کد خبر: ۳۱۸۴۹
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
همانطور که پیش از این گفته‌ام و البته همه هم به آن اعتقاد دارند، هر زمان که انتخابات در ایران به انتخاباتی پر شور تبدیل می‌شود، این اصلاح‌طلبان هستند که برنده انتخابات می‌شوند و عکس چنین حالتی باعث پیروزی جریان رقیب با رأی حداقلی می‌شود. به همین دلیل، در ماه‌های باقی‌مانده به روز انتخابات مجلس یازدهم، لازم است تا با مردم سخن گفته شود و به آنها ضرورت و اهمیت حضور در انتخابات یادآوری شود.

 مرتضی مبلغ معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات می گوید: اگر اصلاح طلبان در انتخابات توفیق بیشتری نسبت به اصول گراها دارند، دلیلش این است که مردم به محض اینکه احساس کنند، چهره‌ای پاک و کارآمد وارد صحنه انتخابات شده است، به صندوق های رای هجوم می‌آورند. اما اگر نگاهی حتی سطحی به انتخابات مجلس بیندازیم، به راحتی می‌توانیم این طور نتیجه گیری کنیم، اصلاح طلبان مشکلات بسیار جدی برای رقابت در فضای انتخاباتی دارند.

به گزارش روزنامه همدلی، «درباره انتخابات ریاست جمهوری هم مردم را به رد صلاحیت آیت الله هاشمی و انواع و اقسام محدودیت‌هایی که برای سیدمحمد خاتمی در نظر می‌گیرند، حواله می‌دهم.»

مرتضی مبلغ معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات با ذکر اظهارات بالا و همچنین تاکید بر اینکه مقابله با تندروها الزامی است که بی‌توجهی به آن با هیچ عذر و بهانه‌ای توجیه شدنی نیست، به پرسش‌های «همدلی» پاسخ می‌گوید:

شما همیشه تاکید دارید، تندروی مشکل اصلی کشور است.
دقیقاً! من همیشه و در هر شرایطی تاکید مؤکد دارم که تندروی تندروها ضرررسان اصلی هستند. به هر حال، معلوم است، گروهی در کشور با توجه به اینکه در جامعه پایگاه و جایگاهی ندارند، مطلوب‌شان را در بی‌توجهی به رأی مردم می‌بینند و به همین دلیل هر کاری که لازم بدانند، انجام می‌دهند تا رأی مردم خنثی شود. جالب هم این است که آنها ادعای انقلابی بودن دارند و به این راحتی، اصل مهمی چون جمهوریت نظام را نادیده می‌گیرند. این گروه حتی ابایی از علنی شدن نظرشان ندارند و به همین دلیل، گاهی پشت تریبون‌های رسمی و غیررسمی اعلام می‌کنند، رأی مردم به آن حدی که عنوان می‌شود، مهم نیست.

فعالیت‌های این‌چنینی چه تبعاتی دارد؟
ببینید! لازمه حکومتی که بر پایه جمهوریت بنا شده، مشارکت بالای مردمی در انتخابات است. خب! وقتی مردم به این ذهنیت برسند که نهادهایی که اتفاقاً بخشی از حاکمیت‌اند و دستی در قدرت دارند، با انتخابات آزاد و پر شور مشکل دارند، طبیعی است که نسبت به سیستم ناامید شده و انگیزه‌شان برای حضور در صندوق‌های رأی کم می‌شود. چه کسی است که نداند، بی‌اعتمادی مردم به دولت‌ها به چه میزان هزینه‌ساز و ضرررسان است.

چاره چیست و توجه به چه کارهایی می‌تواند تحرکات تندروها را خنثی کند؟
مهم است که در کشور عزمی جدی برای مقابله با افراطی‌گری و افراطیون به وجود بیاید. به هرحال مشکل این است که آرامش عمومی و منافع ملی به راحتی توسط این گروه‌ها با تهدید روبه‌رو می‌شوند و این نمی‌تواند مسأله‌ای تلقی شود که بتوان به راحتی از کنارش بگذریم. ایران این روزها درگیری‌های شدیدی با نظام بین‌الملل دارد و به همین دلیل بیشتر از هر برهه‌ای به انتخاباتی که با درصد بالا برگزار شود، احتیاج داریم. به همین دلیل هر اهمال و کوتاهی‌ای برای مقابله با افراطیون و تمامیت‌خواه‌ها می‌تواند لطمات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

