کد خبر: ۳۱۶۲۹
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۹
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس انجمن ملی خرما، در گفت و گو با گفتارنو مطرح کرد:
رئیس انجمن ملی خرما، با طرح این پرسش که ضرر و زیان این افراد در نتیجه قوانین خلع الساعه چه کسی بایدپرداخت کند، می‌گوید: ما هنوز راجع به این مسئله بحث می‌کنیم، باید یک روزی در این مملکت بفهمند که برای این قوانین باید کسی جوابگو باشد، نمی‌توانند قوانینی را بگذارند و بعد ان را لغو کنند و یا بگویند اشتباه و درست بوده است؛ لذا حتما باید روی این مسئله ادعای حقوقی شود.
ضرر و زیان  صادرکنندگان  در نتیجه قوانین خلع الساعه را چه کسی بایدپرداخت کند؟/به دیوان عدالت کشور شکایت می شود/ از اول مشخص نکردند که ارز حاصل از صادرات باید برگردد و یا اینکه  صرف واردات شود/  افت 30 درصدی محصول در سال زراعی گذشته عامل افزایش قیمت خرما بود/ براورد خرمای امسال یک میلیون و 200هزار تن خواهد بود
گفتارنو/ مرضیه قاضی زاده:

در سال جاری، قوانین و مقررات داخلی در عرصه‌های صادراتی خصوصا در مورد محصول صادراتی خرما تغیرات قابل توجهی داشت.  این مسئله از آن جهت حائز اهمیت است که استان کرمان بیشترین سطح زیر کشت خرما در کشور را داراست  و به لحاظ میزان تولید نیز منطقه جنوب استان کرمان با تولید ۱۸۱،۸۰۰ تن خرما، بیشترین میزان تولید در کشور را به خود اختصاص داده است.
 
در اوایل اردیبهشت ماه بود که خبری غیر منتظره از رسانه‌های کشور منتشر شد و اعلام شد که بنا به تصمیم ستاد تنطیم بازار و با هدف کنترل بازار در ماه مبارک رمضان، صادرات محصول خرما تا اطلاع ثانوی ممنوع است. فعالان این بازار  نسبت به این قانون معترض شدند.شاید در نتیجه همین اقدامات بود که چندی بعد دوباره صادرات این محصول از سر گرفته شود، اما به نظر می‌رسد که این مسئله چندان دوام نداشت چرا که چندی بعد در ۷ خرداد ماه عوارض ۸ هزار تومانی برای صادرات هر کیلو خرما‌ی مضافتی تعیین شد.
این بار عوارض صادراتی خرما پس از ۱۴ روز به دستور کارگروه تنظیم بازار لغو شد.
 
رئیس انجمن ملی خرما در خصوص تاثیرات قوانین و مقررات متغیر دولت در بحث خرما به گفتارنو می‌گوید: قوانین صادراتی یک کشور کارنامه‌های صادراتی آن هستند؛ در نتیجه در بحث صادرات کشور‌های هدف به این موضوع نگاه می‌کنند که کارنامه صادراتی ما در بحث قوانین به چه صورت است.
 
محسن رشید فرخی با بیان این جمله که کشور‌ها خصوصا در بحث بازارهایشان سعی می‌کنند تا وارداتی داشته باشند که مستمر باشد، خاطر نشان می‌کند: اگر تجارما در کشوری سرمایه گذاری کنند و آن جنس را به ان بازار بشناسانند، ولی بعدنتوانند آن جنس را در قفسه‌های فروشگاه‌های آن کشور نگه دارند، برای همیشه بلک لیست می‌شوند؛ یعنی اگر فعالیت در آن بازار را شروع نکرده باشند بهتر از این است که که شروع کنند و بعد بلک لیست شوند.
 
رشید فرخی در خصوص تبعات و تاثیرات قوانین متغیر دولتی در بحث صادرات خرما، می‌گوید: صد درصد این قوانین تاثیرات بسیار سوءی دارد، چرا که کشور‌های رقیب ما بلافاصله جایگزین ما خواهند شد.
این مقام مسئول ضمن اشاره به رقبایی، چون عربستان سعودی می‌افزاید:متاسفانه در خیلی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در اروپا داشتیم تجار ما به دلیل همین قوانین متغیر نتوانستند مثل سابق ورود داشته باشند و خیلی از کمپانی‌های عربستان سعودی این‌ها را گرفتند؛ البته توانستیم تا این موضوع را جمع کنیم، اما خواهی، نخواهی ضرر و زیان این مسئله به ما وارد شد.
 
