کد خبر: ۳۱۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان در گفت و گو با گفتارنو مطرح کرد:
حسین اسماعیلی گفت: متخصصان زنان و زایمان در کلان شهرها ( تهران، کرمان و...) و مراکز استان ها و شهرهای دارای دانشگاه مانند ( جیرفت، بم و ...) و سایر شهرهای واجد متخصص رادیولوژی خانم به تعداد کافی همانند گذشته در چهارچوب ضوابط و شرایط بخشنامه های قبلی ( سال 75) می توانند سونوگرافی را انجام دهند اما حق دریافت تعرفه را ندارند وتعرفه فقط به متخصصانی تعلق می گیرد که گواهی معتبر در بخش دولتی و با تعرفه دولتی داشته باشند.

دخالت متخصصان زنان و زایمان در کار رادیولوژیست‌ها تخلف نیست/ رادیولوژیست‌ها زیر بار مسئولیت انجام آنومالی نوزاد نمی‌روند/ زنان باردار به دلیل هزینه بالای تست آنومالی از انجام آن سرباز می‌زنند/ حضور پزشک زنان و زایمان در زمان زایمان بیمار الزامی نیست

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:

مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان در گفت و گو با گفتارنو، دخالت متخصصان زنان و زایمان در کار رادیولوژیست ها را تخلف ندانست و یادآور شد: در سال 75 بخشنامه شد پزشکان متخصص غیر رادیولوژیست در صورت گذراندن دوره آموزشی برای انجام سونوگرافی بیمار خود مجاز هستند.

به گزارش گفتارنو، حمید رضا حسین اسماعیلی تصریح کرد: بر طبق این بخشنامه پزشکان حق ندارند در سربرگ و تابلوی خودکلمه سونوگرافی را درج کنند و حق پذیرش و سونوگرافی بیماران ارجاعی از سوی سایر پزشکان وهمچنین حق گزارش دهی سونوگرافی مکتوب به بیماران و حق دریافت تعرفه را هم نداشتند.

وی ادامه داد: در سال 95 به دنبال اعتراض و تجمع متخصصان رادیولوژیست پیرامون دخالت پزشکان زنان و زایمان در کارشان مجددا کمیته تخصصی با محوریت معاونت آموزشی وزارت بهداشت شکل گرفت و بخشنامه جدیدی تدوین شد که طی آن مقرر شد متخصصان زنان و زایمان یک دوره 3 تا 6 ماهه انجام دهند و سونوگرافی توسط متخصصان زنان و زایمان که دارای گواهی معتبر انجام سونو گرافی بودند مجاز است.

حسین اسماعیلی اضافه کرد: در سال 96 بخشنامه نهایی در این خصوص ابلاغ شد که طی آن متخصصین زنان و زایمان در مراکز آموزش و درمان مناطق فاقد متخصص رادیولوژیست به ویژه نواحی کم برخوردار با ارائه گواهی معتبر مجاز به انجام سونوگرافی هستند.

وی خاطرنشان کرد: پیرو همین بخشنامه کسانی که گواهی معتبر دارند صرفا در بیمارستان های دانشگاهی و با اخذ تعرفه بخش دولتی مجاز به انجام سونوگرافی خواهند بود. در حالیکه قبلا حق دریافت تعرفه نداشتند.

حسین اسماعیلی ادامه داد: در بند دیگر این بخشنامه آمده است متخصصان زنان و زایمان در کلان شهرها ( تهران، کرمان و...) و مراکز استان ها و شهرهای دارای دانشگاه مانند ( جیرفت، بم و ...) و سایر شهرهای واجد متخصص رادیولوژی خانم به تعداد کافی همانند گذشته در چهارچوب ضوابط و شرایط بخشنامه های قبلی ( سال 75) می توانند سونوگرافی را انجام دهند اما حق دریافت تعرفه را ندارند وتعرفه فقط به متخصصانی تعلق می گیرد که گواهی معتبر در بخش دولتی و با تعرفه دولتی داشته باشند.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان اعلام کرد: رشته فلوشیپ ناباروری و پریناتولوژی نیز می توانند سونو گرافی را انجام دهند و تعرفه را هم دریافت کنند.

حسین اسماعیلی دغدغه رادیولوژیست ها را اینگونه مطرح کرد که آنها می گویند همه مطب ها نباید سونوگرافی های معمولی را انجام دهند، اما برای تشخیص آنومالی که حساس است خود رادیولوژیست ها ترجیح می دهند بیمار را به مرکزی بفرستند که تخصص بیشتری دارد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو، مبنی بر اینکه بعضی از بیمارستان ها به زنان باردار می گویند ما فقط سونوگرافی فلان مطب را قبول داریم و او را به آنجا می فرستند؟ آیا این تخلف نیست؟ گفت: بله، این از اشکالات بین حرفه ای و اخلاقی است و ممکن است یک پزشکی با یک آزمایشگاه یا سونوگرافی همکار باشد اما باید این را هم در نظر بگیریم که یک زمانی پزشک به دلیل اینکه کار فلان سونوگرافی یا آزمایشگاه دقیق تر است بیمار را به آنجا ارجاع می دهد.