در این بین نظارت استصوابی هم از نظر گروهی مشکل‌زا است.
خب! وقتی یک جریان سیاسی در انتخابات از معرفی چهره‌های تأثیرگذار خود به دلیل رد صلاحیت‌های سلیقه‌ای محروم می‌شود، معترض شدن‌شان کاملاً طبیعی است. این نوع رد صلاحیت‌ها در شرایطی است که هیچ‌گاه توضیحی داده نشده است که مثلاً فلان چهره بر اساس کدام قانون نمی‌تواند حضور در انتخابات را تجربه کند.

البته مدافعان شورای نگهبان این عقیده را دارند که اصلاح طلبان فقط در هنگامه باخت در انتخابات صدای اعتراض‌شان بلند می‌شود.
اصلاً این طور نیست. در واقع اگر اصلاح‌طلبان در انتخابات توفیق بیشتری نسبت به اصول‌گراها دارند، دلیلش این است که مردم به محض اینکه احساس کنند، چهره‌ای پاک و کارآمد وارد صحنه انتخابات شده است، به صندوق‌های رأی هجوم می‌آورند. اما اگر نگاهی حتی سطحی به انتخابات مجلس بیندازیم، به راحتی می‌توانیم این‌طور نتیجه‌گیری کنیم، اصلاح‌طلبان مشکلات بسیار جدی برای رقابت در فضای انتخاباتی دارند. درباره انتخابات ریاست‌جمهوری هم مردم را به رد صلاحیت آیت‌الله هاشمی و انواع و اقسام محدودیت‌هایی که برای سیدمحمد خاتمی در نظر می‌گیرند، حواله می‌دهم.

چاره چیست؟ تصور فضای تعاملی بین اصلاح طلبان و شورای نگهبان سخت است یا …؟
راه اصلی‌اش این است که اعضای محترم شورای نگهبان سعی‌شان را بر بی‌طرفی و عمل به مُر قانون بگذارند و از تفسیرهایی که موجب نقض آشکار قانون می‌شود، پرهیز کنند. همچنین باید رفتارها به گونه‌ای باشد که جامعه واقعاً بپذیرد که برای شورای نگهبان این جناح و آن جناح یا این آدم و آن آدم مهم نیست و قانون را نسبت به هر مساله دیگری در اولویت می‌دانند. همچنین این را هم باید در نظر داشت که تداوم رفتارهای تبعیض آمیز آن‌هم از جانب دستگاه‌های حکومتی به اعتماد و سرمایه‌های اجتماعی لطمه‌هایی وارد می‌کند که ترمیم هر کدام‌شان هزینه‌هایی گزاف را به نظام تحمیل خواهد کرد.

از این بحث بگذریم. اصلاح طلبان در چه شرایطی به استقبال انتخابات می‌روند؟
همانطور که می‌دانید، جریان اصلاحات بعد از اینکه حدود یک دهه حاشیه‌نشین شدند در چند انتخابات گذشته با خرد جمعی و همچنین واقع بینی به توفیق‌های خوبی رسیدند. اما در شرایطی در انتظار موعد انتخاباتی مجلس یازدهم هستند که برخی از فعل و انفعالات موجب شده تا نسبت به تکرار نتایج راضی کننده چند سال پیش تردیدهای زیادی به وجود بیاید. متأسفانه بروز برخی از مشکلات به شدت اعتماد عمومی را تحت تأثیر جدی‌ای قرار داده است که همین عامل فضای انتخابات را مشخصاً برای اصلاح طلبان دشوار کرده است.

در باره جمله «فضای انتخابات را مشخصاً برای اصلاح طلبان دشوار کرده است» بیشتر توضیح می‌دهید؟
همانطور که پیش از این گفته‌ام و البته همه هم به آن اعتقاد دارند، هر زمان که انتخابات در ایران به انتخاباتی پر شور تبدیل می‌شود، این اصلاح‌طلبان هستند که برنده انتخابات می‌شوند و عکس چنین حالتی باعث پیروزی جریان رقیب با رأی حداقلی می‌شود. به همین دلیل، در ماه‌های باقی‌مانده به روز انتخابات مجلس یازدهم، لازم است تا با مردم سخن گفته شود و به آنها ضرورت و اهمیت حضور در انتخابات یادآوری شود.

