کد خبر: ۳۱۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
ارسال به دوستان
ذخیره
یک وکیل دادگستری در گفت وگو با گفتارنو مطرح کرد:
یک وکیل دادگستری در گفتگو با گفتارنو، در خصوص ابعاد قانونی ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال، گفت: قانون حمایت از خانواده، مردی را که بر خلاف قانون ماده ۱۰۴۱ عمل کند و بدون اجازه دادگاه با یک دختر زیر ۱۳ سال ازدواج کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌کند. یعنی شش ماه تا دو سال زندان دارد و اگر دختر بچه به نقص عضو دچار شود مرد بایستی دیه بپردازد.
گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:
 
یک وکیل دادگستری در گفتگو با گفتارنو، در خصوص ابعاد قانونی ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال، گفت: قانون حمایت از خانواده، مردی را که بر خلاف قانون ماده ۱۰۴۱ عمل کند و بدون اجازه دادگاه با یک دختر زیر ۱۳ سال ازدواج کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌کند. یعنی شش ماه تا دو سال زندان دارد و اگر دختر بچه به نقص عضو دچار شود مرد بایستی دیه بپردازد.
 
به گزارش گفتارنو، وحید قرایی تصریح کرد: در قانون حمایت از خانواده مجازات ازدواج کودکان در نظر گرفته شده است، اما خیلی اوقات به دلیل شرایطی که در خانواده‌ها وجود دارد امکان اجرایی شدن و عملیاتی شدن ندارد.
 
این وکیل دادگستری ادامه داد: قانون می‌تواند بر اساس سن جلوی ازدواج‌های غیرقانونی را بگیرد، اما جرم انگاری کردن بدون از بین بردن زمینه‌ها فقط جمعیت کیفری را بالا می‌برد.  او اضافه کرد: بیش از آنکه ما به مجازات این قبیل ازدواج‌ها نگاه کنیم باید به بحث فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن نگاه کنیم.
 
این وکیل دادگستری با طرح این پرسش که ما سال‌ها برای حمل مواد مخدر مجازات‌های سنگین داشتیم یا بار‌ها قانون مهریه را تغییر دادیم آیا موثر بوده است؟ گفت: تا زمانیکه زیر ساخت‌ها فراهم نشود و تعیین مهریه روال منطقی نداشته باشد هرقانونی هم تصویب شود نتیجه درستی نخواهد داشت.
 
قرایی با بیان اینکه در بسیاری از روستا‌های جنوب کشور مکررا چنین ازدواج‌هایی رخ می‌دهد، اما دیده نمی‌شود، گفت: اما ازواج‌هایی که رسانه‌ای می‌شوند از آن‌ها جلوگیری می‌شود.

قرایی به عنوان وکیل دادگستری اعلام کرد: گزارش‌هایی از بهزیستی مبنی بر ازدواج کودکان داشته ایم، اما دادگاه جلوی ازدواج آن‌ها را گرفته است. اما خیلی جا‌ها اصلا این دسترسی به دادگاه وجود ندارد که بخواهند جلوی آن را بگیرند.
 
او ادامه داد: اگر به دادگاه خانواده مراجعه کنید خیلی از طلاق‌هایی که رخ داده است به دلیل همین ازدواج در سنین پایین بوده است و دختران و پسران آمادگی پذیرش شرایط زندگی را نداشته اند و صرفا از طرف خانواده القا شده است.
 
قرایی خاطرنشان کرد: خانواده در جامعه ما، خیلی به مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور وابسته است ما در مناطق مختلف جامعه و با شرایط مختلف اقتصادی شاهد آمار متفاوتی از ازدواج کودکان هستیم لذا راه حل قابل شناسایی است و فقط باید شرایط برای تغییر فراهم شود.
 
این وکیل دادگستری اظهار داشت: در داستان ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال باید سه زمینه فرهنگ، اقتصاد و قانون را مورد بررسی قرار دهیم.
 
قرایی تصریح کرد: فقر فرهنگی و اقتصادی باعث می‌شود در خیلی از مناطق با زیربنای فرهنگی که دارند ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال عادی تلقی شود.
 
او افزود: در زمینه قانون نیز ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی را داریم که از نکاح دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال ممانعت کرده است. اما آیا قانون کفایت می‌کند؟
 
این وکیل دادگستری به ازدواج دختربچه ۱۰ ساله سیرجانی اشاره کرد و گفت: در این ازدواج عوامل متعددی نقش داشته است و خانواده به دلیل فقر اقتصادی بر این ازدواج اصرار داشته است.
 
قرایی حکم رشد را حکمی تلقی کرد که مسائل مالی را بررسی می‌کند که طی آن، حکم تایید می‌کند آیا یک دختربچه توانایی ازدواج یا تصمیم گیری برای مسائل عمده مالی خود را دارد. آیا می‌تواند اموال خود را اداره کند.
 
او با اشاره به حکم رشد دختربچه ده ساله سیرجانی ادامه داد: حکم رشد، معاینات اساسی تری دارد و با سوال‌هایی از قبیل اینکه شهربازی را دوست داری یا این آقا را؟ نمی‌شود به تشخیص سن رشد رسید. به نظر من این اتفاق رخ نداده است وآن‌ها ظاهر قضیه را عنوان کرده اند و به نوعی شایعه بوده است و مطمئنا در سیستم پزشکی قانونی به این سادگی حکم رشد صادر نمی‌شود.
 
قرایی با بیان اینکه قانون در آخرین مراحل می‌تواند به کمک ما بیاید، اما راه حل نهایی نیست، ادامه داد: تا زمانیکه ما زیربنا و ریشه‌های چنین معضلاتی را حل نکنیم و آموزش و فرهنگ سازی در تمام خانواده‌ها و در تمام مناطق ایران تسری پیدا نکند این معضلات حل نمی‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پربازدید ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان: تمامی دستگاه‌ها برای احیای تالاب جازموریان همراه شوند/ شرکت آب منطقه‌ای حق آبه تالاب جازموریان را بدهد

`پیش بینی کاهش دما و یخ‌بندان معابر کرمان در آخر هفته

اهداء اعضای بدن جوان 21 ساله کرمانی به 3 بیمار نیازمند دریافت عضو

کلاهبردار کارت‌های رفاهی بازنشستگان در کرمان دستگیر شد

دستگیری سرکرده باند شرارت در جنوب کرمان

پیش بینی ادامه بارش‌ها در استان کرمان

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در کرمان غیرقانونی است

۱۰ نکته درباره مغز و توانایی‌های آن

افزون بر هزار مدرسه کرمان فاقد نمازخانه است / خیرین در زمینه احداث نمازخانه مدارس، آموزش و پرورش را یاری کنند

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)