کد خبر: ۳۱۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان در گفت و گو با گفتارنو مطرح کرد:
حسین اسماعیلی گفت: متخصصان زنان و زایمان در کلان شهرها ( تهران، کرمان و...) و مراکز استان ها و شهرهای دارای دانشگاه مانند ( جیرفت، بم و ...) و سایر شهرهای واجد متخصص رادیولوژی خانم به تعداد کافی همانند گذشته در چهارچوب ضوابط و شرایط بخشنامه های قبلی ( سال 75) می توانند سونوگرافی را انجام دهند اما حق دریافت تعرفه را ندارند وتعرفه فقط به متخصصانی تعلق می گیرد که گواهی معتبر در بخش دولتی و با تعرفه دولتی داشته باشند.

دخالت متخصصان زنان و زایمان در کار رادیولوژیست‌ها تخلف نیست/ رادیولوژیست‌ها زیر بار مسئولیت انجام آنومالی نوزاد نمی‌روند/ زنان باردار به دلیل هزینه بالای تست آنومالی از انجام آن سرباز می‌زنند/ حضور پزشک زنان و زایمان در زمان زایمان بیمار الزامی نیست

گفتارنو/ سمیرا کریمی افشار:

مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان در گفت و گو با گفتارنو، دخالت متخصصان زنان و زایمان در کار رادیولوژیست ها را تخلف ندانست و یادآور شد: در سال 75 بخشنامه شد پزشکان متخصص غیر رادیولوژیست در صورت گذراندن دوره آموزشی برای انجام سونوگرافی بیمار خود مجاز هستند.

به گزارش گفتارنو، حمید رضا حسین اسماعیلی تصریح کرد: بر طبق این بخشنامه پزشکان حق ندارند در سربرگ و تابلوی خودکلمه سونوگرافی را درج کنند و حق پذیرش و سونوگرافی بیماران ارجاعی از سوی سایر پزشکان وهمچنین حق گزارش دهی سونوگرافی مکتوب به بیماران و حق دریافت تعرفه را هم نداشتند.

وی ادامه داد: در سال 95 به دنبال اعتراض و تجمع متخصصان رادیولوژیست پیرامون دخالت پزشکان زنان و زایمان در کارشان مجددا کمیته تخصصی با محوریت معاونت آموزشی وزارت بهداشت شکل گرفت و بخشنامه جدیدی تدوین شد که طی آن مقرر شد متخصصان زنان و زایمان یک دوره 3 تا 6 ماهه انجام دهند و سونوگرافی توسط متخصصان زنان و زایمان که دارای گواهی معتبر انجام سونو گرافی بودند مجاز است.

حسین اسماعیلی اضافه کرد: در سال 96 بخشنامه نهایی در این خصوص ابلاغ شد که طی آن متخصصین زنان و زایمان در مراکز آموزش و درمان مناطق فاقد متخصص رادیولوژیست به ویژه نواحی کم برخوردار با ارائه گواهی معتبر مجاز به انجام سونوگرافی هستند.

وی خاطرنشان کرد: پیرو همین بخشنامه کسانی که گواهی معتبر دارند صرفا در بیمارستان های دانشگاهی و با اخذ تعرفه بخش دولتی مجاز به انجام سونوگرافی خواهند بود. در حالیکه قبلا حق دریافت تعرفه نداشتند.

حسین اسماعیلی ادامه داد: در بند دیگر این بخشنامه آمده است متخصصان زنان و زایمان در کلان شهرها ( تهران، کرمان و...) و مراکز استان ها و شهرهای دارای دانشگاه مانند ( جیرفت، بم و ...) و سایر شهرهای واجد متخصص رادیولوژی خانم به تعداد کافی همانند گذشته در چهارچوب ضوابط و شرایط بخشنامه های قبلی ( سال 75) می توانند سونوگرافی را انجام دهند اما حق دریافت تعرفه را ندارند وتعرفه فقط به متخصصانی تعلق می گیرد که گواهی معتبر در بخش دولتی و با تعرفه دولتی داشته باشند.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان اعلام کرد: رشته فلوشیپ ناباروری و پریناتولوژی نیز می توانند سونو گرافی را انجام دهند و تعرفه را هم دریافت کنند.

حسین اسماعیلی دغدغه رادیولوژیست ها را اینگونه مطرح کرد که آنها می گویند همه مطب ها نباید سونوگرافی های معمولی را انجام دهند، اما برای تشخیص آنومالی که حساس است خود رادیولوژیست ها ترجیح می دهند بیمار را به مرکزی بفرستند که تخصص بیشتری دارد.

وی در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو، مبنی بر اینکه بعضی از بیمارستان ها به زنان باردار می گویند ما فقط سونوگرافی فلان مطب را قبول داریم و او را به آنجا می فرستند؟ آیا این تخلف نیست؟ گفت: بله، این از اشکالات بین حرفه ای و اخلاقی است و ممکن است یک پزشکی با یک آزمایشگاه یا سونوگرافی همکار باشد اما باید این را هم در نظر بگیریم که یک زمانی پزشک به دلیل اینکه کار فلان سونوگرافی یا آزمایشگاه دقیق تر است بیمار را به آنجا ارجاع می دهد.

حسین اسماعیلی در خصوص انجام تست غربالگری در کرمان گفت: همه رادیولوژیست ها سونوگرافی های مرتبط با غربالگری نوزاد را انجام می دهند اما چون غربالگری مسئولیت سنگینی بر دوش همکاران ایجاد می کند و دستگاه ها ممکن است درصدی خطا داشته باشند کمتر زیر بار مسئولیت انجام آن می روند.

