کد خبر: ۳۱۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
ارسال به دوستان
ذخیره
یک وکیل دادگستری در گفت وگو با گفتارنو مطرح کرد:
یک وکیل دادگستری در گفتگو با گفتارنو، در خصوص ابعاد قانونی ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال، گفت: قانون حمایت از خانواده، مردی را که بر خلاف قانون ماده ۱۰۴۱ عمل کند و بدون اجازه دادگاه با یک دختر زیر ۱۳ سال ازدواج کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌کند. یعنی شش ماه تا دو سال زندان دارد و اگر دختر بچه به نقص عضو دچار شود مرد بایستی دیه بپردازد.
گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:
 
یک وکیل دادگستری در گفتگو با گفتارنو، در خصوص ابعاد قانونی ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال، گفت: قانون حمایت از خانواده، مردی را که بر خلاف قانون ماده ۱۰۴۱ عمل کند و بدون اجازه دادگاه با یک دختر زیر ۱۳ سال ازدواج کند به حبس تعزیری درجه شش محکوم می‌کند. یعنی شش ماه تا دو سال زندان دارد و اگر دختر بچه به نقص عضو دچار شود مرد بایستی دیه بپردازد.
 
به گزارش گفتارنو، وحید قرایی تصریح کرد: در قانون حمایت از خانواده مجازات ازدواج کودکان در نظر گرفته شده است، اما خیلی اوقات به دلیل شرایطی که در خانواده‌ها وجود دارد امکان اجرایی شدن و عملیاتی شدن ندارد.
 
این وکیل دادگستری ادامه داد: قانون می‌تواند بر اساس سن جلوی ازدواج‌های غیرقانونی را بگیرد، اما جرم انگاری کردن بدون از بین بردن زمینه‌ها فقط جمعیت کیفری را بالا می‌برد.  او اضافه کرد: بیش از آنکه ما به مجازات این قبیل ازدواج‌ها نگاه کنیم باید به بحث فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن نگاه کنیم.
 
این وکیل دادگستری با طرح این پرسش که ما سال‌ها برای حمل مواد مخدر مجازات‌های سنگین داشتیم یا بار‌ها قانون مهریه را تغییر دادیم آیا موثر بوده است؟ گفت: تا زمانیکه زیر ساخت‌ها فراهم نشود و تعیین مهریه روال منطقی نداشته باشد هرقانونی هم تصویب شود نتیجه درستی نخواهد داشت.
 
قرایی با بیان اینکه در بسیاری از روستا‌های جنوب کشور مکررا چنین ازدواج‌هایی رخ می‌دهد، اما دیده نمی‌شود، گفت: اما ازواج‌هایی که رسانه‌ای می‌شوند از آن‌ها جلوگیری می‌شود.

قرایی به عنوان وکیل دادگستری اعلام کرد: گزارش‌هایی از بهزیستی مبنی بر ازدواج کودکان داشته ایم، اما دادگاه جلوی ازدواج آن‌ها را گرفته است. اما خیلی جا‌ها اصلا این دسترسی به دادگاه وجود ندارد که بخواهند جلوی آن را بگیرند.
 
او ادامه داد: اگر به دادگاه خانواده مراجعه کنید خیلی از طلاق‌هایی که رخ داده است به دلیل همین ازدواج در سنین پایین بوده است و دختران و پسران آمادگی پذیرش شرایط زندگی را نداشته اند و صرفا از طرف خانواده القا شده است.
 
قرایی خاطرنشان کرد: خانواده در جامعه ما، خیلی به مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور وابسته است ما در مناطق مختلف جامعه و با شرایط مختلف اقتصادی شاهد آمار متفاوتی از ازدواج کودکان هستیم لذا راه حل قابل شناسایی است و فقط باید شرایط برای تغییر فراهم شود.
 
این وکیل دادگستری اظهار داشت: در داستان ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال باید سه زمینه فرهنگ، اقتصاد و قانون را مورد بررسی قرار دهیم.
 
قرایی تصریح کرد: فقر فرهنگی و اقتصادی باعث می‌شود در خیلی از مناطق با زیربنای فرهنگی که دارند ازدواج کودکان زیر ۱۳ سال عادی تلقی شود.
 
او افزود: در زمینه قانون نیز ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی را داریم که از نکاح دختران زیر ۱۳ سال و پسران زیر ۱۵ سال ممانعت کرده است. اما آیا قانون کفایت می‌کند؟
 
این وکیل دادگستری به ازدواج دختربچه ۱۰ ساله سیرجانی اشاره کرد و گفت: در این ازدواج عوامل متعددی نقش داشته است و خانواده به دلیل فقر اقتصادی بر این ازدواج اصرار داشته است.
 
قرایی حکم رشد را حکمی تلقی کرد که مسائل مالی را بررسی می‌کند که طی آن، حکم تایید می‌کند آیا یک دختربچه توانایی ازدواج یا تصمیم گیری برای مسائل عمده مالی خود را دارد. آیا می‌تواند اموال خود را اداره کند.
 
او با اشاره به حکم رشد دختربچه ده ساله سیرجانی ادامه داد: حکم رشد، معاینات اساسی تری دارد و با سوال‌هایی از قبیل اینکه شهربازی را دوست داری یا این آقا را؟ نمی‌شود به تشخیص سن رشد رسید. به نظر من این اتفاق رخ نداده است وآن‌ها ظاهر قضیه را عنوان کرده اند و به نوعی شایعه بوده است و مطمئنا در سیستم پزشکی قانونی به این سادگی حکم رشد صادر نمی‌شود.
 
قرایی با بیان اینکه قانون در آخرین مراحل می‌تواند به کمک ما بیاید، اما راه حل نهایی نیست، ادامه داد: تا زمانیکه ما زیربنا و ریشه‌های چنین معضلاتی را حل نکنیم و آموزش و فرهنگ سازی در تمام خانواده‌ها و در تمام مناطق ایران تسری پیدا نکند این معضلات حل نمی‌شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استانداران مکلف هستند با هر دستگاهی که هزینه بی جا و بریز و بپاش دارد با قاطعیت برخورد کنند/هنر مدیریت در شرایط سخت باید توانمندی خود را نشان دهد/ مدیران استان ها باید از شرکت های استارتاپی و دانش بنیان حمایت کنند

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان

مدیر تعاونی روستایی: ۱۳ مرغداری استان به اجاره یک شخص است/ سرپرست معاونت هماهنگی اقتصادی: یک روزی کوتاهی شده است، اما حال باید حمایت کرد/ مدیر کل تعزیرات حکومتی: این جلسه به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می‌کنند

در شناسایی و جذب بیسوادان در استان کرمان مشکل داریم/ فاصله 20 درصدی بین کم‌سوادترین و باسوادترین نقطه استان

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۹ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان   ( نظر)

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم   ( نظر)

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟   ( نظر)

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست   ( نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   ( نظر)

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟   ( نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۱ نظر)

توازن جغرافیایی نداریم/ براساس سند چشم انداز حرکت نکردیم/ سیاست‌ها مکررا تغییر می‌کند و ما چندان ثباتی نداریم/ خودروسازی کرمان به دنبال تحریم دچار مشکل شد/با بخش خصوصی به فهم مشترک نرسیدیم   ( نظر)

کاشت سبزی در بنای تاریخی باغ کلانتر/مالک باغ کلانتر به هیچ کس اجازه ورود برای احیای این باغ را نمی دهد   ( نظر)

هوشنگ اهل سیرچ نيست!   ( نظر)