کد خبر: ۳۱۸۳۷
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیریت نادرست در ورزش ایران، در فوتبال به اوج خود می‌رسد. جایی که با حضور نهاد قدرتمندی مانند فیفا، فرار کردن از قوانین منطقی و سخت‌گیرانه تقریبا غیرممکن است.
مدیریت نادرست در ورزش ایران، در فوتبال به اوج خود می‌رسد. جایی که با حضور نهاد قدرتمندی مانند فیفا، فرار کردن از قوانین منطقی و سخت‌گیرانه تقریبا غیرممکن است.

امیرمحمد سلیمانی: شکایت بازیکن‌ها و مربی‌ها از وضعیت ورزش ایران، اتفاق جدیدی نیست. پدیده‌ای که در هیچ کجای دنیا عادی نیست، اما در شرایط ایران، اتفاق تازه‌ای نیست. برای سال‌ها، ورزشکاران متعددی از خارج ایران به کشور ما می‌آمدند و حضور کوتاه و یا بلند مدت آن‌ها، هزینه‌های زیادی برای فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها به همراه داشت. هزینه‌هایی که پرداخت و مدیریت آن‌ها، چالش عجیبی نبود، اما مدیریت نادرست در ورزش ایران، همه چیز را خراب‌تر می‌کرد. عدم پرداخت مطالبات، محقق نشدن وعده‌ها و پای‌بند نبودن به بند‌های قرارداد، موکل‌های حاضر در قرارداد‌های فوتبال ایران را ناامید کرده است. آخرین سنگر خارجی‌های حاضر در ایران در چنین شرایطی، فیفا و یا دادگاه بین المللی ورزش است. جایی که عدالت، از مسیر درست آن وارد می‌شود و تهدیدهایش به فوتبال ایران اجازه بی قانونی نمی‌دهد. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به معروف‌ترین پرونده‌های فوتبالی ایران که انگار تا زمانی که به دادگاه کشیده نمی‌شدند، برنامه‌ای برای پیگیری آن‌ها وجود نداشت.

تیم ملی فوتبال ایران
دردسرسازترین پرونده تیم ملی، متعلق به کارلوس کی روش است. سرمربی پرتغالی همواره برای دریافت مطالبات خود از فدراسیون فوتبال ایران به مشکل می‌خورد و وعده‌های تمام نشدنی ایرانی‌ها هم او را عصبانی کرده بود. کار به جایی رسید که کی روش از ایران رفت، اما هنوز حقوقش را دریافت نکرده بود. آن روز‌ها که خیلی هم قدیمی نیستند، کارلوس کی روش کیلومتر‌ها دورتر از ایران در کلمبیا حضور داشت و او را مجبور می‌کرد تا برای دریافت حق و حقوق خود به سراغ فیفا برود. سرمربی پرتغالی برای چندین بار ایران را تهدید کرد تا در نهایت مهدی تاج و همکارانش قبول کردند تا حقوق او را به شکل قسطی پرداخت کنند و هرچه زودتر پرونده مالی او را تسویه کنند. همین چند روز پیش بود که اسلامیان تایید کرد قسط‌های حقوق کی روش پرداخت شده و سرمربی پرتغالی دیگر بهانه‌ای برای نگه داشتن این شکایت نخواهد داشت. البته پیش از این صلح ابدی، فدراسیون فوتبال هم از کی روش به فیفا شکایت کرده بود!

پیش از کی روش، حادثه‌ای مشابه برای برانکو هم رخ داده بود. او مدعی شد رقمی حدود ۵۵۰ میلیون تومان از فدراسیون فوتبال ایران طلب دارد، اما فدراسیون ضمن رد این ادعا، تاکید کرد که سرمربی کروات باید مالیات حضورش در ایران را پرداخت کرده باشد. در واقع بدهی مالیاتی سرمربی سابق تیم ملی ایران ۵۵۰ میلیون تومان برآورد شده، اما پیش از این، خبرگزاری‌های ایران بدهی مالیاتی ایوانکوویچ را در حدود ۵۸۰ هزار دلار اعلام کرده بودند. عدم پرداخت این بدهی می‌توانست پلیس اینترپل را به دنبال برانکو بیاندازد که در نهایت با پرداخت این بدهی‌های مالیاتی، برانکو به فوتبال ایران بازگشت و هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت!