وی در همین خصوص از پرونده ای سخن گفت که در آن یکی از پزشکان که غربالگری را انجام می داده است ، قرار بوده مایع آمینیوسنتز مادر را بگیرد. به دلیل اینکه یک آزمایشگاه گفته است مادر هپتاتیت دارد متخص زنان نتوانسته تست غربالگری را انجام دهد و گفته است ممکن است با سوزنی که وارد رحم می کنم هپاتیت را به فرزند منتقل کنم. مادر را برای انجام کارهای تخصصی تر به جاهای دیگر فرستاده اما با تعطیلات اسفند مواجه شده و متخصص به مادر باردار گفته است برو به امید خدا ببینیم چه می شود بعد از تعطیلات اسفند و عید نوروز بچه متولد شده است در حالیکه نوزاد به بیماری سندرم داوون مبتلا بوده است.

حسین اسماعلیی اظهار داشت: با همین یک جمله برو به امید خدا، این متخصص باید دیه بپردازد. به همین دلیل رادیولوژیست ها زیر بار مسئولیت انجام آنومالی نوزاد نمی روند.

وی در پاسخ به این سوال که انجام تست غربالگری مهم است و نمی شود آن را انجام نداد، گفت: بعضی از رادیولوژیست ها به ما مراجعه می کنند و می گویند ما آنومالی را انجام نمی دهیم ما گفتیم اگر بلد نیستید مرکزتان را ببندید. ناگفته نماند در بعضی از موارد هم خود زنان باردار به دلیل هزینه بالای آنومالی از انجام آنومالی سرباز می زنند.

حسین اسماعیلی تاکید کرد: صد درصد مراکزی که از وزارت بهداشت مجوز می گیرند مورد تایید ما هستند و می توانند تست غربالگری زنان باردار را انجام دهند.

وی همچنین تهیه آلبوم از جنین را دکان برخی از پزشکان خواند و اعلام کرد: به هیچ وجه این ها برای ما قابل پذیرش نیست و در کرمان نیز تاکنون در این خصوص گزارشی به ما نرسیده است.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان در پاسخ به این سوال خبرنگار گفتارنو، مبنی بر اینکه از آنجاییکه سزارین حق العمل دارد برخی از پزشکان با اظهاراتشان بیمار را به سمت سزارین سوق می دهند، گفت: در حال حاضر برای زایمان خیلی اهمیت قائل هستند اما فرهنگی که در کشور ما جا افتاده است و خانم ها تحمل درد را ندارند دنبال سزارین می روند.
حسن اسماعیلی خاطر نشان کرد: متخصص زنان برای انجام سزارین پانزده دقیقه وقت می گذارد و برای زایمان طبیعی دوساعت. گاهی بیمار از اینکه در بیمارستان سزارین انجام نمی دهد گلایه می کند اما نمی داند این بخشنامه است که زایمان باید طبیعی صورت گیرد.

وی از شدت نظارت ها بر بیمارستان ها و پزشکان زنان و زایمان خبر داد و تاکید کرد: ما به شدت متخصصان زنان و زایمان را بررسی می کنیم و آمار زایمان ها را می گیریم و در دوماه گذشته بیمه دو تا از پزشکان زنان و زایمان را قطع کردیم.

حسین اسماعیلی با بیان اینکه وقتی کسی را تحت فشار می گذاریم قطعا یک مواردی زیرزمینی انجام می شود و بیمارستان ممکن است آمار ساختگی بیان میکند، گفت: به همین دلیل نظارت باید پله به پله باشد.

مدیر نظارت و اعتبار بخشی امور درمان همچنین اعلام کرد: برای انجام زایمان طبیعی پزشک متخصص که بیمار تحت نظر او بود است ملزم نیست حتما در روز زایمان بالای سر مادر باردارباشد و ماماها برای زایمان پرورش داده شده اند. اما از زمان شروع زایمان ماما با پزشک در تماس است و تمام مسئولیت زایمان با پزشک متخصص است.

برچسب ها: سلامت ، زنان و زایمان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استانداران مکلف هستند با هر دستگاهی که هزینه بی جا و بریز و بپاش دارد با قاطعیت برخورد کنند/هنر مدیریت در شرایط سخت باید توانمندی خود را نشان دهد/ مدیران استان ها باید از شرکت های استارتاپی و دانش بنیان حمایت کنند

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان

مدیر تعاونی روستایی: ۱۳ مرغداری استان به اجاره یک شخص است/ سرپرست معاونت هماهنگی اقتصادی: یک روزی کوتاهی شده است، اما حال باید حمایت کرد/ مدیر کل تعزیرات حکومتی: این جلسه به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می‌کنند

در شناسایی و جذب بیسوادان در استان کرمان مشکل داریم/ فاصله 20 درصدی بین کم‌سوادترین و باسوادترین نقطه استان

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۹ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان   ( نظر)

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم   ( نظر)

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟   ( نظر)

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست   ( نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   ( نظر)

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟   ( نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۱ نظر)

توازن جغرافیایی نداریم/ براساس سند چشم انداز حرکت نکردیم/ سیاست‌ها مکررا تغییر می‌کند و ما چندان ثباتی نداریم/ خودروسازی کرمان به دنبال تحریم دچار مشکل شد/با بخش خصوصی به فهم مشترک نرسیدیم   ( نظر)

کاشت سبزی در بنای تاریخی باغ کلانتر/مالک باغ کلانتر به هیچ کس اجازه ورود برای احیای این باغ را نمی دهد   ( نظر)

هوشنگ اهل سیرچ نيست!   ( نظر)