او در ادامه صحبت هایش به تغییر قوانین در بحث پسته وتبعاتی از جمله از دست دادن بعضی از بازار‌های صادراتی و جایگزین شدن ایالات متحده اشاره می‌کند و می‌گوید: در بحث خرما هم به همین شکل ما متضرر شدیم.
این فعال بازار خرما در ادامه می‌افزاید: تعدادی از تجار داخلی ما که جنسشان آماده صادرات بود و یا حتی در گمرک بود به دلیل همین قوانین متضرر شدند و با مراجعه به ما خواستار این مسئله شدند که به دیوان عدالت کشور شکایت شود.
 
رشید فرخی با طرح این پرسش که ضرر و زیان این افراد در نتیجه قوانین خلع الساعه چه کسی بایدپرداخت کند، می‌افزاید: ما هنوز راجع به این مسئله بحث می‌کنیم، باید یک روزی در این مملکت بفهمند که برای این قوانین باید کسی جوابگو باشد، نمی‌توانند قوانینی را بگذارند و بعد ان را لغو کنند و یا بگویند اشتباه و درست بوده است؛ لذا حتما باید روی این مسئله ادعای حقوقی شود.
 
اگر چه او به همکاری‌ها و تلاش‌های جهاد کشاورزی و سازمان صمت تاکید دارد، اما در ادامه با بیان اینکه چرا اصلا باید این قانون ایجاد شود، می‌افزاید: ما شاید نزدیک ۲۰ روز درانجمن ملی خرما با این عزیزان جلسه داشتیم تا متقاعد شدند که بله احتیاجی به این کار نبود.
 
رشید فرخی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر صادرات بیش از ۹۰ درصد محصول خرما در قبل از سال می‌گوید: وقتی که بعد از سال که تمام صادرات کشور صورت گرفته و صادرات زیر ۵ درصد خواهد بود؛ ممنوع کردن صادرات جز ضرر و زیان و جز اینکه باعث شود کارنامه صادراتی ما خراب شود چه تاثیری می‌تواند داشته باشد.
 
رئیس انجمن ملی خرما در پاسخ به خصوص علت افزایش قیمت خرما در ماه رضان به پیش بینی‌های خود قبل از این مسئله و ارائه راهکار عرضه مستقیم کالا اشاره می‌کند و می‌افزاید: یک بازار محدودی در ماه مبارک رمضان هست و یک فشار ویژه‌ای هم ما همیشه در این ماه داریم؛ لذا می‌بایست تا ۲۰ روز قبل از این ماه با استفاده از همکاری بخش خصوصی، زمینه‌ای برای عرضه مستقیم کالا در برخی از شهر‌های بزرگ فراهم می‌شد.
 
در حالی که رئیس انجمن ملی خرما بر کاهش تولید محصول در سال زراعی گذشته تاکید دارد و آن را عامل اصلی افزایش قیمت می‌داند، برخی از مسئولا صادرات را علت اصلی افزایش قیمت و خروج محصول از بازار‌های داخلی می‌دانند.
رشید فرخی در پاسخ به این سوال که آیا عرضه در بازار داخلی به علت افزایش قیمت‌ها و صادرات کاهش داشته است می‌گوید: این موضوع از این مسئله تبعیت پیدا نمی‌کند و ما خواهی نخواهی باید بودجه کشوری و ویژگی‌های مردم را در نظر بگیریم. ما باید ببینیم اصلا چرا این اتفاق افتاد، علت ان یک اصل ساده عرضه و تقاضا است.
 
او در ادامه تشریح می‌کند: دلیل این که قیمت‌ها بالا رفته است به خاطر این است که ۳۰ درصد افت محصول در سال زراعی گذشته داشته ایم.
این فعال بازار خرما سه آیتم، افت ۳۰ درصدی محصول در سال زراعی گذشته، افزایش سه تا ۵ برابری نهاده‌های کشاورزی و تصمیمات خلع الساعه در بازار ارز می‌داند و می‌گوید: از اول مشخص نکردند این ارز باید برگردد یا باید ارز حاصل از واردات باشد؛ لذا نه تنها در بحث خرما بلکه در مورد تمامی محصولات این اتفاق افتاد و عده‌ای شروع کردند به صادرات گوجه و پیاز و ....
 