استقلال
مدیریت نادرست باشگاه آبی‌ها باعث شده تا آن‌ها پرونده‌های مشکل زیادی را مقابل خود تماشا کنند. آخرین مورد از شکایت‌های خطرناک علیه استقلالی‌ها به پروژه پروپئیچ بازمی‌گردد. ماجرا از یک شایعه کوچک شروع شد. مهاجم آلبانیایی سابق استقلال بدهی‌اش را می‌خواهد و استقلال هم فرصت زیادی ندارد. شایعه که البته حقیقت داشت. امیرحسین فتحی در ابتدا آن را رد کرد، اما بعد‌ها ثابت شد قضیه واقعا جدی است. کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده بود تا پیش از نهم تیر ماه هر بازیکنی از باشگاه‌ها شکایت داشته باشد، همه چیز باید تا این تاریخ رفع و رجوع شود چرا که در غیر این‌صورت، محرومیت از لیگ قهرمانان آسیا قطعی خواهد بود. بدهی ۳۶۰هزاردلاری استقلال به پروپئیچ بیش‌تر از آن که خطر محرومیت از پنجره نقل و انتقالات را به دنبال داشته باشد، آژیر کسر شش امتیاز را به صدا درآورده بود. در این میان دسته‌گل مدیران استقلال یکی پس از دیگری منتشر می‌شد، اما هنوز هم بزرگ‌ترین مشکل آبی‌ها بدون شک پروپئیچ بود. طلب ۹۰ میلیونی مهاجم آلبانیایی به ۶.۵ میلیارد تبدیل شده بود. اما در نهایت پولی که استقلالی‌ها به شکل ناگهانی از انتقال تیام به دست آورده بودند، پرونده خطر‌های فراموش نشدنی استقلال را برای همیشه بست.

شکایتی که قبل از آن آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد، مربوط به داستان شفر است. سرمربی آلمانی از هدایت استقلال برکنار شد و حتی به درون باشگاه هم راه داده نشد. او تصمیم گرفت از استقلال شکایت کند تا مطالبات خود را دریافت کند، اما استقلالی‌ها پرونده جنجالی را مطرح کردند؛ پسر شفر مدرک مربی‌گری ندارد. اتفاقی که شفر را عقب نشاند تا با باشگاه به توافق برسد. از آن جایی که شفر برای جدایی از استقلال به رضایت باشگاه نیاز داشت، مجبور شد با باشگاه به توافق برسد.


چند ماه قبل‌تر از درگیری استقلالی‌ها با شفر، آن‌ها از حضور در سوپرجام امتناع کردند تا شکایت جدیدی این بار برای دادگاه بین المللی ورزش ارسال شود. پس از یک سال بحث و مشاجره، دادگاه عالی ورزش رای نهایی خود را هنوز اعلام نکرده است. یک سال پیش از پدیده سوپرجام و در فینال جام حذفی که بین دو تیم استقلال و خونه به خونه بابل برگزار شد، حادثه تلخی رخ داد که یکی از هواداران استقلال بر اثر پرتاب سنگ و صندلی، یکی از چشمان خود را از دست داد. بعد از آن حادثه تلخ مدیران استقلال به عیادت اسماعیل بهداروند، این هوادار مصدوم رفتند و قول مساعدت و تامین هزینه‌های درمانی این هوادار را به او و خانواده اش دادند. او اعلام کرده قصد دارد از استقلال به فیفا و AFC شکایت کند. به گفته این هوادار مسئولان استقلال در تامین کردن هزینه‌های درمانی او کوتاهی کرده و بر سر قولشان نماندند و حتی رحمتی و منتظری روز‌های اول فقط قول دادند و دیگر پیدایشان نشد. همچنین قول‌هایی که مبنی بر رسمی شدن این هوادار در محل کارش به او داده شده بود عملی نشده است.

یک شکایت دیگر از استقلال، به پرونده مدافع ارمنستانی بازمی‌گردد. هرائر مگویان برای ۳ فصل حضور در استقلال مطالبات زیادی از باشگاه داشت. اما مدیر برنامه‌های مگویان چند در جلسه‌ای با فتحی به توافق رسید. یک فقره چک به این بازیکن پرداخت شد و با این شرایط پرونده او بسته شد. مگویان هم به شکایت از استقلال به فیفا، بسیار علاقه‌مند بود.

یک شکایت دیگر، این برای استقلال ثبت شده است. جیری ساناک در کادرفنی استقلال حضور داشت، اما او پیش از اردوی پیش فصل آبی‌ها در ترکیه به کشورش سفر کرد و با وجود داشتن قرارداد هرگز برنگشت. قرارداد او یک طرفه فسخ شد و علی خطیر اعلام کرد به زودی شکایتی علیه او تنظیم خواهد شد. شکایتی که مشخص نشد به فیفا ارسال شد یا چه بلایی بر سر آن آمد.

پرسپولیس
قرمز‌ها در همین یک سال اخیر درگیر سه پرونده حقوقی بودند. آخرین آن به برانکو بازمی گردد که حالا در تلاش است تا مطالبات خود را از پرسپولیس دریافت کند. داستان درگیری برانکو و پرسپولیس پیچیده‌تر از این حرف‌ها است. سرمربی کروات برای امضای قرارداد نهایی با الاهلی به رضایت نامه پرسپولیس نیاز دارد، اما پرسپولیسی‌ها برای عدم پرداخت. مطالبات او، این اهرم را به کار گرفته اند تا همانند شرایطی که شفر در استقلال تجربه کرد، برانکو هم با کمترین هزینه برای پرسپولیس راهی عربستان شود.

