کد خبر: ۳۱۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۴
ارسال به دوستان
ذخیره
اختلافات اصولگریان بار دیگر در لوای «اصلح مقبول» و «صالح غیر مقبول» نمایان شد و بار دیگر محمد رضا باهنر در مقابل آیت الله مصباح یزدی صف آرایی کرد.

اختلافات اصولگریان بار دیگر در لوای «اصلح مقبول» و «صالح غیر مقبول» نمایان شد و بار دیگر محمد رضا باهنر در مقابل آیت الله مصباح یزدی صف آرایی کرد.

اختلافات اصولگرایان تبدیل به اتفاقی روتین در آستانه انتخابات شده است. واقعیت موجود نشان می‌دهد در غیبت رقیب و رد صلاحیت‌های گسترده معمولا اصلاح طلبان مجبورند با نیروهای دسته دوم و سوم خود به عرصه انتخابات پا بگذارند. همین امر باعث شده اقبال عمومی نسبت به جریان رقیب اصولگرا کاهش یابد، با این حال فقدان رقیب خبر خوبی برای اصولگرایان نبوده است؛ چه آنکه باعث شده جناح محافظه کار به رقابت درونی روی بیارود و چهره‌های سرشناس این جریان علیه یکدیگر موضع گیری کنند.

بحث «صالح مقبول» و «اصلح غیرمقبول» نخستین بار نیست که میان دو جناح تندرو و معتدل اصولگرا مطرح می‌شود. زمانی سلیمی نمین در انتقادی از ایده مصباح یزدی این سوال را به کنایه مطرح کرد که آیا احمدی نژاد گزینه اصلح بود؟

سلیمی نمین گفته بود «تجربه عملکردی جبهه پایداری نشان داده که به دنبال تحمیل نظر خود به دیگران است زیرا اینکه گروهی روی نظر خود بایستند که از نظر من اصلح این افراد هستند و دیگران باید آن را بپذیرند به هیچ وجه قابل قبول نیست و در واقع با پیروان چنین تفکری نمی توان هیچ کار مشترکی انجام داد و به اجماع رسید.»

غرویان نیز از منتقدان ایده مصباح یزدی است. او نیز مدتی پیش گفته بود «پایداری‌ها به نظر خودشان انتخاب اصلح دارند ولی تجریه نشان داده که مردم انتخاب آنها را به عنوان انتخاب اصلح قبول نداشتند و بر همین اساس بود که شاهد بودیم بسیاری از اعضای جبهه پایداری از لیست منتخب مردم حذف شدند و مردم اصلا به پایداری ها رای ندادند.»

ایده مصباح یزدی برای بار چندم به محور اختلافات اصولگرایان تبدیل شد و این بار شروع انتقاد با محمدرضا باهنر چهره کاریزماتیک اصولگرایان بود که گفته بود «آیت الله مصباح یزدی قبلاً هم گفته بودند از اصلح حمایت کنید حتی اگر آن فرد رأی نیاورد که ما با این نظریه موافق نیستیم و معتقدیم باید از کسی در انتخابات حمایت کنیم که صلاحیت لازم و امکان رأی آوری داشته باشد چرا که انتخابات و فعالیت سیاسی منوط به نتیجه است و ما «صالح مقبول» را به «اصلح غیرمقبول» در انتخابات ترجیح می‌دهیم و از کسی حمایت می‌کنیم که امکان رأی آوری داشته باشد.»

سخنان محمدرضا باهنر سریع با واکنش پایداری‌چیان روبرو شد. پست‌های جبهه پایداری علیه باهنر با هشتگ‌های «مصباح‌»، «جبهه پایداری» و «اصلح» علیه باهنر منتشر شد.

در یکی از پست نوشته شده بود «علامه مصباح در دیدار شورای مرکزی جبهه پایداری گفته‌اند باید اصلح را بشناسیم. سهم‌خواهی چیست؟ اگر ائتلاف برای شناخت اصلح باشد، اهلا و سهلا. تکرار تجربه دوره گذشته عاقلانه‌ نیست؛ مؤمن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود. اگر بنا شد که قولی بدهند بعد بزنند زیرش دیگر برای چه اعتماد کنیم؟»

روز گذشته نیز حساب توییتری جبهه پایداری در واکنش به اظهارات باهنر نوشت: «جناب آقای محمدرضا باهنر درحالی بیان کرده که آیت الله مصباح معتقد است باید از اصلح حمایت شود حتی اگر رأی نیاورد، که اساساً این ادعا برخلاف دیدگاه علامه مصباح یزدی است که به دفعات فرمودند: معرفی اصلحی که امکان رأی‌آوری آن فراهم نیست، کار لغوی است.»

کامنت جالبی زیر این توییت دیده می‌شود. علی خضریان از اعضای شورای مرکزی جریان پایداری و عضو سابق شورای مرکزی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل به حدیثی از حضرت علی اشاره کرده است که امام اول شیعیان فرموده است «الدهر أنزلنی ثم أنزلنی» این حدیث ظاهرا اشاره به این دارد که حضرت علی زمانی گفته بود روزگار به اندازه‌ای مرا پایین آورد که مردم مرا با معاویه مقایسه می‌کنند. البته در متن توییت خضریان نام حضرت علی و معاویه حذف شده اما اشاره گزنده او نشان از عمق اختلاف بین جبهه پایداری با جریان باهنر است.