حسین اسماعیلی در خصوص انجام تست غربالگری در کرمان گفت: همه رادیولوژیست ها سونوگرافی های مرتبط با غربالگری نوزاد را انجام می دهند اما چون غربالگری مسئولیت سنگینی بر دوش همکاران ایجاد می کند و دستگاه ها ممکن است درصدی خطا داشته باشند کمتر زیر بار مسئولیت انجام آن می روند.

وی در همین خصوص از پرونده ای سخن گفت که در آن یکی از پزشکان که غربالگری را انجام می داده است ، قرار بوده مایع آمینیوسنتز مادر را بگیرد. به دلیل اینکه یک آزمایشگاه گفته است مادر هپتاتیت دارد متخص زنان نتوانسته تست غربالگری را انجام دهد و گفته است ممکن است با سوزنی که وارد رحم می کنم هپاتیت را به فرزند منتقل کنم. مادر را برای انجام کارهای تخصصی تر به جاهای دیگر فرستاده اما با تعطیلات اسفند مواجه شده و متخصص به مادر باردار گفته است برو به امید خدا ببینیم چه می شود بعد از تعطیلات اسفند و عید نوروز بچه متولد شده است در حالیکه نوزاد به بیماری سندرم داوون مبتلا بوده است.

حسین اسماعلیی اظهار داشت: با همین یک جمله برو به امید خدا، این متخصص باید دیه بپردازد. به همین دلیل رادیولوژیست ها زیر بار مسئولیت انجام آنومالی نوزاد نمی روند.

وی در پاسخ به این سوال که انجام تست غربالگری مهم است و نمی شود آن را انجام نداد، گفت: بعضی از رادیولوژیست ها به ما مراجعه می کنند و می گویند ما آنومالی را انجام نمی دهیم ما گفتیم اگر بلد نیستید مرکزتان را ببندید. ناگفته نماند در بعضی از موارد هم خود زنان باردار به دلیل هزینه بالای آنومالی از انجام آنومالی سرباز می زنند.

حسین اسماعیلی تاکید کرد: صد درصد مراکزی که از وزارت بهداشت مجوز می گیرند مورد تایید ما هستند و می توانند تست غربالگری زنان باردار را انجام دهند.

وی همچنین تهیه آلبوم از جنین را دکان برخی از پزشکان خواند و اعلام کرد: به هیچ وجه این ها برای ما قابل پذیرش نیست و در کرمان نیز تاکنون در این خصوص گزارشی به ما نرسیده است.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو، مبنی بر اینکه از آنجاییکه سزارین حق العمل دارد برخی از پزشکان با اظهاراتشان بیمار را به سمت سزارین سوق می دهند، گفت: در حال حاضر برای زایمان خیلی اهمیت قائل هستند اما فرهنگی که در کشور ما جا افتاده است و خانم ها تحمل درد را ندارند دنبال سزارین می روند.
حسن اسماعیلی خاطر نشان کرد: متخصص زنان برای انجام سزارین پانزده دقیقه وقت می گذارد و برای زایمان طبیعی دوساعت. گاهی بیمار از اینکه در بیمارستان سزارین انجام نمی دهد گلایه می کند اما نمی داند این بخشنامه است که زایمان باید طبیعی صورت گیرد.

وی از شدت نظارت ها بر بیمارستان ها و پزشکان زنان و زایمان خبر داد و تاکید کرد: ما به شدت متخصصان زنان و زایمان را بررسی می کنیم و آمار زایمان ها را می گیریم و در دوماه گذشته بیمه دو تا از پزشکان زنان و زایمان را قطع کردیم.

حسین اسماعیلی با بیان اینکه وقتی کسی را تحت فشار می گذاریم قطعا یک مواردی زیرزمینی انجام می شود و بیمارستان ممکن است آمار ساختگی بیان میکند، گفت: به همین دلیل نظارت باید پله به پله باشد.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان همچنین اعلام کرد: برای انجام زایمان طبیعی پزشک متخصص که بیمار تحت نظر او بود است ملزم نیست حتما در روز زایمان بالای سر مادر باردارباشد و ماماها برای زایمان پرورش داده شده اند. اما از زمان شروع زایمان ماما با پزشک در تماس است و تمام مسئولیت زایمان با پزشک متخصص است.

برچسب ها: سلامت ، زنان و زایمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پربازدید ها

مدیرکل حفاظت محیط زیست کرمان: تمامی دستگاه‌ها برای احیای تالاب جازموریان همراه شوند/ شرکت آب منطقه‌ای حق آبه تالاب جازموریان را بدهد

`پیش بینی کاهش دما و یخ‌بندان معابر کرمان در آخر هفته

اهداء اعضای بدن جوان 21 ساله کرمانی به 3 بیمار نیازمند دریافت عضو

کلاهبردار کارت‌های رفاهی بازنشستگان در کرمان دستگیر شد

دستگیری سرکرده باند شرارت در جنوب کرمان

پیش بینی ادامه بارش‌ها در استان کرمان

افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی در کرمان غیرقانونی است

۱۰ نکته درباره مغز و توانایی‌های آن

افزون بر هزار مدرسه کرمان فاقد نمازخانه است / خیرین در زمینه احداث نمازخانه مدارس، آموزش و پرورش را یاری کنند

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)