ممکن است، اصول‌گرایان دنبال انتخاباتی با میزان رأی پایین باشند؟
نمی‌توانم بدون سند بگویم که آنها مثلاً فلان کار را انجام می‌دهند تا مردم را از حضور در پای صندوق‌های رأی دلسرد کنند. اما معلوم است، انتخابات سرد مطلوب اصول‌گرایان است.

ممنون؛ حرفی باقی مانده است؟
جدای نارضایتی‌هایی که فضای انتخابات را تهدید می‌کند، اصلاح‌طلبان مشکل بسیار جدی‌ای برای رقابت در فضای انتخاباتی دارند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دستگیری جاعل فراری در کرمان

عناصر اصلی ناآرامی‌های اخیر در استان کرمان دستگیر شدند/ هیچ ناآرامی در استان کرمان گزارش نشده است

دانش فنی تکواندو به استان‌ها منتقل شده است / زمینه شکوفایی استعدادهای سراسر کشور را فراهم می‌کنیم

عناصر اصلی ناامنی‌های منطقه چاه‌دادخدا استان کرمان دستگیر شدند

در کشت گلخانه‌ای از حضور سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم / استان کرمان در تولید انرژی خورشیدی و بادی، بهترین موقعیت را در کشور دارد / علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران چینی برای کار در استان کرمان

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

کوههای اطراف شهر کرمان سپید پوش شدند

تیم فوتبال جوانان زیر ۱۷ سال مس کرمان، فاتح رقابت‌های قهرمانی استان شد

جریمه شدن برخی از جایگاه داران سوخت در کرمان / کاهش 16 درصدی مصرف بنزین در استان کرمان

استاندار: در شهرستان‌های جنوبی تصمیمات جلسات قبلی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرا نشده و باعث رونق قاچاق سوخت شده بود/معاون سیاسی، امنیتی استاندار کرمان:جدا شدن صف مردم از شورشگران اتفاقات را در نطفه خفه کرد/سردار ناظری:یکی از دلایل افزایش قیمت بنزین قاچاق سوخت بود

پربازدید ها

«عبدالرضا داوری» به اتهام همکاری با آمدنیوز بازداشت شد

اداره اطلاعات استان، ورود پول‌های کثیف و آلوده به انتخابات را شناسایی و اعلام کند/ تدابیر لازم جهت جلوگیری از جرائم انتخاباتی اندیشیده شود/ دادستان‌ها، خارج از نوبت به جرائم انتخاباتی رسیدگی کنند/استفاده از امکانات دولتی له یا علیه نامزد‌های انتخاباتی جرم محسوب می‌شود/دادستان مرکز استان به جرائم انتخاباتی در فضای مجازی ورود کند

زمان آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام شد

زمان آغاز ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی اعلام شد

ملت ایران اجازه نداد آب به آسیاب دشمن ریخته شود

اعتراضات مسالمت‌آمیز حق مردم است/در اعتراضات اخیر تخریب، شورش و درگیری‌ها هدایت شده بود/ تمام بحث گرانی بنزین متوجه دولت نمی‌شود/هزار تومان قیمت عرفی برای بنزین نبود/در نظام‌های دموکراتیک و مردمی راهکار‌ها و روش‌های قانونی و امن برای اعتراضات مسالمت‌آمیز پیش بینی شده/جراحی اقتصادی در زمینه حامل‌های انرژی لازم بود

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم / تحریم‌های فعلی حالا حالاها خواهد بود؛ اینکه امید داشته باشیم یک یا دو سال دیگر تمام می‌شود، باطل است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

هیچ حزب و تشکلی درخواست مجوز راهپیمایی نداده‌ است

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۱۲ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۸ نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   (۸ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۶ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۵ نظر)

حرفه خبرنگاری را به رسمیت بشناسیم   (۵ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۴ نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۳ نظر)

جوابیه ماه‌بانو معصوم‌زاده به گفتارنو+ توضیحات گفتارنو: خانم معصوم‌زاده! بابت آن اشتباه عذرخواهی می‌کنیم؛ ولی ظاهرا اشتباه گرفته‌اید   (۳ نظر)