعال شد / استان کرمان بعد از اصفهان بیشترین طول بزرگراه را در سطح کشور دارد

آماده باش ۵۰۰ نجاتگر کرمانی در رزمایش طرح ترافیکی زمستان ۹۸

پیش بینی بارش برف و باران در اواسط هفته در استان کرمان

نجات جان کودک 11 ساله از داخل چاه توسط مردم

دستگیری سارق سابقه دار طلاجات از طریق سامانه مها

پیش بینی بارش پراکنده در ارتفاعات جنوب کرمان

موسسه خیریه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است+ فیلم

ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست؟

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)