کد خبر: ۳۱۷۸۷
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون سیاسی وزیر امورخارجه گفت: ما امروز در موعد ۶۰ روز گام اول کاهش تعهدات برجامی خودمان هستیم و از آنجایی خواسته‌های ما درباره برجام تحقق نیافت، گام دوم خود را برمی‌داریم.

معاون سیاسی وزیر امورخارجه گفت: ما امروز در موعد ۶۰ روز گام اول کاهش تعهدات برجامی خودمان هستیم و از آنجایی خواسته‌های ما درباره برجام تحقق نیافت، گام دوم خود را برمی‌داریم.

«سیدعباس عراقچی» پیش از ظهر امروز در نشست خبری مشترک با سخنگوی دولت و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در سوالی درباره برگزاری نشست ویژه شورای حکام پیرو درخواست آمریکا درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: ما امروز در موعد ۶۰ روز گام اول کاهش تعهدات برجامی خودمان هستیم و از آنجایی خواسته‌های ما درباره برجام تحقق نیافت، گام دوم خود را برمی‌داریم.

وی ادامه داد: اگر در گام اول اعلام کردیم نسبت به ذخایر پایبندی به تعهد خود نداریم تعهد خود را نسبت به غلظت اعلام می‌کنیم. امروز نامه‌ای از سوی آقای ظریف به خانم موگرینی تهیه و نوشته شده است و بندهایی که در برجام درباره غلظت غنی‌سازی آمده است را اعلام کردیم که دیگر رعایت نمی‌کنیم و غلظت غنی‌سازی را افزایش خواهیم داد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه روند کاهش تعهدات ایران حرکتی در راستای حفظ برجام است، اظهار داشت: این روند ممکن است منجر به خاتمه حضور ایران در توافق هسته‌ای منجر شود که البته خواسته ما نیست اما تحریم‌های آمریکا و بدعهدی طرف مقابل منجر به این مسئله شده است.

وی تصریح کرد با این حال، حرکت ما به گونه‌ای است که فرصت برای گفت‌وگو، دیپلماسی و تعامل در این مدت فراهم شود و اگر از این فرصت استفاده نشود، نباید کسی در تصمیم ایران تردید کند که کاهش روند تعهدات ادامه می‌یابد.

عراقچی افزود: برجام یک سند بین‌المللی است که ایران را به عنوان کشور قدرتمند دارای تکنولوژی هسته‌ای با شمولیت آب سنگین و غنی‌سازی به رسمیت می‌شناسد. ما خواهان ادامه برجام هستیم ولی خواسته‌های ما از این سند باید برآورده شود وگرنه در تعهدات خود در این سند تجدیدنظر کنیم و اگر کشورهای اروپایی خواسته‌های ما برآورده نکند در این مسئله گام برمی‌داریم.

وی با اشاره به درخواست آمریکا برای تشکیل جلسه شورای حکام تصریح کرد: یک طنزی وجود دارد و آن این است که آمریکایی که از توافق هسته‌ای خارج شده خواستار تشکیل جلسه شورای حکام شده است. البته هر کشوری می‌تواند خواستار تشکیل شورای حکام شوند ولی کشورهای اروپایی و روسیه و چین نسبت به خواسته آمریکا بی اعتنایی کرده و آمریکا در این عرصه هم منزوی است.

این دیپلمات ارشد کشورمان اضافه کرد: حتماً کشورها در این نشست منطق ایران را خواهند شنید. ایران یکسال به کشورهای دیگر فرصت دیپلماسی داد. اقدام ایران هم در داخل برجام است چراکه ما از حق خود در داخل برجام براساس بندهای ۲۶ و ۳۶ استفاده می‌کنیم. ما همزمان خواسته‌های خود را در کمیسیون مشترک ارجاع دادیم. طرف‌های مقابل در اجرای تعهداتشان کوتاهی کردند که منجر به کاهش تعهدات ما شده است.

عراقچی تماس شب گذشته مکرون با روحانی را سازنده دانست و خاطرنشان کرد: گرایش کشورهای اروپایی و روسیه و چین برای پیدا کردن راه حل مشهود است. هرچند این کار، به دلیل فشارهای آمریکا و تحریم‌های این کشور کار سختی است ولی این توافق صورت گرفته که زمینه برای دور جدیدی از گفت‌وگوها میان طرفین ایجاد شود و امیدواریم به راه حل‌های معقول و سازنده برسند.

وی با بیان اینکه طی روزهای گذشته نشست کمیسیون برجام در وین تشکیل و قرار شد که نشست وزرای امور خارجه کمیسیون مشترک نیز برگزار شود، اظهارداشت: مسیر دیپلماسی باز است ولی باید راه حل هایی سنجیده شود که خواسته‌های ایران را برآورده کند.

عراقچی درباره اینستکس و اجرایی شدن آن گفت: اگر اروپایی‌ها از طریق اینستکس توانسته بودند خواسته‌های ما برآورده کند دیگر تعهدات خود را کاهش نمی‌دادیم. اگر در مسیر کاهش تعهدات حرکت می‌کنیم به خاطر این است که اروپا و دیگران نتوانسته‌اند خواسته‌های ایران را برآورده کنند.

اینستکس پایه خوبی برای تبادلات تجاری است ولی این راه‌اندازی آن خیلی طولانی شده و منافع درآمدی در این سازوکار وجود ندارد مگرنه آنها از ایران نفت بخرند یا اعتباراتی برای تبادلات میان ایران و اروپا اختصاص دهند. اینتسکس رسماً عملیاتی شده است. طرف ایرانی اینستکس هم عملیاتی شده است. یکی دو مورد کوچک به عنوان امتحان تبادل شده است ولی تا زمانی که اعتبارات کافی در نظر گرفته نشود، سازنده نیست.