 نکته مهم دیگری که می‌تواند در شناسایی استراتژی اصولگرایان و ائتلاف‌های آینده آنان راهگشا باشد، استقبال از این اخبار در رسانه‌های این جریان است. با اینکه اصولگرایان متعهد هستند اخبار مربوط به مسائل مالی این جریان یا اختلافات درونی را در نشریات خود سانسور کنند، صحبت‌های باهنر در سایت الف (نزدیک به احمد توکلی) و سایت مثلث آنلاین بازتاب ویژه‌ای داشت با این حال بعید به نظر می‌رسد جبهه پایداری در مقابل یاران خود کم بیاورد؛ انتخابات مجلس یازدهم در اسفند ۹۸، مستقل از نتیجه آن، یکی از آخرین تلاش‌های جبهه پایداری برای حفظ هویت سیاسی در ابران امروز است.

منبع خبر : سایت خبری شعار سال

 

برچسب ها: باهنر ، مصباح
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استانداران مکلف هستند با هر دستگاهی که هزینه بی جا و بریز و بپاش دارد با قاطعیت برخورد کنند/هنر مدیریت در شرایط سخت باید توانمندی خود را نشان دهد/ مدیران استان ها باید از شرکت های استارتاپی و دانش بنیان حمایت کنند

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان

مدیر تعاونی روستایی: ۱۳ مرغداری استان به اجاره یک شخص است/ سرپرست معاونت هماهنگی اقتصادی: یک روزی کوتاهی شده است، اما حال باید حمایت کرد/ مدیر کل تعزیرات حکومتی: این جلسه به گونه‌ای پیش می‌رود که انگار قیمت مرغ را آقای سیستانی و آقای یزدان پناه تعیین می‌کنند

در شناسایی و جذب بیسوادان در استان کرمان مشکل داریم/ فاصله 20 درصدی بین کم‌سوادترین و باسوادترین نقطه استان

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد

پربازدید ها

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند

استانداران مکلف هستند با هر دستگاهی که هزینه بی جا و بریز و بپاش دارد با قاطعیت برخورد کنند/هنر مدیریت در شرایط سخت باید توانمندی خود را نشان دهد/ مدیران استان ها باید از شرکت های استارتاپی و دانش بنیان حمایت کنند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۹ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۵ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۵ نظر)

چهارده سالگی سن افسردگی نوجوانان/ تصویری که نوجوانان از خودشان از نظر جسمی و روحی دارند در دوران بلوغ به هم می‌ریزد و همین باعث می‌شود از خودشان راضی نباشند   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

پرطرفدارترین ها

مزارع بیت کوین قوز بالاقوز تامین برق در کرمان   ( نظر)

مخاطبان تئاتر محدود هستند/بعد از تایید شورای نظارت، ارشاد مجوز اجرا می دهد/برخی از مجوزها با دید نشاط اجتماعی صادر می شود/در بحث تبلیغات شهری و فضای اجرا به گروه های تئاتر کمک می کنیم   ( نظر)

آیا کشاوزی می تواند در کرمان آینده ای داشته باشد؟   ( نظر)

جشن گونه های کرمان فرهنگ ساز نیست/خانه هنرمندان هنوز جامعیت و مرجعیت پیدا نکرده است/ پروژه تالار مرکزی پیر شد اما افتتاح نشد/ نمی توانیم به آنچه در حال حاضر می بینیم، عنوان تئاتر بدهیم/به عنوان یک کلانشهر حتی یک سالن استاندارد تئاتر نداریم/شورای نظارت حدود یکسال است که بدون منطق، تفکر و ایده است/کار شورای نظارت اصلاح تئاتر نیست   ( نظر)

چهره‌ها، چهره به دنیا نمی‌آیند   ( نظر)

به واسطه ضعف درونی در دولت طی این سال‌های گذشته هزینه‌های زیادی را پرداخت کردیم/ انشالله دولت آینده، دولت قدرتمندی باشد/ ظریف با چه مجوزی با نمایندگان آمریکا صحبت کرده است؟   ( نظر)

آقای فدائی! به زنان کرمان بی وفایی شد   (۱ نظر)

توازن جغرافیایی نداریم/ براساس سند چشم انداز حرکت نکردیم/ سیاست‌ها مکررا تغییر می‌کند و ما چندان ثباتی نداریم/ خودروسازی کرمان به دنبال تحریم دچار مشکل شد/با بخش خصوصی به فهم مشترک نرسیدیم   ( نظر)

کاشت سبزی در بنای تاریخی باغ کلانتر/مالک باغ کلانتر به هیچ کس اجازه ورود برای احیای این باغ را نمی دهد   ( نظر)

هوشنگ اهل سیرچ نيست!   ( نظر)