او در ادامه می‌افزاید: همه احساس کردند باید سرمایه شان را بروز کنند و به نوعی سرمایه شان را با ارز‌های خارجی مرتبط کنند و همین منجر شد تا افردبه صادرات هجوم بیارند و یا ارز بخرند؛ لذا اگر از اول این مسئله دیده شده بود و برای ارز قیمت معقولی اعلام شده بود و یا اینکه اعلام شده بود که ارز حاصل از صادرات باید برگشت داده شود و یا صرف واردات کشور شود، این اتفاق صورت نمی‌گرفت.
 
رئیس انجمن ملی خرما در خصوص برآورد خرما در سال جاری می‌گوید: ما امسال نزدیک تولید همه ساله خرما یعنی همان یک میلیون و دویست هزار تن خواهیم داشت که حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از سال گذشته بیشتر خواهد بود؛ البته این در صورتی است که تغییر خاصی در شرایط اقلیمی نداشته باشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افتتاح خطوط ریلی جلال آباد تا کارخانه فولاد زرند ایرانیان تا خرداد ۹۹

بیش از ۵۰۰ میلیون ریال جریمه برای اصناف متخلف کرمانی در نظر گرفته شد / متخلفان از هیچ ارفاق قانونی بهره‌مند نمی‌شوند

در ترمز قطار به خود کفایی رسیده ایم / حمل و نقل ریلی به اقتصاد کشور کمک شایانی می کند / ۴۳۲ واگن به شبکه ریلی کشور اضافه شده است

دستگیری سارق سابقه دار طلاجات از طریق سامانه مها

گشایش نمایشگاه بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در کرمان

موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن

تکلیف کشور با بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مشخص شد

مورد تازه‌ای از آلودگی کیک و بیسکوییت در استان مشاهده نشده است

تیم فوتبال بانوان سیرجان با 7 گل آویسا خوزستان را مغلوب کرد

آماده باش ۵۰۰ نجاتگر کرمانی در رزمایش طرح ترافیکی زمستان ۹۸

پربازدید ها

امروز امورات کشور با ارزحاصل از صادرات غیرنفتی تامین می‌شود/ اگر رونق تولید می‌خواهیم باید مسیر صادرات باز شود/صادرکنندگان غیرنفتی را نمی‌دیدیم /مشکلات به دلیل کج سلیقگی‌ها و کج فهمی‌هایی برخی مسوولان دولتی است

از تحریم‌های داخلی شکایت داریم نه خارجی! / هزینه تامین مالی در ایران چندین برابر کشورهای دیگر است / باید رایزنان بازرگانی و وزارت امور خارجه بستر صادرات را فراهم کنند  

قیمت حبوبات و غلات در استان ۵ درصد افزایش داشته است / تکلیف تامین میوه شب عید مشخص نیست

مجلس و مدیران عالی کشور تکلیف اف‌ای‌تی‌اف را مشخص کنند /شناخت بازارهای خارجی یکی از مشکلات صادرکنندگان است

موافقت بانک مرکزی با افزایش سقف وام مسکن

بیش از ۵۰۰ میلیون ریال جریمه برای اصناف متخلف کرمانی در نظر گرفته شد / متخلفان از هیچ ارفاق قانونی بهره‌مند نمی‌شوند

در شهرستان‌های جنوبی جایگاه سوخت CNG وجود ندارد / باید برای شرکت‌های پخش کالا در استان کرمان سهمیه بنزین در نظر گرفته شود / محدودیت صادرات به عراق کشاورزان را متضرر می‌کند

از تحریم های خارجی هراسی نیست، شکایت ها از تحریم های داخلی است / در خصوص برگشت ارز باید تمهیداتی اندیشیده شود / وزارت خارجه باید بستر صادرات را مهیا کند

در ترمز قطار به خود کفایی رسیده ایم / حمل و نقل ریلی به اقتصاد کشور کمک شایانی می کند / ۴۳۲ واگن به شبکه ریلی کشور اضافه شده است

احداث پیست موتورسواری در منطقه ویژه رفسنجان

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۱ نظر)