با این حال این سازوکار از نظر سیاسی ارزشمند است ولی تا زمانی که از نظر اقتصادی منافعی برای ایران نداشته باشد، از نظر ما قابل قبول نیست. کشورهای دیگر هم قرار است به عنوان سهامدار به آن بپیوند. از نظر سیاسی این کار ارزشمند است و به همین خاطر رفت و آمدها و تماس های رسمی و غیررسمی و تلفن‌ها ادامه دارد ولی اگر این کار فایده نداشته باشد گام سوم را برمی‌داریم.

در مورد اراک آنچه در نامه روحانی و ظریف به موگرینی آمده گفته‌ایم بحث اراک یک بحث جداگانه است و از آنجتایی که روند آن عقب افتاده و اگر کشورهای متعهد نتوانند به روند ادامه دهند ما به شکل سابق برمی‌گردیم. در دو ماه گذشته پیشرفت‌های خوبی در اراک صورت گیرد. گروه کاری اراک شامل چین و انگلیس جلسات خوبی با سازمان انرژی اتمی داشته‌اند. برخی قراردادها امضا شده و برخی در حال امضا است. پیشرفت‌های خوبی از نظر فنی و تخصصی داشته‌ایم. روند پیشرفت در اراک را دنبال می‌کنیم و اگر به جدول زمانی مطلوب برگردد، تصمیم می‌گیریم ولی اگر روند مطلوب نباشد تصمیم دیگری می‌گیریم.

درباره نفتکش هم باید بگویم این نفتکش حامل نفت ایران است. یک سوپر تانکر است و به دلیل ظرفیت بالا قابل عبور از کانال سوئز نبوده است. برخلاف آنچه دولت انگلیس مدعی شده است مقصد آن سوریه نبوده است. مقصد جای دیگری بوده است. از آبراهه بین‌المللی جبل الطارق عبور کرده و هیچ قانونی به انگلیس اجازه توقیف را نمی‌دهد. از نظر ما راهزنی دریایی صورت گرفته و خواستار آزادی آن هستیم. سفیر انگلیس برای بار دوم به وزارت امورخارجه آمد. تماس‌ها ادامه دارد. سفیر اسپانیا هم دیروز به وزارت خارجه دعوت شد. مسیر حقوقی هم دنبال می‌شود و وکلایی برای رسیدگی در نظر گرفته شده‌اند.

امیدواریم با پیگیری‌های دیپلماتیک و اگر لازم شد حقوقی، اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

سخنگوی دولت: از امروز غنی سازی بیش از ۳.۶۷ درصد آغاز می شود

سخنگوی دولت از اجرای گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران خبر داد و اعلام کرد: امروز رسما از مرز 3.67 درصد اورانیوم غنی شده عبور می کنیم.

«علی ربیعی» امروز یکشنبه در نشست خبری مشترک با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی پس از پایان مهلت ۶۰ روزه ایران به اروپایی ها گفت: امروز از مرز ۳.۶۷ درصد اورانیوم غنی شده عبور کردیم و مبنای غلظت بر اساس نیاز ما خواهد بود.

وی اظهار داشت: انگلیس توقیف کشتی را به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا اعلام کرده است، ولی همه کشورهای مهم اتحادیه اروپا مانند اسپانیا اعتراض کردند و سایر کشورهای اروپایی هم اعلام نگرانی کردند. این مسئله نفتکش مسئله اتحادیه اروپا نیست و معلوم است این راهزنی در ادامه روابط لندن و واشنگتن است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

یک روز پس از ورود به لیست سیاه: یورو در استانه کانال ۱۶ هزار تومان/ دلار ۱۴ هزار و ۴۳۰ تومان

ثبت‌نام اعتکاف در کرمان از پنجم اسفند ماه آغاز می‌شود

حضور همایون شجریان در جمع دوستداران استاد در مقابل بیمارستان جم+ویدئو

اعلام رسمی نتایج انتخابات در پنج حوزه انتخابیه در کرمان

دقایق آخر رای ندهید تا نتایج را زودتر اعلام کنیم

  آخرین آمار مشارکت مردم شهرستان کرمان از زبان فرماندار کرمان

انگشت زدن هنگام رای دادن اختیاری شد

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش حامیان دکتر زهره سالاری در راین

از انتقادات صریح مجید انصاری به رسانه ملی تا امیدواری به تشکیل فراكسيون اقليت قدرتمند اصلاح طلب در مجلس

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از نشست خبری استاندار کرمان   (۳ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

دانشگاه حتی اجازه برگزاری جشن میلاد حضرت فاطمه ( س) را به ما نداد/ اجازه برگزاری تریبون آزاد هم به ما داده نشد/به جریان رقیب اجازه برگزاری برنامه انتخاباتی را هم داده اند   ( نظر)

ببینید| گزارش تصویری گفتارنو از همایش ابری های مقیم کرمان( ارزوئیه ای ها، بافتی ها، رابری ها)   ( نظر)

ببینید: گزارش تصویری از همایش حامیان دکتر زهره سالاری   ( نظر)

در زندگی به انسانیت، عاطفه ها و فطرتها بیشتر از رنگهای سیاسی توجه کردم/در مسائل سیاسی رنگ خدا را بر هر رنگی ترجیح دهید   ( نظر)