ماریو بودیمیر هم از پرسپولیس ناراضی است. او که نیم فصل گذشته با قرارداد یک سال و نیمه از دیناموزاگرب به پرسپولیس پیوست، بخش عمده‌ای از قرارداد نیم فصل اولش را از این باشگاه طلبکار است و به خاطر بی‌توجهی پرسپولیسی‌ها به این مسئله قصد شکایت به فیفا را داشت. اتفاقی که رخ داد. بودیمیر خیلی زودتر از این روز‌ها قصد فسخ قرارداد یکطرفه خود با پرسپولیس را داشت از این جهت که حقوقش بیش از دو ماه به تعویق افتاد و طبق قانون می‌توانست این کار را انجام دهد که البته برانکو مانع این امر شده بود. مهاجم کروات مدعی شد پرسپولیس هیچ پولی به او نداده است.

اما دردسرسازترین شکایت چند وقت اخیر سرخ‌ها برای فرناندو گابریل است. فرناندو گابریل، هافبک برزیلی سابق پرسپولیس که در لیگ چهاردهم و با نظر حمید درخشان به جمع سرخپوشان اضافه شده بود، در انتهای آن فصل با توجه به مشکلات اخلاقی و حرفه‌ای از سوی برانکو ایوانکوویچ در لیست مازاد قرار گرفت. در پرونده شکایت فرناندو گابریل، باشگاه پرسپولیس به دلیل عدم اجرای رای قبلی به مبلغ ۱۰ هزار فرانک سوئیس محکوم شده بود. اما پرسپولیس خوش شانس بود که این پرونده هم به خوبی مدیریت شد. فیفا با بررسی مدارک و درخواست باشگاه پرسپولیس و ایجنت ایرانی گابریل موافقت کتبی خود با بررسی این پرونده در دادگاه عالی ورزش را اعلام داشت.

این‌ها فقط چند مورد از شکایت‌های مهم و تاثیرگذار چند وقت اخیر پرسپولیس، استقلال و تیم ملی ایران بود. برای سپاهانی‌ها و ذوب آهن هم آرای مشابهی ارسال شده است، اما مدیریت فوتبال ایران، همیشه در آخرین لحظه تلاش کرده تا اشتباه بزرگ را مخفی کند. اما کسر امتیاز؛ قربانی بزرگی است که فوتبال ایران هدیه گرفته است. پرسپولیس ۶امتیاز در سال ۸۵-۸۴ به علت شکایت کریستوفر ره، ۶امتیاز در سال ۸۷-۸۶ به علت شکایت رافائل ادریو و یک امتیاز در سال ۹۳-۹۲ به علت مشکلات انضباطی وپرخاش تماشاگران از دست داده است. سپاهان در سال ۸۷-۸۶ به علت نارنجک پراکنی هواداران و اصابت آن به چشم یک سرباز وظیفه فصل را با ۵امتیاز کسر شده به پایان رساند که البته این رای به سه امتیاز کاهش یافت. ملوان، داماش وتراکتورسازی هم در سال ۹۳-۹۲ مثل استقلال به علت پرخاش تماشاگران یک امتیاز جریمه شدند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استانداران مکلف هستند با هر دستگاهی که هزینه بی جا و بریز و بپاش دارد با قاطعیت برخورد کنند/هنر مدیریت در شرایط سخت باید توانمندی خود را نشان دهد/ مدیران استان ها باید از شرکت های استارتاپی و دانش بنیان حمایت کنند

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان

مدیر تعاونی روستایی: ۱۳ مرغداری استان به اجاره یک شخص است/ سرپرست معاونت هماهنگی اقتصادی: یک روزی کوتاهی شده است، اما حال باید حمایت کرد/ مدیر کل تعزیرات حکومتی: این جلسه به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می‌کنند

در شناسایی و جذب بیسوادان در استان کرمان مشکل داریم/ فاصله 20 درصدی بین کم‌سوادترین و باسوادترین نقطه استان

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۹ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان   ( نظر)

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم   ( نظر)

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟   ( نظر)

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست   ( نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   ( نظر)

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟   ( نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۱ نظر)

توازن جغرافیایی نداریم/ براساس سند چشم انداز حرکت نکردیم/ سیاست‌ها مکررا تغییر می‌کند و ما چندان ثباتی نداریم/ خودروسازی کرمان به دنبال تحریم دچار مشکل شد/با بخش خصوصی به فهم مشترک نرسیدیم   ( نظر)

کاشت سبزی در بنای تاریخی باغ کلانتر/مالک باغ کلانتر به هیچ کس اجازه ورود برای احیای این باغ را نمی دهد   ( نظر)

هوشنگ اهل سیرچ نيست!   ( نظر)